Що таке Децентралізовані фінанси та як DeFi працює?

Що таке DeFi та як вони працюють? Де використовуються децентралізовані фінанси? Чим децентралізований банкінг відрізняється від традиційного? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

26 Липень 2022 - 11:12
8 грудня 2023 - 20:15
 0  45
Що таке Децентралізовані фінанси та як DeFi працює?

Після запуску Bitcoin у 2009 році розквітла потужна індустрія, заснована на цьому цифровому активі, його концепції та технології, що лежить в основі. Крипто- та блокчейн-простір може похвалитися різними нішами, в яких проекти та компанії розробляють рішення для різних варіантів використання.

Однією з таких ніш є сектор децентралізованих фінансів (DeFi), створений як альтернатива традиційним фінансовим послугам. Зокрема, DeFi складається з смарт-контрактів, які, у свою чергу, забезпечують роботу децентралізованих додатків (DApps) та протоколів. Багато початкових додатків DeFi були побудовані на Ethereum, і більша частина загальної заблокованої вартості екосистеми (TVL), як і раніше, зосереджена там.

За своєю суттю Bitcoin (BTC) має властивості, відомі як стовпи децентралізації. Однак DeFi розширює ці якості, відкриваючи додаткові можливості.

Будучи підкатегорією більш ширшого криптопростіру, DeFi пропонує багато послуг основного фінансового світу в режимі, контрольованому співтовариством, а не центральною організацією чи організаціями.

Все почалося з криптокредитування, але тепер програми DeFi мають безліч варіантів використання, надаючи учасникам доступ до заощаджень, інвестування, торгівлі, створення ринку та багато іншого. Кінцева мета децентралізованих фінансів — кинути виклик і зрештою замінити традиційних постачальників фінансових послуг. DeFi часто використовує код з відкритим вихідним кодом, що дає можливість будь-якому створювати вже існуючі додатки без додаткового дозволу та компонування.

Термін «фінанси» зрозуміти легко, але що таке «децентралізація»? Коротше кажучи, децентралізація означає, що жоден головний орган не контролює будь-що. Певною мірою банки та інші фінансові установи мають владу над коштами клієнтів. Ці організації можуть у будь-який момент заморозити активи, а також клієнти залежать від їхнього графіка роботи та грошових резервів.

Аспект децентралізації DeFi — це не тільки розподіл влади, а й розподіл ризиків. Наприклад, якщо компанія зберігає всі дані про своїх клієнтів в одному місці, хакеру достатньо отримати доступ тільки до цього конкретного сайту, щоб оволодіти величезною кількістю даних. Збереження цих даних у кількох місцях або видалення цієї єдиної точки відмови, навпаки може підвищити безпеку.

Децентралізовані фінанси (DeFi) та централізовані фінанси (CeFi)

Для цього порівняння як приклад буде використано комерційні банки. У традиційному світі ви можете використовувати фінансові установи для зберігання своїх грошей, позики капіталу, отримання відсотків, відправки транзакцій тощо. Комерційні банки мають довгу та перевірену історію роботи. Дані установи можуть надавати страховку та вживати заходів безпеки для запобігання та захисту від крадіжок.

З іншого боку, такі установи певною мірою володіють та контролюють ваші активи. Ви обмежені банківським годинником для певних дій, а транзакції можуть бути громіздкими, вимагаючи розрахункового часу на серверній частині. Крім того, для відкриття рахунку в банках будуть потрібні конкретні дані клієнта та документи, що засвідчують особу.

DeFi — це сегмент, що включає фінансові продукти та послуги, доступні будь-кому, хто має підключення до Інтернету, і працюють без участі банків або будь-яких інших сторонніх фірм. Децентралізований фінансовий ринок не спить, тому транзакції відбуваються 24/7 майже в режимі реального часу, і жоден посередник не може їх зупинити. Ви можете зберігати свою криптовалюту на комп'ютерах, в апаратних гаманцях та інших місцях і отримувати доступ до неї в будь-який час.

Bitcoin і більшість інших криптовалют мають ці характеристики завдяки базовій технології, що підтримує ці активи. Завдяки залежності DeFi від технології блокчейна транзакції виконуються швидше, дешевше та — у деяких випадках — безпечніше, ніж за втручання людини. Децентралізовані фінанси прагнуть використовувати криптотехнології для вирішення багатьох проблем, що існують на традиційних фінансових ринках:

Традиційні фінанси DeFi
Користувачі повинні ділитися особистими даними, які вразливі при порушеннях у системі безпеки. Не потрібно розкривати особисті дані, достатньо просто підключити цифровий гаманець.
Особи, які не користуються банківськими послугами або недостатньо охоплені банківськими послугами, не можуть отримати доступ до традиційних фінансових послуг. Користувачі зберігають власні кошти, що дозволяє уникнути їх втрати.

Платіж може бути перехоплений, а ринки можуть бути закриті.

Надійність — не потрібно турбуватися про те, чи протокол робитиме те, про що заявлено.
Кліринг та врегулювання транзакцій може зайняти кілька днів. Швидкість — транзакції виконуються майже в режимі реального часу.
Час роботи обмежений. Ринки DeFi працюють цілодобово, 24/7/365.

Люди чи компанії у централізованих фінансах керують класом активів та процесами. Однак у децентралізованих фінансах активи опрацьовуються набором інтелектуальних протоколів. Все зводиться до віри в людей чи організацію, що стоїть за платформою. Платформи CeFi, такі як Binance.com, є кастодіальними, що означає, що вони зберігають криптовалюту для вас. Однак ви можете використовувати гаманець Binance так само, як і звичайний гаманець з готівкою, що дає повний контроль над вашими криптоактивами.

Загалом, DeFi дає учасникам можливість отримати доступ до ринків запозичення та кредитування, відкривати довгі та короткі позиції щодо криптовалют, отримувати прибуток за рахунок фармінгу та багато іншого. Децентралізовані фінанси можуть змінити правила гри для 2 мільярдів людей у ​​світі, які не мають доступу до банківських послуг, зокрема для тих, хто з тієї чи іншої причини не має доступу до традиційних фінансових послуг.

Рішення DeFi побудовані на різних блокчейнах, а екосистеми складаються з учасників, що взаємодіють за принципом одноранговій мережі (P2P), чому сприяє технологія розподіленого реєстру та смарт-контракти, які контролюють системи. Такі результати не пов'язані з географічними кордонами і не потребують ідентифікаційної документації для участі.

Структура цієї фінансової системи функціонує відповідно до запрограмованих правил. Замість використання посередника, такого як банк, для запозичення капіталу, ви повинні відправляти суми певної криптовалюти в безпечне цифрове місце — смарт-контракт — як заставу для вашого кредиту, одержуючи натомість інший актив. Ваші заставні активи будуть заблоковані доти, доки ви не повернете суму кредиту.

Хоча при використанні рішень DeFi ви можете взаємодіяти чи не взаємодіяти у прямому P2P-режимі, основа процесу — P2P, оскільки треті сторони замінюються технологіями, якими не керує центральний орган.

Чому децентралізовані фінанси (DeFi) важливі?

Через мережу P2P DeFi усуває посередників та забезпечує децентралізоване банківське обслуговування, що раніше було неможливо через необхідність затвердження транзакцій через третіх осіб. Світова фінансова криза 2008-2009 років показала, що посередникам не можна довіряти, оскільки клієнти часто не знають про основні правила, що регулюють фінансові продукти та послуги.

Мета DeFi — створити відкритий фінансовий ринок, що не вимагає довіри та дозволів. Більшість технологій у просторі DeFi спрямована на покращення поточної фінансової системи, потенційно покращуючи користувальницький досвід як для підприємств, так і для їх простих клієнтів.

Як працює DeFi?

Хоча DeFi часто згадується у зв'язку з криптовалютами, він виходить за межі створення нових цифрових грошей або цінності. Смарт-контракти DeFi мають замінити традиційні фінансові системи.

Немає банків або установ для управління вашими грошима, тому що немає потреби в посередниках для авторизації транзакцій у додатках DeFi. Крім того, вихідний код відкритий для всіх, тому в протоколах DeFi є відчуття прозорості. До того ж, існують відкриті мережі, які перетинають національні кордони. Користувачам доступно безліч додатків, більшість з яких побудовано на блокчейні Ethereum.

З чого складаються децентралізовані фінанси (DeFi)?

У 2020 році бум DeFi привів до притоку проектів у криптосферу та популяризації нового фінансового руху. Оскільки Bitcoin, по суті, має багато характеристик DeFi, не існує точної дати початку створення сектора DeFi, крім запуску BTC у 2009 році.

Проте після 2017 року кілька екосистем, таких як Compound Finance та MakerDAO, набули поширення, популяризувавши додаткові фінансові можливості для криптовалюти та DeFi. У 2020 році ніша DeFi почала розвиватися з появою додаткових платформ, а також людей, які використовують рішення DeFi для таких стратегій, як фармінг.

Децентралізовані біржі (DEX)

DEX дозволяють користувачам торгувати цифровими активами без використання посередників або сторонніх постачальників послуг. Хоча вони становлять лише один елемент сектора DeFi, DEX вже багато років є частиною загальної криптоіндустрії. Вони пропонують учасникам можливість купувати та продавати цифрову валюту без створення облікового запису на біржі.

DEX дозволяють вам зберігати активи далеко від централізованої платформи, але при цьому дозволяють торгувати за бажанням з ваших гаманців за допомогою транзакцій, що включають блокчейни. Автоматизовані маркет-мейкери, тип DEX, стали переважати в 2020 році і використовують смарт-контракти та пули ліквідності для полегшення купівлі та продажу криптоактивів.

DEX зазвичай будуються на основі окремих блокчейнів, що робить їхню сумісність специфічною для технології, на якій вони розроблені. Наприклад, DEX, що функціонують на блокчейні Ethereum, полегшують торгівлю активами, створеними за стандартом токенів ERC-20.

Використання DEX потребує сумісних гаманців. Загалом криптогаманці з самостійним зберіганням дозволяють вам контролювати свої активи, а деякі з них сумісні з DEX. Проте такий тип зберігання активів покладає більше відповідальності за безпеку ваших коштів. Крім того, деякі DEX можуть мати менше функцій та вищі пов'язані з ними фінансові комісії, ніж централізовані біржі.

DEX пройшли довгий шлях з точки зору ліквідності та накопичення постійної користувальницької бази, яка продовжує зростати. Очікується, що в міру того, як DEX стануть більш масштабованими, тобто швидшими та ефективнішими, обсяги їхньої торгівлі зростатимуть ще більше.

Агрегатори та гаманці

Агрегатори — це інтерфейси, за допомогою яких користувачі взаємодіють із ринком DeFi. По суті це децентралізовані платформи управління активами, які автоматично переміщують криптоактиви користувачів між різними платформами для отримання максимального прибутку.

Гаманці — це місця для зберігання та транзакцій цифрових активів. Гаманці можуть зберігати кілька різних активів або тільки один актив і можуть бути представлені в різних формах, включаючи програмне забезпечення, обладнання та гаманці. Самостійні гаманці — це гаманці, для яких ви керуєте сід-фразою та своїми закритими ключами —. Вони є ключовим компонентом децентралізованих фінансів, допомагаючи спростити використання різних платформ DeFi, залежно від гаманця. Біржові гаманці, навпаки, керують вашими закритими ключами за вас, надаючи вам менше контролю, а й меншу відповідальність за безпеку.

Децентралізовані торгові майданчики

Децентралізовані торгові майданчики є основним варіантом використання технології блокчейн. Вони вміщують «рівний» в однорангові мережі тому, що вони дозволяють користувачам здійснювати транзакції друг з одним без довіри, тобто без потреби у посереднику. Платформа смарт-контрактів Ethereum є провідним блокчейном, що полегшує децентралізовані торгові майданчики, але існує безліч інших, які дозволяють користувачам торгувати або обмінюватися певними активами, такими як невзаємозамінні токени (NFT).

Оракули/ринки прогнозів

Оракули доставляють у блокчейн реальні дані поза мережею через стороннього постачальника. Оракули проклали шлях до ринків прогнозів на криптоплатформах DeFi, де користувачі можуть робити ставки на результат події, починаючи від виборів і закінчуючи рухом цін, виплати за якими здійснюються за допомогою автоматизованого процесу, регульованого смарт-контрактами.

Рівень 1

Рівень 1 є блокчейном, на якому розробники вирішили ґрунтуватися. Саме тут розгорнуто додатки та протоколи DeFi. Як уже говорилося, Ethereum є основним рішенням рівня 1 у децентралізованих фінансах, але має конкурентів, у тому числі Polkadot (DOT), Tezos (XTZ), Solana (SOL), BNB та Cosmos (ATOM). Ці рішення неминуче взаємодіятимуть один з одним у міру розвитку простору DeFi.

Робота галузевих рішень DeFi на різних блокчейнах має кілька потенційних переваг. Блокчейни можуть бути змушені підвищувати швидкість і знижувати комісію залежно від продуктивності конкуруючих блокчейнів, створюючи конкурентне середовище, що потенційно призводить до покращення функціональності. Існування різних блокчейнів 1 рівня також залишає більше можливостей для розвитку та розподілу трафіку замість того, щоб усі намагалися використовувати лише один варіант рівня 1.

Варіанти використання DeFi

Конкретні варіанти використання децентралізованих фінансів дозволяє ширше відповісти на питання «Що таке DeFi?». Чи хотіли б ви позичати або зайняти кошти, торгувати на DEX, застейкати свої цифрові активи або щось ще — навіть ігри — Існують нові способи задовольнити ці потреби. Нижче наведено список деяких ключових варіантів використання децентралізованих фінансів.

Кредитні платформи

Кредитування та позики стали одними з найпопулярніших видів діяльності в DeFi. Протоколи кредитування дозволяють користувачам позичати кошти, використовуючи свою криптовалюту як заставу. Децентралізовані фінанси зіткнулися з величезним потоком капіталу через свою екосистему, при цьому кредитні рішення керують мільярдами доларів загальною заблокованою вартістю або TVL — сума капіталу, заблокована у будь-якому рішенні на даний момент часу.

Платежі та стейблкоїни

Щоб DeFi кваліфікувався як фінансова система, що включає транзакції та контракти, має існувати стабільна розрахункова одиниця чи актив. Учасники повинні мати впевненість у тому, що актив, який вони використовують, не впаде у вартість. Тут на допомогу приходять стейблкоїни.

Стейблкоїни привносять стабільність у дії, поширені на ринку DeFi, такі як кредитування та запозичення. Враховуючи, що стейблкоїни, як правило, прив'язані до фіатної валюти, такої як долар США або євро, вони не демонструють такої великої волатильності, як більшість криптовалют, і тому зручні для комерції та трейдингу.

Маржа та кредитне плече

Компоненти маржі та кредитного плеча виводять ринок децентралізованих фінансів на новий рівень, дозволяючи користувачам займати криптовалюти на маржі, використовуючи інші криптовалюти як заставу. Крім того, смарт-контракти можна запрограмувати так, щоб вони включали кредитне плече для потенційного збільшення доходів користувача. Використання цих компонентів DeFi також збільшує схильність до ризику для користувача, особливо з урахуванням того, що система заснована на алгоритмах і у разі виникнення проблеми відсутній людський фактор.

DeFi-нативна діяльність

Пули ліквідності є необхідним інструментом для багатьох децентралізованих бірж, щоб полегшити процес торгівлі. Вони забезпечують торговельну ліквідність для покупців та продавців, які сплачують комісію за свої транзакції. Щоб стати частиною пулу, постачальники ліквідності можуть надсилати певні кошти на смарт-контракт та отримувати натомість токени пулу, заробляючи пасивний прибуток на основі комісій, які трейдери платять при взаємодії з цим пулом. Токени пулу — це ключ до повернення ваших депонованих коштів.

Іноді процес видобутку ліквідності, відомий як фармінг — це ще один вид діяльності в просторі DeFi, який включає пошук прибутку через різні проекти DeFi шляхом участі в пулах ліквідності. Незважаючи на те, що є складнощі з фармінгом, є одна ключова причина, через яку учасники ринку активно вдаються до цього явища: воно дозволяє вам використовувати свої криптовалютні активи, щоб заробити ще більше криптовалюти.

При фармінгу користувачі позичають свою криптовалюту іншим користувачам та отримують відсотки, які виплачуються у криптовалюті — зазвичай це «токени управління», які дають постачальникам ліквідності право голосу в роботі протоколу. Це спосіб для інвесторів змусити свою криптовалюту працювати для збільшення прибутку та є ключовою інновацією на ринку DeFi. Прибутковий фармінг був названий «Диким Заходом» DeFi, коли учасники ринку полюють на найкращі стратегії, які вони потім тримають у секреті від інших трейдерів. 

Ризики DeFi

Незважаючи на всі свої перспективи, простір децентралізованих фінансів залишається ринком, що зароджується, який все ще відчуває деякі проблеми зростання.

DeFi ще має набути широкого поширення, і для цього блокчейни мають стати більш масштабованими. Інфраструктура блокчейна залишається у своїй ранній формі, більша частина якої незручна для використання як розробниками, так і учасниками ринку.

На деяких платформах транзакції переміщуються зі швидкістю равлика, і так продовжуватиметься доти, доки не покращиться масштабованість, що є ідеєю розробки Ethereum 2.0, також відомого як Eth2. Перехід фіатних валют на платформи DeFi також може бути дуже повільним, що загрожує стримати прийняття користувачами.

DeFi значно зріс. З огляду на його молодість та інновації юридичні деталі, пов'язані з DeFi, ймовірно, ще не повністю реалізовані. Уряди по всьому світу можуть прагнути пристосувати DeFi до своїх поточних нормативних вимог або розробити нові закони, що стосуються цього сектору. І навпаки, DeFi та його користувачі вже можуть підпадати під дію певних правил.

Щодо широкого впровадження, поки що неясно, як саме все складеться в майбутньому. Один з можливих варіантів розвитку може включати традиційні фінанси, що приймають аспекти децентралізованих фінансів при збереженні елементів централізації, а не DeFi в його чистому вигляді. Проте будь-які повністю децентралізовані рішення можуть продовжувати працювати поза основним фінансовим сектором.

Як заробляти гроші за допомогою DeFi?

Внесення вашої криптовалюти на платформу або протокол, який платитиме вам річний процентний дохід, — це найпростіший спосіб отримання пасивного доходу через DeFi.

Стейкінг — це процес включення токенів у смарт-контракт в обмін на більшу кількість таких самих токенів. Фармінг — це ще один спосіб винагородити себе великою кількістю того ж чи нового токена.

Першим кроком буде використання фіатної валюти для купівлі криптовалюти (тобто використання готівки для купівлі криптовалюти). Однак, перш ніж приступити до купівлі монет, майте на увазі, що більшість DeFi заснована на блокчейні Ethereum, тому BTC приймається рідко.

Чи безпечно інвестувати в DeFi?

Загалом чим менше ринкова капіталізація токена, тим більш ризикованою є інвестиція в нього. Тому дивіться на ліквідність токенів, перш ніж вкладати у яких свої кошти. Перед тим як інвестувати, переконайтеся, що ви знаєте, як довго працює протокол DeFi та скільки грошей він має у загальних депозитах.

Ви можете відвідати його веб-сайт, щоб дізнатися, чи зробила компанія розумні кроки для зниження ризиків. Ви також можете знайти новини про злом протоколу в Інтернеті та їхніх запобіжних заходах, щоб запобігти цьому знову.

Важливо зрозуміти, що протоколів DeFi без ризиків не існує, але наведені вище поради можуть допомогти вам оцінити інвестиційний ризик, перш ніж вкладати гроші в будь-який протокол.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.