Що таке блокчейн Ethereum і як працює криптовалюта ETH

Що таке Ethereum (ETH)? Як з'явилася криптовалюта? Які відмінні риси блокчейна Ethereum в порівнянні з іншими проектами? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

6 Липень 2022 - 19:46
14 грудня 2023 - 20:54
 0  41
Що таке блокчейн Ethereum і як працює криптовалюта ETH

За своєю суттю Ethereum є децентралізованою глобальною програмною платформою, заснованою на технології блокчейн. Він найбільш відомий своєю власною криптовалютою, ефіром (ether) чи ETH.

Ethereum може використовуватися будь-ким для створення будь-якої захищеної цифрової технології. Ethereum має токен, призначений для використання в мережі блокчейна, але він також може використовуватися учасниками як метод оплати роботи, виконаної в блокчейні.

Ethereum спроектований так, щоб бути масштабованим, програмованим, безпечним та децентралізованим. Це блокчейн, який вибирають розробники та підприємства, які створюють на його основі технології, щоб змінити те, як працює багато галузей і як ми ведемо наше повсякденне життя.

Він з самого початку підтримує смарт-контракти, важливий інструмент для децентралізованих додатків. Багато децентралізованих фінансових (DeFi) та інших додатків використовують смарт-контракти у поєднанні з технологією блокчейн.

Як працює Ethereum?

Віталік Бутерін, якому приписують ідею Ethereum, опублікував технічний документ, щоб представити його у 2014 році. Платформа Ethereum була запущена в 2015 році Бутеріним і Джо Любіном, засновниками компанії ConsenSys, яка займається розробкою програмного забезпечення для блокчейну.

Засновники Ethereum були одними з перших, хто розглянув увесь потенціал технології блокчейну, окрім простого забезпечення безпечного віртуального методу оплати.

З моменту запуску Ethereum як криптовалюта став другою за величиною криптовалютою за ринковою вартістю. Він поступається лише Bitcoin.

Технологія Блокчейн

Ethereum, як і інші криптовалюти, використовує технологію блокчейн. Уявіть собі дуже довгий ланцюжок блоків. Вся інформація, що міститься в кожному блоці, додається до кожного новоствореного блоку з новими даними. По всій мережі поширюється ідентична копія блокчейна.

Цей блокчейн перевіряється мережею автоматизованих програм, які досягають консенсусу щодо достовірності інформації про транзакцію. Жодні зміни не можуть бути внесені до блокчейну, поки мережа не досягне консенсусу. Це робить його дуже безпечним.

Консенсус досягається за допомогою протоколу, що називається механізмом консенсусу. Ethereum використовує Proof-of-Work, коли мережа учасників запускає програмне забезпечення, яке намагається довести, що зашифрований номер дійсний.

Це називається майнінг. Перший майнер, який доказав правильність числа, отримує винагороду в ETH. У блокчейні відкривається новий блок, інформація з попереднього блоку шифрується і поміщається до нового блоку разом з новими даними, і процес майнінгу починається знову.

Факт: Механізм консенсусу «Доказ виконаної роботи» та конкурентна система винагороди — це два фактори, що призвели до розвитку великих майнінгових комплексів, які називаються майнінг-фермами. Майнінгові ферми фінансуються підприємствами та більш заможними організаціями, метою яких є домінування у процесі майнінгу.

Механізм консенсусу Proof-of-Stake

Наразі Ethereum використовує механізм консенсусу Proof-of-Work. У якийсь момент він перейде на інший узгоджений протокол, який називається Proof-of-Stake, де власники ETH переводять у стейкінг певну кількість свого ефіру. ETH блокуються, тому його не можна використовувати у транзакціях. Він служить стимулом та запорукою привілею майнінгу.

Відповідно до цього протоколу майнінг працюватиме по-іншому, тому що він не вимагає, щоб усі в мережі змагалися за винагороду. Натомість протокол випадково вибиратиме користувачів з ефіром у стейкінгу для перевірки транзакцій. Потім ці валідатори одержують винагороду в ETH за свою роботу.

Гаманці

Власники Ethereum використовують гаманці для зберігання ефіру. Гаманець — це цифровий інтерфейс, який дозволяє отримати доступ до вашого ефіру, що зберігається в блокчейні. У вашого гаманця є адреса, яка схожа на адресу електронної пошти в тому сенсі, що користувачі надсилають ETH так само, як і електронний лист.

Ефір насправді не зберігається у вашому гаманці. Ваш гаманець містить закриті ключі, які ви використовуєте як пароль при ініціації транзакції. Ви отримуєте приватний ключ за кожен ефір, що вам належить. Цей ключ потрібний для доступу до вашої криптовалюти. Ось чому ви так багато чуєте про захист ключів з використанням різних методів зберігання.

Історичний розкол

Однією з найвизначніших подій в історії Ethereum є хард-форк або поділ Ethereum та Ethereum Classic. У 2016 році група учасників мережі отримала контроль над блокчейном Ethereum, щоб вкрасти ефір на суму понад 50 мільйонів доларів, зібраний для проекту під назвою The DAO.1112

Успіх рейду пояснюється залученням до нового проекту стороннього розробника. Більшість спільноти Ethereum вирішила звернути назад крадіжку, анулювавши існуючий ланцюжок блоків Ethereum і схваливши ланцюжок блоків з переглянутою історією.

Однак частина спільноти віддала перевагу збереженню вихідної версії блокчейна Ethereum. Ця постійна версія Ethereum назавжди розділилася, щоб стати криптовалютою Ethereum Classic (ETC).

Ethereum проти Bitcoin

Ethereum часто порівнюють із Bitcoin. Хоча ці дві криптовалюти мають багато спільного, між ними є деякі важливі відмінності.

Ethereum описується організацією як «світовий програмований блокчейн», що позиціонує себе як електронну програмовану мережу з безліччю додатків. Блокчейн Bitcoin, навпаки, був створений лише для підтримки криптовалюти Bitcoin.

Факт: Платформа Ethereum була заснована з широкими амбіціями щодо використання технології блокчейну для безлічі різноманітних додатків. Bitocin був розроблений виключно як спосіб оплати.

Максимальна кількість BTC, яка може потрапити в обіг, становить 21 мільйон. Кількість ETH, яка може бути створена, необмежена, хоча час, необхідний для обробки блоку ETH, обмежує кількість ефіру, яку можна карбувати щороку. Кількість монет Ethereum у обігу становить понад 120 мільйонів.

Ще одна істотна відмінність між Ethereum і Bitcoin полягає в тому, як відповідні мережі обробляють комісію за обробку транзакцій. Ці збори, відомі як газ у мережі Ethereum, сплачуються учасниками транзакцій. Збори, пов'язані з транзакціями BTC, поглинаються ширшою мережею Bitcoin.

Суттєвою схожістю Ethereum і Bitcoin є те, що обидві мережі блокчейнів споживають величезну кількість енергії. Це пов'язано з тим, що кожен із цих блокчейнів працює з використанням алгоритму «Докази виконаної роботи». Proof-of-Stake використовує набагато менше енергії.

Майбутнє Ethereum

Перехід Ethereum на протокол Proof-of-Stake, який дозволяє користувачам перевіряти транзакції та карбувати нові ETH на основі їх активів в ефірі, є частиною значного оновлення платформи Ethereum. Це оновлення, яке раніше називалося Eth2, тепер називається рівнем консенсусу.

Оновлення також додасть потужності мережі Ethereum для підтримки її зростання, що допоможе вирішити хронічні проблеми з перевантаженням мережі, які призвели до збільшення плати за газ.

Використання Ethereum продовжується, у тому числі великими підприємствами. 2020 року виробник мікросхем Advanced Micro Devices (AMD) оголосив про створення спільного підприємства з ConsenSys для створення мережі центрів обробки даних, побудованих на платформі Ethereum.

З 2015 року Microsoft співпрацює з ConsenSys для розробки технології Ethereum Blockchain as a Service (EBaaS) на хмарній платформі Microsoft Azure.

Факт: Web3 все ще є загальною концепцією, але зазвичай передбачається, що вона буде працювати на Ethereum, тому що багато додатків, що розробляються, використовують саме його.

Використання в іграх

Ethereum також впроваджується в ігри та віртуальну реальність. Decentraland — це віртуальний світ, який використовує блокчейн Ethereum для захисту елементів у цьому світі. Земля, аватари, пристрої, будівлі та довкілля, що носяться, токенізуються через блокчейн для створення права власності.

Axie Infinity — ще одна гра, що використовує технологію блокчейна і має власну криптовалюту під назвою Smooth Love Potion (SLP), яка використовується для винагород та транзакцій у грі.

Невзаємозамінні токени (NFT)

Невзаємозамінні токени (NFT) набули популярності у 2021 році. NFT — це токенізовані цифрові об'єкти, створені за допомогою Ethereum. Взагалі, токенізація дає одному цифровому активу певний цифровий токен, який ідентифікує його та зберігає у блокчейні.

Це встановлює право власності, оскільки в зашифрованих даних зберігається адреса гаманця власника. NFT можна обміняти чи продати. Це розглядається як транзакція у блокчейні. Транзакція перевіряється мережею і право власності передається.

NFT розробляються для всіх видів активів. Наприклад, спортивні вболівальники можуть купити спортивний жетон (також званий фанатським жетоном) своїх улюблених спортсменів, з яким можна поводитися як із колекційними картками. Деякі з цих NFT є зображеннями, що нагадують колекційні картки, а деякі з них є відео пам'ятного або історичного моменту в кар'єрі спортсмена.

Факт: Додатки, які ви можете використовувати в метавсесвіті, такі як ваш гаманець, dApp або віртуальний світ і будівлі, які ви відвідуєте, ймовірно, були побудовані на Ethereum.

Розвиток DAO

Розробляються децентралізовані автономні організації (DAO), які є спільним методом прийняття рішень у розподіленій мережі.

Наприклад, уявіть, що ви створили венчурний фонд та залучили гроші за рахунок збору коштів, але хочете, щоб ухвалення рішень було децентралізованим, а розподілу — автоматичними та прозорими.

DAO може використовувати смарт-контракти та додатки для збору голосів членів фонду та придбання підприємств на основі більшості голосів групи, а потім автоматично розподіляти будь-які доходи. Транзакції можуть переглядати всі сторони, і не буде участі третіх осіб у обробці будь-яких коштів.

Роль, яку криптовалюта гратиме в майбутньому, поки неясна. Тим не менш, Ethereum, схоже, відіграє важливу роль у особистих та корпоративних фінансах, а також у багатьох аспектах нашого життя.

Як купити Ethereum?

Інвестори можуть використовувати одну з багатьох платформ обміну криптовалютами для купівлі та продажу ETH. Ethereum підтримується спеціалізованими криптобіржами, включаючи Binance, Coinbase, Kraken, Gemini та брокерськими компаніями, такими як Robinhood.

Як Ethereum заробляє гроші?

Ethereum — це не централізована організація, яка заробляє гроші. Майнери та валідатори, які беруть участь у роботі мережі Ethereum, зазвичай за рахунок майнінгу отримують винагороду в ETH за свій внесок.

Чи є Ethereum гарною інвестицією?

Як і у випадку з будь-якими інвестиціями, відповідь на це питання залежить від ваших фінансових цілей та терпимості до ризику. Криптовалюта ETH може бути нестійкою, піддаючи капіталу ризику. Проте її, безумовно, варто дослідити як інвестицію. Тому що різні існуючі та нові інноваційні технології, які використовує організація Ethereum, можуть відіграти більш важливу роль у нашому суспільстві у майбутньому.

Чи є Ethereum криптовалютою?

Платформа Ethereum має власну криптовалюту, відому як ефір (ether) або ETH. Ethereum сам по собі є технологічною платформою блокчейна, яка підтримує широкий спектр децентралізованих додатків (dApps), включаючи криптовалюти. Монета ETH зазвичай називається Ethereum, хоча різниця залишається в тому, що Ethereum — це платформа на базі блокчейну, а ETH — її криптовалюта.

Чи можна конвертувати Ethereum у готівку?

Так. Інвестори, що володіють криптовалютою ETH, можуть використовувати для цього онлайн-біржі, такі як Coinbase, Kraken та Gemini. Просто створіть обліковий запис на біржі, прив'яжіть банківський рахунок та надішліть ETH на адресу з гаманця Ethereum. Розмістіть на біржі ордер на продаж ETH. Потім після продажу переведіть виручку в доларах США на банківський рахунок.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.