Що таке блокчейн Cardano і як працює криптовалюта ADA

Що таке Cardano (ADA)? Як працює блокчейн і чому він має два рівні? У чому переваги криптовалюти Cardano і як купити ADA? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

2 серпня 2022 - 09:54
14 грудня 2023 - 20:48
 0  107
Що таке блокчейн Cardano і як працює криптовалюта ADA
Фото: brokker.news

Cardano — це блокчейн-платформа з відкритим вихідним кодом із власним токеном ADA, яка широко використовується для розміщення глобальних децентралізованих систем та додатків. Екосистема Cardano була заснована в 2015 році Чарльзом Хоскінсоном, одним із засновників Ethereum.

На відміну від історії походження Bitcoin (BTC) та інших криптовалют, Cardano не мав білої книги, що визначає його позицію у сфері криптофінансів. Натомість Хоскінсон припускав створення рівнів системи для вирішення проблем, які існують в інших криптоекосистемах.

З цією метою Хоскінсон заснував три організації — Cardano Foundation, Input Output (IOHK) та EMURGO — для розробки блокчейн-екосистеми, заснованої на механізмі консенсусу Proof-of-Stake.

Як працює Cardano?

Екосистема Cardano побудована як блокчейн-платформа третього покоління, що складається з двох рівнів — рівня розрахунків (CSL) та рівня обчислень (CCL), які є фундаментальними компонентами кожної транзакції.

Два рівні блокчейна Cardano

Рівень розрахунків Cardano (CSL)

Розробники Cardano хотіли створити систему, яка відокремлює вартість транзакції від її обчислювальних даних.

Рівень розрахунків Cardano призначений для управління рухом вартості (або валюти) між відправником та одержувачем. Іншими словами, рівень розрахунків є рівнем маршрутизації для всіх рівнів управління та систем.

CSL використовує дві спеціальні мови сценаріїв — Plutus та Marlowe — для переміщення значення та покращення підтримки мережевого протоколу накладання.

Рівень обчислень Cardano (CCL)

Обчислювальний шар Cardano допомагає Cardano відтворити платформу смарт-контрактів екосистеми Bitcoin (BTC), Rootstock (блокчейн RSK). Причина впровадження CCL полягає у його здатності допомогти масштабувати спеціалізовані протоколи протягом багатьох років. Це включає додавання апаратних модулів безпеки (HSM) до існуючого стеку протоколів у міру розвитку технологій.

Два рівні блокчейну Cardano дозволяють екосистемі завчасно вносити зміни для підтримки більш швидких і безпечних транзакцій, видаляючи при цьому будь-які метадані користувача, які не мають відношення до процесу.

Дорожня карта Cardano

Розвиток екосистеми Cardano слідує п'ятиступінчастому процесу, кожен з яких є набором функцій, які повинні бути реалізовані послідовно з плином часу. П'ять кроків або епох дорожньої карти Cardano — це Byron, Shelley, Goguen, Basho та Voltaire.

Byron — Заснування

Епоха Byron являє собою два роки розробки (2015-2017), протягом яких була запущена перша версія блокчейну Cardano і дебютувала криптовалюта ADA. Внутрішній токен ADA був названий на честь Ади Лавлейс, англійського математика, яка вважається одним з перших програмістів.

Поряд із запуском блокчейну Cardano та токена ADA, IOHK та Emurgo випустили офіційні гаманці з підтримкою ADA, названі настільним гаманцем Daedalus та легким гаманцем Yoroi відповідно. Давайте розглянемо деякі з основних відмінностей між двома пропозиціями гаманця Cardano ADA.

Yoroi Wallet Daedalus Wallet
Тип Настільний гаманець з повним вузлом Легкий мобільний гаманець, веб-розширення
Розробник IOHK EMURGO
Повна синхронізація вузлів з блокчейном Cardano Потрібна Не потрібна
Використання Довгострокове зберігання Щоденні транзакції
Доступність Windows, macOS та Linux Windows, iOS та Android
Можливість стейкінгу Так Так

Епоха Byron була пов'язана з формуванням спільноти та залученням людей до створення майбутнього блокчейну, що призвело до перших важливих технологічних досягнень.

Shelley — Децентралізація

Епоха Shelley присвячена зростанню та розвитку існуючої екосистеми Cardano. Мережа була об'єднана протягом усієї епохи Byron, але в міру того, як триває епоха Shelley, все більше і більше вузлів керуватиметься спільнотою Cardano. Однією з основних цілей цього етапу є децентралізація мережі вузлів за рахунок залучення більшої кількості учасників мережі, що спрямоване на досягнення більшої безпеки та надійності.

На цьому етапі також впроваджуються система винагород та принципи стейкінгу, які спонукають користувачів брати участь в екосистемі Cardano.

Goguen — Смарт-контракти

Епоха Goguen є введенням смарт-контрактів та децентралізованих додатків (DApps) у блокчейні Cardano. Цей етап розробки проходить паралельно з епохою Shelley та зосереджений на створенні спеціально розробленої мови розробки смарт-контрактів та платформи виконання Plutus.

Basho — Масштабування

Епоха Basho присвячена покращенню базової продуктивності мережі Cardano з точки зору працездатності, масштабованості та оптимізації. Основні розробки включають в себе реалізації сайдчейнів з величезним потенціалом для розширення можливостей мережі. Переносячи роботу з основного ланцюга на сайдчейн, сайдчейни можна використовувати як метод сегментування підвищення пропускної спроможності мережі. Їх також можна використовувати для тестування нових функцій без шкоди для безпеки основного блокчейну.

Voltaire — Управління

Епоха Voltaire — завершальний етап дорожньої карти Cardano, присвячений побудові самодостатньої системи управління, яку підтримують учасники мережі. На цьому етапі будуть представлені системи голосування та казначейства, що дозволяють користувачам ділитися пропозиціями щодо покращення мережі та фінансувати запропоновані розробки. Після процесу голосування частина всіх транзакційних витрат буде об'єднана для отримання коштів для розвитку.

Завершення цього етапу стане сигналом про створення дійсно децентралізованої мережі Cardano, яка працює незалежно від керівництва IOHK. Це означає, що Cardano буде повністю децентралізована і більше не керуватиметься IOHK, як тільки буде створено механізм голосування та казначейства. Натомість спільнота відповідатиме за майбутнє Cardano з усім необхідним для розширення та розвитку мережі завдяки безпечній децентралізованій основі IOHK.

ADA — власний токен Cardano

ADA — це внутрішній токен блокчейна Cardano, який знаходиться на рівні розрахунків Cardano. Максимальна пропозиція криптовалюти ADA обмежена 45 мільярдами токенів, які будуть випущені з часом через мінтинг. Жорсткий ліміт на загальну кількість токенів гарантує дефляційний атрибут ADA. Проте екосистемі судилося продемонструвати інфляційну тенденцію доти, доки екосистема не звільнить більшу частину резервів для циркуляції, яка, за оцінками, розпочнеться з 2030 року.

Як і будь-які інші популярні криптовалюти, такі як Bitcoin (BTC) та Ethereum (ETH), ADA можна обміняти на фіатні валюти , такі як долар США, і зберігати у криптогаманцях. На додаток до власних гаманців Cardano, таких як Daedalus та Yoroi, сторонні гаманці також підтримують зберігання та перекази ADA. Токени також можна безпечно зберігати у гарячих та холодних гаманцях.

ADA створений для безпечного обміну цінностями, який працює на Ouroboros, групі консенсусних протоколів блокчейну Proof-of-Stake. Крім того, в блокчейні Cardano можуть розміщуватися інші криптовалюти, невзаємозамінні токени (NFT), смарт-контракти та DApps.

Після впровадження Plutus дозволить користувачам створювати та виконувати функціональні смарт-контракти у мережі Cardano без попередніх технічних знань. У цю епоху також з'являється Marlowe, предметно-орієнтована мова (DSL) для фінансових контрактів, побудована на Plutus.

Крім того, в епоху Goguen буде додано підтримку мультивалютного бухгалтерського реєстру, який дозволить користувачам створювати нові взаємозамінні та незамінні токени з початковою підтримкою.

Варіанти використання криптовалюти ADA

ADA та екосистема Cardano підтримуються сильною спільнотою інвесторів та розробників. Оскільки криптовалюта продовжує набирати обертів з погляду вартості, ентузіасти поступово почали приймати ADA як спосіб оплати.

Найпопулярнішим способом оплати є однорангові перекази (P2P) між відправником та одержувачем. У цьому типі транзакції відправник може надіслати існуючі токени ADA безпосередньо на адресу гаманця одержувача без посередників. З його популярністю підприємства почали інтегрувати виділені платіжні шлюзи ADA, що дозволяє клієнтам здійснювати онлайн-покупки за допомогою ADA.

Cardano стягує середню комісію у розмірі 0,16 ADA за транзакцію. Цей розрахунок ґрунтується на двох факторах — стандартної комісії за кожну транзакцію та розмір транзакції. У результаті комісія за транзакцію збільшуватиметься залежно від доларової вартості транзакції.

Користувачі також можуть заробляти токени ADA, перевіряючи платіжні транзакції в блокчейні Cardano — процес широко відомий як стейкінг. Він включає додавання існуючих активів ADA в стейкінг-пул, який потім перепризначається операторами вузлів для перевірки та підтвердження транзакцій у режимі реального часу.

Зверніть увагу на те, що гаманці ADA не можуть бути пов'язані з кількома стейкінг-пулами. Нагороди за стейкінг ADA, або прибутковість, зазвичай заздалегідь визначені та варіюються від пулу до пулу.

Перед розміщенням криптовалюти в стейкінг обов'язково ознайомтеся з умовами кількох стейкінг-пулів, щоб вибрати найбільш вигідну платформу для отримання пасивного доходу.

Як купити Cardano (ADA)?

Криптовалюта Cardano (ADA) представлена ​​на більшості великих бірж. Токени можна придбати за фіатну валюту або обміняти інші цифрові активи на ADA. Варіанти оплати різняться залежно від конкретної платформи. Криптовалютні біржі також надають можливість зберігати куплені токени, розміщувати їх у стейкніг та багато інших функцій.

Майбутнє Cardano Foundation

Cardano Foundation підтримується сильною спільнотою розробників на чолі з Хоскінсоном та інвесторами по всьому світу. Спільнота зосереджена на створенні реальних фінансових інструментів, які можуть допомогти ADA реалізувати підвищення цін на основі впровадження нових варіантів використання.

Сайдчейни Cardano надають розробникам можливість створювати додатки на основі інших фреймворків та консенсусу, які не є рідними для екосистеми Cardano.

На півдорозі до заздалегідь визначеної дорожньої карти ADA вдалося затьмарити більшість криптовалют з погляду цінової ефективності та ринкової капіталізації.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.