Що таке блокчейн Tezos і як працює криптовалюта XTZ

Що таке Tezos (XTZ)? Як працює блокчейн? Як використовується XTZ і чому у мережі Tezos не може статися форк? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

19 Липень 2022 - 18:22
15 грудня 2023 - 00:06
 0  20
Що таке блокчейн Tezos і як працює криптовалюта XTZ
Фото: brokker.news

Tezos — це мережа блокчейна, в якій розміщується пов'язаний цифровий токен Tez (XTZ), також відомий як «tezzie». Як і інші криптовалютні блокчейни, Tezos полегшує участь користувачів у децентралізованих фінансах (DeFi), децентралізованих додатках та проектах невзаємозамінних токенів (NFT).

На відміну від інших блокчейнів, Tezos виключає хардфорки або розщеплення блокчейну завдяки механізму керування на основі блокчейну, який приймає та впроваджує оновлення протоколу, обрані шляхом голосування, пропорційного економічній частці користувачів у Tezos.

Історія Tezos

Tezos був задуманий Артуром Брейтманом, уродженцем Франції та колишнім інженером Google X та Waymo, який згодом працював кількісним аналітиком у Morgan Stanley (MS). Він був розроблений за участю Кетлін Брейтман, дружини Артура та колишнього співробітника хедж-фонду Bridgewater Associates та компанії-розробника програмного забезпечення R3. Повідомляється, що пара познайомилася на зустрічі анархо-капіталістів у Нью-Йорку.

У 2014 році, ще працюючи в Morgan Stanley, Артур Брейтман під псевдонімом опублікував білу книгу (інформаційний документ), в якій виклав принципи, що лежать у основі Tezos. У липні 2017 року швейцарський фонд Tezos Foundation, очолюваний швейцарським підприємцем Йоганном Геверсом, разом із Брайтманами організував первинне розміщення монет (ICO) для Tezos, яке на сьогодні виявилося найуспішнішим ICO. До січня 2021 року він став сьомою за величиною пропозицією криптовалюти.

За 13 днів ICO залучило 66 000 Bitcoin та 361 000 Ethereum. На той час ICO оцінювалося в 232 мільйони доларів, а BTC торгувався по 1964 долари за монету. Фонд Tezos повідомив про активи у розмірі 1,16 мільярда доларів на 31 січня 2022 року.

На тлі попереджень інвесторів щодо ICO з боку Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC), включаючи повідомлення про те, що деякі з них є інвестиційними цінними паперами, що підлягають реєстрації відповідно до законодавства США, ICO Tezos було названо збором пожертвувань , хоча зрештою організатори первинної пропозиції монет розподіляли Tez пропорційно до внесків.

Розподіл монет було відкладено спочатку через боротьбу за владу між Брайтманами та Йоганном Геверсом, який зрештою пішов з посади президента Tezos Foundation на початку 2018 року.

Через рік після ICO, у червні 2018 року, Tezos Foundation заявив, що «донори» ICO, які очікують своїх асигнувань XTZ, повинні спочатку пройти перевірку «знай свого клієнта» (KYC) та проти відмивання грошей (AML). Станом на листопад 2020 року Tezos перевірив 94% коштів ICO.

У березні 2020 року Tezos Foundation, Брайтмани та компанія Брайтманів Dynamic Ledger Solutions врегулювали колективний позов на суму 25 мільйонів доларів, поданий від імені учасників ICO, які бажають вивести свої інвестиції.

Tez почав торгуватися трохи нижче 3 доларів у липні 2018 року, але до грудня того ж року впав до мінімуму 0,36 долара. Він досяг піку у 8,55 долара у жовтні 2021 року та становив 2,21 долара станом на 9 червня 2022 року. Того дня Tez виріс майже на 9% після того, як Tether (USDT) заявив, що розгорне свою провідну стабільну монету в мережі Tezos.

На ту ж дату ринкова капіталізація Tez становила 1,99 мільярда доларів, посідаючи 33-е місце серед усіх криптовалют.

Як працює Tezos

Подібно Bitcoin та Ethereum, Tezos — це децентралізована платформа, яка використовує технологію блокчейну. Як і Ethereum, Tezos призначений для використання смарт- контрактів. Залежно від джерела «Tezos» — це або давньогрецький термін, що позначає «розумний контракт», або (набагато ймовірніше) ім'я, виявлене алгоритмом, який Артур Брейтман написав для просіювання імен, незатребуваних в Інтернеті і англійською мовою.

Розміщення 8000 XTZ в стейкінг, відоме в мережі Tezos як «кидок» (Від англ. «roll»), дозволяє власнику управляти мережевим вузлом, заробляючи пропорційну частку винагород Tez за перевірку транзакцій блокчейна. Власники невеликих сум Tez можуть делегувати їх мережевому вузлу, відомому мовою Tezos як «пекар» (від англ. «baker»).

Коли наприкінці циклів оновлення протоколу створюється додаткова валюта Tez для компенсації розробникам, чиї оновлення протоколу прийнято, стейки пекаря збільшуються пропорційно з поправкою на інфляцію.

Рішення про прийняття оновлень протоколу залежать від голосування пекарів пропорційно до розміру їх ставок, і зміни автоматично впроваджуються у всьому ланцюжку блоків. Для остаточного голосування потрібна участь власників, які володіють не менше 81% поточної пропозиції монет.

Вся мережна діяльність та управління децентралізовані, і Tezos Foundation відмовляється від будь-якої ролі у операціях. Натомість фонд підтримує розвиток інфраструктури Tezos та розподіляє гранти та інші засоби для сприяння впровадженню мережі.

Відмінні риси Tezos

Протоколи керування Tezos відрізняють його як від Bitcoin, так і від Ethereum, у яких відсутні формальні системи керування. Ще одна перевага полягає в тому, що блокчейн не може бути розгалуженим в результаті форка, що виділяє його на тлі інших криптовалют. Положення, що регулює активні частки для створення нових токенів, також є незвичайним і призначеним для заохочення участі.

Крім того, прихильники Tezos кажуть, що їхній механізм консенсусу Proof-of-Stake для перевірки блокчейну споживає менше енергії, ніж майнінг Bitcoin.

Майбутнє Tezos

Ще невідомо, чи зможе механізм інфляції Tezos справді захистити зацікавлені сторони у довгостроковій перспективі, випустивши їм додаткові токени.

Протоколи управління мережею та захист від форків блокчейну дійсно дають деякі переваги.

Технологія Tezos використовувалася в недавньому експерименті європейських центральних банків, які вивчають можливість запуску цифрового євро, цифрової валюти центрального банку.

Tezos також залучив One Of, платформу NFT, яку підтримує музичний продюсер Квінсі Джонс.

Інші варіанти використання, у тому числі «вирощування» криптовалюти, що залежить від зростання вартості криптовалюти та динамічних фінансових ринків, згодом можуть виявитися менш стійкими.

Як купити Tezos (XTZ)

Криптовалюта Tezos (XTZ) доступна для покупки на більшості великих бірж, таких як Binance, Kucoin та інші. Найчастіше придбати Tez на біржах за фіатну валюту неможливо, тому спочатку потрібно купити стейблкоїн, а вже після обміняти його на XTZ.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.