Що таке первинна пропозиція монет (ICO) і як вона працює?

Що таке первинне розміщення монет (ICO) та як воно працює? Як інвестувати в ICO чи запустити власну первинну пропозицію монет? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

15 Липень 2022 - 14:33
24 листопада 2023 - 22:01
 0  46
Що таке первинна пропозиція монет (ICO) і як вона працює?

Первинна пропозиція (розміщення) монет (ICO) у сфері криптовалют є аналогом первинної публічної пропозиції (IPO). Компанія, яка прагне зібрати гроші для створення нової криптовалюти, додатка або послуги, може запустити ICO як спосіб збирання коштів.

Зацікавлені інвестори можуть купити первинну пропозицію монет, щоб на ранньому етапі отримати новий токен криптовалюти, випущений компанією. Цей токен може мати деяку корисність, пов'язану з продуктом або послугою, яку пропонує компанія, або представляти частку в компанії чи проекті.

Як працює первинна пропозиція монет (ICO)

Коли криптовалютний проект хоче зібрати гроші через ICO, першим кроком організаторів проекту є визначення того, як вони структуруватимуть монету. Для ICO можна вибрати одну з наступних стратегій:

 • Статична пропозиція та статична ціна: компанія може встановити конкретну мету або ліміт фінансування, що означає, що кожен токен, що продається в рамках ICO, має задану ціну, а загальна кількість токенів фіксована;
 • Статична пропозиція та динамічна ціна: ICO може мати статичну пропозицію токенів та динамічну мету фінансування — це означає, що сума коштів, отриманих в ICO, визначає загальну ціну за токен;
 • Динамічна пропозиція та статична ціна: деякі ICO мають динамічну пропозицію токенів, але статичну ціну, а це означає, що кількість отриманого фінансування визначає пропозицію.

Випуск Білої книги

Поряд із структуруванням ICO криптопроект зазвичай створює Білу книгу, також звану White Paper в криптоіндустрії, яку він надає потенційним інвесторам через веб- сайт, присвячений токену. Організатори проекту використовують цей технічний документ, щоб пояснити важливу інформацію, пов'язану з ICO:

 • Про що проект;
 • Потреба, яку проект задовольнятиме після завершення;
 • Скільки грошей потрібно проекту;
 • Скільки віртуальних токенів залишиться у засновників;
 • Який тип оплати (у якій валюті) прийматиметься;
 • Як довго триватиме кампанія ICO.

Проект випускає білу книгу в рамках своєї ICO кампанії, яку він розробляє, щоб спонукати ентузіастів і прихильників купити деякі токени проекту. Інвестори зазвичай можуть використовувати фіатну або цифрову валюту для покупки нових токенів. Інвестори все частіше розплачуються іншими формами криптовалют, такими як Bitcoin або Ethereum. Нещодавно випущені токени схожі на акції, продані інвесторам під час IPO.

Що буде з фондом?

Якщо кошти, залучені в ході ICO, менші від мінімальної суми, необхідної критеріями ICO, кошти можуть бути повернені інвесторам проекту. У цьому випадку ICO вважатиметься невдалим. Якщо вимоги до фінансування виконуються протягом зазначеного періоду, зібрані гроші витрачаються на досягнення цілей проекту.

Хто може запустити ICO?

Будь-який розробник або команда може запустити ICO. Оскільки в даний час ICO регулюються державними органами дуже слабко, будь-хто, хто може отримати доступ до відповідної технології, може вільно запускати нову криптовалюту.

Але ця відсутність регулювання також означає, що будь-яка людина може змусити інвесторів повірити в те, що вона організовує чесне ICO, але зрештою втекти з грошима. З усіх можливих способів шахрайства, фінансування в рамках ICO, є одним із найпростіших та найпопулярніших способів крадіжки грошей з рук довірливих інвесторів.

Участь в ICO як інвестор

Якщо ви маєте намір брати участь у новому ICO, спочатку потрібно виконати кілька обов'язкових кроків. Перший крок — переконатися, що люди, які організовують ICO, є реальними розробниками та мають гарну репутацію. Далі потрібно вивчити історію лідів команди з криптою та блокчейном. Якщо організатори ICO мають сумнівне минуле, повністю анонімну команду або інформація про них зовсім відсутня, тоді це перший сигнал, що не варто інвестувати в проект свої гроші.

Організація ICO для власного проекту

Простота та доступність запуску ICO не означає, що цей спосіб залучення фінансування підходить абсолютно всім. Якщо ви думаєте про організацію первинного розміщення монет, запитайте себе, чи отримає ваш бізнес суттєву вигоду від ICO? Також потрібно бути цілком упевненим у тому, що команда зможе виконати всі зобов'язання перед залученими інвесторами.

Пошук та участь в ICO

Активність ICO почала різко знижуватися у 2019 році, частково через те, що ICO ніким серйозно не регулюються. На сьогоднішній день немає надійного способу залишатись в курсі всіх актуальних первинних пропозицій монет. Інструменти для пошуку та аналізу ICO також майже відсутні. Інвестор може скористатися веб-сайтом TopICOlist.com, а також іншими ресурсами, які порівнюють різні ICO один з одним.

Важливо: Комісія з цінних паперів та бірж (SEC) може втручатися в ICO, якщо це необхідно. Наприклад, після того, як творець Telegram залучив $1,7 млрд у ході ICO у 2018 та 2019 роках, SEC подала екстрений позов і отримала тимчасовий заборонний судовий наказ, заявивши про незаконну діяльність команди розробників. У березні 2020 року Окружний суд США Південного округу Нью-Йорка виніс попередню судову заборону. Telegram було наказано повернути інвесторам 1,2 мільярда доларів та сплатити цивільний штраф у розмірі 18,5 мільйона доларів. Пізніше у 2020 році напрацювання проекту Gram були передані The Open Network, так з'явилася монета TON.

Немає жодної гарантії, що інвестор не постраждає від шахрайства при інвестуванні в ICO. Щоб уникнути шахрайства, ви можете:

 1. Переконайтеся, що розробники проекту можуть чітко визначити свої цілі. Успішні ICO зазвичай мають прості, зрозумілі білі книги з чіткими та короткими цілями.
 2. Шукайте прозорість. Інвестори повинні очікувати 100% прозорості від компанії, яка запускає ICO.
 3. Ознайомтеся з юридичними умовами ICO. Оскільки традиційні регулюючі органи зазвичай не контролюють цей простір, інвестор несе відповідальність за забезпечення законності ICO.
 4. Переконайтеся, що кошти ICO зберігаються в гаманці умовного депонування. Для цього типу гаманця потрібно кілька ключів доступу, що забезпечує корисний захист від шахрайства.

Деякі ICO вимагають, щоб для інвестування в нього використовувалася інша криптовалюта, тому вам може знадобитися придбати інші монети для інвестування в якийсь проект.

Хайп навколо ICO

ICO можуть створити значний ажіотаж, і в Інтернеті є багато сайтів, де інвестори збираються для обговорення нових можливостей. Відомі актори, артисти або інші відомі люди, такі як Стівен Сігал, також закликали своїх послідовників чи шанувальників інвестувати у нову гарячу ICO.

Суперзірка боксу Флойд Мейвезер-молодший та музичний магнат DJ Khaled одного разу просували ICO Centra Tech, яке залучило 30 мільйонів доларів наприкінці 2017 року. Зрештою Centra Tech була визнана в суді шахрайством, внаслідок чого дві знаменитості врегулювали звинувачення з регулюючими органами США, а троє засновників Centra Tech визнали себе винними в шахрайстві з ICO.

Інвестори, які бажають брати участь у ICO, повинні ознайомитися з криптовалютою та зрозуміти все про ICO, перш ніж брати участь. Оскільки ICO практично не регулюються, потенційні інвестори повинні виявляти крайню обережність під час інвестування.

Порівняння ICO та IPO

Первинні публічні пропозиції збирають гроші для компаній, які шукають кошти від інвесторів, і призводять до розподілу акцій компанії серед інвесторів. Для ICO криптокомпанії збирають кошти за рахунок продажу монет чи токенів. В обох випадках інвестори налаштовані оптимістично щодо компанії або криптовалюти та інвестують, вважаючи, що вартість активу з часом зростатиме.

Основна відмінність між ICO та первинною публічною пропозицією полягає в тому, що інвестування в ICO не забезпечує частку власності у криптопроекті чи компанії. Учасники ICO роблять ставку на те, що в даний час марна валюта пізніше зросте в ціні вище за її початкову ціну покупки.

Факт: IPO суворо регулюються та ретельно контролюються державними організаціями, такими як Комісія з цінних паперів та бірж США, в той час як ICO практично не регулюються.

Хоча IPO фінансуються, як правило, більш консервативними інвесторами, які очікують фінансової віддачі. ICO можуть отримувати фінансування від терпимих до ризику прихильників, які прагнуть інвестувати у новий цікавий проект. ICO відрізняється від краудфандингу тим, що пропонує можливість отримання фінансової вигоди з часом, тоді як краудфандингові ініціативи отримують пожертвування. ICO також називають «краудсейлами».

Переваги та недоліки первинного розміщення монет

Онлайн-сервіси можуть полегшити генерацію токенів криптовалюти (наприклад, за допомогою премайнінгу), завдяки чому компанія може легко розглянути можливість запуску ICO. Менеджери ICO генерують токени відповідно до умов ICO, одержують їх, а потім розподіляють токени, передаючи монети окремим інвесторам. Але оскільки фінансові органи не регулюють ICO, кошти, втрачені через шахрайство чи некомпетентність, можуть ніколи не бути відшкодовані.

Ранні інвестори в ICO зазвичай мотивовані очікуванням того, що токени набудуть цінності після запуску криптовалюти. Це основна перевага ICO: можливість отримання дуже високого прибутку.

Але законність криптовалюти або цифрових активів не гарантується. У 2017 році Народний банк Китаю офіційно заборонив ICO, назвавши їх контрпродуктивними для економічної та фінансової стабільності. У 2021 році уряд Китаю заборонив видобуток криптовалюти та оголосив усі транзакції з криптовалютою незаконними.

Приклади ICO

ICO Ethereum у 2014 році — ранній та яскравий приклад успішної первинної пропозиції монет. ICO Ethereum залучило 18 мільйонів доларів за 42 дні. У 2015 році розпочалося двоетапне ICO компанії Antshares, пізніше перейменованої в Neo. Перша фаза цього ICO завершилася у жовтні 2015 року, а друга тривала до вересня 2016 року. За цей час Neo заробив близько 4,5 млн. доларів.

В іншому прикладі, під час місячного ICO, що завершився у березні 2018 року, Dragon Coin залучила близько 320 мільйонів доларів. Також у 2018 році компанія, що стоїть за платформою EOS, побила рекорд Dragon Coin, зібравши колосальні 4 мільярди доларів під час річного ICO.

Перший випадок придушення ICO з боку SEC стався 11 грудня 2017 року, коли агентство зупинило ICO каліфорнійської компанії Munchee, яка розробила програму для огляду продуктів харчування. Манчі намагався зібрати гроші для створення криптовалюти, яка працювала б у додатку для замовлення їжі. Комісія з цінних паперів та бірж випустила лист про припинення діяльності, розглядаючи ICO як незареєстровану пропозицію цінних паперів.

Питання та відповіді

Як дізнатися, коли запускаються нові монети?

Багато бірж, веб-сайтів та агрегаторів публікують список нових монет. Приклади: Binance, Coinbase, Gemini, Kraken, CoinGecko та CoinMarketCap. Ви також можете знайти анонси нових монет у соціальних мережах, таких як Twitter.

Чи є ICO законним?

Початкові пропозиції монет є законними. Однак ICO не є законним, якщо проект та монета не проходять тест Хоуї, який використовується Комісією з цінних паперів та бірж США для визначення того, чи є пропозиція інвестиційним інструментом.

Для чого використовується ICO?

Створення блокчейну та криптовалюти — дуже витратний процес. Розробники повинні оплачувати юрисконсульта, програмістів, обладнання та інші витрати. ICO призначено для збору коштів на оплату витрат, понесених під час розробки блокчейну або монети.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.