Що таке APR та APY і чим вони відрізняються?

Що таке APR та APY у криптовалюті та як розраховується прибутковість інвестицій? Ключові відмінності APY та APR? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

5 жовтня, 2022 - 13:14
12 січня, 2023 - 00:49
 0  16
Що таке APR та APY у криптовалюті і чим вони відрізняються?

Якщо ви є криптоінвестором, ви напевно зіткнетеся з APR та APY. Ці показники, наприклад, можна зустріти при розміщенні токенів у стейкінг та інших операціях з криптовалютою. У цій статті ми докладно розберемо їх значення та відмінності, а також навчимо розраховувати потенційний дохід на підставі цих показників.

Що таке APR у традиційних фінансах?

За даними Бюро фінансового захисту споживачів (CFPB), APR або річна процентна ставка — це сума, що сплачується для отримання кредиту. Термін також відомий як процентна ставка за кредитними картками та розраховується щорічно.

Наприклад, якщо APR становить 5%, інвестиції у розмірі 100 доларів за рік принесуть дохід у розмірі 5 доларів. Навпаки, якщо 100 доларів запозичені за тією самою процентною ставкою, первісний кредит у 100 доларів + 5 доларів у вигляді відсотків мають бути погашені за рік.

Розуміння APR дає уявлення про те, скільки буде належати при запозиченні грошей або скільки інвестор отримає. У контексті кредитних карток APR зазвичай не стягується, коли картка використовується, але залишок виплачується щомісяця у встановлений термін. Однак, якщо є непогашений залишок і термін платежу проходить, відсотки додаються наприкінці кожного розрахункового періоду.

Що таке APR у криптовалюті?

У криптовалюті APR — це відсоток, який інвестори можуть одержати у вигляді відсотків від своїх інвестицій, за позику своєї криптовалюти або надання її для кредитів. У ньому враховуються інші збори, які позичальник має сплатити, але не включаються складні відсотки.

По суті, APR — це звичайна відсоткова ставка, що застосовується до основної суми інвестиції чи кредиту. Оскільки APR є річною ставкою, пропорційні відсотки будуть стягуватися, якщо інвестиції або кредит утримуються протягом більш короткого періоду. Наприклад, шестимісячна інвестиція з 5% річних принесе лише 2,5% від основної суми.

APR дуже проста. Візьмемо, наприклад, інвестиції у розмірі 1 ETH у кредитний пул у мережі децентралізованих фінансів (DeFi). Якщо виражена річна відсоткова ставка становить 24%, то 0,24 ефіру повинні бути зароблені понад початкові інвестиції, якщо вони заблоковані в пулі рівно на один рік. У результаті інвестиції тепер повинні становити 1,24 ETH, що складається з 1 ETH основного боргу та нарахованих 0,24 ETH у вигляді відсотків (на основі 24% річних).

Як розрахувати APR

Ось як розрахувати загальну остаточну суму на основі APR:

A = [P × (1 + R × T)], де

 • A = загальна остаточна сума;
 • P = основна сума (початкові інвестиції або сума кредиту);
 • R = процентна ставка, що використовується;
 • T = час у роках.

Наслідуючи попередній приклад, це буде виглядати так:

 • A = [P × (1 + R × T)]
 • P = 1 ETH
 • R = 24% або 0.24
 • T = 1 рік

Отже:

A = 1 ETH (1+0,24x1)
A = 1.24 ETH

Розрахунок змінюється, якщо інвестиція утримується на коротший період. Наприклад, холдинг протягом трьох місяців еквівалентний чверті року (0,25), а значить, розрахунок буде таким:

 • A = [P × (1 + R × T)]
 • P = 1 ETH
 • R = 24% або 0.24
 • T = 1 рік

Отже:

A = 1 ETH (1 + 0.24 × 0.25)

A = 1.06 ETH

Утримання протягом трьох місяців принесе лише 1,06 ETH понад початкові інвестиції. Інша формула для розрахунку APR:

APR = [ (Комісія + Відсотки) ÷ Основна сума] ÷ N × 365 × 100

Де:

 • P = основні інвестиції;
 • N = кількість днів у терміні.

Отже, що означає 10% APR у криптовалюті?

10% APR означає 10% прибутку від початкових інвестицій через рік.

Використовуючи наведені вище розрахунки, інвестиції у розмірі 10 000 монет при 10% APR принесуть 1000 монет у вигляді відсотків через рік.

Що таке APY у криптовалюті?

APY, скорочення від Annual Percentage Yield, — це спосіб виміряти скільки грошей можна заробити на процентному рахунку за рік. У криптовалюті APY — це прибутковість інвестицій.

На відміну від APR, яка враховує лише звичайні відсотки, APY включає складні відсотки. Складні відсотки – це сума, отримана на відсотки та основну суму вкладу. Ось чому APY вигідніший, ніж APR.

Інвестори можуть заробити APY, розміщуючи свої монети в стейкінг, використовуючи прибуткове фермерство для забезпечення ліквідності пулів ліквідності. Вони також можуть заробити APY, зберігаючи свої монети на ощадних рахунках.

Інвестори можуть використовувати криптобіржі, криптогаманці або протоколи DeFi, щоб почати заробляти APY на своїх Bitcoin. Відсотки часто виплачуються в тій самій криптовалюті, що й вкладена, проте трапляються випадки, коли виплачується інша валюта.

Як розраховується APY?

Складні відсотки можуть бути встановлені щодня, щотижня, щомісяця, щорічно або постійно.

Розрахунок APY трохи складніший за APR, оскільки відсотки додаються до основної суми, а потім розраховуються відсотки на цю суму з урахуванням кількості періодів, протягом яких сума коригується.

Частота нарахування складних відсотків порівняно з кількістю періодів в APY

Частота нарахування складних відсотків Кількість періодів в APY
Щодня 365
Щомісячно 12
Щоквартально 4
Раз на півроку 2
Щорово 1

Для розрахунку APY можна використовувати таку формулу:

APY = (1 + r / n)n - 1

Де

 • r = періодична ставка;
 • n = кількість періодів нарахування відсотків;
 • n — загальна кількість разів, коли сума інвестицій розраховується з використанням наданої номінальної процентної ставки n.

Наприклад, інвестиції у розмірі 1000 монет здійснюються під складні відсотки у розмірі 10% та щоденне нарахування складних відсотків. Наступний розрахунок показує, що за рік буде зібрано 1105 одиниць. Наступного року їх має бути 1221. Прибуток збільшується, чим довше він утримується і за більш високих процентних ставок.

Кожен раз, коли розрахунок оновлюється, відсотки повинні додаватися до суми, що складається з початкових інвестицій та нарахованого процентного прибутку. Але що означає 10% APY у криптовалюті?

Більшість криптовалютних проектів пропонують лише 1% річних, але деякі пропонують 7% на гнучких рахунках, таких як Phemex для Tether (USDT). У разі фіксованих ощадних рахунків вони можуть доходити до 10%. Існують також платформи DeFi, такі як PancakeSwap (CAKE) та SushiSwap (SUSHI), які, як то кажуть, пропонують інвесторам дуже високі APY, що перевищують 100%.

Що таке APY та APR у стейкінгу криптовалют?

Вся перерахована вище інформація та формули докладно пояснюють, що таке APY та APR у стейкінгу криптовалют, а також дозволяють виконати підрахунок потенційного прибутку. 

Ключові відмінності APY та APR

І APY, і APR використовуються для розрахунку відсотків за крипто-інвестиціями та кредитами. Однак це не одне й те саме.

Річна процентна доходність відноситься до суми відсотків, отриманих за рік, а річна процентна ставка — це сума, яку необхідно виплатити як проценти. При порівнянні прибутковості APR та APY, враховуючи, що всі інші фактори, такі як основна сума, процентна ставка та період інвестування, однакові, ключовою відмінністю є складний відсоток.

Він є загальним доходом, включаючи суму, отриману від відсотків та основних інвестицій. Оскільки APR не враховує складних процентів, APY завжди дає велику суму.

Криптоінвестори можуть фінансувати пули ліквідності на біржах, зберігати криптовалюту на ощадних рахунках, відправляти свої монети в стейкінг або інвестувати в прибуткове фермерство. Різниця між APY та APR має вирішальне значення для розуміння того, куди найкраще вкладати гроші. З практичної точки зору, APR вигідні позичальникам. Тим не менше, особи, які бажають інвестувати кошти, повинні враховувати ставки APY, щоб максимізувати свій прибуток.

Враховуючи, що дедалі більше інструментів DeFi та криптовалют використовують APR, інвесторам доводиться виконувати ручне нарахування складних відсотків, коли вони мають реінвестувати свій прибуток щодня або щотижня, щоб отримати значніший складний відсоток.

Що краще за APR чи APY?

APY дає чітке уявлення про потенційний дохід облікового запису. APR показує, що буде належати. Обидва розраховуються за один рік, що дає більш точну картину, ніж розрахунок лише процентної ставки.

Оскільки APR розраховується за річною ставкою, вона може бути більш вигідною для позичальників, які шукають кращі ставки, замість інвестувати в криптоактиви і сподіватися на повернення.

Однак, оскільки APY заснований на річній ставці, яка включає нарахування складних відсотків, він вигідніший для інвестування криптоактивів — він забезпечує більш точне уявлення про те, що буде зароблено, коли гроші будуть інвестовані та нарахують складні відсотки.

Розуміння того, чи засновані прибутки чи платежі на APR чи APY, має вирішальне значення під час інвестування чи запозичення. Враховуючи характер ринку криптовалют, прибутковість часто вища, ніж у традиційному фінансовому секторі, але також високі та ризики.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.