Що таке пули ліквідності DeFi та як вони працюють?

Що таке пули ліквідності DeFi та як вони працюють? У чому переваги і недоліки пулів ліквідності децентралізованих фінансів? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

27 Липень 2022 - 11:24
24 листопада 2023 - 22:08
 0  30
Що таке пули ліквідності DeFi та як вони працюють?

Пул ліквідності DeFi — це смарт-контракт, який блокує токени, щоб забезпечити ліквідність цих токенів на децентралізованій біржі (DEX). Користувачі, які надають токени смарт-контракту, називаються постачальниками ліквідності.

Пули ліквідності децентралізованих фінансів (DeFi) з'явилися як інноваційний та автоматизований спосіб вирішення проблеми ліквідності на децентралізованих біржах. Вони замінюють традиційну модель книги ордерів, використовувану централізованими криптобіржами, яку було безпосередньо взято з усталених традиційних фінансових ринків.

У цій моделі біржа є ринком, де покупці та продавці збираються разом і домовляються про ціни на активи на основі відносного попиту та пропозиції. Однак ця модель залежить від наявності достатньої кількості покупців та продавців для створення ліквідності. Таким чином роль маркет-мейкерів полягає в тому, щоб гарантувати, що завжди є хтось, хто зможе задовольнити попит, ефективно підтримуючи справедливі ціни за рахунок забезпечення ліквідності.

Базова модель виявилася неефективною для децентралізованої біржі. Плата за газ Ethereum та повільний час блоку роблять його непривабливим для маркет-мейкерів, що призводить до низької ліквідності спроб DEX відтворити модель книги ордерів. Таким чином, пули ліквідності стали кращим рішенням для децентралізованих фінансів, пропонуючи безперервну автоматизовану ліквідність для децентралізованих торгових платформ.

Як працюють пули ліквідності DeFi?

Найпростіша версія пулу ліквідності DeFi містить два токени в смарт-контракті для формування торгової пари.

Давайте як приклад візьмемо Ethereum (ETH) і USD Coin (USDC), і для простоти ціна ETH може дорівнювати 1000 USDC. Постачальники ліквідності вносять у пул рівну кількість ETH та USDC, тому той, хто вносить 1 ETH, повинен буде зіставити його з 1000 USDC.

Ліквідність у пулі означає, що коли хтось хоче обміняти ETH на USDC, він може зробити це на основі депонованих коштів, а не чекати, доки контрагент буде відповідати його угоді і, таким чином, виконає замовлення.

Постачальники ліквідності заохочуються за внесок винагородами. Коли вони вносять депозит, вони отримують новий токен, який представляє їхній внесок, який називається токеном пула. У цьому прикладі токеном пулу буде USDCETH.

Доля торгових комісій, що сплачуються користувачами, які використовують пул для обміну токенами, автоматично розподіляється між усіма постачальниками ліквідності пропорційно розміру їх частки. Таким чином, якщо торгові збори для пулу USDC-ETH становлять 0,3%, а постачальник ліквідності вніс 10% пула, він має право на 10% від 0,3% від загальної вартості всіх угод.

Коли користувач хоче вивести свої кошти з пулу ліквідності, він спалює токени пулу і тільки після цього внесені кошти стають доступними для виведення.

Приклади пулів ліквідності децентралізованих фінансів

Є кілька платформ, які стали надзвичайно популярними у 2020 році.

Наведений вище приклад є простим, заснованим на моделі Uniswap, найбільшої децентралізованої біржі, що управляє одними з найбільших пулів ліквідності. На момент написання статті у пулі USDC-ETH було близько 250 мільйонів доларів. Інші популярні пули на Uniswap включають WBTC-ETH, DAI-ETH та ETH-USDT.

Curve Finance, Balancer та SushiSwap керують пулами ліквідності DeFi. Найбільші пули Curve складаються з кількох токенів і орієнтовані на стабільні монети, які називають стейблкоїнами. Balancer дозволяє використовувати до восьми токенів у пулі, тоді як SushiSwap є віртуальним клоном Uniswap.

Переваги пулів ліквідності DeFi?

Найбільш очевидною перевагою пулів ліквідності є те, що вони забезпечують майже безперервне надходження ліквідності для трейдерів, які бажають використовувати децентралізовані біржі. Вони також надають можливість отримувати прибуток від холдингу криптовалют, стаючи постачальником ліквідності та отримуючи комісійні за транзакції.

Крім того, багато проектів та протоколів пропонуватимуть постачальникам ліквідності додаткові стимули для забезпечення того, щоб їхні пули токенів залишалися великими, знижуючи ризик прослизання та підвищуючи якість торгівлі. Отже, є можливість отримати додатковий прибуток від токенів винагороди за фармінг в обмін на те, що ви станете постачальником ліквідності.

Деякі протоколи, включаючи Uniswap, Balancer та Yearn.finance, винагороджують постачальників ліквідності токенами їхньої власної платформи. Коли SushiSwap з'явився влітку 2020 року, він використав цю модель для запуску так званої "вампірської атаки» на Uniswap. Користувачі могли отримати токен SUSHI на Uniswap, надавши ліквідність до запуску SushiSwap, а потім перенісши ліквідність на платформу SushiSwap, яка була також форком коду Uniswap.

Недоліки пулів ліквідності DeFi?

Алгоритм, що визначає ціну активу, може дати збій, прослизання через великі ордери, збій смарт-контракту та багато іншого.

Ціна активів у пулі ліквідності встановлюється алгоритмом ціноутворення, який постійно коригується залежно від торгової активності пулу. Якщо ціна активу відрізняється від ціни на світовому ринку, арбітражні трейдери, які використовують різницю в цінах на різних платформах, отримуватимуть прибуток від цієї різниці.

У разі коливань цін постачальники ліквідності можуть зазнати втрати вартості своїх депозитів, відомої як непостійна втрата. Однак, коли провайдер знімає свій депозит, втрата стає постійною. Залежно від розміру коливання та тривалості часу, протягом якого постачальник ліквідності розміщував свій депозит, можливо можливо частково або повністю компенсувати ці втрати винагородою за комісію за транзакцію.

Через алгоритм ціноутворення невеликі пули можуть страждати від прослизання, якщо хтось раптом захоче розмістити велику угоду. Були випадки, такі як злом bZx у 2020 році, коли користувачі використовували менші пули ліквідності в рамках ширшої атаки маніпулювання ринком.

Користувачі DeFi стикаються з іншими ризиками, такими як збій смарт-контракту, якщо базовий код не перевірений або не повністю захищений. Обов'язково ознайомтеся з усіма ризиками, перш ніж вносити будь-які кошти.

Як приєднатися до пулів ліквідності DeFi?

Точна процедура приєднання до пулів ліквідності DeFi залежить від платформи. Як правило, необхідно створити обліковий запис на вибраній платформі, а потім підключити гаманець Ethereum, такий як MetaMask або інші гаманці Web 3.0 представлені на домашній сторінці. Після цього токени можуть бути депоновані у пул ліквідності.

На таких платформах, як Uniswap, потрібно буде знайти конкретну пару для надання ліквідності, а потім підключити гаманець. Після перевірки прибутковості, такої як коефіцієнт пулу та обмінний курс, користувач може внести токени в пул.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.