Тест Хауї: що це таке і як він впливає на регулювання криптовалют

Тест Хауї визначає зв'язок інвестицій з цінними паперами, оцінюючи очікуваний прибуток та ступінь контролю інвесторів. Розповідаємо, яке значення він має для криптовалют.

7 грудня 2023 - 21:25
7 грудня 2023 - 22:20
 0  1.9 тис.
Тест Хауї: що це таке і як він впливає на регулювання криптовалют

Криптовалюти – це нові фінансові інструменти, які викликають бурхливі дискусії щодо їх регулювання. Зокрема, питання про те, чи криптовалюти підпадають під дію законодавства про цінні папери, має важливі наслідки для їх регулювання.

Однією з ключових правових рамок, яка використовується для визначення статусу транзакцій, є Тест Хауї. Цей тест, розроблений ще у 1946 році, має значення не тільки для традиційних фінансових інструментів, але і для криптовалют, таких як Ethereum, Bitcoin та інших цифрових активів. 

У цій статті ми розглянемо, чи відповідає Ethereum вимогам Тесту Хауї та як це може вплинути на правовий статус цієї провідної криптовалюти в сучасному світі фінансів та технологій.

Що таке тест Хауї?

Тест Хауї (Howey Test) - це юридичний тест, який застосовується в Сполучених Штатах для визначення того, чи є певна угода інвестиційним договором, підпадаючим під регулювання Комісії з цінних паперів і бірж (SEC). Тест був розроблений Верховним Судом США у справі SEC проти W.J. Howey Co. (1946).

Саме тому, тест Хауї - це судовий прецедент, який визначає, чи є фінансовий інструмент цінним папером.

Актив, який відповідає критеріям тесту Хауі, є цінним папером. Це означає, що він підпадає під дію законів США «Про цінні папери» від 1933 року та «Про обмін цінними паперами» від 1934 року.

Які є чотири елементи тесту Хауї?

Тест Хауї має чотири вимоги, які повинні бути виконані, щоб транзакція кваліфікувалася як інвестиційний договір:

 1. Інвестор вкладає кошти. Цей критерій означає, що інвестор передає свої гроші продавцю або іншому учаснику угоди.
 2. Інвестор вкладає кошти в спільне підприємство. Цей критерій означає, що інвестор має спільний інтерес з іншими інвесторами в прибутку або збитках від угоди.
 3. Інвестор очікує отримати прибуток переважно завдяки зусиллям інших осіб. Цей критерій означає, що інвестор не бере безпосередньої участі в управлінні угодою або не надає значного внеску в її успіх.
 4. Інвестор не бере безпосередньої участі в управлінні спільним підприємством. Цей критерій означає, що інвестор не має контролю над угодою або не може істотно впливати на її результати.

Загалом, якщо всі чотири критерії Тесту Хауї виконані, транзакція розглядається як інвестиційний договір, який підпадає під федеральні закони про цінні папери США. Це означає, що пропозиції та продажі цінних паперів, як це визначено Законом про цінні папери 1933 року, можуть підлягати вимогам або виняткам реєстрації Комісії з цінних паперів і бірж (SEC).

Тест Хауї відіграє важливу роль у визначенні того, чи є токен цінним папером у контексті криптовалют та ініціатив з випуску монет (ICO). Токен вважається цінним папером та підпадає під регулювання законами про цінні папери, якщо він відповідає вимогам Тесту Хауї для інвестиційного договору.

Важливо зазначити, що застосування Тесту Хауї є унікальним для американського законодавства щодо цінних паперів. В інших юрисдикціях можуть застосовуватися інші стандарти та вимоги для визначення того, чи є токен цінним папером.

Чи відповідає Ethereum тесту Хауї?

Оскільки Ethereum не представляє собою традиційний інвестиційний інструмент, такий як акції чи облігації, його оцінка за тестом Хауї може викликати певні труднощі. Проте Ethereum може виявити певні риси, які можна розглядати в контексті тесту. 

Нижче наведено розбір чотирьох ключових елементів тесту Хауї та їх взаємозв'язок із платформою Ethereum:

Інвестування грошей

Зазвичай, придбання Ethereum включає перше вкладення коштів у вигляді традиційних грошей, таких як долари або інших криптовалют. Ці початкові фінансові витрати можна розглядати як інвестування.

Спільне підприємство

Концепція спільного підприємства часто характеризується тим, що інвестори об'єднують свої ресурси з метою отримання прибутку, який залежить від зусиль інших. Володіння Ethereum (ETH) не надає користувачу реального володіння чи впливу на платформу, оскільки Ethereum є децентралізованою блокчейн-платформою.

Тим не менше, у деяких проектах на базі Ethereum, таких як ініціативи з випуску монет (ICO) або протоколи децентралізованих фінансів (DeFi), може існувати складова спільного підприємства в інвестиціях.

Очікування прибутку

Зазвичай інвестори купують Ethereum в сподіванні, що його вартість зросте з часом, що дозволить їм продати його з прибутком. Проекти на базі Ethereum також можуть робити обіцянки стосовно майбутніх доходів або угод про розподіл прибутку, що підсилює очікування прибутковості.

Зусилля інших

Цей аспект досліджує, чи зусилля інших осіб були в основному відповідальними за прибуток. У випадку Ethereum важко визначити доходи, пов'язані лише з роботою інших через децентралізований характер платформи.

Тим не менше, цей елемент може виконатися, якщо інвестор розраховує на зусилля з створення, просування або управління певним проектом на базі Ethereum.

Важливо зазначити, що застосування Тесту Хауї до Ethereum - це складне питання, яке викликає постійні дискусії та тлумачення. Те, чи пройде Ethereum цей тест, буде залежати від конкретної ситуації та випадку використання.

13 червня 2023 року Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) оприлюднила документи, пов'язані із виступом колишнього директора департаменту SEC Вільяма Хінмана у червні 2018 року. Під час свого виступу Хінман зробив важливу заяву, говорячи: «І якщо відкинути збір коштів, який супроводжував створення Ether, виходячи з мого розуміння поточного стану Ethereum, мережі Ethereum та її децентралізованої структури, поточні пропозиції та продажі Ether не є операціями з цінними паперами».

Так само, враховуючи унікальні характеристики Bitcoin (BTC) та його децентралізований характер, можна стверджувати, що він також може не чітко вписуватися у традиційну рамку Тесту Хауї. Однак важливо зазначити, що юридичне трактування та регуляторні підходи до криптовалют можуть відрізнятися в різних юрисдикціях.

Чим тест Хауї відрізняється від тесту Ревеса?

Тест Хауї та Тест Ревеса - це дві різні правові рамки, які використовуються для визначення того, чи є фінансовий інструмент цінним папером згідно з правилами цінних паперів США.

Тест Хауї, який заснований на рішенні суду у справі SEC проти W.J. Howey Co., визначає цінний папір як інвестиційний контракт, який має чотири характеристики:

 • Інвестування грошей. Інвестор вкладає свій капітал в очікуванні прибутку.
 • Очікування прибутку. Інвестор очікує отримати прибуток від своєї інвестиції.
 • Спільне підприємство. Інвестор бере участь у спільному підприємстві з іншими інвесторами.
 • Зусилля інших. Інвестор не бере участі в управлінні або операційній діяльності інвестиційного підприємства.

Тест Ревеса (Reves Test), який заснований на рішенні Верховного Суду у справі Reves проти Ernst & Young, визначає цінний папір як інвестиційний контракт, який має чотири характеристики:

 • Інвестиційний характер. Інструмент повинен мати інвестиційний характер, тобто його мета полягає в отриманні прибутку.
 • Численні інвестори. Інструмент повинен бути доступний для численних інвесторів.
 • Відносини з інвестором. Інструмент повинен бути проданий або переданий інвестору на певних умовах.
 • Обіг. Інструмент повинен бути предметом торгівлі на загальному ринку.

Тест Ревеса надає більшу рамку, яка враховує численні контекстуальні обставини, тоді як Тест Хауї концентрується на конкретних компонентах інвестиційного договору. Хоча вони використовують різні підходи до вивчення, обидва критерії є корисними інструментами для оцінки того, як повинні застосовуватися правила цінних паперів.

Висновок

Тест Хауї є важливим судовим прецедентом, який визначає, чи є фінансовий інструмент цінним папером. Хоча він був розроблений до виникнення криптовалют, він має важливі наслідки для регулювання цього сектора.

Децентралізований характер криптовалют ускладнює їх вирівнювання з традиційними правилами цінних паперів. Однак деякі елементи екосистеми криптовалют, такі як ICO та конкретні структури інвестицій, можуть відповідати критеріям тесту Хауї.

Регулятори та юридичні експерти продовжують боротися з тим, як застосовувати Тест Хауї до криптовалют. Вони намагаються знайти баланс між захистом інвесторів та сприянням інноваціям у цьому швидкозмінному середовищі.

Популярні запитання та відповіді

Чому тест Хауї є важливим для криптовалют?

Тест Хауї є важливим для криптовалют, оскільки він визначає, чи підпадає транзакція з криптовалютами під регуляторні вимоги цінних паперів. Це має важливі наслідки для юридичної відповідності, захисту інвесторів та регуляторного нагляду.

Якщо криптовалюта класифікується як цінний папір, вона підпадає під додаткові регуляторні вимоги, такі як реєстрація перед відповідними органами та дотримання правил і законів про цінні папери. Це може призвести до додаткових витрат і зобов'язань для компаній, які випускають криптовалюти, а також для інвесторів, які купують їх.

Чи можна застосовувати тест Хауї до всіх криптовалют?

Криптовалюти відрізняються за характеристиками та функціональністю, що робить уніфіковане застосування Тесту Хауї складним завданням. Кожну криптовалюту потрібно оцінювати індивідуально, враховуючи її конкретні особливості.

Наприклад, Bitcoin часто розглядається як валюта, а не як цінний папір. Це тому, що Bitcoin не пропонує жодних прав або переваг власникам, крім можливості використовувати його для оплати товарів і послуг.

Однак інші криптовалюти, такі як Ethereum, можуть бути більш схожими на цінні папери. Ethereum пропонує власникам токени, які можуть використовуватися для голосування щодо майбутнього розвитку мережі. Ці токени можуть розглядатися як інвестиційні контракти, які відповідають критеріям тесту Хауї.

Що відбувається, якщо криптовалюту визнають цінним папером за тестом Хауї?

Якщо криптовалюта класифікується як цінний папір, вона підпадає під додаткові регуляторні вимоги, такі як реєстрація перед відповідними органами та дотримання правил і законів про цінні папери.

Як тест Хауї впливає на ICO та продажі токенів?

ICO та продажі токенів часто піддаються перевірці щодо їх відповідності регуляторним вимогам щодо цінних паперів. Якщо ці пропозиції відповідають елементам Тесту Хауї, їх може вважатися пропозиціями цінних паперів і підпадати під правила і регуляції цінних паперів.

Це означає, що компанії, які проводять ICO або продажі токенів, можуть бути зобов'язані зареєструвати свою пропозицію в SEC та надати інвесторам інформацію про пропозицію.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.