Що таке токенізація у блокчейні та як вона працює?

Перетворення реальних активів на цифрові токени стало простіше з появою токенізації. Дізнайтесь більше про основи токенізації блокчейна прямо зараз!

12 вересня 2022 - 10:47
24 листопада 2023 - 22:29
 0  61
Що таке токенізація у блокчейні та як вона працює?

Цифрова трансформація призвела до значних покращень у різних секторах, особливо у цифрових платежах. Проте розвиток платіжних технологій також створив помітні загрози конфіденційним даним клієнтів. Оскільки ваші дані проходять через різні точки під час здійснення цифрових платежів, вони стають вразливими. Таким чином, комбінація токенізації блокчейна історично вважалася надійним підходом до ізоляції даних в екосистемах.

Останнім часом збільшилося застосування токенів в індустрії обробки платежів для зберігання інформації про кредитні картки без розкриття вихідних даних. Крім того, використання токенізації в блокчейні привернуло увагу до перспектив перетворення матеріальних та нематеріальних активів на цифрові токени. Отже, що означає нова ера токенів для майбутнього блокчейну та всього світу? Давайте докладно обговоримо визначення токенізації, і навіть її значення, звернувшись до прикладів.

Що таке токенізація?

Токенізація — це процес перетворення прав власності та прав на певні активи у цифрову форму. За допомогою токенізації можна перетворити неподільні активи на цифрові токени.

Поява блокчейна змінила способи інвестування в активи. Як? Токенізація — це відповідь, яку ви шукаєте. Наприклад, ви можете перетворити квартиру вартістю 200 000 доларів на 200 000 токенів, кожен з яких становитиме майже 0,0005% вартості квартири.

По суті, токени блокчейна забезпечують цифрове уявлення повного чи спільного володіння будь-якого об'єкта, що має певну цінність. Загальні застосування токенів блокчейна очевидні у платежах та розрахунках транзакцій між учасниками. Токени також забезпечують представлення багатостороннього володіння неподільними активами, такими як витвір мистецтва або музичне відео. Крім того, токени також спрощують обмін правами власності на неподільні активи через мережу блокчейнів.

Комбінація блокчейнів токенізації може відкрити нові перспективи для оптимізації бізнес-процесів, що включають безліч партнерів, та впровадження нових бізнес-моделей. За даними IDC, глобальний ринок токенізованих активів досягне оцінки у 500 мільярдів доларів. Хоча ви можете помітити перспективні можливості для токенізації активів у блокчейні, концепція токенів почалася не тут.

Насправді токени є унікальним механізмом захисту даних у фінансових послугах для захисту конфіденційної інформації, такої як номери кредитних карток, особиста інформація та фінансові звіти. Традиційний приклад токенізації у фінансових послугах включав перетворення конфіденційної інформації користувачів на токен.

У даному випадку токен включав рядок цифр і літер. Проте застосування традиційної токенізації не обмежувалося лише сектором фінансових послуг. Лікарні можуть використовувати токени для записів пацієнтів, а уряд може використати токени для реєстрації виборців.

Токенізація дає деякі додаткові переваги:

  1. Гнучка токенізація активів;
  2. Забезпечує безпеку, аналогічну безпеці криптовалют;
  3. Потенціал широкого застосування токенів.

Як працює токенізація?

Після визначення ви неодмінно подумаєте про роботу технології. Розуміння того, «що таке токенізація і як вона працює?», може допомогти вам зрозуміти сферу застосування токенів. Як ви, мабуть, вже зрозуміли з визначення токенізації, йдеться про перетворення неподільних активів у токени. Однак у світі можна знайти безліч видів активів, які важко поділити та передати. Тому вам необхідно краще розуміти різні типи активів, які можна конвертувати в токени.

Нематеріальні активи

Нематеріальні активи існують лише відповідно до юридичних прецедентів без будь-якого фізичного об'єкта для подання. Приклади нематеріальних активів включають авторські права та патенти. Коли ви хочете токенізувати нематеріальні активи, важливо переконатися, що модель передачі активів у мережі блокчейна така сама, як і модель передачі в реальному світі. Нематеріальні активи легко конвертуються в токени без проблем із зберіганням або доставкою. Навпаки, юрисдикційні відмінності можуть створити серйозні труднощі для передачі токенів, які є нематеріальними активами.

Взаємозамінні активи

Взаємозамінні активи — це ті, які можна замінити аналогічним елементом. Найбільш поширені приклади взаємозамінних активів включають пшеницю чи золото. Перетворення взаємозамінних активів на токени простіше, оскільки ви можете легко розділити їх на дрібніші одиниці. Крім того, один токен може бути представником групи взаємозамінних активів, таких як золото. Алгоритм токенізації взаємозамінних активів також має містити рівень абстракції. Крім того, набір токенів пов'язаний із набором взаємозамінних компонентів активу.

Невзаємозамінні активи

Невзаємозамінні активи — це активи, які не можна розбити на більш дрібні частини. Токенізація допомагає розбити невзаємозамінні активи на цифрові акції, якими ви можете торгувати повністю або частково. Приклад токенізації творів мистецтва та нерухомості показує можливості перетворення незамінних активів у токени.

Перетворення творів мистецтва на токени починається з введення незмінного цифрового підпису. Цифровий підпис чи токен забезпечує уявлення витвору мистецтва, зберігаючи при цьому унікальність. Згодом ви можете розбити токен на дрібніші вкладені токени, які можна підписати цифровим підписом. Потім можна продати токени, як частки оригінального витвору мистецтва.

Технологічна основа токенізації

Різні типи активів показують вхідні дані, які можна використовувати для створення токенів із системами на основі блокчейна. Однак чи замислювалися ви коли-небудь, як технічно можна конвертувати реальні активи в токени? Погляньмо на технологічні основи реалізації токенізації в блокчейні.

Реалізація токенів значною мірою залежить від смарт-контрактів, також званих токен-контрактами. Контракти токенів — це в основному програми, які можуть допомогти в перевірці бізнес-правил поряд з переведенням вартості з гаманця одного користувача в гаманець іншого користувача. Важливо зазначити, що UTXO та моделі на основі облікового запису в даний час є найкращим вибором для реалізації смарт-контрактів.

Модель UTXO була звичайним вибором для багатьох криптовалют після її появи Bitcoin (BTC). В той час, як моделі на основі облікового запису підходять для мереж, що працюють на Ethereum та Hyperledger Fabric. У моделі на основі облікового запису ви знайдете базу даних стану світу, яка допомагає підтримувати існуючий стан токена або активу у певний момент часу. Крім того, стан токена буде класифікуватися як баланс для транзакцій.

Наступним важливим моментом, який слід зазначити в розділі «Що таке токенізація і як вона працює?», є відсутність бази даних стану світу на платформах на основі UTXO. Навпаки, ці платформи зосереджені на підтримці збалансованого висновку кожної транзакції, яку вони виконують. Можна розрахувати існуючий баланс токенів із суми всіх невитрачених залишків.

Цікаво, що сума вхідних значень повинна бути більшою або дорівнює сумі вихідних значень моделі на основі UTXO. Наприклад, R3 має надійний токен-SDK з моделлю UTXO як основу. Ви можете знайти багатообіцяючий приклад токенізації з R3, оскільки можна реалізувати рішення на основі токенів Hyperledger Fabric, використовуючи смарт-контракти.

Причини зростання та розвитку технології блокчейну

Після роздумів про основи, такі як визначення та практичні висновки про роботу токенізації, важливо знайти причини її зростання. Ось деякі з важливих причин, які можуть допомогти вам знайти відповіді на питання «Яка мета токенізації?» простими словами.

Операційна ефективність

Однією з основних переваг програм блокчейна для токенізації є операційна ефективність. Токени дозволяють оптимізувати спільне використання IT-систем та інфраструктури між учасниками без будь-якої центральної третьої сторони. Це може значно знизити транзакційні витрати.

Крім того, автоматизація ручної роботи та скорочення частини процесу дотримання чи погодження також можуть знизити неефективність. До того ж, токенізація активів допомагає автоматизувати прості розрахунки та оформлення транзакцій під час надсилання або отримання, тим самим забезпечуючи швидші транзакції. В результаті ви можете досягти загального підвищення ефективності керування окремою транзакцією.

Поділ активів

Перетворення активів у частки, а також забезпечення права власності на частки активів забезпечує кращі перспективи ліквідності. Зниження бар'єрів для інвестицій у активи може спонукати більше людей інвестувати в них. Алгоритми токенізації можуть допомогти продавцям на традиційно неліквідних ринках щодо транзакції.

В той же час токени також можуть продемонструвати плідну підтримку інклюзивного фінансування. Без будь-якої посередницької функції інвестори могли б отримати доступ до інвестиційних можливостей, які зазвичай були б неможливі через високі мінімальні пороги інвестицій або інфраструктурні та географічні причини.

З додатками токенізації блокчейна місце розташування інвестора не впливає на доступ до фінансових ринків та низки нових типів активів. Цікаво, що інвестиції в активи можуть стати простішими завдяки значному скороченню мінімальних вимог до капіталу за рахунок використання токенів.

Поділ активів може також сприяти концепції спільної власності. У моделі спільного володіння кілька людей можуть разом придбати актив та використовувати його. Такий тип концепції поділу власності має вирішальне значення за часів, коли використання відволікає увагу від власності. Наприклад, деякі люди можуть купити будинок для відпочинку разом з угодою про те, хто буде користуватися будинком щотижня.

Прозорість

Якщо хтось запитає вас: «Яка мета токенізації?», ви можете легко послатися на прозорість як на одну з відповідей. Блокчейн пропонує перевагу прозорості за промовчанням, і всі транзакції в мережі блокчейну доступні всім учасникам мережі.

У випадку фізичних активів цінність прозорості дозволяє краще відстежувати, одночасно підвищуючи довіру до походження та права власності на актив. Таким чином, токенізація може принести виняткові переваги, спрощуючи ідентифікацію права власності на конкретний актив та пов'язаний з ним ланцюжок володіння.

Проте додатки токенізації в блокчейні не забезпечують повної гарантії прозорості. У багатьох галузей прозорість у випадках використання є систематично прийнятною. Наприклад, прозорість — складна концепція у сфері управління активами і у випадках, коли конкуренти використовують одну й ту саму інфраструктуру. Імовірним рішенням у цих випадках буде впровадження технологій, які підвищують конфіденційність, щоб уникнути розкриття конфіденційної інформації.

Єдине джерело правди

Наступний важливий аспект у підтвердженні зростання додатків блокчейну для токенізації буде стосуватися єдиного джерела правди. Організації збирають значний обсяг даних щодо кожного активу. Однак порівняти та зв'язати точки даних, такі як права інтелектуальної власності, ліцензії, право власності на продукт та права на конкретні продукти, складно. В результаті кілька фрагментованих даних про актив можуть створити обставини, яких можна уникнути.

За допомогою алгоритму токенізації блокчейн забезпечує єдиний рівень довіри. Рівень довіри може дозволити діловим партнерам чи конкурентам колективно обмінюватись своїми даними. Внаслідок цього кілька учасників екосистеми можуть легко взаємодіяти з єдиним цифровим поданням відповідного активу. Згодом це може підвищити ефективність по всьому ланцюжку створення вартості, а також запровадити нові підходи до співпраці.

Приклади численних ініціатив у сфері торговельного фінансування демонструють можливості токенізації як єдине джерело достовірної інформації. Ініціативи були зосереджені на розширенні можливостей компаній для обміну інформацією про активи, що передаються по всьому світу. Токенізовані активи також можуть підтримувати автоматизацію та спрощення процесу великомасштабної торгівлі за рахунок використання смарт-контрактів.

Приклад токенізації

Очевидно, що одним із найважливіших питань у вступному обговоренні токенізованих активів буде «що є прикладом токенізації?» з дійсно очевидною відповіддю. Ви чули про NFT? Продаж NFT цифровим художником Beeple за 69 мільйонів доларів привернув увагу всього світу з усіх правильних причин.

Наразі світ обговорює перспективи використання токенізації як життєво важливого інструменту для перетворення традиційних прецедентів володіння активами та управління ними. NFT або невзаємозамінні токени допомагають цифровим художникам перетворювати свої роботи на цифрові токени, які вони можуть продавати на аукціонах. Крім NFT, токенізація також знаходить застосування у багатьох інших інноваційних випадках використання, таких як токенізовані дорогоцінні метали.

Висновок

Ціннісні переваги для підприємств, які вирішили токенізувати свої активи, є важливими причинами зростання цифрових токенів. При детальному розумінні того, що насправді означає токенізація та як вона працює, можна чітко оцінити основу її переваг. Підприємства можуть отримати прозорість для кращої відстежуваності фізичних продуктів, оптимізації IT-процесів та автоматизованих завдань.

Найголовніше, що окремі користувачі можуть отримати виняткові переваги від цифрових токенів на основі блокчейна. Наприклад, люди могли мати частку власності в активах, які зазвичай були для них недоступні через вимоги до капіталу. Ключ до розуміння справжнього потенціалу токенізованих активів завжди починається з детального огляду концепції. Почніть вивчати більше інформації про світ токенів блокчейна зараз!

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.