Що таке Невзаємозамінні токени (NFT) і як вони працюють?

Що таке NFT та як вони працюють? Чим невзаємозамінні токени відрізняються від криптовалют? У яких галузях застосовується NFT? Відповіді простими словами на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

25 Липень 2022 - 14:21
24 листопада 2023 - 22:06
 0  24
Що таке Невзаємозамінні токени (NFT) і як вони працюють?

Невзаємозамінні токени (NFT) — це цифрові активи на основі блокчейну, що мають унікальні ідентифікаційні коди та метадані, що наділяє їх такими властивостями, як унікальність та незамінність. NFT можуть являти собою токенізовані об'єкти, музики, елементи ігор, відео та інше.

Одна конкретна область, яку NFT завоювали повністю, — це світ мистецтва, де цифрові токени продаються у великих аукціонних будинках та за їх межами за десятки мільйонів доларів. Митці, що подають надії, які колись публікували свої роботи безкоштовно або продавали їх дуже дешево, тепер можуть заробити на своєму таланті за допомогою технології блокчейну та NFT.

Особливу популярність невзаємозамінні токени отримали в 2017 році завдяки децентралізованому додатку (DApp) під назвою CryptoKitties, в якому користувачі можуть купувати, обмінювати і збирати віртуальних кішок.

У 2020 році ринок NFT виріс майже на 300%, і досяг більш ніж 250 мільйонів доларів у річному обчисленні. Ці цифрові активи захопили уми як трейдерів, так і творчих особистостей. Ще однією ознакою зростання популярності невзаємозамінних токенів є кількість гаманців, в яких відбувалися транзакції з NFT. Їх кількість у тому ж 2020 році майже подвоїлася до більш ніж 222 000 у річному обчисленні.

Сьогодні не обов'язково бути учасником криптоспільства, щоб знати про NFT. Безліч історій про продаж незамінних токенів на суми в десятки і сотні тисяч доларів найкраще рекламують екостистему NFT.

Як працюють NFT?

NFT відрізняються від токенів ERC-20, таких як DAI та Chainlink (LINK), тим, що кожен токен унікальний і не може бути замінений аналогічним. NFT дозволяють передавати або заявляти про право власності на будь-яку унікальну частину цифрових даних, яку можна відстежувати за допомогою блокчейну Ethereum як публічного реєстру.

NFT може, наприклад, представляти предмети реального світу, такі як юридичні документи, підписи або цифрове мистецтво, відео або музика. Отже, що таке цифрове мистецтво NFT? Цифрове мистецтво NFT — це актив на основі Ethereum, який відображає свідоцтво про право власності та справжність витвору мистецтва.

У NFT може бути лише один власник. Унікальний ідентифікатор та метадані, які не можуть скопіювати жоден інший токен, використовуються для керування володінням. Смарт-контракти, які визначають право власності та регулюють можливість передачі NFT, використовуються для створення унікального ідентифікатора та метаданих.

Коли хтось генерує або мінтить NFT, він виконує код із смарт-контрактів, що відповідають різним стандартам, таким як ERC-721. Ці дані зберігаються у блокчейні, де обробляється NFT.

Етапи створення NFT

На високому рівні процес мінтингу (створення) NFT включає такі етапи:

  1. Створення нового блоку;
  2. Перевірка інформації;
  3. Запис інформації в блокчейн.

Крім того, NFT мають деякі унікальні властивості:

Унікальні властивості NFT

  • Кожен токен має чітку ідентифікацію, прив'язану до однієї адреси Ethereum;
  • Їх не можна замінити 1:1 іншими токенами. Наприклад, один ETH ідентичний іншому ETH;
  • У кожного токена є унікальний власник, особистість якого можна легко перевірити;
  • Вони засновані на Ethereum, і можуть бути куплені та продані на будь-якій біржі NFT на основі Ethereum.

Чим NFT відрізняється від криптовалюти та фіатних грошей?

Вся цінність NFT полягає в незамінній природі цих цифрових активів, яка відрізняє їх від криптовалют, оскільки NFT та криптовалюти — це не те саме. 

Кожен NFT має свій власний унікальний набір атрибутів, таких як розмір, рідкість, творець тощо, і тому не може бути замінений іншим активом.

Навпаки, Bitcoin (BTC) — це взаємозамінний актив. Якщо вам пощастило володіти 1 BTC і ви обміняли його на інший 1 BTC, то нічого не зміниться. Ви все ще маєте таку ж кількість Bitcoin, яку можна використовувати або зберігати.

Те саме стосується і фіатних валют, таких як долар США або євро, та інших прикладів взаємозамінних активів. Одна банкнота у доларах чи євро взаємозамінна з будь-якою іншою банкнотою у доларах чи євро, незалежно від характеристик, таких як серійний номер або наявність банкноти у кишені чи на банківському рахунку. Ви можете володіти незамінним предметом у тому випадку, якщо у вас є монета, яка вважається предметом колекціонування.

Інший реальний приклад — бейсбольні картки, які більш тісно пов'язані з незамінними токенами, враховуючи, що одна карта не дорівнює іншій. Між іншим, концепція невзаємозамінних токенів не втрачається у Вищій лізі бейсболу (MLB), Національній баскетбольній асоціації (NBA) та інших спортивних організаціях, окремих командах і спортсменах.

Скільки коштують NFT?

Теоретично будь-хто може токенізувати свою роботу і продавати її у вигляді NFT, а новини із заголовками про багатомільйонні покупки тільки збільшують інтерес до невзаємозамінних токенів.

Наприклад, співачка Граймс продала деякі зі своїх цифрових картин за понад 6 мільйонів доларів. Мистецтво — не єдине, що токенізується та продається. Співзасновник Twitter Джек Дорсі виставив свій перший твіт на продаж, а ставки сягнули 2,5 млн доларів.

Sorare, французька компанія, що пропонує колекційні футбольні картки у формі NFT, залучила 680 мільйонів доларів. Але, як і у випадку з криптовалютами, існують побоювання щодо впливу NFT на довкілля.

Чому NFT привертають стільки уваги?

NFT вперше з'явилися в індустрії криптовалют у 2012/2013 роках і здобули широку популярність у 2017 році. Хоча Ethereum — не єдиний блокчейн, на якому можна створювати та продавати токени, він є найпопулярнішою платформою для цього. Основним стандартом для NFT у блокчейні Ethereum є ERC-721.

Коли в Ethereum відбувається транзакція, гаманець, який запускає цей процес, має заплатити майнерам комісію за їхню роботу, яка називається «газом» . Проблема з невзаємозамінними токенами в блокчейні Ethereum полягає в тому, що плата за газ може досягати невиправдано високих значень, коли попит на транзакції в мережі вкрай високий.

Високі ціни є функцією популярності NFT у поєднанні з відсутністю масштабованості поточної версії блокчейну Ethereum. Ця проблема масштабованості може змінитися в міру того, як проект переходить від алгоритму консенсусу Proof-of-Work (PoW) до Proof-of-Stake (PoS), що відомо як перехід на Ethereum 2.0 (Eth2).

Незважаючи на те, що вони існують з 2012 року, NFT нещодавно стали популярними завдяки зв'язкам із знаменитостями та ексклюзивності. Наприклад, перед своїм боєм з Флойдом Мейвезером Логан Пол запропонував своїм шанувальникам виграти набори карток Покемонів першого видання, якщо вони куплять його колекційну NFT.

OpenSea та інші торгові майданчики з купівлі-продажу NFT переживали період «золотої лихоманки». Однак чи не є незамінні токени просто «великою роздутою бульбашкою», якій неодмінно судилося луснути?

Слід зазначити, що надмірна інфляція вартості вже давно є частиною бізнес-моделі світу мистецтва. Проте NFT надають нові можливості маловідомим художників. Одна з переваг невзаємозамінних токенів полягає в тому, що творцю завжди виплачуються гонорари, навіть якщо вартість витвору мистецтва або музики зростає при подальшому перепродажі. Таким чином пропадає будь-яка необхідність у жадібних посередниках, таких як корпоративні лейбли в музичній індустрії, які забирають більшу частину грошей від продажу.

NFT потенційно здатні змінити життя творців контенту, які займаються мемами та іншими художніми напрямками. Створення подібного контенту може здатися більшості людей «пустою тратою часу» у перспективі заробітку грошей. Однак NFT відчиняє двері для нової ери монетизації комедійного мистецтва.

Невзаємозамінні токени створюють навколо себе величезну кількість хайпа. Все більше люди стежать за розвитком технологій, щоб не упустити можливість швидко заробити нечувані гроші.

Чи змінить NFT світовое мистецтво?

NFT, безперечно, вже зараз змінюють світ мистецтва. Наприклад, доісторичне наскальне мистецтво сягає епохи нижнього палеоліту чи древнього кам'яного віку, десь між 290 000 і 700 000 років до нашої ери. Мистецтво пройшло дуже довгий шлях від скельних малюнків до сьогоднішньої форми. NFT дають творчим людям нові способи отримання прибутку від своєї роботи, а також залучення нових шанувальників.

Якщо вам цікаво, як незамінні токени вже змінили світ мистецтва, зверніть увагу на Christie’s, аукціонний будинок з більш ніж 250-річною історією. Саме тут цифровий художник Майк Вінкельманн, також відомий як Beeple, продав одну зі своїх робіт — «Everydays: The First 5000 Days» — у форматі JPG за 69 мільйонів доларів. Це був знак часу, який довів, наскільки сильно простір блокчейну вплинув на сучасне мистецтво.

Цей цінник ставить Beeple у трійку найдорожчих художників, які нині живуть, з точки зору суми, отриманої на аукціоні. І хоча ви можете побачити NFT, що висять у музеї, як і деякі інші відомі продажі Christie, ви можете бути впевнені, що власник отримав право власності, яке може бути перевірено за допомогою блокчейну. Історія Beeple також важлива, тому що його участь у світі образотворчого мистецтва почалася тільки тоді, коли він натрапив на NFT, показуючи, як швидко новий художник може стати феноменом у наш вік цифрового мистецтва.

Щойно Christie’s оголосив, що виставляє на аукціон Beeple NFT, азіатські інвестори виявилися першими в черзі: майже п'ята частина з 33 претендентів на цифрове мистецтво була з цього регіону. Зрештою на торгах переміг сінгапурський криптовалютний інвестор MetaKovan.

Beeple — не єдиний, хто досяг успіху завдяки NFT. Візьміть CryptoPunks, набір із 10 000 ексцентричних персонажів розміром 24x24 пікселя, включаючи зомбі та інопланетян, створений на блокчейні Ethereum. CryptoPunks, які стверджують, що створили перший NFT на Ethereum, стали джерелом натхнення для ринку.

Як і Beeple, ці цифрові художники досягли успіху завдяки своїм роботам NFT, включаючи продаж дев'яти портретів за майже 17 мільйонів доларів — також на аукціоні Christie’s. Обмежений випуск CryptoPunks робить їх такими цінними. Наприклад, CryptoPunk 635, який був частиною групи дев'яти, носить сонцезахисні окуляри і має синє обличчя. Це один із лише дев'яти портретів інопланетян у лоті.

Щоб не відставати, співачка Граймс скористалася NFT та заробила близько 6 мільйонів доларів на продажі колекції цифрових ілюстрацій та відео. Її головним твором було відео під назвою «Death of the Old», яке існує тільки в одному екземплярі. Лише цей NFT коштував близько 389 000 доларів.

Для чого використовуються NFT?

Предмети реального світу, такі як витвори мистецтва та нерухомість, можуть бути представлені за допомогою NFT. Ці реальні об'єкти можуть бути «токенізовані», що зробить їх більш ефективними для купівлі, продажу та обміну, а також знизить ризик шахрайства.

Мистецтво

Найчастішим криптододатком NFT є програмоване мистецтво, що унікальним чином поєднує творчість і технології. Нині в обігу перебувають різні витвори мистецтва, випущені обмеженим тиражем. Дивно, але вони дозволяють програмувати зміни у різних ситуаціях. Наприклад, смарт-контракти та оракули можуть дозволити художникам створювати візуальні ефекти, які можуть реагувати на коливання цін на цифрові активи на основі блокчейну.

Мода

Невзаємозамінні токени та блокчейн вже активно та успішно застосовуються у світі моди. Покупці можуть просто перевірити інформацію про право власності на свої покупки та аксесуари в Інтернеті, що усуває небезпеку підробки. Наприклад, користувачі можуть просто відсканувати QR-код на цінниках одягу та аксесуарів у вигляді NFT.

Ліцензії та сертифікати

Варіанти використання NFT включають випуск унікальних ліцензій і сертифікатів. Успішним студентам зазвичай видаються сертифікати про закінчення курсу у цифровому чи фізичному форматі, як і у разі будь-якого іншого ступеня чи ліцензії. Однак, перш ніж корпорація або інститут запропонує комусь місце, університети та роботодавці хочуть отримати копію документа про закінчення курсу як довідкову інформацію.

Адміністратори можуть заощадити багато часу, використовуючи NFT для доступу до таких ліцензій. Сертифікати та ліцензії на основі NFT полегшують перевірку записів. В результаті цей метод дозволяє легко відслідковувати підтвердження проходження курсу або ліцензування.

Спорт

Однією з найбільш серйозних проблем, що впливають на спортивну індустрію, є підроблені квитки та товари. Блокчейн — ідеальний інструмент для вирішення таких проблем. Незмінність технології блокчейну допомагає запобігти підробці предметів колекціонування та квитків.

Ігри

NFT також залишили свій слід в ігровій індустрії, вже істотно вплинувши на ігри загалом. CryptoKitties були першими, хто об'єднав функції ігор з NFT у 2017 році, випустивши цифрових кішок на блокчейні та надавши користувачам можливість взаємодіяти з невзаємозамінними токенами та торгувати ними. Модель виявилася настільки успішною, що мережа Ethereum на короткий час була забита великим обсягом транзакцій.

З того часу ігри стали ключовим варіантом використання NFT, що не так уже й складно, враховуючи характер внутрішньоігрових продажів таких продуктів, як скіни та багато іншого, які вже давно захопили традиційний ринок.

Коли справа доходить до NFT, між традиційними ігровими компаніями та децентралізованими стартапами відбувається перетин, оскільки обидві сторони прагнуть отримати вигоду з цифрових карток, творів мистецтва і навіть моди на блокчейні. NFT та ігри успішно взаємодіють, що дозволяє змінювати старі уявлення про індустрію, оскільки геймери прагнуть не тільки конкурувати з іншими гравцями, але й виступають в якості інвесторів.

Як NFT заново винаходять цифровий світ?

Невзаємозамінні токени однаково подобаються колекціонерам, інвесторам та трейдерам. Це цифрова версія будь-якого об'єкта, наприклад твори мистецтва, що дає власнику сертифіковану версію цього активу. Це має велике значення у таких місцях, як світ мистецтва, де володіння офіційною та унікальною версією предмета — набагато цінніше, ніж володіння його копією.

Візьмемо, наприклад, статую Давида. Ви воліли б володіти оригінальною скульптурою або ідеальною копією? Відповідь на це питання суб'єктивна і залежить від того, як ви оцінюєте витвори мистецтва. Та ж концепція справедлива і для NFT, де власники цих цифрових активів, чиї докази володіння перевіряються в блокчейні, вірять, що актив або збільшиться в ціні, або додасть цінність їх колекції.

Існує безліч торгових майданчиків, на яких користувачі можуть випускати або купувати невзаємозамінні токени. Для цього зазвичай потрібна наявність цифрового гаманця разом із криптовалютами, щоб сплатити покупку. Існують також різні способи купівлі таких токенів, будь то прямий продаж або аукціон. Купівля NFT відбувається не тільки на цифрових платформах, а й у кількох відомих аукціонних будинках, таких як Sotheby’s, які можуть продавати NFT, куплені за криптовалюту.

Як купувати та продавати NFT?

Більшість торговельних майданчиків NFT працюють аналогічно до аукціонного будинку. Ви робите ставку і чекаєте на завершення аукціону, щоб дізнатися, чи ви перемогли. Деякі сайти, такі як eBay, пропонують можливість «Купити зараз», де NFT можна придбати за встановленою ціною. OpenSea.io, SuperRare, Foundation.app, Rarible та Mintable є прикладами торгових майданчиків NFT.

Важливо відзначити, що кожен торговий майданчик має свій набір вимог до криптогаманця. В даний час немає єдиного гаманця, який можна було б використовувати на всіх сайтах. MetaMask є найбільш широко використовуваним криптовалютним гаманцем, хоча інші включають Trust Wallet, Formatic, Torus, Coinbase Wallet та Portis.

Торгівля NFT, яку ви раніше придбали, та продаж NFT, яку ви створили, — це два способи продажу NFT. По-перше, стягуватимуться збори, пов'язані з продажем вашого незамінного токена, так само, як стягуватимуться збори за випуск NFT. Це покриє плату за газ та плату за послуги остаточного продажу, що визначається ринком.

Раніше придбані NFT можуть бути перепродані на вторинному ринку, як і будь-який інший актив. Для цього переконайтеся, що NFT знаходиться у вашому криптогаманці і виставлений на продаж на обраному вами торговому майданчику. Хоча вартість вашого NFT може з часом збільшуватись, довгострокова або навіть короткострокова цінність NFT не може бути гарантована ніким і нічим.

Залежно від майданчика ви можете встановити ціну «Купити зараз», або вказати правила аукціону для продажу створеного NFT. У деяких ситуаціях роялті можуть виплачуватись кожного разу, коли ваш NFT перепродуватиметься в майбутньому.

Проблеми та небезпеки, пов'язані з NFT

Той факт, що немає фізичного сейфа, з якого можна вкрасти NFT, зовсім не означає, що цифровий актив знаходиться в абсолютній безпеці. Як і сама індустрія криптовалют, NFT є ринком, що зароджується, правила і вид якого тільки формуються. Будь-який феноменальний винахід може стати причиною катастрофи, якщо потрапить не в ті руки.

Новачки в екосистемі криптовалют все ще мають труднощі з відправкою Bitcoin (BTC) або Ethereum (ETH) на правильні адреси. З появою NFT їм тепер потрібно дізнатися про гаманці MetaMask і різні блокчейни, на яких можна створити NFT. Все це може бути вкрай складним для нового користувача і може призвести до помилок, які неможливо виправити у децентралізованому світі. Адже тут немає третьої сторони, яка могла б повернути кошти чи активи їхньому законному власнику.

Тим часом, є й проблеми з безпекою. Хоча постійний характер блокчейна призначений для запобігання обману, це, нажаль, не зупинило шахрайство з NFT. Зловмисники знаходять спосіб проникнути на перспективні ринки, і NFT не стали винятком, у тому числі коли йдеться про авторські права.

Відомі випадки, коли шахраям вдалося захопити твіти деяких облікових записів у Twitter, а потім продати їх як власні NFT. Після розголосу Twitter вжив жорстких заходів проти такого шахрайства.

Перспективи майбутнього

Ринок NFT досяг вражаючого зростання за один рік. У 2020 році більшості популярних платформ NFT ще не було, а початок 2021 був зустрінутий безпрецедентним сплеском активності та обсягу торгів. Навіть якщо ця тенденція продовжуватиметься повільнішими темпами, загальний рівень впровадження NFT (наприклад, криптомистецтва), ймовірно, все одно буде безпрецедентним у найближчі роки.

Незважаючи на те, що незамінні токени досить важко оцінити, вони продовжують набирати популярності. Наступна хвиля ринку NFT може призвести до того, що токени проб'ються в ще одне захоплення, що захопило ринок криптовалют: децентралізовані фінанси (DeFi).

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.