Типи ордерів у криптовалюті: посібник для початківців

Навіщо потрібні ордери при торгівлі криптовалютою? Що таке Книга ордерів? Які типи ордерів є і як вони працюють? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

1 серпня 2022 - 12:17
24 листопада 2023 - 22:09
 0  93
Типи ордерів у криптовалюті: посібник для початківців

Торгівля криптовалютами стала одним із найприбутковіших видів діяльності у сфері фінансових технологій. Цей процес може бути дуже спекулятивним, і знання доступних торгових інструментів може допомогти інвесторам приймати більш обґрунтовані та менш ризиковані рішення.

У цій статті надається огляд різних типів ордерів у криптовалюті, аналогічних типу ордерів, що використовуються в торгівлі акціями. Тим не менш, вони можуть використовуватися по-різному через специфічну структуру та умови крипторинка.

У перші дні існування криптовалют біржі зазвичай називали «диким заходом» через поширення нерегульованих та ризикованих підприємств, кульмінацією яких став сумнозвісний злом MtGox у 2014 році.

Після того, як Сатоші Накамото запустив Bitcoin (BTC) у 2009 році, кількість способів торгівлі криптовалютою з фіатними валютами або товарами була вкрай обмежена. Здебільшого угоди відбувалися в одноранговій мережі (P2P) через популярний форум Bitcointalk.

Це були ризиковані операції, але Bitcoin тоді майже нічого не коштував, тому довіра незнайомцю не мала значення, оскільки на кону були дуже маленькі суми порівняно із сьогоденням.

Дванадцять років після строго регульованих і більш надійних бірж набули великої популярності в усьому світі, дотримуючись суворих законів «Знай свого клієнта» (KYC), про боротьбу з відмиванням грошей (AML) та про боротьбу з фінансовим тероризмом (CTF).

Ринок криптовалютних бірж, нарешті, коштує мільярди доларів, а біржі в сукупності здійснюють щоденні угоди на суму понад 50 мільярдів доларів.

В даний час криптовалютні біржі змагаються за те, щоб запропонувати трейдерам низку інструментів для прийняття найкращих торгових рішень для максимізації прибутку та мінімізації збитків.

Різні типи ордерів для торгівлі криптовалютою призначені для того, щоб допомогти трейдерам виконати ордер на купівлю або продаж активу в той час і за тією ціною, яка найкраще їм підходить, при цьому зменшуючи кількість дорогих помилок.

З появою Інтернету та автоматизованих систем звичайні роздрібні трейдери у крипто-просторі можуть контролювати свою діяльність із купівлі та продажу без участі третіх сторін, при цьому в даний час дуже легко обробляючи ордери.

Давно минули ті часи, коли торгівля складалася з низки дій та процесів, виконання яких могло займати годинник, якщо не дні.

Перш ніж перейти до різних типів ордерів на обмін криптовалюти, ми розглянемо книги ордерів, які визначають видимість ордера та його місце на ринку.

Що таке книга біржових ордерів?

Книга ордерів — це просто окремий список відкритих ордерів на купівлю (заявки) та продаж (аск) для конкретної торгової пари. Його можна визначити як ринок, до якого будь-хто може приєднатися, розмістивши ставку, якщо він хоче купити актив, або запитавши ціну, якщо він збирається його продати.

Відкритий ордер залишається в книзі ордерів доти, доки його не буде скасовано або хтось не прийме ставку або не погодиться заплатити запитувану ціну за конкретний актив у разі продажу.

У кожної торгової пари, такої як BTC/USD або BTC/ETH, буде своя книга ордерів.

Типи крипто-ордерів

Різні типи ордерів дозволяють трейдерам купувати або продавати криптовалюту з великою гнучкістю, незалежно від того, чи хочуть вони орієнтуватися на конкретну ціну продажу чи покупки чи визначати час транзакції.

Ордери можуть існувати на спотовому ринку, де криптовалюти торгуються для негайного виконання, або на ф'ючерсному ринку, де контракти можуть встановити, що ордер буде виконано в майбутньому.

Стоп-ордери дозволяють трейдерам вибирати за якою ціною виконувати ордер і зазвичай встановлюються для мінімізації збитків, якщо ціна активу значно впаде.

Типи крипто-ордерів

Ринкові ордери

Ринковий ордер — це інструкція трейдера купити чи продати криптовалюту за найкращою доступною ціною на ринку криптовалют та забезпечити миттєве виконання. Він вважається найпростішим і основним типом крипто-ордерів.

Переваги

Ринкові ордери на криптовалюту ідеально підходять для трейдерів, які не хочуть чекати цільової ціни, і, на відміну від інших ордерів, які в першу чергу засновані на тому, що ціна досягне мети, ринкові ордери гарантовано будуть виконані.

Ринковий ордер криптовалюти автоматично відповідає кращому доступному лімітному ордеру у книзі ордерів, видаляючи з нього ліквідність. Таким чином, це вважається замовленням тейкера, і з цієї причини біржі зазвичай стягують вищу комісію з ринкових ордерів. Оскільки ринкові ордери виконуються миттєво, їх не можна скасувати, на відміну від лімітних та стоп-ордерів.

Недоліки

Прослизання є істотним недоліком ринкових ордерів. Це відбувається, коли великі ринкові ордери зазвичай відповідають кільком ордерам у книзі ордерів і можуть бути схильні до несприятливих змін ціни. Простіше кажучи, прослизання відбувається, коли ордер виконується за ціною, нижчою за очікувану.

Зазвичай це відбувається через те, що не вистачає ліквідності для виконання великого ордера за бажаною ціною, тому буде виконана наступна нижча ціна. Якщо вартість ордера не дуже велика, різниця в ціні може бути навіть непомітною. Однак, якщо розмір угоди значний, прослизання може стати серйозною проблемою.

Біржова ліквідність може бути реальною проблемою на криптовалютних ринках, що наштовхнуло багатьох експертів на думку, що деякі заявлені обсяги можуть бути сфальшовані або завищені.

Як правило, трейдери, які хотіли б краще контролювати свою торгову стратегію, можуть розглянути можливість використання лімітних ордерів.

Лімітні ордери

Криптовалютний лімітний ордер — це розпорядження купити чи продати криптовалюту лише за ціною, вказаною трейдером. Він найкраще підходить для трейдера, який може терпляче чекати на досягнення цільової ціни.

Переваги

На відміну від ринкових ордерів, крипто-лімітні ордери дають більше гнучкості щодо ціни та суми активу. Вони дозволяють трейдерам встановлювати мінімальну ціну і працюватимуть лише за цією ціною або вищою.

Інвестори зможуть або взяти відкритий ордер іншого трейдера на біржі, або розмістити відкритий ордер, який може прийняти хтось інший.

Гнучкість лімітних ордерів дозволяє трейдерам краще контролювати та мінімізувати свої ризики, надаючи їм можливість постійно уникати спостереження за ринком.

Недоліки

Лімітні ордери виконуються лише в тому випадку, якщо досягнуто призначеної ціни, і навіть у цьому випадку виконання не гарантується, або є шанс, що вони можуть бути виконані лише частково. Замовлення спочатку ранжуються за ціною, а потім у порядку черги. Тому, як тільки ціни досягнуто, ордер може все ще не бути виконаний, тому що інші раніше розміщені ордери на ту ж суму чекають на виконання.

Хорошою практикою буде встановити лімітну ціну трохи вище за ціну продажу або нижче за ціну купівлі психологічних рівнів. Оскільки інші також можуть використовувати цю тактику, корисно переглянути книги ордерів, щоб визначити ціни, які не відображають багатьох ордерів, щоб мати більше шансів на їхнє виконання.

Лімітні ордери вважаються «мейкерами» у тому сенсі, що відкритий ордер негайно поміщається у книгу ордерів і запроваджує ліквідність ринку.

Лімітний ордер та стоп-ордер

Стоп-ордер значно відрізняється від лімітного ордера, оскільки він включає стоп-ціну, призначену лише для запуску фактичного ордера при досягненні встановленої ціни. Крім того, ринок може бачити лімітний ордер, у той час як стоп-ордер не може бути видно доти, доки не спрацює.

Стоп-ордери

Стоп-ордер встановлюється на купівлю чи продаж криптовалюти за ринковою ціною, як тільки вона досягає стоп-ціни. У цьому випадку ордер стає ринковим ордером і виконується за доступною ринковою ціною.

Цей тип ордера допомагає трейдерам захистити прибуток та обмежити збитки. Однак, як і лімітні ордери, вони можуть не виконатися, навіть якщо цільової ціни буде досягнуто.

Стоп-ордери можуть бути ринковими чи лімітними. Ринковий стоп-ордер ґрунтується на умові, що ціна досягає заздалегідь визначеної мети (стоп-ціни), і в цьому випадку вона виконується негайно. Стоп-лімітні ордери трохи складніші та вимагають подальшого пояснення, яке ми тут даємо.

Стоп-лімітні ордери

Крипто-стоп-лімітний ордер — це розширений тип ордера. Це комбінація стоп-ордера та лімітного ордера, яка використовується для мінімізації ризику. Трейдери часто використовують стоп-лімітні ордери, щоб зафіксувати прибуток або обмежити збитки.

Стоп-лімітний ордер не виконується миттєво і включає два рівні цін:

  1. Стоп-ціна перетворює ордер на ордер на купівлю або продаж;
  2. Лімітна ціна визначає найвищу ціну, яку трейдери готові заплатити за купівлю криптовалюти, або найнижчу, яку вони готові заплатити у разі продажу.

Стоп-лімітні ордери аналогічні лімітним ордерам, але вони надають трейдеру ще більшу гнучкість.

По суті, стоп-лімітний ордер купуватиме або продаватиме криптовалюту після досягнення стоп-ціни, і торгівельна діяльність продовжиться доти, доки весь ордер не буде виконаний. Перевага вказівки стоп-ціни полягає в тому, що ордер не буде виконаний за нижчою ціною, що дозволяє трейдерам мати точний контроль над тим, як їхній ордер виконується на біржі.

Наприклад, стоп-ціна для покупки Bitcoin встановлена ​​на рівні 60 000 доларів США, що є ціною, яка активує ордер. Якщо трейдер вважає, що ціна може зрости, він може встановити максимальну граничну ціну у розмірі 60 100 доларів США, що буде максимальною ціною купівлі активу. Стоп-лімітна покупка може допомогти трейдерам контролювати ціну, яку вони сплачують після встановлення максимально прийнятної ціни.

Встановлення стоп-ціни, щоб уникнути надмірних збитків

Так само давайте уявимо, що стоп-ціна для продажу BTC встановлена ​​на рівні 50 000 доларів. Це буде ціна, за якою активується ордер на продаж, і якщо трейдер вважає, що ціна може значно знизитися, він може встановити мінімальну граничну ціну у розмірі 49 500 доларів США, що буде найнижчою ціною, за якою актив буде продано, щоб уникнути надмірних втрат.

Переваги

Стоп-лімітний ордер на продаж допомагає трейдерам визначити мінімальну ціну, яку вони готові прийняти від покупця. Якщо весь ордер не виконано, баланс, що залишився, розміщується як відкритий ордер за ціною 49 500 доларів США.

Стоп-лімітні ордери особливо ефективні на криптовалютних ринках, оскільки вони допомагають контролювати характерну для них високу волатильність, тим самим допомагаючи трейдеру знизити ризики.

Недоліки

На відміну від лімітних ордерів, стоп-лімітні ордери не розміщуються автоматично в книзі ордерів. Насправді, тільки коли буде досягнуто заздалегідь визначеної ціни, ордер буде поміщений у книгу ордерів і буде видно всім. Як і лімітні ордери, стоп-лімітні ордери можуть не виконуватися або виконуватися лише частково.

Стоп-лосс ордера

Ордер стоп-лосс у криптовалюті є важливим інструментом управління ризиками, оскільки він автоматично закриває позицію, коли ціна досягає заданого рівня.

Переваги

Як і стоп-лімітні ордери, ордери стоп-лосс вигідні для вкрай волатильного ринку криптовалют.

Вони можуть бути особливо ефективними для управління портфелем криптовалют, особливо для денної торгівлі, тому що вони дозволяють трейдерам триматися подалі від своїх моніторів і зосередитися на чомусь іншому. Як і стоп-лімітні ордери, вони мають два рівні ціни: стоп-ціну та рівень збитку.

Наприклад, якщо трейдери хочуть продати криптовалюту, а сценарій тренду ведмежий, а це означає, що ціна значно знижується, стоп-ціна може бути встановлена ​​на рівні 50 000 доларів, а збиток — на рівні 49 500 доларів, щоб утримати збиток.

Дослідні трейдери зазвичай переміщують стоп-лосс вище або нижче залежно від того, чи рухається ринок вгору чи вниз. Налаштування структури управління торгівлею відповідно до поведінки ринку допоможе трейдерам стримати втрати.

Недоліки

Недоліком ордерів стоп-лосс є те, що їхній баланс автоматично блокується і не може використовуватися для будь-яких інших типів транзакцій або ордерів. Виділення частини коштів на ордер стоп-лосс та частина на інші операції може допомогти запобігти цій проблемі.

Крім того, оскільки ордер стоп-лосс не гарантує повного виконання при спрацьовуванні ринкового ордера, ордери стоп-лосс уразливі для прослизання, як і ринкові ордери.

Термін дії ордерів

Термін дії інструкції визначає тривалість часу, протягом якого криптоордер залишатиметься активним, перш ніж він буде виконаний або спливе. Налаштування ордера відповідно до певних часових параметрів дозволяє трейдерам відповідати структурам та прогнозам ринку криптовалют, особливо якщо вони дотримуються важливих торгових індикаторів, таких як ковзаючі середні, які дуже чутливі до часу.

Види строків дії ордерів

  • Діє до скасування (GTC): цей ордер на криптовалюту буде розміщений у книзі ордерів і залишиться чинним доти, доки його не буде виконано або скасовано.
  • Негайно або скасувати (IOC): криптотрейдери можуть розмістити цей ордер для негайного виконання. Якщо він не буде заповнений миттєво, він буде автоматично анульований та видалений із книги ордерів. Цей тип ордера дозволяє трейдеру виділити мінімальну суму, доступну для негайного виконання, а будь-яка невиконана частина, що залишилася, буде автоматично скасована.
  • Виконати або анулювати (FOC): На відміну від попереднього ордера IOC, виконання або анулювання передбачає, що ордер на криптовалюту буде виконаний тільки в тому випадку, якщо вся сума може бути зіставлена. Якщо цього не станеться, його буде автоматично анульовано. Цей тип ордера призначений для криптотрейдерів, які не хочуть часткового виконання, якщо вони залишаться надто маленькою позицією по активу. Невиконання всього ордера при негайній відправці на ринок призводить до того, що система повністю скасовує ордер.

Спробуйте використовувати ордери самостійно

Якщо ви хочете швидко інвестувати в криптовалюту або зробити торгівлю криптовалютою частиною свого повсякденного життя, вам необхідно ознайомитися з найчастішими типами ордерів, які перераховані та докладно описані вище. Знання цих основ полегшить вивчення всіх можливих ордерів, доступних на біржах.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.