Блокчейн Ripple та криптовалюта XRP

Що таке Ripple (XRP)? Як працює блокчейн? У чому переваги криптовалюти Ripple та як купити XRP? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

1 серпня, 2022 - 23:29
11 січня, 2023 - 20:50
 0  13
Ripple (XRP): огляд криптовалюти, особливості блокчейну

Ripple (XRP) — це токен криптовалюти, призначений для перенесення транзакцій з центральних баз даних, контрольованих фінансовими установами, у відкриту інфраструктуру при значному скороченні витрат. Транзакції XRP не вимагають довіри, миттєві та дешеві, що дає їм перевагу при транскордонних переказах.

Запущена у 2012 році, криптовалюта має одну з найамбіційніших цілей у криптовалютній сфері. Програмне забезпечення, що дозволяє використовувати XRP — XRP Ledger — запропонувало новий спосіб роботи з блокчейнами, який, як стверджують прихильники, найбільше підходить для транзакцій.

У той час, як блокчейн Bitcoin дозволяє будь-кому робити свій внесок у обчислювальну потужність, перевіряти транзакції та захищати програмне забезпечення. Реєстр XRP Ledger дозволяє лише вибраним учасникам мережі підтверджувати транзакції та забезпечувати безпеку мережі. У мережі налічується понад 150 таких учасників, відомих під загальною назвою «Список унікальних вузлів». 

Під час запуску було попередньо видобуто 100 мільярдів токенів XRP, які згодом були розподілені серед конкретних осіб, компаній та широкої публіки у вигляді подарунків. Тоді цей крок викликав побоювання з приводу його децентралізації, оскільки кілька організацій контролювали великий запас монет.

Масла у вогонь підливає те, що участь XRP на ринку залежить від комерційної компанії під назвою Ripple, яка і досі виступає як основний гравець в екосистемі XRP. Ripple допомагає підтримувати реєстр XRP та відіграє ключову роль у його розвитку, будучи значним власником токенів XRP.

Як працює Ripple (XRP)?

Місія блокчейн-інфраструктури Ripple, RippleNet, полягає у наданні банкам швидких, недорогих та простих транскордонних транзакцій. Проект є життєздатною альтернативою існуючій міжнародній платіжній системі, яка використовується більшістю банків, якою є SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Переваги Ripple для міжнародних транзакцій

  • Типова транзакція займає п'ять секунд;
  • Навіть при рекордно високій ціні токенів вартість транзакції становить 0,00001 XRP, що менше від частки цента;
  • В якості проміжної валюти може використовуватися криптовалюта XRP. Це дозволяє фінансовим фірмам торгувати валютами за нижчою ціною та використовувати XRP замість інших фіатних валют.

Для перевірки транзакцій криптовалюта XRP використовує систему консенсусу, що включає кілька серверів, що належать банку. Валідатори перевіряють дійсність пропонованих транзакцій, порівнюючи їх з останньою версією реєстру XRP. Для перевірки транзакція має бути прийнята більшістю валідаторів.

RippleNet надає безліч рішень для транскордонних платежів підприємствам та фінансовим установам.

Транскордонні платіжні рішення RippleNet для бізнесу

  1. xCurrent — це платіжна система для банків;
  2. xRapid — дозволяє фінансовим установам знизити витрати на ліквідність, використовуючи XRP як мост;
  3. xVia — дозволяє фінансовим установам мінімізувати витрати на ліквідність, використовуючи XRP як мост між фіатними валютами (дозволяє підприємствам відправляти платежі через RippleNet).

Історія Ripple (XRP)

У більшості криптовалют є одна конкретна фізична чи юридична особа, якій можна приписати створення криптовалюти. Bitcoin (BTC), наприклад, було створено під псевдонімом Сатоші Накамото. Історія XRP складна тим, що у його створенні брали участь різні люди, а зростати проекту допомагали деякі бізнес-структури.

Співзасновникам OpenCoin Джеду Маккалебу (який також заснував Mt. Gox), Артуру Брітто (який допоміг розробити XRP Ledger) та Крісу Ларсену (який заснував кілька фінтех-компаній) часто приписують створення XRP. Тим не менш, хоча вони й брали активну участь у проекті, у списку творців Ripple фігурують також інші імена.

До них відносяться Девід Шварц, співавтор оригінальної білої книги Ripple і досі технічний директор Ripple, а також Стефан Томас, колишній технічний директор Ripple.

Різниця між Ripple та XRP

Часто Ripple і XRP використовують як взаємозамінні поняття. Однак важливо розуміти, що це не те саме: XRP — це криптовалюта, а Ripple — комерційна компанія, яка допомагає просувати і розвивати XRP, програмне забезпечення (XRP Ledger), що лежить в його основі, і безліч інших проектів, орієнтованих на транзакції. Компанія непохитна в тому, що ці дві організації є окремими.

Ripple описує XRP на своєму веб-сайті як «більш швидкий, менш витратний і більш масштабований», ніж будь-який інший цифровий актив. Він використовує XRP Ledger для «впровадження інноваційних технологій у платіжний простір». Компанія описує свою участь у XRP так:

«Ripple зосереджена на створенні технологій, які допоможуть розкрити нові можливості для XRP та трансформувати глобальні платежі. Треті сторони також розглядають інші варіанти використання, пов'язані з XRP».

Ripple була заснована у вересні 2012 року під назвою OpenCoin, через рік після початку роботи над тим, що пізніше стане XRP Ledger. У 2013 році OpenCoin був перейменований на Ripple Labs, перш ніж компанія остаточно зупинилася на Ripple у 2015 році. Спочатку XRP Ledger називався Ripple Open Payments System, далі перейменований Ripple Consensus Ledger, а пізніше отримав сьогоднішнє найменування XRP Ledger.

Після того, як XRP Ledger запрацював, його розробники вирішили подарувати 80 мільярдів токенів приватній компанії, яка працюватиме із спільнотою для підтримки криптовалюти. Ця компанія, Ripple, стверджувала, що методично продавала XRP і використовувала токени для стимулювання активності маркет-мейкерів для підвищення ліквідності XRP і зміцнення загального стану ринків XRP.

Спочатку XRP використовувався як символ тікера для «ripples» або «Ripple credits», але згодом ці назви були замінені просто на XRP, щоб уникнути плутанини.

Як майнити XRP

Для генерації Ripple (XRP) використовується криптовалютний реєстр, аналогічний технології блокчейн, який поєднується з фінансовими установами та мережами платіжних процесорів.

Хоч майнери не можуть майнити Ripple (XRP), технічно це можливо зробити за допомогою інших криптовалют. Наприклад, можна видобувати інші криптовалюти, такі як Bitcoin (BTC) та Ethereum (ETH), а потім обмінювати видобуту криптовалюту на Ripple (XRP ) через біржі, що є одним із найбільш реалістичних підходів до видобутку XRP.

Порівняння Bitcoin (BTC) та Ripple (XRP)

Ripple (XRP) та Bitcoin (BTC) були створені для виконання різних завдань і не є прямими конкурентами. Bitcoin — найдоступніша криптовалюта, оскільки вона дозволяє будь-кому бажаючому торгувати або зберігати BTC у будь-якій точці земної кулі, незалежно від юрисдикції. XRP більше схожий на спеціалізований інструмент для транскордонних транзакцій за нижчими цінами і з більш високою швидкістю, ніж зі звичайною фіатною валютою.

BTC був спочатку створений як децентралізований платіжний засіб. Варіанти використання XRP в основному залежать від співпраці Ripple із фінансовими установами у різних куточках світу.

Для чого використовується XRP?

Компанія Ripple була створена для роботи з спільнотою криптовалюти XRP, щоб розширити можливості її використання. Згодом компанія створила безліч пропозицій, що дають змогу використовувати криптовалюту для транскордонних платежів, а гіганти грошових переказів, такі як MoneyGram, активно використовували продукти Ripple. На момент написання статті Ripple та MoneyGram припинили співпрацю.

В даний час компанія об'єднала всі свої продукти, пов'язані з XRP, у мережу RippleNet, яка «пропонує підключення до сотень фінансових установ по всьому світу через єдиний API і робить переміщення грошей швидше, дешевше та надійніше».

Завдяки сервісу, який використовує XRP для отримання ліквідності під час транскордонних транзакцій під назвою On-Demand Liquidity, RippleNet усуває необхідність попереднього фінансування рахунків. Гравці в галузі грошових переказів та банківські гіганти, такі як Santander, Bank of America, SBI Remit, American Express та Banco Rendimento, використовують RippleNet.

Коротше кажучи, рішення Ripple на основі XRP допомагає учасникам мережі обробляти платежі з розрахунками в режимі реального часу та підвищувати ефективність та надійність платежів. XRP сам по собі використовується для отримання ліквідності на запит та зменшення суми на рахунках ностро, необхідної для здійснення глобальних платежів.

Ripple також фінансує Interledger Protocol, програмну платформу, метою якої є спрощення транзакцій між криптовалютами та банківськими реєстрами. Interledger Protocol не вимагає використання XRP, але може бути підключений до XRP Ledger.

Нарешті, XRP також використовує RippleX, що дозволяє розробникам та підприємцям інтегрувати технологію блокчейна у свої додатки за допомогою інструментів та сервісів, створених на основі XRP Ledger. XRP також може використовуватися в мережі, як і інші криптовалюти.

Чому XRP Ledger настільки ефективний?

Середня вартість транзакції XRP, яка становить 0,0013927 доларів США, виділяє криптовалюту серед більшості інших. Середня комісія за транзакцію як у BTC, так і ETH — двох найбільших криптовалютах з ринкової капіталізації — часто досягала двозначних цифр, а історичні максимуми перевищували 50 доларів.

XRP Ledger не є форком мережі блокчейна Bitcoin, але запозичив деякі його функції, у тому числі застосування відкритих та закритих криптографічних ключів, а також використання публічного реєстру та цифрових підписів, необхідних для транзакцій.

Однак XRP Ledger не покладається на алгоритм консенсусу Proof-of-Work (PoW) , що підтримується спеціалізованим обчислювальним обладнанням. Натомість він спирається на мережу «унікальних вузлів», які ефективно узгоджують, які транзакції можуть бути оброблені в мережі. Дозволені сервери підтримують унікальний список вузлів, який допомагає мережі досягти консенсусу за допомогою механізму Federated Byzantine Agreement (FBA).

Якщо 80% цих унікальних вузлів вважають транзакцію дійсною, відповідно до правил реєстру XRP, вона отримує підтвердження. XRP Ledger, природно, використовує більш надійний задум, ніж інші криптовалюти, але це викликало деякі побоювання щодо його децентралізації та безперешкодності.

Кожна нова «версія реєстру» у реєстрі XRP Ledger еквівалентна блоку в блокчейні Bitcoin і містить повний стан усіх балансів у мережі XRP. В результаті сервери можуть синхронізуватися із мережею за лічені хвилини.

Як використовувати XRP

Будь-хто може використовувати Bitcoin, Ethereum та багато інших криптовалют, просто створивши гаманець. Те саме вірно і для XRP, хоча нові адреси гаманців повинні мати 20 токенів для резервування. Для нових користувачів XRP можна вибрати один гаманець замість кількох адрес, щоб уникнути непотрібних витрат.

На ринку є кілька типів гаманців, сумісних з мережею XRP. Щоб уникнути витрат у 20 XRP, більшість користувачів зберігають свої токени на біржах криптовалют, де вони й купують токени Ripple, оскільки біржі беруть на себе витрати (за створення гаманців). Але зберігання коштів на торговій платформі має свої недоліки, тому що в деяких випадках біржі можуть заблокувати доступ до монет або вони можуть бути зламаними хакерами.

Для зберігання XRP поза біржею криптовалют інвестори можуть використовувати програмний гаманець XRP. З міркувань безпеки рекомендується використовувати гаманці, які дають користувачам контроль за своїми закритими ключами. Альтернативні, часто веб-гаманці, які контролюють закриті ключі користувачів, також стягують операційні витрати.

XRP торгується на більшості провідних криптовалютних бірж. У 2020 році XRP був виключений з низки платформ після того, як Комісія з цінних паперів і бірж США подала до суду на Ripple у зв'язку з можливим продажем незареєстрованих цінних паперів на суму 1,3 мільярда доларів під виглядом XRP.

Після покупки XRP на біржах користувачі можуть переказати кошти на свої гаманці або залишити їх на торговій платформі. Продаж XRP також є простим завданням на біржах, особливо із значним обсягом торгів.

Розуміння вартості XRP

Під час запуску було попередньо видобуто 100 мільярдів XRP за допомогою процесу, званого премайнінгом. Програмне забезпечення XRP Ledger гарантує те, що в обігу ніколи не з'явиться більше токенів, ніж задумано спочатку. З цієї пропозиції XRP Ripple розподілила 55 мільярдів серед користувачів на форумах і депонувала більшу частину токенів, що залишилися, для фінансування своїх технологій і розвитку.

Транзакції в реєстрі XRP Ledger не обкладаються традиційною комісією за транзакцію, а натомість вимагають від відправника знищення невеликої кількості XRP за транзакцію. Хоча це робить XRP дефляційною валютою, за оцінками, за нинішніх темпів спалювання «потрібно не менше 70 000 років, щоб знищити всі XRP» . Крім того, ціни та витрати можуть коригуватися в міру зміни пропозиції XRP.

Деякі інвестори вважають, що використання XRP фінансовими установами через RippleNet може значно підвищити попит на криптовалюту. Оскільки попит зростає, а пропозиція трохи падає, прихильники стверджують, що ціна XRP збереже висхідну траєкторію.

Криптовалюта досягла 3,55 долара під час бичачого ринку 2017 року, коли Ripple заблокувала 55 мільярдів XRP у системі умовного депонування на основі XRP Ledger. Ці токени звільняються від умовного депонування щомісяця. Тиск із боку продавців XRP існує через кілька факторів, які, як очікується, зникнуть у майбутньому. Випуск токенів Ripple з умовного депонування призвів до продажів XRP, які припиняться або тоді, коли Ripple вирішить змінити свою стратегію, або якщо SEC зобов'яже їх це зробити.

Ще один фактор, про який слід пам'ятати, полягає в тому, що один із співзасновників Ripple, Джед Маккалеб, який залишив компанію в 2014 році, щоб працювати над конкурентом Stellar (XLM), отримав 9 мільярдів XRP за свою роль у розробці та заснуванні компанії. Підприємець повідомив на XRP Talk, форумі, присвяченому інвесторам XRP, що він продаватиме свої XRP у міру їх отримання.

Маккалеб отримує свої токени XRP за фіксованим графіком у міру того, як кошти звільняються від умовного депонування. Хоча він продає більшу частину отриманих токенів і збільшує їхню ціну, він також пожертвував частину своїх токенів благодійним організаціям, включаючи GiveDirectly та Literacy Bridge.

Як купити криптовалюту Ripple (XRP)?

Щоб використовувати XRP, його потрібно купити або отримати. Зацікавлені особи можуть придбати XRP через різні канали, включаючи централізовані біржі, інвестиції в однорангові мережі (P2P) або децентралізовані біржі (DEX).

Покупка XRP на централізованій криптобіржі часто тягне за собою використання фіатних грошей (долари США, євро тощо) за допомогою банківських переказів, а потім використання цих коштів для купівлі XRP. Деякі платформи також дозволяють своїм клієнтам купувати цифрові активи за допомогою кредитних карток. Крім того, можна обміняти інші криптоактиви на XRP. Ця можливість реалізована завдяки парам крипто-крипто (наприклад, XRP-BTC), залежно від біржі.

Слід зазначити, що XRP не можна придбати на DEX, таких як SushiSwap, Uniswap або 1inch, оскільки це токен, створений на основі власного розподіленого реєстру (званого XRPL). XRP Ledger включає повністю працюючу біржу, де користувачі можуть обмінювати валюти на XRP або один з одним.

Чи є XRP гарною інвестицією?

XRP є монетою, яка представлена ​​на ринку криптовалют і їй також властива волатильність. Якщо ви вважаєте, що зростання Ripple продовжиться, невеликі інвестиції в XRP можуть бути корисними. Однак це не так безпечно, як інвестування в акції, але при цьому ви можете заробити багато грошей, якщо Ripple все-таки досягне значного успіху. Як завжди, інвестуйте на свій страх та ризик!

В той же час потенціал Ripple є очевидним. Він потенційно може замінити неефективну та застарілу міжнародну систему грошових переказів. Обнадіює той факт, що XRP має зв'язки з банками. І будь-які сприятливі зміни у його правовому становищі можуть призвести до зростання цін, що принесе прибуток інвесторам.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.