Що таке децентралізовані біржі та як працюють DEX?

Що таке децентралізовані біржі та як вони працюють? Які переваги та недоліки DEX? Як взаємодіяти з ними? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

6 жовтня 2022 - 08:51
24 листопада 2023 - 22:34
 0  1744
Що таке децентралізовані біржі та як працюють DEX?

Децентралізована біржа (DEX) — це однорангова торгова площадка, де транзакції відбуваються безпосередньо між криптотрейдерами. DEX реалізують одну з основних можливостей криптовалюти: сприяють фінансовим транзакціям, які не обслуговуються банками, брокерами чи іншими посередниками. Найпопулярніші DEX, такі як Uniswap, Sushiswap та dYdX, використовують блокчейн Ethereum і є частиною зростаючого набору інструментів децентралізованих фінансів (DeFi), які роблять широкий спектр фінансових послуг доступними безпосередньо із сумісного криптогаманця. DEX переживали бум — у першому кварталі 2021 року через децентралізовані біржі було проведено транзакцій у сумі 217 мільярдів доларів. Станом на квітень 2021 року налічувалося понад два мільйони трейдерів DeFi, що вдесятеро більше, ніж у травні 2020 року.

Як працюють DEX?

На відміну від централізованих бірж, таких як Binance, DEX не дозволяють здійснювати обмін між фіатом та криптовалютою — натомість вони обмінюють токени криптовалют виключно на токени інших криптовалют. Через централізовану біржу (або CEX) можна обмінювати фіат на криптовалюту (і навпаки) або пари крипто-крипто — скажімо, BTC на ETH. Ви також можете часто робити більш складні кроки, такі як маржинальні угоди або встановлення лімітних ордерів. Але всі ці транзакції обробляються самою біржею через «книгу ордерів», яка встановлює ціну на конкретну криптовалюту на основі поточних ордерів на купівлю та продаж — той самий метод, який використовується на фондових біржах, таких як Nasdaq.

З іншого боку, децентралізовані біржі — це просто набір смарт-контрактів. Вони встановлюють ціни на різні криптовалюти по відношенню до кожної з них алгоритмічно і використовують «пули ліквідності», в яких інвестори блокують кошти в обмін на відсоткові винагороди для полегшення угод.

У той час як транзакції на централізованій біржі записуються у внутрішню базу даних цієї біржі, транзакції DEX розраховуються безпосередньо в блокчейні.

DEX зазвичай будуються на основі коду з відкритим вихідним кодом, а це означає, що будь-хто може побачити, як саме вони працюють. Це також означає, що розробники можуть адаптувати існуючий код для створення нових конкуруючих проектів — саме так код Uniswap був адаптований цілим рядом DEX зі словом «swap» у їхніх назвах, таких як Sushiswap та Pancakeswap.

Переваги DEX

Велика різноманітність. Якщо ви зацікавлені в пошуку гарячого токена в зародковому стані, DeFi — це те що вам треба. DEX пропонують практично безмежний діапазон токенів, від добре відомих до дивних і випадкових. Це тому, що будь-хто може випустити токен на основі Ethereum і створити для нього пул ліквідності, тому ви знайдете більше проектів, як перевірених, так і неперевірених. Покупцеві варто бути дуже обережним!

Низький ризик злому. Оскільки всі кошти в угоді DEX зберігаються на власних гаманцях трейдерів, вони теоретично менш схильні до злому. У зв'язку з цим DEX також знижують так званий «ризик контрагента», тобто ймовірність того, що одна із залучених сторін, включаючи, можливо, центральний орган у транзакції, відмінної від DeFi, не виконає своїх зобов'язань.

Анонімність. Для використання більшості популярних DEX не потрібно жодної особистої інформації.

Корисність у світі, що розвивається. Однорангове кредитування, швидкі транзакції та анонімність, що стали можливими завдяки DEX, зробили їх все більш популярними в країнах, де надійна банківська інфраструктура може бути недоступна. Будь-хто, хто має смартфон і підключення до Інтернету, може торгувати через DEX.

Недоліки DEX

Складніші інтерфейси користувача. Навігація по децентралізованих біржах вимагає деяких спеціальних знань, а інтерфейси не завжди прості — будьте готові провести багато досліджень та не чекайте, що сама DEX запропонує багато рук. Як правило, вам доведеться шукати поза офісом покрокове керівництво чи пояснення. Потрібна обережність, тому що можна зробити невиправну помилку, наприклад, відправити монети не на той гаманець. Інша поширена проблема відома як «непостійна втрата», яка може виникнути в результаті об'єднання більш волатильної криптовалюти з менш волатильною в пулі ліквідності. (Основний висновок тут? Проведіть власне дослідження.)

Вразливість смарт-контрактів. Будь-який протокол DeFi безпечний настільки, наскільки надійні смарт-контракти, на яких він заснований, і код може містити помилки (попри тривале тестування), які можуть призвести до втрати ваших токенів. І хоча смарт-контракт може працювати так, як задумано за нормальних обставин, розробники можуть передбачати не всі рідкісні події, людський фактор та зломи.

Більш ризиковані монети. З неперевіреною величезною кількістю токенів, доступних на більшості DEX, існує також велика кількість шахрайств і схем, яких слід побоюватися. Токен, який знаходиться на смузі везіння, може бути раптово «витягнутий», коли його творець карбує купу нових токенів, переповнюючи пул ліквідності та знижуючи вартість монети. Перш ніж купити нову для вас криптовалюту або поекспериментувати з новим протоколом, важливо дізнатися якнайбільше — прочитати офіційні документи, відвідати канали розробників у Твіттері або на каналах Discord і знайти аудити будь-якого конкретного проекту, що цікавить вас. in (деякі більші аудитори включають Certik, Consensys, Chain Security та Trail of Bits).

Як взаємодіяти з DEX?

  • Ви можете підключитися до DEX, наприклад Uniswap, за допомогою крипто-гаманця, такого як Trust Wallet або MetaMask, у веб-браузері або на смартфоні. 
  • Вам також знадобиться запас Ethereum, щоб почати торгувати на більшості DEX, які ви можете отримати на такій біржі, як Coinbase. Причина, через яку вам потрібна деяка кількість ETH, полягає в оплаті зборів (відомих як газ), необхідних для будь-якої транзакції, що відбувається в блокчейні Ethereum. Вони відокремлені від зборів, що стягуються DEX.

Як працюють комісії DEX?

Комісії різні. Uniswap стягує комісію у розмірі 0,3%, яка ділиться між постачальниками ліквідності, і надалі може бути додано плату за протокол. Але важливо відзначити, що збори, які стягує DEX, можуть бути незначними, порівняно з платами за газ за використання мережі Ethereum. Поточне оновлення ETH2 (а також ряд рішень «рівня 2», таких як Optimism та Polygon) частково призначені для зниження комісій та прискорення транзакцій.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.