Що таке SocialFi, як він працює і для чого потрібний?

Що таке SocialFi і як він працює? Із яких елементів складається? Які проблеми вирішує та чого очікувати від SocialFi у майбутньому? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

30 серпня 2022 - 08:48
24 листопада 2023 - 22:20
 0  53
Що таке SocialFi, як він працює і для чого потрібний?

SocialFi об'єднує принципи соціальних мереж та децентралізованих фінансів (DeFi). Платформи SocialFi пропонують підхід Web3 (децентралізований) до створення, управління та володіння платформами соціальних мереж та контентом, створюваним їх учасниками.

В основі SocialFi додатка лежать творці контенту, впливові особи та учасники, які хочуть краще контролювати свої дані, свободу слова та можливість монетизувати свої підписки та участь у соціальних мережах. Монетизація зазвичай відбувається за допомогою криптовалют, в той час як управління ідентифікацією та цифрове володіння управляються невзаємозамінними токенами (NFT).

Ці платформи структуровані як децентралізовані автономні організації (DAO), які найкраще підходять для запобігання централізованим рішенням цензури. Оскільки за останні кілька років технологія блокчейна стрімко розвивалася, інфраструктура SocialFi здатна впоратися з пропускною здатністю, необхідною для взаємодії у соціальних мережах.

Проблеми соціальних мереж Web2

Щодня більше половини населення світу, а саме 58,4%, проводять у соціальних мережах у середньому 2 години 27 хвилин. Тим не менш, увага, взаємодії та дані, що генеруються, монетизуються декількома централізованими організаціями та їх акціонерами. Ця невідповідність стимулів призвела до фрази: «Якщо продукт безкоштовний, ви і є цей продукт».

Ми також бачили безліч прикладів централізованого прийняття рішень, коли платформи банять творців контенту за обговорення певних тем. Хоча ці процеси, як правило, призначені для захисту ширшої бази користувачів від шкідливих повідомлень, децентралізований процес курування, якщо такий є, більше відповідатиме духу Web3.

Третьою проблемою, з якою зіткнулися програми Web2, є цифрове володіння та можливість відстежувати володіння. Це особливо важливо для творців та художників, які діляться своїми роботами в Інтернеті. Проте відсутність цифрової власності відкриває лазівки для цифрового піратства, якщо недостатньо засобів контролю.

Ще одним недоліком платформ Web2 є неможливість монетизувати капітал бренду. Найчастіше впливові особи, створили собі бренд, можуть опосередковано монетизувати капітал свого бренда. Тим не менш, соціальні фоловери та авторитет, які вони створили на платформі соціальних мереж, не переводяться безпосередньо у гроші в банку.

Будівельні елементи SocialFi

SocialFi налаштований зруйнувати індустрію соціальних мереж, дотримуючись духу Web3, який, по суті, є просто децентралізованими соціальними додатками. Він зосереджений на вирішенні ключових проблем, притаманних платформам соціальних мереж Web2, якими ми їх знаємо сьогодні.

Деякі проекти SocialFi, про які варто згадати:

Mousai

Додаток Web3 для потокової передачі музики.

diamond

Додаток для обміну мікроповідомленнями Web3, такий як Twitter.

DeSo

Протокол, який використовується для децентралізованих соціальних мереж.

ENTRE

Додаток Web3 для професійного нетворкінгу.

Давайте розглянемо деякі ключові аспекти, які SocialFi прагне зробити правильними порівняно зі своїм попередником Web2. Це також допоможе зрозуміти, чому SocialFi такий популярний.

Монетизація

Справедливе управління стимулами для всіх зацікавлених сторін було ключовим принципом розробки додатків Web3, що стало можливим завдяки моделі DAO. Додатки SocialFi роблять ще один крок вперед, використовуючи концепцію соціальних токенів або службових токенів у додатку.

У світі DeFi і навіть GameFi ми часто бачимо службові токени, які використовуються для управління економікою всередині додатку. З SocialFi ми маємо соціальні токени, які позначають третій рівень економіки. Ці токени не тільки на рівні додатку, але можуть бути створені на рівні користувача. Творці тепер можуть керувати своєю економікою за допомогою соціальних токенів.

Кожен користувач із значним капіталом бренду може мати власний токен. Наприклад, Ілон Маск може мати свій власний токен та міні-економіку, яка працює навколо нього. Вартість токена буде прямо пропорційна соціальному впливу користувача. Тому токен Ілона Маска цінуватиметься вище, ніж у звичайного користувача, що просто створює свій профіль у соціальній мережі.

Давайте тепер подивимося, що визначатиме цінність соціального токена у цій моделі. В основі цієї моделі лежить кілька фундаментальних принципів проектування, таких як:

  • Тільки ті, хто має соціальний токен автора, можуть взаємодіяти зі своїми повідомленнями. Тому в нашому прикладі, якщо ви хочете взаємодіяти з повідомленнями Ілона Маска, вам потрібно буде тримати його соціальний токен у своєму гаманці;
  • Якщо ви хочете привернути увагу впливової особи, ваше повідомлення може бути вказане у верхній частині відповідей, якщо у вас є найбільша кількість їхніх соціальних токенів;
  • Створювачі та впливові особи можуть встановлювати порогові значення, які дозволять передплатникам з більш ніж певною кількістю їхніх соціальних токенів надсилати їм повідомлення безпосередньо;
  • Художники з величезною кількістю підписників можуть створити модель підписки у своєму соціальному токені для тих, хто хотів би мати преміум-доступ до свого творчого контенту;
  • Коли користувач хоче взаємодіяти з чиїмось контентом, лайкнувши або поділившись, це коштує йому грошей.

Існують економічні моделі, що тестуються на основі деяких ключових принципів монетизації участі учасників SocialFi. Ці принципи скоротять кількість спаму, оскільки тепер спам обходиться дорого, підвищать справжню участь, але насамперед допоможуть творцям та впливовим особам монетизувати свій бренд.

Цензура та свобода слова

Це складне та суб'єктивне проблемне поле, з яким боролися більшість платформ соціальних мереж Web2. З одного боку, ми не хочемо централізованої цензури, а з іншого боку, це не повинно призводити до поширення шкідливого контенту по всьому світу без будь-якого контролю. Баланс десь посередині.

Платформи SocialFi покладаються на децентралізоване курування за допомогою маркування даних у мережі. Усі загальнодоступні повідомлення на платформі SocialFi знаходяться у мережі. Таким чином, ці дані в ланцюжку доступні механізмам правил для аналізу та швидкого маркування повідомлень залежно від теми та характеру слів, що використовуються. Вузли у ланцюжку мають вибрати правильні пости.

Кожен окремий вузол може блокувати одні мітки та взаємодіяти з іншими. Якщо вузол вирішить задіяти та схвалити шкідливу публікацію, він буде притягнутий до відповідальності. Отже, це не вибір центрального органу чи невеликої команди у центральній організації щодо того, що має бути дозволено у мережі. Контроль і, отже, відповідальність лежить на людині.

Цифрова власність та ідентифікація

Поява picture for proof (PFP) для NFT створила небачену раніше форму цифрової ідентифікації. «Я — моя мавпа, а мавпа — це я» — стало слоганом цього ринку вартістю 18 мільярдів доларів. PFP NFT — це колекції, такі як Bored Ape Yacht Club, Moonbirds та CryptoPunk, до яких власники NFT відчувають емоційну прихильність.

Власники з гордістю використовують ці NFT як зображення профілів Twitter і NFT. У той час як багато власників PFP NFT є швидкими фліпперами, інші вважають ці NFT своєю ідентичністю. Між власником та цими NFT створюється емоційний зв'язок.

У той час як емоційна ідентичність є абстрактною концепцією, NFT за своєю суттю є proof-of-ownership. Тому, якщо користувач хоче створити профіль SocialFi, він може використовувати свої NFT як зображення свого профілю та підтвердити право власності на свій NFT, просто підключивши свій гаманець.

Окрім аспекту ідентифікації, PFP NFT також надають ексклюзивний доступ до певних спільнот у SocialFi. Ці спільноти могли б надати ідейне лідерство, досвід, заходи чи навіть попередній перегляд інвестицій для своїх власників NFT. Це вже реалізовано у групах Discord, але може стати функцією SocialFi.

NFT на платформах SocialFi також пропонують творцям можливості розповсюдження для трансляції їхньої роботи. Художник, який запускає свою колекцію NFT, може поділитися виручкою від продажу із власниками своїх соціальних токенів. Це створює механізм стимулювання поширення інформації для послідовників художника, тим самим потенційно збільшуючи продаж колекції NFT.

Нарешті, повідомлення, яке здається «моментом у житті», може бути негайно перетворено на NFT, натиснувши на кнопку. Багато з цих функцій не існують і не можуть бути легко реалізовані на платформах Web2.

Які проблеми має вирішити SocialFi?

Для повноцінного функціонування SocialFi в рамках Web3 має подолати такі дві проблеми:

Інфраструктура, що масштабується

Facebook генерує 4 петабайти даних на день. Щохвилини публікується 510 000 коментарів, оновлюється 293 000 статусів, лайкаються 4 мільйони постів і завантажується 136 000 фотографій. Чи зможуть блокчейни впоратися з такими обсягами?

DeSo, рівень блокчейна, який створюється для додатків SocialFi, стверджує, що він може масштабуватися краще, ніж більшість існуючих ланцюжків рівня 1, оскільки вони спеціально створені для використання SocialFi. Вони використовують індексування, керування розміром блоку, деформацію синхронізації та сегментування для забезпечення масштабованості.

Наприклад, вони стверджують, що можуть обробляти 80 повідомлень за секунду для чотирьох мільйонів користувачів у порівнянні з 6000 повідомлень за секунду для 300 мільйонів користувачів Twitter. Ця продуктивність досягається лише за рахунок збільшення розміру блоку. Однак вони також можуть покладатися на інші методи, такі як варп-синхронізація та сегментування, для подальшого збільшення пропускної спроможності.

Деформація синхронізації забезпечує перевірку транзакцій без необхідності перевірки всіма вузлами всієї історії транзакцій. Поділ забезпечує паралельну обробку, яка допомагає збільшити пропускну здатність на кілька порядків. За допомогою цих двох методів DeSo вважає, що вони зможуть масштабувати платформу до одного мільярда користувачів.

Стійка економічна модель

Можливо, найскладніша частина режиму DeFi та похідних від нього бізнес-моделей — це створення економічних моделей, які витримують стресові ситуації та нестандартні сценарії. Будь то GameFi або SocialFi, є кілька платформ, що обіцяють дуже високі заохочення для своїх учасників. Проте ці стимули досі виявилися короткостроковими лайфхаками для зростання.

Всі аспекти, які ми обговорювали у стимулах SocialFi, все ще перебувають у стадії експерименту у невеликому масштабі. Ці моделі повинні пройти стрес-тестування протягом кількох ринкових циклів та «чорних лебедів», перш ніж вони зможуть стати масовими.

Наприклад, якщо ви інвестуєте в соціальний токен впливової особи, щоб ви могли взаємодіяти з її публікаціями, ви ризикуєте, що вона опублікує щось шкідливе. Один шкідливий пост може дуже швидко призвести до знецінення соціального токена та створити каскад збитків для учасників системи.

На платформі соціальних мереж, де впливові особи діють в ехо-камерах, зростаючі втрати в одній ключовій мікроекономіці можуть легко призвести до ефекту зараження у всій системі.

Майбутнє SocialFi

Незважаючи на перешкоди, пов'язані з інфраструктурою та економічною моделлю, платформи SocialFi показують перспективні результати. Світ швидко наближається до моделей економіки творців, і це є великий крок у цьому напрямі.

Соціальні мережі майбутнього, які використовують принципи DeFi, можуть претендувати на стійкість лише після кількох спадів, витримавши їх. Це безперечно відноситься і до SocialFi. Якщо ринкові попутні вітри сприятимуть прогресу, а інвестиційні перспективи для проектів SocialFi залишаться хорошими, невдовзі ми побачимо абсолютно нові соціальні мережі.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.