Що таке GameFi та як це працює

Що таке GameFi та як вона працює? У чому переваги та недоліки екосистеми «грай, щоб заробити»? Як отримувати прибуток від GameFi? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

4 серпня 2022 - 15:37
22 січня 2024 - 22:46
 0  1685
Що таке GameFi та як це працює
Зображення: brokker.news

GameFi — це термін, який описує категорію блокчейн-проектів, що дозволяють своїм користувачам монетизувати ігровий досвід. GameFi утворено з двох слів – гра (англ. game) та фінанси (англ. finance). Загальна ідея полягає в тому, що гравець (в рамках певної гри або цілого метавсесвіту) бере участь в ігровому процесі і винагороджується за це криптовалютами, невзаємозамінними токенами (NFT) та іншими цифровими активами. Реалізація задуму стала можливою завдяки використанню технологій Web3 — блокчейна та криптовалют. Ігри GameFi часто розміщуються у віртуальних просторах, які називаються метавсесвітами.

Децентралізована екосистема GameFi та її платформа дозволяють геймерам та творцям ігор взаємовигідно взаємодіяти. Творці можуть вільно розробляти іммерсивні ігри та механізми взаємодії, а гравці — використовують ігри для розваги та заробітку. Цінності, створені у вигляді «внутрішньоігрових токенів» і NFT, розподіляється між зацікавленими сторонами за допомогою надійних економічних моделей, що називаються токеномікою.

Слоган та модель, що використовуються платформами GameFi звучить, — «грай, щоб заробити» (англ. play-to-earn) (P2E). Axie Infinity була першим проектом, якому вдалося успішно та масштабно впровадити P2E.

Модель працює так. Гравець купує NFT, щоб використовувати платформу, грає в гру та виграє ігрові токени. Ці ігрові токени можна конвертувати в Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), фіатну валюту або стейблкоїни. Невзаємозамінні токени, що використовуються для гри, можна покращувати в міру того, як гравці розвиваються в грі. Ці NFT можна продавати на торгових майданчиках NFT за вищою ціною, оскільки вони наразі покращені.

Проекти GameFi масштабують базу своїх геймерів за допомогою моделі P2E, і це формує пропозицію для токенів. З іншого боку, вони також розвивають попит (механізми спалювання) на токени, вводячи «внутрішньоігрові» торгові майданчики. Ці торгові майданчики продають внутрішньоігрові активи, такі як зброя, транспортні засоби та реквізит.

Оскільки пропозиція та попит на ігрові токени стійко масштабуються, платформа досягає мережевих ефектів. Це приводить в дію благодійний цикл, що самопідсилюється, і може бути визначено як функціональна екосистема GameFi.

Хоча P2E була лише першою економічною моделлю Web3, що отримала визнання в GameFi, ця модель, можливо, була надто зосереджена на створенні ігрової бази, яка вважається стороною пропозиції GameFi. Однак сторона попиту, що підтримує баланс економіки, не масштабувалася досить швидко, що призвело до появи інших економічних моделей GameFi.

Наприклад, платформи «грай та заробляй» (англ. play-and-earn) почали ставити ігровий досвід вище заробітку. Вони припускають, що саме ігровий досвід підтримуватиме високий рівень утримання гравців. Заробіток від ігрового процесу має сприйматися геймерами як приємне доповнення, а не основний мотиватор.

Ці моделі все ще тестуються та налаштовуються на предмет масштабованості та стійкості. Оскільки платформи GameFi продемонстрували певний успіх, у цій екосистемі почали з'являтися нові гравці як системи підтримки. Ці гравці часто зосереджуються на конкретних функціях, потрібних для підтримки здорової екосистеми GameFi.

Зацікавлені сторони в GameFi

Зацікавлені сторони або, як їх ще називають, стейкхолдери є найважливішою складовою GameFi, яка допомагає їй розвиватися. Деякі з перелічених нижче людей та організацій часто мають функції, що перетинаються, але ідентифікують себе в основному з однією функцією.

Ігрові студії

Що потрібно мати, щоб GameFi функціонував? Правильно, — ігри. Ігрові студії займаються створенням ігор. Розробники використовують передові технології такі, як Unity або Unreal Engine, а також творчий підхід у процесі створення для реалізації захоплюючого досвіду користувача та інших складових ігор, які згодом повинні зацікавити гравців.  Успіх чи провал гри залежить від кінцевого продукту, який геймери побачать на екранах своїх пристроїв.

Платформи GameFi, такі як Sandbox (SAND) та Axie Infinity (AXS) є яскравими прикладами успішних проектів. Організації GameFi процвітають у створенні захоплюючих ігор, і їх можливості в галузі розробки ігор повинні бути неперевершеними.

Метавсесвіти

Ігри можуть бути опубліковані як окремі додатки або як частина метавсесвіту. Метавсесвіти — це віртуальні світи, в яких учасники можуть збиратися разом, грати в ігри, відвідувати заходи, робити покупки та занурюватися в те, що відбувається. Багато платформ GameFi є частиною метавсесвітів, щоб забезпечити утримання користувачів.

Відносини між метавсесвітом та GameFi повинні бути добре опрацьовані, щоб економічна модель GameFi працювала. GameFi приваблює аудиторію захоплюючим ігровим досвідом, а метавсесвіт змушує гравців витрачати гроші, використовуючи ігрові/екосистемні токени.

Порівняння Метавсесвітів та GameFi

Метавселені GameFi
Роль NFT Управління ідентифікацією, цифрова власність Поліпшення ідентифікації, сталість цінності, утримання гравців та лояльність
Тип досвіду Допоміжний досвід Основний досвід
Програми Електронна комерція, мистецтво, нерухомість, події, робота Ігри (розвага)
Аудиторія Ті, хто шукає віртуальний досвід В основному геймери

* Зверніть увагу, що наведені вище відмінності є загальними та залежать від реалізації та стратегії виконання.

Уявіть, що ви граєте в гоночну гру з викидом адреналіну. Вигрававши гонку, як винагороду ви отримуєте велику кількість токенів. Ви виходите з гри та бачите товари бренду Formula 1 або товари суперзірки F1. Досвід змусить вас натиснути кнопку «купити». Ви заробили токени і їхню частину витратили на економіку.

Якщо ігри залучають і набувають користувачів, то метавсесвіт допомагає отримувати від них дохід за рахунок різного досвіду. Sandbox та Bullieverse — приклади метавсесвітів, які пропонують ігри. Decentraland (MANA) — це метавсесвіт, який дозволяє користувачам досліджувати деякі особливості та події у сфері нерухомості, але не пропонує учасникам своєї метавсесвіту ігри.

Ігрові гільдії

Більшості споживчих бізнес-моделей потрібна якась дистриб'юторська мережа. Ігрові гільдії — це платформи, що діють як дистриб'юторська мережа для платформ GameFi. Навіщо вони потрібні для роботи P2E і яка їхня роль?

У міру того, як платформи P2E почали масштабуватися, NFT, необхідні геймерам для гри, стали дорогими. Для гравця в Індонезії або Філіппінах, які є ключовими ринками для P2E, 200 доларів, витрачені на NFT для гри, — це великі інвестиції. Ігрові гільдії вирішують цю проблему доступності за допомогою моделі оренди дослідників та NFT.

Гільдії купують NFT на платформах GameFi і здають в оренду геймерам (дослідникам). Дослідники грають у ігри P2E і діляться здобиччю з гільдіями як орендну плату. Гільдії згодом окупають інвестиції (ROI), здаючи в оренду куплені ними NFT.

Гільдії почали з'являтися в екосистемі GameFi менш ніж рік тому. Вони покращили свою рентабельність інвестицій, ретельно підбираючи гравців, яким здають у оренду NFT. Гільдії проводять стипендіальні програми для дослідників-початківців. Ці програми забезпечують більш високу рентабельність інвестицій для гільдій, оскільки навчені дослідники зазвичай заробляють більше за рахунок ефективного ігрового процесу. Yield Guild Games, Merit Circle та Avocado DAO — кілька відомих гільдій.

Платформи оренди NFT

Гільдії накопичують NFT та здають їх дослідникам. Однак цей процес оренди сам по собі може бути автоматизований і надаватися як програмне забезпечення як послуга (SaaS) для ігор. Деякі компанії зосереджені на створенні можливостей SaaS.

Функція оренди є додатковою перевагою для власників NFT, що дозволяє отримувати пасивний дохід із платформ GameFi. Тим не менш, власник NFT має ризик, що його NFT не буде зданий в оренду. Цей ризик попиту є можливістю для бізнесу. Платформи тепер забезпечують фіксований дохід для власників NFT і беруть на себе ризик здачі їх у оренду (чи ні).

Однак у цій моделі власник NFT отримуватиме менший прибуток через платформу, ніж здаючи свій цифровий актив в оренду самостійно. Проте ризик відсутності доходу від оренди протягом певного періоду часу пом'якшується пропонованою фіксованою прибутковістю. Ці моделі також перетворюються на цінні пропозиції DeFi для власників NFT.

Ігрові майданчики

Завдяки появі багатьох платформ GameFi за останній рік геймерам знадобилися сервіси агрегації та відбору, щоб вибирати найкращі ігри. Ігрові торгові майданчики сканують простір, вибирають найкращі ігри, а після їх тестування, розміщують їх на своїй платформі.

Їхня роль полягає в тому, щоб спробувати подолати розрив між геймерами Web2 і Web3, простягнувши руку допомоги. Деякі з них застосували цілісний підхід, запропонувавши стати ринком NFT поряд із ринком ігор та механізмом відбору. Rainmaker Games — приклад торгового майданчика GameFi.

Ігрові лаунчпади

Панелі запуску допомагають молодим платформам в екосистемі GameFi рости та процвітати. Проекти GameFi вибираються на основі певних критеріїв, і їм надається середовище для створення та реалізації їхнього бачення та стратегії. Лаунчпади також допомагають стартапам GameFi знаходити хороших інвесторів та масштабуватися звідти. Це схоже на моделі інкубатора та акселератора у світі стартапів Web2.

Майбутнє GameFi

Зацікавлені сторони та їхню роль в екосистемі GameFi складно переоцінити. Через швидкість, з якою розвивається цей простір, ми найближчим часом неминуче побачимо появу нових економічних моделей або існуючих варіацій. Учасники GameFi вже вивчають інші варіанти використання екосистеми.

Наприклад, деякі платформи пропонують можливість визначити правильну вартість NFT. Інші спочатку починали як гільдії, але змінили свою модель, щоб стати ігровим майданчиком.

Цей простір швидко розвивається, і експерименти проводяться у великому масштабі. Окрім згаданих зацікавлених сторін, ще є інвестори, інфлюєнсери, біржі та маркетмейкери. Всі вони підвищують цінність ширшого простору Web3.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.