Що таке Метавсесвіт, як він працює і в чому особливості Метаверс

Що таке Метавсесвіт? Які його основні характеристики? Як працює Метаверс? Як технологія блокчейн та криптовалюти пов'язані з Метавсесвітом? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

8 серпня 2022 - 18:58
7 грудня 2023 - 23:55
 0  1712
Що таке Метавсесвіт, як він працює і в чому особливості Метаверс

Термін «Метавсесвіт» або «Метаверс» (англ. metaverse) вперше був використаний Нілом Стівенсоном у культовому кіберпанк-романі «Снігопад» (англ. «Snow Crash»), опублікованому в 1992 році. Але що таке метавсесвіт? Метавсесвіт (у художній літературі Стівенсона завжди пишеться з великої літери) описується як загальне «уявне царство», яке «робиться доступним для публіки через всесвітню оптоволоконну мережу» та проектується в окулярах віртуальної реальності у романі. Таким чином, ця фраза може застосовуватися до цифрових параметрів, які були покращені за допомогою віртуальної реальності (VR) або доповненої реальності (AR).

Мета (англ. meta) у цьому понятті означає «поза», «за межами», а верс (англ. verse) — «всесвіт».

Більш того, термін Метавсесвіт застосовується для позначення віртуальних світів, в яких гравці можуть переміщатися та взаємодіяти з іншими гравцями. Наприклад, світ, в якому розробники можуть будувати будівлі, парки, вивіски та речі, яких не існує насправді. Він включає великі світлові шоу і відомі райони (де ігноруються правила тривимірного простору-часу, а також зони вільних боїв, де люди можуть полювати і вбивати один одного).

Розвиток метавсесвіту часто пов'язаний з розвитком технологій віртуальної реальності через зростаючі вимоги до занурення. Нещодавній інтерес до розробки метавсесвіту обумовлений Web3, концепцією децентралізованої версії Інтернету. Web3 і The Metaverse використовувалися як модні слова для перебільшення прогресу в розробці різних зв'язаних технологій і проектів з метою реклами. Інформаційна конфіденційність, залежність користувачів та їх безпека є проблемами у метавсесвіті, що випливають із проблем, з якими стикаються соціальні мережі та індустрія відеоігор загалом.

Пандемія COVID-19 викликала особливий інтерес до метавсесвіту. У міру того, як все більше людей працюють і навчаються в Інтернеті, зростає потреба в методах, які дозволяють зробити онлайн спілкування та взаємодію більш реалістичними.

У липні 2021 року Марк Цукерберг повідомив, що компанія має намір створити більш максималістську версію Facebook, яка включає соціальну присутність, роботу в офісі та розваги. Facebook змінив свою назву на Meta 28 жовтня 2021 року, що відображає його більш значну прихильність до створення віртуального середовища, відомого як метавсесвіт.

Основні характеристики метавсесвіту

Найпопулярніші ідеї про Метавсесвіт виходять із наукової фантастики. Метавсесвіт часто зображують у цьому контексті як свого роду цифровий «підключений» Інтернет — прояв реальної реальності, але заснований на віртуальному (часто схожому на тематичний парк) світі.

Основні атрибути метавсесвіту

 1. Синхронність у реальному часі — незважаючи на те, що у віртуальній реальності відбуватимуться заздалегідь заплановані та автономні події, Метавсесвіт буде живим досвідом, який існує постійно для всіх і в реальному часі подібно до «реального життя»;
 2. Постійний — віртуальна реальність ніколи не «скидається», не «припиняється» чи не «закінчується» — вона просто нескінченно продовжується;
 3. Доступна індивідуально та одночасно — кожен може бути частиною Метавсесвіту і брати участь у певній події, місці та діяльності одночасно;
 4. Повністю функціонуюча економіка — приватні особи та підприємства повинні мати можливість створювати, володіти, інвестувати, продавати та отримувати компенсацію за широкий спектр зусиль, які створюють цінність та визнаються іншими;
 5. Досвід — повинен охоплювати як цифровий, так і фізичний світи, приватні та загальнодоступні мережі, а також відкриті та закриті платформи;
 6. Широке коло учасників — Метаверс має бути наповнений контентом та досвідом, розробленими та керованими багатьма учасниками, деякі з яких працюють не за наймом, а інші є неформально організованими або комерційно орієнтованими підприємствами;
 7. Безпрецедентна функціональна сумісність — віртуальна реальність повинна пропонувати чудові дані, цифрові елементи/активи, контент та інші можливості взаємодії між кожним досвідом — автомобіль, розроблений для Rocket League (або навіть сайту Porsche), можна було б перемістити в Roblox. На сьогоднішній день цифровий світ працює так, якби це був торговий центр, де кожен магазин має свою валюту, унікальні посвідчення особи, запатентовані одиниці вимірювання таких предметів, як взуття, одягу та інше.

Що не є Метавсесвітом?

Хоча наведені вище характеристики, ймовірно, є частиною Метавсесвіту, самі по собі вони не є ним.

Протягом десятиліть існували віртуальні світи та ігри з персонажами, керованими штучним інтелектом (ШІ), та ті, що населені «справжніми» люди в режимі реального часу. Тому «віртуальний світ» — це не «мета» всесвіт, а вигаданий і синтетичний, створений для певної мети (гри).

Слід зазначити, що досвід взаємодії з цифровим контентом тривимірного віртуального світу Second Life, часто називають «прото-метавселенною».

Віртуальні світи дозволяють представляти людей цифровими аватарами, проводити віртуальні тусовки, а також забезпечують практично одночасне оновлення контенту, але всього цього недостатньо, щоб називати їх Метавсесвітом. Отже, «віртуальний простір» — це не метавсесвіт.

Віртуальна реальність (VR) — це спосіб пізнання віртуального світу чи області. Відчуття присутності у цифровому світі недостатньо, щоб утворити метавсесвіт. Крім того, хоча метавсесвіт може мати деякі ігрові цілі, характерні ігри та використовувати гейміфікацію, вона сама по собі не є грою і не орієнтована на конкретні цілі. Отже, це не «віртуальна реальність» і не «гра».

Метавсесвіт не програмується централізовано, як Disneyland. Таким чином, метаверс — це не «віртуальний тематичний парк». Важливо наголосити, що «новий магазин додатків» також не можна вважати метавсесвітом. Натомість вона докорінно відрізняється від сучасних парадигм, дизайну та пріоритетів Інтернету, а також мобільних пристроїв.

Як працює Метавсесвіт?

Загалом метавсесвіт можна розділити на два типи платформ.

 1. Перший включає використання невзаємозамінних токенів (NFT) і криптовалют для створення стартапів метавсесвіту на основі блокчейну. Люди можуть купувати віртуальну землю та створювати свої власні налаштування на платформах Axie Infinity, Decentraland та The Sandbox.
 2. Друга група використовує метасвіт для опису віртуальних світів в цілому, де люди можуть зустрічатися для бізнесу або розваги. У липні 2021 року Meta Platforms, Inc. (у минулому Facebook Inc.) оголосила про створення команди розробників метавсесвіту.

Люди, які купують або торгують цифровими активами на платформах на основі блокчейну, повинні використовувати криптовалюти, незважаючи на те, що багато сервісів метавсесвіту пропонують безкоштовні акаунти. Декілька платформ на основі блокчейну, таких як MANA від Decentraland та SAND від The ​​Sandbox, вимагають крипто-токенів на основі Ethereum для купівлі та продажу віртуальних активів.

Користувачі можуть торгувати творами мистецтва NFT або стягувати плату за вхід на віртуальне шоу чи концерт у Decentraland. Вони також можуть заробляти гроші, торгуючи землею, вартість якої за останні роки значно зросла. Користувачі можуть заробляти гроші на Roblox, стягуючи плату з інших користувачів за доступ до своїх ігор.

Що можна робити в Метавсесвіті?

У проектах криптометавсесвіту можна здійснити віртуальну подорож, купити цифровий одяг, піти на віртуальний концерт. В умовах пандемії COVID-19 «Метавсесвіт» може змінити правила гри для роботи вдома. Horizon Workrooms, безкоштовна відкрита бета-версія від Facebook, тепер доступна для завантаження на Oculus Quest 2 в регіонах, де підтримується Quest 2.

Workrooms — це віртуальний простір для зустрічей, який дозволяє вам та вашим колегам більш ефективно співпрацювати з будь-якого місця. Ви можете приєднатися до конференції у віртуальній реальності як аватар або зробити відеодзвінок зі свого ноутбука або ПК у віртуальну кімнату. Також можна спільно працювати над ідеями, використовуючи велику віртуальну дошку, перенести свій комп'ютер та клавіатуру у віртуальну реальність, щоб співпрацювати з іншими, або вести виразні обговорення, які більше нагадують особисте спілкування.

Проте, технологічним компаніям ще належить з'ясувати, як підключити свої різні веб-канали в рамках єдиного Метавсесвіту. Щоб це сталося, конкуруючим технологічним платформам необхідно розробити та узгодити загальноприйнятий набір стандартів. Якщо подібний стандарт не буде вироблений, Метверс не буде безшовним і учасникам потрібно буде перемикатися між метавсесвітом Facebook, метавсесвітом Microsoft або іншими.

Чи є криптовалюта ключем до Метавсесвіту?

Мета Метавсесвіту — надати людям досвід доповненої реальності, який багато в чому може перевершити фізичну реальність з погляду досвіду та можливостей. Давайте подивимося, чому для правильної роботи метавсесвіту потрібне шифрування.

Неуразливість та незмінність блокчейна є критично важливими властивостями для будь-якої технології віртуальної реальності, яка має набути широкого поширення. Базова платформа для роботи у віртуальному середовищі має бути повністю безпечною. На сьогоднішній день зломи та витік даних — звичайна справа, з якою стикаються навіть найбільші платформи. Застосування технології блокчейну та шифрування повинні виключити подібні сценарії.

Блокчейн не тільки дозволяє швидко підтверджувати інформацію, але й забезпечує криптографічно безпечні та захищені транзакції. Блокчейн та криптоактиви є фундаментальним та невід'ємним аспектом розгортання віртуальної реальності.

Грунтуючись на попередньому пункті, Метавсесвіт вимагає, щоб транзакції виконувались на запит за допомогою блокчейну та криптоактивів. Щоб реальне середовище віртуальної реальності працювало, як заявлено, будуть потрібні транзакції. Ці транзакції мають бути безпечними та практично швидкими. Зокрема, люди в цій екосистемі повинні мати можливість:

 1. укладати угоди та взаємодіяти так само легко, начебто вони відбувалися особисто;
 2. бути впевненими, що ці транзакції будуть завершені.

Приватні особи та установи можуть проводити транзакції у віртуальному, відстежуваному режимі та в режимі реального часу за допомогою крипто-транзакцій, що є здійсненним та перевіреним методом. Однак навіть без постійного використання технології блокчейну та криптоактивів тенденція до віртуальних та онлайн-платежів зростає. Операції та участь в онлайн-комерції стали основним напрямом еволюції, який став більш поширеним явищем із прийняттям криптоплатежів Visa, Mastercard та PayPal.

Платежі з підтримкою криптовалюти стали ще популярнішими у віртуальній екосистемі, такій як метавсесвіт, і цілком логічно, що в майбутньому такі платежі вийдуть на перший план.

Метавсесвіт, як і раніше, є областю, що розвивається і швидко розширюється. У майбутньому блокчейн та криптоактиви мають відіграти значну роль у підтримці та реалізації єдиного та повнофункціонального Метавсесвіту.

Проблеми у створенні Метавсесвіту

Одна з суттєвих проблем полягає в тому, що для Метавсесвіту необхідна єдина система цифрової ідентифікації (або «аватар») учасників, яка використовуватиметься для всіх зустрічей. Ця функція є вкрай важливою, але технологічні компанії, як і раніше, прагнуть мати власні системи ідентифікації.

Сьогодні, наприклад, є кілька домінуючих систем облікових записів, але жодна з них не охоплює всю мережу, і вони часто накладаються одна на одну з обмеженим обміном даними/доступом. Наприклад, якщо ваш iPhone пов'язаний з обліковим записом iOS, ви можете використовувати свій ідентифікатор Meta ID (раніше Facebook) для входу в додаток, який пов'язаний з вашим обліковим записом Gmail.

Також точаться суперечки про те, який ступінь функціональної сумісності потрібний для того, щоб метавсесвіт був «справжнім метавсесвітом», а не просто еволюцією Інтернету, як ми бачимо сьогодні. Багато людей також запитують, чи може справжній Метаверс мати лише одного оператора (як у науково-фантастичному романі та «Першому гравцеві приготуватися» (англ. «Ready Player One») та його екранізації.

Деякі стверджують, що визначення Метавсесвіту вимагає значною мірою децентралізованої платформи, заснованої в першу чергу на стандартах і протоколах спільноти (аналогічно відкритому Інтернету), а також ОС або платформи Метавсесвіту з відкритим вихідним кодом » (хоча це не виключає присутності домінуючих закритих платформ у Метаверсі).

Метовселений — це лише ініціатива Facebook?

Ні, Метавсесвіт — це не лише ініціатива Facebook. Microsoft та виробник мікросхем Nvidia — ще дві корпорації, які просувають метавсесвіт. Компанії, які розробляють відеоігри, , беруть на себе ініціативу. Epic Games, творець знаменитої відеоігри Fortnite, залучив 1 мільярд доларів від інвесторів, щоб допомогти фінансувати свої довгострокові устремління до метавсесвіту.

Ще одним великим гравцем серед ігрових платформ є Roblox, який описує метавсесвіт як місце, де люди можуть збиратися разом у мільйонах тривимірних подій, щоб навчатися, працювати, грати, творити і спілкуватися.

Відомі бренди також намагаються скористатися цією тенденцією. Gucci, італійський Дім моди, у червні 2021 року об'єднався з Roblox для продажу лінійки цифрових аксесуарів. Coca-Cola та Clinique продавали цифрові токени, які позиціонувалися як шлях у метавсесвіт.

Хто ще здатний створити Метавсесвіт?

Хоча Метавсесвіт може замінити Інтернет як комп'ютерну платформу, її шлях розвитку навряд чи буде схожим на шлях його попередника. Приватні компанії не тільки повністю поінформовані про потенціал Метавсесвіту, але також мають найагресивнішу віру в його майбутнє, не кажучи вже про найбільші гроші, кращі інженерні навички та найбільші амбіції до завоювання. Провідні технологічні компанії хочуть володіти Метавсесвітом і визначати його майбутнє, а не просто керувати ним.

Проекти з відкритим вихідним кодом з некорпоративним підходом продовжуватимуть відігравати важливу роль у Метавсесвіті, і вони залучатимуть найцікавіші творчі таланти. Однак у ранньому Метавсесвіті є лише кілька потенційних лідерів, включаючи Microsoft, Apple, Meta та Amazon.

Криптопроекти метавсесвіту включають платформу Microsoft Mesh. За допомогою цієї платформи софтверний гігант створює додатки змішаної та розширеної реальності (XR), які поєднують реальний світ із доповненою реальністю та віртуальною реальністю. Повідомляється, що армія США спільно з Microsoft розробляє гарнітуру Hololens 2 з доповненою реальністю, щоб солдати могли тренуватися та боротися. Крім того, Xbox Live пов'язує мільйони геймерів у всьому світі.

У той час, як Apple відстала від таких компаній, як Meta та інших, у випуску перших гаджетів AR і VR, проте корпорація з Купертіно може ще не запізнитися. Apple створила складний додаток для віртуальних зустрічей HMD (Head Mounted System) для Метавсесвіту, що насувається. Патент Apple також поширюється на кілька технологій, які дозволяють людям відчувати середовища розширеної реальності (ER) та взаємодіяти з ними.

Раніше колишній Facebook вклав значні кошти у віртуальну реальність, включаючи придбання Oculus у 2014 році. Meta представляє віртуальний світ, у якому цифрові аватари взаємодіють через гарнітури віртуальної реальності для бізнесу, подорожей чи відпочинку.

Однак у Метавсесвіті занадто багато того, про що ми ще не знаємо, щоб робити висновки про його майбутнє. Насправді Метаверс, швидше за все, є результатом мережі розрізнених платформ та технологій, які прагнуть співпраці та взаємодії (хоча й неохоче).

Інтернет, яким ми його знаємо зараз, є результатом дещо хаотичного процесу, в якому відкритий (в основному академічний) Інтернет розвивався поряд із закритими (переважно орієнтованими на споживача) сервісами, які часто прагнули «перебудувати» або «перезавантажити» під себе відкриті стандарти та протоколи.

Майбутнє Метавсесвіту

Неясно, наскільки реальним може бути справжній метавсесвіт, який ідеально відображає реальне життя, або скільки часу знадобиться для його створення. Багато платформ метавсесвіту на основі блокчейну все ще працюють над технологіями AR і VR, щоб зрештою дозволити користувачам взаємодіяти з навколишнім середовищем.

PwC, всесвітня бухгалтерська та консалтингова фірма, оцінила, що віртуальна реальність та доповнена реальність збільшать світову економіку на 1,5 трильйона доларів до 2030 року порівняно з 46,5 мільярдами доларів у 2019 році.

Meta Platforms Inc, Google, що належить Alphabet Inc, і Microsoft Corp продовжують інвестувати в компанії, що займаються хмарними обчисленнями та віртуальною реальністю, щоб передбачити розширення галузі.

У фірм, які зможуть монополізувати певні галузі, такі як підтримка платформ або послуг (платежі, підписка або реклама), матимуть величезні гроші, так само, як сталося з компаніями, які домінують сьогодні в «Інтернеті». З іншого боку, якщо Web 3.0 з його децентралізацією, баченням та благими цілями буде реалізовано повною мірою, тоді ми побачимо зовсім іншу реальність без корпорацій-монополістів.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.