Гаманці Ethereum: посібник зі зберігання ETH для початківців

Що таке Ethereum-гаманці та як вони працюють? Які є типи гаманців для ETH? Як поповнити та зберігати ефір на гаманці? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

15 грудня 2023 - 01:05
15 грудня 2023 - 01:09
 0  1613
Гаманці Ethereum: посібник зі зберігання ETH для початківців
Фото: brokker.news

Гаманець Ethereum — це частина програмного чи апаратного забезпечення, що дозволяє користувачам взаємодіяти з блокчейном Ethereum. Гаманці дозволяють користувачам керувати своїми обліковими записами у мережі Ethereum. Обліковий запис Ethereum — це тип акаунту, який може надсилати транзакції та відстежувати свій баланс, з будь-якою кількістю адрес Ethereum для надсилання та отримання коштів, створення смарт-контрактів, взаємодії з децентралізованими додатками (DApps) тощо.

Адреса Ethereum — це загальнодоступний рядок літер і цифр, що починається з «0x». Баланс кожної адреси Ethereum можна побачити в блокчейні, хоча невідомо хто контролює конкретну адресу, оскільки в мережі вона представлена ​​рядком цифр і літер. Гаманці — це програмне або апаратне забезпечення, яке дозволяє користувачам контролювати стільки адрес, скільки потрібно.

Гаманці Ethereum контролюються за допомогою закритого ключа або «пароля», який дозволяє користувачам переміщувати кошти всередині гаманця. Ці закриті ключі повинні бути відомі лише творцю гаманця, оскільки будь-хто, хто їх знає, може отримати доступ до своїх коштів.

Існує кілька типів гаманців Ethereum на вибір, у тому числі ті, що зберігаються на вашому комп'ютері або мобільному пристрої, та деякі, які зберігаються в автономному режимі за допомогою аркуша паперу, титанової пластини або апаратного забезпечення.

Як працюють гаманці Ethereum

Гаманці Ethereum бувають різних форм і розмірів, але не всі мають однакові функції. Деякі гаманці дозволяють користувачам надсилати тільки Ether (ETH) між адресами, у той час як інші мають більше функцій і навіть дозволяють користувачам створювати смарт-контракти, які є самовиконуваними угодами, написаними в коді.

Налаштування гаманця Ethereum часто включає завантаження або запис закритого ключа або сід-фрази. Закриті ключі дозволяють користувачам відправляти або витрачати свою криптовалюту, а seed-фраза дає їм доступ до свого гаманця та всіх закритих ключів у гаманці. Закриті ключі та початкові фрази мають вирішальне значення для захисту коштів, а криптогаманець діє як менеджер паролів для криптовалютних активів користувачів. Поки користувачі знають свій майстер-пароль (сід-фразу), вони можуть отримати доступ до своїх криптовалютних цифрових активів.

Зберігання закритих ключів за допомогою інших програм, таких як додатки, може здатися простою альтернативою, але зловмисники можуть отримати доступ до цих служб, якщо пристрій користувача скомпрометований, оскільки доступ до ключів означає доступ до коштів.

Існує два основних типи облікових записів Ethereum: зовнішні облікові записи (EOA) та контрактні облікові записи. Зовнішні облікові записи складаються з відкритих та приватних криптографічних пар ключів. Відкриті та закриті ключі запобігають підробці, доводячи, що відправник справді підписав транзакцію. Оскільки користувачі використовують свій закритий ключ для підпису транзакцій, це дає їм контроль над коштами на їхньому рахунку.

У користувачів є тільки закриті ключі (з технічної точки зору вони ніколи не володіють самою криптовалютою), а кошти завжди зберігаються у реєстрі Ethereum. Реєстр Ethereum — це система ведення записів, яка анонімно відстежує особи людей, баланси ETH та записи всіх дійсних транзакцій між учасниками мережі.

У контрактних облікових записах мережі розгортаються смарт-контракти. Кожен смарт-контракт має унікальну адресу Ethereum, яку контролює код.

Зовнішні облікові записи (EOA) Контрактні облікові записи
Вартість Створення облікового запису безкоштовне. Створення контракту вимагає витрат, оскільки використовується мережеве сховище.
Ініціювання транзакцій Може ініціювати транзакції. Може ініціювати транзакції тільки у відповідь на отриману транзакцію.
Перекази Переклади ETH між зовнішніми обліковими записами та іншим контрактним обліковим записом дозволені. Нові транзакції не можуть бути ініційовані контрактними обліковими записами самостійно.

Незважаючи на вищезазначені відмінності, обидва типи облікових записів Ethereum мають чотири загальні характеристики: Nonce (рус. «одноразовий номер»),  Balance (укр. «баланс»), codeHash, storageRoot.

  1. Nonce: для зовнішніх облікових записів це число представляє кількість транзакцій, надісланих з адреси облікового запису. Для облікового запису контракту одноразовий номер — це кількість контрактів, створених обліковим записом.
  2. Balance: цій адресі ETH належить певна кількість Wei (одиниця номіналу ETH) з 1e+18 Wei (експоненційне представлення) на ETH. 1e+18 Wei означає, що 1 ETH еквівалентний 1x1018 Wei.
  3. codeHash: цей хеш є кодом облікового запису на віртуальній машині Ethereum (EVM). Власний віртуальний комп'ютер Ethereum відомий як EVM є частиною протоколу, який фактично виконує обробку транзакцій. Поле codeHash для EOA є хешем порожнього тексту. Для контрактних облікових записів код хешується та зберігається як codeHash.
  4. storageRoot: цей хеш є кореневим вузлом дерева Merkle Patricia (дерево хешів). Це дерево, яке за замовчуванням порожнє, кодує хеш вмісту сховища облікового запису ETH.

Компоненти облікових записів Ethereum

Повні вузли та легкі вузли

Подібно до Bitcoin-гаманців, гаманці Ethereum можуть називатися клієнтами, або легкими вузлами, або повними вузлами, причому останні вимагають від користувача завантаження всього ланцюжка блоків на свій пристрій, а перші є невеликим додатком. Запуск повного вузла дозволяє користувачам перевіряти транзакції в мережі замість того, щоб отримувати дані про те, що відбувається в блокчейні, від інших, але споживає більше обчислювальних ресурсів, таких як простір для зберігання та оперативна пам'ять (ОЗУ) через розмір блокчейна. /p>

Повні вузли дозволяють мережі залишатися децентралізованими і можуть працювати через кілька основних клієнтів Ethereum, також відомих як програмне забезпечення, яке дозволяє вузлам запускати блокчейн Ethereum.

Повні вузли часто використовуються досвідченішими користувачами Ethereum, які більше віддані мережі (для майнінгу та інших задач). Для менш досвідчених користувачів може мати сенс легкий вузол, що не потребує виділення значних обчислювальних ресурсів.

Легкі вузли вимагають менше місця та можуть легко працювати на пристроях з меншою обчислювальною потужністю, таких як смартфони. Оскільки легкі вузли не містять повної копії блокчейна, їм потрібні повні вузли для отримання цієї інформації та перевірки всього стану системи в заголовках блоків. Заголовки блоків — це розділи видобутих блоків у блокчейні, які містять інформацію про сам блок. Це з'єднання відбувається непомітно у фоновому режимі, що значно покращує взаємодію з користувачем.

Гарячі та холодні гаманці

У сфері криптовалют існує два основних типи гаманців: гарячі та холодні. Гарячі гаманці — це ті, що зберігаються на пристроях, підключених до Інтернету, таких як настільний ПК або Mac та мобільний пристрій.

Холодні гаманці, з іншого боку, зберігають закриті ключі користувача в автономному режимі. Автономний режим усуває кілька точок атаки, якими можуть скористатися хакери, наприклад, для зараження пристроїв шкідливим програмним забезпеченням, щоб отрымати доступ до ключів. Шкідливе ПЗ — це програмне забезпечення, призначене або для пошкодження, або для отримання несанкціонованого доступу.

Гарячі гаманці часто зручніші для користувачів і дозволяють їм отримувати доступ до своїх коштів у будь-який час з будь-якого місця. З іншого боку, холодні гаманці зазвичай менш інтуїтивно зрозумілі і можуть утруднити переміщення коштів.

Гарячий гаманець Холодний гаманець
Можливість підключення Підключено до Інтернету Збережено в автономному режимі
Користувальницький інтерфейс Більш зручний Менш інтуїтивно зрозумілий
Безпека Менш безпечний Більш безпечний, його складніше зламати
Сховище Програмне забезпечення зберігається на мобільних або настільних пристроях. Частини апаратного забезпечення зберігаються на фізичному носії.

З міркувань безпеки користувачі повинні зберігати більшу частину своєї криптовалюти в автономному режимі в холодних гаманцях, переміщуючи в гарячі гаманці тільки те, що їм потрібне для виконання короткострокових зобов'язань.

Процес зберігання більшості криптовалют у холодних гаманцях в автономному режимі може бути схожим на те, що вже давно винайдено і застосовується з фіатними валютами. Банківські рахунки та депозитні осередки більш безпечні, і люди покладаються на них для зберігання своїх заощаджень (так само, як на холодні гаманці). У випадку з поточними рахунками, криптовалюти, що використовуються для щоденних транзакцій, повинні зберігатися в гарячих гаманцях.

Типи гаманців Ethereum

Деякі користувачі використовують біржі криптовалют та інші платформи, включаючи торговельні майданчики та послуги криптокредитування з вбудованими в них гаманцями, щоб зберігати свої активи Ethereum. Це так звані кастодіальні гаманці, які є гаманцями, в яких зберігаються закриті ключі користувачів . Вони дозволяють досягти певного компромісу, коли платформа контролює закриті ключі від гаманця, дозволяючи користувачеві отримати доступ до коштів у них, але при цьому він не має прямого та строго персонального контролю над своїми коштами.

Зберігання коштів у третьої сторони через кастодіальні гаманці збільшує ризик контрагента — ризик невиконання зобов'язань іншою стороною. Наприклад, служба, яка містить закриті ключі, може бути зламана або стати шахрайською.

Щоб повною мірою скористатися децентралізованими додатками (DApps), побудованими на Ethereum, користувачам необхідний доступ до їх власних закритих ключів. Децентралізовані додатки — це цифрові програми, що базуються на блокчейнах і функціонують за допомогою смарт-контрактів.

Різні гаманці можуть бути корисними для різних типів користувачів. Більшість гаманців дозволяють користувачам відправляти та отримувати тільки Ethereum або токени, створені в мережі за допомогою стандарту ERC-20. Стандарт токенів ERC-20 визначає перелік правил випуску токенів у мережі Ethereum. Однак не всі гаманці Ethereum мають однакові функції.

Деякі гаманці Ethereum можуть бути пов'язані з кредитною або дебетовою карткою, щоб користувачі могли купувати криптовалюту прямо на свої гаманці. Інші функції включають надання користувачам можливості зберігати невзаємозамінні токени (NFT), які являють собою криптографічні цифрові активи в блокчейні з унікальними ідентифікаційними даними. У той час як ефір, наприклад, взаємозамінний, оскільки 1 ETH завжди буде коштувати 1 ETH, двох однакових NFT - mdash; не існує.

З гаманцями для ETH також можна використовувати DApps або цифрові програми на блокчейні. Платформи соціальних мереж, ігри, торгові майданчики та платформи фінансових послуг були побудовані на Ethereum та інших блокчейнах. Гаманці Ethereum з вбудованими браузерами, сумісними з DApps, дозволяють користувачам отримувати прямий доступ до них.

Гаманці Ethereum також спрощують купівлю криптовалюти безпосередньо, дозволяючи користувачам підключати свої банківські рахунки. Перекази з банківського рахунку часто вимагають нижчих комісій і спрощують купівлю та продаж криптовалюти за допомогою регулярних платежів.

Для підвищення безпеки гаманці Ethereum можуть дозволити користувачам вибирати адреси для переказу своїх коштів. Якщо хтось спробує переказати кошти на адресу, якої немає у списку, транзакцію буде заблоковано. Облікові записи Ethereum також можуть пропонувати облікові записи з мультипідписом (англ. «multisig»), які вимагають більше одного підпису для переміщення коштів. Мультипідписні облікові записи розповсюджені на кількох блокчейн-платформах і навіть у традиційній фінансовій системі.

Деякі гаманці мають кілька функцій, описаних вище, а інші — тільки одну. Більш просунуті гаманці навіть дозволяють користувачам зберігати токени Ethereum, ERC-20 та інші криптовалюти для вивчення децентралізованих додатків у різних мережах.

Варто зазначити, що вам не потрібно вибирати якийсь єдиний із усіх доступних гаманців Ethereum. Закриті ключі дають доступ до вашого гаманця, і тому це можливо зробити одночасно через мобільні телефони, настільні комп'ютери, браузери або у друкованій формі, наприклад, через паперові гаманці.

Інтерфейс, що використовується для підключення до блокчейна Ethereum, може змінюватися, але адреси, транзакції та інші дані залишаються незмінними, аналогічно тому, як різні браузери можуть використовуватися для доступу до одного і того ж веб-сайту. Тим не менш, обмеження ваших дій за допомогою тільки одного типу гаманця може позитивно вплинути на безпеку ваших коштів.

Мобільні гаманці

Мобільні гаманці — це легкі вузли, які не вимагають від користувачів завантаження всього блокчейна. Мобільні гаманці — це програми, які можна встановити на мобільні пристрої так само просто, як і будь-який інший додаток з Apple App Store або Google Play, і які можна використовувати для доступу до ваших засобів за допомогою стільникового зв'язку.

Вони покладаються на майнерів для передачі точної інформації про поточний стан мережі. Одним із недоліків мобільного гаманця є те, що його легко зламати, і якщо ваш мобільний пристрій втрачено, ви можете втратити доступ до своїх коштів Ethereum. Однак наявність резервних копій може уберегти вас від будь-яких втрат, пов'язаних зі зломом або ненавмисною втратою ваших ключів.

Найпопулярніші мобільні гаманці підтримують токени Ethereum та ERC-20 і постачаються з вбудованими браузерами, готовими взаємодіяти з децентралізованими додатками та сектором децентралізованих фінансів (DeFi), створеними з децентралізованих додатків, що пропонують фінансові послуги.

Десктоп-гаманці

Десктоп-гаманці працюють в операційних системах (ОС), таких як MacOS, Microsoft Windows або Linux. Настільні гаманці ідеально підходять для тих, хто вважає за краще розпоряджатися своїми фінансами на настільних комп'ютерах. Оскільки більшість настільних гаманців зберігають ключі локально, користувачам потрібно використовувати комп'ютери для доступу до своїх гаманців Ethereum.

З такими гаманцями користувачі можуть використовувати полегшений клієнт або завантажити повний клієнт з усім ланцюжком блоків Ethereum. Завантаження повного клієнта вважається кращим варіантом, оскільки майнерам не потрібно надавати користувачам точні дані. Натомість вони самі перевіряють транзакції, що підвищує безпеку.

Подібно до мобільних гаманців, десктоп-гаманці не тільки дозволяють користувачам відправляти та отримувати Ethereum, але й можуть надавати ряд розширених функцій, що дозволяють створювати смарт-контракти або запускати повний вузол, ефективно надаючи користувачам більше функцій у своїх гаманцях.

Оскільки настільні гаманці підключені до Інтернету, вони вважаються гарячими гаманцями. Закриті ключі до цих гаманців зберігаються на комп'ютерах користувачів, а не на зовнішніх серверах, що робить їх вразливими до злому.

Веб-інтерфейси

Гаманці з веб-інтерфейсом є популярною альтернативою як мобільним, так і настільним гаманцям і, по суті, є веб-сайтами, які дозволяють користувачам взаємодіяти з блокчейном Ethereum після підключення своїх гаманців до інтерфейсів.

Веб-гаманці дозволяють користувачам використовувати веб-браузер для підключення до своїх облікових записів. Ці гаманці використовують переваги хмарного сховища та можуть бути доступні з будь-якої точки світу. Хмарне сховище використовує величезні комп'ютерні сервери, які розміщені в центрах обробки даних, які фізично зберігають дані та роблять їх доступними для клієнтів через Інтернет. Збережені дані можуть бути доставлені за запитом із своєчасною ємністю та витратами, що усуває необхідність купівлі та керування обладнанням для зберігання даних.

Використання гаманців веб-інтерфейсу може бути ризикованим, оскільки користувачі повинні довірити веб-сайту свої закриті ключі. Хоча деякі веб-інтерфейси вважаються тими, що заслуговують на довіри, користувачі, як і раніше, можуть бути вразливими для низки атак, не пов'язаних із самими гаманцями.

Ці атаки включають фішингові схеми, в яких хакери можуть створити підроблений веб-сайт, видаючи себе за справжній ресурс. Так само можуть відбуватися атаки системи доменних імен (DNS), коли активність користувачів в Інтернеті перенаправляється на шкідливий сервер, який використовує зібрані дані, такі як облікові дані для входу, для доступу до інформації.

Розширення для браузера

Розширення для браузера використовуються в настільних браузерах для взаємодії з децентралізованими додатками і можуть зберігати токени ETH та ERC-20, підтримуючи майже нескінченну кількість адрес. Для більш просунутих користувачів браузерні гаманці також корисні, оскільки їх можна використовувати для взаємодії з іншими блокчейнами.

Розширення браузера вважаються безпечнішою альтернативою веб-інтерфейсам, оскільки вони зберігають закриті ключі користувачів у їхніх браузерах у зашифрованому вигляді. Щоб отримати доступ до своїх гаманців, користувачам необхідно буде захистити їх паролем, який підвищує безпеку.

Як і у випадку з мобільними гаманцями, установка розширень для браузера проста і виконується так, як користувачі встановлюють будь-яке інше розширення для браузера. Деякі браузери з самого початку мають вбудовані гаманці Ethereum, які ще більше спрощують взаємодію з DApps.

Апаратні гаманці

Апаратні гаманці — це апаратні засоби, які зберігають закриті ключі користувачів в автономному режимі і як такі є холодними гаманцями. Апаратні гаманці повинні бути підключені до комп'ютера для переміщення коштів та захищені паролем або PIN-кодом.

Щоб отримати доступ до коштів, зловмиснику знадобиться фізичний доступ до пристрою та знання пароля, що захищає кошти. Однак, апаратні гаманці можуть бути дорогими для користувачів з невеликими сумами коштів для зберігання.

Важливо ніколи не купувати апаратні гаманці, які були у використанні, і не купувати їх у сумнівних постачальників. Після першого використання ці гаманці можуть бути скомпрометовані для того, щоб змусити покупця повірити, що вони зберігають кошти на гаманці, який контролюється тільки ним. У той час, як початковий власник апаратного гаманця може мати доступ до нього.

Паперові гаманці

Паперові гаманці є більш простим типом холодних гаманців і, по суті, включають роздрук закритих ключів, які контролюють кошти, на аркуші паперу. Щоб отримати доступ до коштів, зловмисникам потрібен доступ до цього аркуша паперу. Основною перевагою цього типу гаманця є його доступність, тому що все, що потрібно, це ручка та аркуш паперу.

Через крихкість матеріалу, на якому вони надруковані, ці гаманці можуть не підходити для тривалого зберігання, оскільки були випадки, коли папір знищувався або помилково викидався. Альтернативи включають дорожчі титанові пластини, які можуть протистояти впливу навіть стихійних лих завдяки матеріалу, з якого вони виготовлені.

Поповнення ETH-гаманця

Після вибору Ethereum-гаманця для використання та вивчення мережі необхідно додати до нього кошти. Для взаємодії з децентралізованими додатками на Ethereum користувачам потрібен ETH, власна криптовалюта мережі, яка використовується для оплати транзакцій.

Ethereum (ETH) можна купити на централізованих біржах та вивести на власний гаманець. Для цього потрібно надіслати кошти на загальнодоступну адресу гаманця, який можна розглядати як еквівалент міжнародного номера банківського рахунку (IBAN), який використовується у традиційній фінансовій системі.

Кожна транзакція в Ethereum оподатковується комісією за транзакцію, яка сплачується мережевим валідаторам, які допомагають підтримувати її цілісність. Сума зборів може змінюватись в залежності від попиту на блоковий простір у блокчейні. Простір блоку відноситься до обсягу простору, доступного в кожному блоці даних, що додаються до мережі. Програмні гаманці надають оцінки комісій, щоб допомогти користувачам уникнути переплати, оцінюючи комісію за мережеві транзакції відповідно до останнього попиту на простір для блоків.

Варто зазначити, що зовнішні облікові записи (EOA) спілкуються один з одним та зі смарт-контрактами за допомогою повідомлень. Термін транзакція відноситься до підписаного пакету даних, в якому зберігається повідомлення, яке може бути надіслано між обліковими записами. Ці повідомлення «загорнуті» у транзакції, які фінансуються за допомогою ефіру.

Контракти також можуть надсилати повідомлення іншим контрактам. Щоб це сталося, спочатку має відбутися транзакція, яка створює новий контракт, щоб він міг бути активований.

Забезпечення безпеки ваших ETH

Користувачі часто не турбуються про безпеку своїх коштів, поки вони зберігаються на банківському рахунку, і не турбуються про те, що треті особи можуть отримати доступ до їх банківського рахунку, а потім без дозволу спустошити його.

Коли справа доходить до гаманців Ethereum та інших криптовалютних гаманців загалом, вищезазначені сценарії можливі, і їх запобігання має основне значення для захисту коштів. Спільнота рекомендує користувачам тричі перевіряти все, щоб переконатися, що вони завжди надсилають кошти на правильну адресу, взаємодіють із додатками, з якими вони спочатку мали намір взаємодіяти і зберігати закритий ключ належним чином.

Додавання в закладки вашого веб-гаманця та веб-сайтів будь-яких децентралізованих додатків, якими ви регулярно користовуєтесь, також є відомою практикою, яка допомагає уникнути фішингових схем. Деякі гаманці-розширення для браузера мають список відомих фішингових схем і автоматично блокують небажані веб-сайти для захисту користувачів.

Під час роботи з протоколами DeFi завжди важливо з'ясувати, чи є служба справжньою та перевіреною. Важливо бути впевненим, що експерти з безпеки ретельно перевірили її код. Одним із способів це дізнатися є пошук в Інтернеті, ввівши в рядок пошуку назву служби та слово «аудит», «відгуки» або «перевірка».

Майте на увазі, що якщо щось виглядає надто добре, щоб бути правдою, швидше за все, так воно і є. Шахраї часто зламують перевірені облікові записи в соціальних мережах, щоб просувати шахрайські схеми з роздачею токенів та інші схеми, щоб обдурити користувачів та змусити їх надіслати їм криптовалюту. Щоб уникнути таких схем, потрібно просто ігнорувати надто привабливі пропозиції та проводити власне дослідження нових проектів.

Чи варто стейкати ETH на Coinbase чи Binance?

Coinbase дозволяє вам купувати токени Ethereum безпосередньо, спрощуючи покупку та стейкінг ваших ETH в одному місці. Токени Ethereum можна придбати так само, як і акції: ринковим ордером або лімітним ордером. Тим не менш, розробка шард чайнів має бути повністю завершена, перш ніж ETH можна буде викупити. Це означає, що ваш ETH перебуватиме в стейкінгу до кінця першої фази ETH 2.0.

З іншого боку, Binance токенізує Binance Ethereum (BETH) для користувачів, представляючи ваш застейканий ETH у співвідношенні 1:1. Це дозволяє продовжувати торгувати та знімати заблоковані активи.

Незалежно від того, де ви стейкаєте ETH, вартість вашої монети збільшуватиметься чи зменшуватиметься залежно від ринкових цін на більшості платформ для стейкінгу.

Чи варто тримати Ethereum?

Якщо ви бажаєте диверсифікувати свій портфель, використовуючи активи крім Bitcoin, ви можете звернути увагу на ETH або інші альткоїни. Однак, оскільки ринок криптовалют є дуже нестабільним і не регулюється, важливо інвестувати з обережністю.

Таким чином, вкладення грошей у Ethereum є мудрим рішенням, тільки якщо ви вмієте інвестувати раціонально, використовувати суворі заходи управління ризиками та знаєте як торгувати, щоб отримувати короткостроковий прибуток. Якщо ви є інвестором з довгостроковим підходом до інвестування, ви можете зберігати ETH від шести місяців до року або довше, щоб скористатися перевагами зростання вартості ETH протягом тривалого періоду часу. Однак майте на увазі, що на нестабільному ринку немає нічого неминучого, і вам не слід інвестувати більше, ніж ви можете собі дозволити втратити.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.