Що таке сід-фраза для криптогаманця та як її безпечно зберігати?

Навіщо потрібна SEED-фраза і як вона працює? Докладне пояснення технології захисту віртуальних активів на криптогаманцях.

18 травня 2022 - 12:25
24 листопада 2023 - 21:33
 0  53
Що таке сід-фраза для криптогаманця та як її безпечно зберігати?

Сід-фраза (англ. seed phrase) — це послідовність слів, яка генерується випадково при створенні криптовалютного гаманця. Зазвичай фраза складається з 12, 18 чи 24 слів. Відповідно, чим їх більше, тим надійніше захищений криптогаманець. Фраза відновлення є своєрідним майстер-паролем, який дозволяє повернути доступ до криптовалюти, навіть якщо клієнт гаманця буде видалено з пристрою.

Одним із основоположних принципів криптовалют є ідея «незалежності» та «децентралізації»: будь-яка людина повинна мати повний доступ до своєї криптовалюти, не підтверджуючи своєї особи. При цьому власник криптовалюти не повинен потребувати послуг банку або інших установ для її безпечного зберігання. Наприклад, Bitcoin та Ethereum використовують для цих цілей блокчейн (англ. blockchain), який одночасно зберігає та захищає вашу криптовалюту за допомогою однорангової мережі комп'ютерів, розкиданих по всьому світу.

Як блокчейн дізнається, яка криптовалюта належить саме вам? Він використовує алгоритмічно згенеровані коди, схожі на паролі, яких має доступ виключно власник. Коли ви вперше налаштовуєте крипто-гаманець, такий як MetaMask, Coinbase Wallet і багато інших, він генерує рядок простих слів, який і є вашою фразою відновлення (сід-фразою). Гаманець також використовує її для алгоритмічного створення приватних ключів, які дозволяють вам відправляти або витрачати криптовалюту.

Фраза для відновлення являє собою набір з 12–24 простих англійських слів (таких як «army», «energy», «fabric», «lucky», «opera», «stereo» «trash» або «void»). У них відсутні цифри, тому що їх важко запам'ятати. Cід-фраза розблоковує ваш гаманець разом із приватними ключами, пов'язаними з усіма криптовалютами в гаманці.

  • Оскільки фразу відновлення знаєте тільки ви, її збереження має першочергове значення;
  • Якщо хтось буде знати вашу сід-фразу, він отримає повний доступ до вашої криптовалюти;
  • Якщо ви видалите або втратите свій гаманець без ретельного збереження сід-фрази, доступ до криптовалюти буде назавжди втрачено.
Факт: Стефан Томас втратив доступ до своїх BTC на сотні мільйонів доларів саме з цієї причини.

Як працює сід-фраза?

Коли ви створюєте криптогаманець, фраза відновлення генерується автоматично. Ідея сід-фрази була запропонована в 2013 році і була описана у Bitcoin Improvement Proposal 39. Тоді було встановлено стандарт «детермінованого гаманця», який набув широкого поширення серед інших криптовалют. Вона є довгим рядком випадкових чисел, і ваш гаманець використовує її для генерації приватних ключів, які дозволяють робити будь-які перекази криптовалюти. Слова беруться зі словника BIP39. А кожне слово має свій унікальний номер із 2048 чисел. 

Вкрай важливо захищати сід-фразу від хакерів, фішингових атак або банальної втрати.

Як безпечно зберегти фразу відновлення?

Існує цілий список ідей, як найкраще захистити сід-фразу:

  • Однією з дуже ефективних способів захистити фразу відновлення є зберігання різних її частин у безпечних місцях та/або кількох сейфах. Звичайно, це не дуже зручно;
  • Відомі випадки, коли деякі власники криптовалют користувалися послугами гравірувальників для нанесення сід-фрази на сталеві предмети;
  • Зберегти фразу в хмарі, використовуючи сервіси Google Диск або iCloud;

Якщо ви втратите апаратний гаманець в автобусі або ваш мобільний телефон із програмним гаманцем зламається - ви збережете свою криптовалюту. Для цього потрібно лише ввести сід-фразу.

Що трапиться, якщо втратити сід-фразу?

Якщо ви випадково викинете клаптик паперу, на якому написана ваша фраза відновлення, забудете в якій книзі ви її сховали, або помрете, не передавши його спадкоємцю - доступ до криптовалюти буде втрачено назавжди. Також, якщо хтось украде вашу сід-фразу, вся ваша криптовалюта перейде під керування зловмисника. Отже, тримайте фразу відновлення в безпеці!

Читайте також: Що таке кастодіальний та некастодіальний криптокошелек?

Чи є інші варіанти гаманців без фрази відновлення?

Звичайно. Якщо ви купуєте криптовалюту через Binance, KuCoin або Coinbase, вам не потрібно одразу переміщувати її в окремий гаманець. Натомість ви можете залишити її на гаманці всередині облікового запису конкретної біржі.

Інші варіанти зберігання криптовалюти ми докладно опишемо в окремій статті.

У чому різниця між сід-фразою та приватним ключем?

Приватні ключі дозволяють робити перекази криптовалюти — вони алгоритмічно виводяться з довгого рядка чисел, представленого вашою сід-фразою.

Фраза відновлення дає вам доступ до вашого гаманця та всіх приватних ключів у гаманці. Про криптогаманець можна думати, як про менеджер паролів для вашої криптовалюти — поки у вас є майстер-пароль (сід-фраза), у вас є доступ до всієї криптовалюти.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.