Що таке кастодіальний і некастодіальний криптогаманець?

Кастодіальні та некастодіальні гаманці мають свої відмінності, переваги та недоліки. У цій публікації ми зробимо огляд обох видів криптогаманців, щоб допомогти вам вибрати потрібний варіант.

17 травня 2022 - 13:39
24 листопада 2023 - 21:32
 0  35
Що таке кастодіальний і некастодіальний криптогаманець?

Ні для кого не є секретом, що для зберігання криптовалют потрібні спеціальні гаманці. Завдяки відмінним рисам, їх можна розділити на кілька типів. Гаманці для зберігання токенів, як правило, можна розподілити за двома категоріями: кастодіальні та некастодіальні.

Криптовалютний гаманець — це інструмент зберігання та переказів цифрових активів. Він дозволяє взаємодіяти з криптовалютами у блокчейні. Криптокошелек надає можливість створювати та керувати адресами.

Що таке кастодіальний гаманець?

Кастодіальний криптовалютний гаманець - це програма для зберігання та керування цифровими активами, яка управляється оператором від вашого імені. Це означає, що кастодіан розпоряджається адресами, а також має доступ до їх приватних ключів. Клієнти оператора (кастодіан) повинні проходити процедуру перевірки особи (KYC). Якщо підсумувати, то власник кастодіального гаманця не має повного та виняткового контролю над своїми віртуальними активами і не може підписувати транзакції.

Всі централізовані криптобіржі мають інтегрований у свою платформу кастодіальний гаманець. Незважаючи на те, що кожен користувач має свій особистий рахунок та баланс, проте всі засоби всередині біржі зберігаються на невеликій кількості адрес. Така структура дозволяє просити взаємодію з торговими інструментами, а також не брати комісію за транзакції всередині системи.

Більшість власників криптовалюту рідко стикаються з кастодіальними гаманцями за межами бірж. Проте подібні рішення затребувані серед інституційних інвесторів - великих компаній, які мають великі суми грошей. Вони користуються послугами кастодіанів, що спеціалізуються на професійному зберіганні криптоактивів із підвищеним рівнем безпеки. Серед таких компаній можна виділити: Binance CustodyCoinbase Custody, Xapo, BitGo та Gemini.

Втративши пароль або інші дані для входу до облікового запису, ви завжди можете звернутися за допомогою до служби підтримки біржі. Процедура буде складною, але доступ буде відновлено.

Недоліки кастодіальних криптогаманців

Головним недоліком кастодіальних гаманців є те, що оператор має можливість отримати повний доступ до віртуальних активів будь-якого клієнта.

Всі біржі гарантують збереження активів своїх користувачів, проте все ж таки володіють приватними та публічними ключами від адрес, на яких зберігаються криптовалюти. Цей факт привертає увагу хакерів, які періодично організовують атаки на платформи, щоб отримати доступ до активів. Отримавши доступ до облікових записів окремих клієнтів біржі, вони можуть викрадати криптовалюти, що зберігаються на цих гаманцях.

До того ж кожна криптобіржа — це юридична особа, яка має підкорятися законодавству та вимогам правоохоронних органів конкретної держави. Останні разом із рішенням суду можуть надіслати офіційний запит на заморожування коштів або надання особистих даних клієнтів.

Під час проведення технічних робіт на платформі, клієнт також, хоч і на короткий час, може втратити доступ до власних активів.

Що таке некастодіальний гаманець?

Некастодіальний гаманець також дозволяє зберігати криптовалюти та розпорядження ними, але доступ до приватних ключів зберігається виключно за творцем адреси. Додаток у такому разі не несе відповідальності за збереження активів, а також не може заморожувати кошти на балансі користувача.

Часто такі гаманці існують у вигляді програм, які можна встановити на ПК, мобільний пристрій або додати до браузера як розширення (плагін). Під час створення та повноцінного використання некастодіального гаманця не потрібно проходити процедуру перевірки особистості (KYC).

Публічний вихідний код програм також додатково підтверджує надійність. Будь-який незалежний експерт може самостійно переконатися у безпеці конкретної програми для зберігання криптовалюту. Над підтримкою таких проектів часто працює ціла спільнота програмістів з різних країн.

MetaMask та Binance Chain Wallet є найвідомішими прикладами некастодіальних гаманців.

Недоліки некастодіальних гаманців

Незважаючи на те, що некастодіальні криптогаманці мають цілу низку переваг, вони все ж таки можуть бути незручними і навіть представляти ризик для недосвідчених користувачів. Якщо приватний ключ та фраза для його відновлення будуть втрачені або до них отримає доступ третя особа, користувач назавжди втратить доступ до своїх віртуальних засобів. Зберігання даних у пам'яті або на папері не завжди є гарною ідеєю.

На початку існування Bitcoin абсолютно всі користувачі самостійно створювали та керували гаманцями, а також приватними ключами до них. На сьогоднішній день неможливо підрахувати скільки власників втратили доступ до своїх гаманців, і назавжди розпрощалися з криптовалютами, що зберігаються на них.

Наявність публічного вихідного коду може стати недоліком. Хакери також можуть аналізувати конкретну програму, щоб знайти в ньому проломи. Нерідко зловмисники створюють та розповсюджують шкідливий код для отримання контролю над програмами для ПК, мобільних пристроїв та браузерів.

Найкращий рівень безпеки можуть запропонувати апаратні криптогаманці (Trezor, Ledger або KeepKey). Їх недолік у складності використання, вразливості коду (можливого) та банальної втрати або крадіжки фізичного носія. Великі обсяги криптовалют рекомендується зберігати на «Холодних» гаманцях.

Що таке «гарячі» та «холодні» гаманці ми описали в окремій статті.

Який гаманець вибрати — кастодіальний чи некастодіальний?

Рекомендуємо ознайомитися з підсумковою таблицею, де ми порівняли параметри двох видів гаманців.

Опція Кастодіальний гаманець Некастодіальний гаманець
Приватний ключ (власник) Третя сторона Створювач
Доступність Потрібна реєстрація Загальнодоступний
Вартість транзакцій Нижче Вище
Ступінь безпеки Нижче Вище
Повноваження служби підтримки Більше Менше
Процедура KYC Потрібна Не потрібна

Ті цифрові активи, які задіяні у трейдингу чи інвестиціях, логічно зберігати у кастодіальному гаманці на платформі біржі. При цьому слід приділити особливу увагу настройкам безпеки облікового запису. Обов'язково активуйте двофакторну аутентифікацію.

Криптовалюти, що не використовуються, рекомендується перевести в особистий некастодіальний криптокошелек. З особливою уважністю поставтеся до збереження приватного ключа та фраз для відновлення.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.