Що таке токеноміка криптовалют та як вона працює?

У цій статті розглядається функціонування токеноміки, основні функції, попит та пропозиція криптовалюти, спалювання токенів, розподіл та багато іншого. Ви дізнаєтеся, чому важлива токеноміка і як використовувати токеноміку для визначення вартості криптовалюти.

30 вересня 2022 - 11:51
17 січня 2024 - 22:32
 0  1513
Що таке токеноміка криптовалют та як вона працює?
Зображення: brokker.news

Популярний термін «токеноміка» використовується для опису внутрішньої динаміки криптопроектів та проливає світло на те, як функціонує актив, а також на психологічні чи поведінкові сили, які можуть вплинути на його вартість. Стимулювання купівлі та зберігання токена та добре продумана токеноміка відіграють ключову роль в успіху проекту.

З іншого боку, проекти з поганою токеномікою рано чи пізно йдуть у минуле. Неправильна механіка токена — перша ознака майбутніх неприємностей. Розуміння токеноміки є важливим кроком при ухваленні рішення щодо купівлі криптоактиву.

Що таке токеноміка?

Токеноміка (англ. tokenomics) — це поєднання двох слів «токен» та «економіка», що відноситься до характеристик попиту та пропозиції криптопроекту. Вона враховує економіку монети криптовалюти: випуск, атрибути, розповсюдження, пропозицію, попит та інші характеристики.

Давайте розглянемо, що таке токен. Це одиниця цифрової валюти, створена криптопроектами поверх існуючого блокчейну. Як і будь-яка звичайна валюта, монети криптовалют мають певну вартість і можуть бути обмінені.

Щодо економіки, це допоможе з'ясувати, чим економіка токенів відрізняється від традиційної економіки. Незалежно від епохи в історії, уряди створювали додаткові гроші з повітря. Ведення війни чи боротьба із посухою може коштувати дуже дорого. Щоб впоратися з цим, збільшення доходів не завжди є можливим варіантом, і влада вважає карбування валюти простішою альтернативою. Створення додаткової валюти знижує вартість існуючих грошей.

Як працює токеноміка?

Токеноміка формує економіку криптопроекту, створюючи стимули для власників токенів та визначаючи їхню корисність, що є основним фактором попиту. Різні змінні, з якими грають розробники, щоб вплинути на різні аспекти токеноміки, включають:

Пропозиція

Основним критерієм у токеноміці різних проектів є пропозиція монет. Ви повинні взяти до уваги загальну кількість, а також оборотну пропозицію. Bitcoin (BTC), наприклад, обмежує загальну пропозицію на рівні 21 мільйона монет, а остання монета, як очікується, буде викарбувана приблизно 2140 року. З іншого боку, загальна кількість Solana (SOL) складає 508 мільйонів SOL.

Проекти невзаємозамінних токенів (NFT) також обмежують кількість токенів, що випускаються. CryptoPunks, наприклад, має позначку 10 000 Punks у контрактах v1 і v2, а Bored Ape Yacht Club має загалом 9 999 NFT. Рідкісність та ексклюзивність призводять до вищої ціни NFT.

Розподіл токенів та періоди наділення

Розподіл токенів між зацікавленими сторонами зараз є нормою у криптопроектах. Щоб встановити довіру до продукту, нині практикується встановлення періоду наділення правами токенів, виділених венчурним капіталістам чи розробникам. Період вестингу утримує токени розробників заблокованими протягом певного періоду часу, тим самим захищаючи інвесторів від винних у схемах накачки та скидання.

Майнінг та стейкінг

Початкові блокчейни, такі як Bitcoin та Litecoin на даний момент випускають токени за допомогою майнінгу, щоб стимулювати майнерів до перевірки транзакцій. Цей процес називається Proof-of-Work (PoW). Майнери повинні використовувати свої обчислювальні потужності для видобутку нових блоків та додавання їх до блокчейну. У блокчейнах Proof-of-Stake (PoS), у яких реалізовано модель стейкінгу для валідаторів, винагороду отримують ті, хто заблокував певну кількість монет у смарт-контракті. З оновленням механізму консенсусу, Ethereum тепер використовує Proof-of-Stake.

Прибутковість

Прибуткове фермерство дозволяє будь-кому, хто має криптовалюту, заробляти додаткові токени. Ви можете позичити свої кошти будь-кому, хто бажає, за допомогою смарт-контрактів, отримуючи відсотки та основну суму у вигляді токенів. Прибуткове фермерство забезпечує величезні пули прибутковості на децентралізованих біржах (DEX).

Спалювання токенів

Щоб запобігти інфляції, криптопротоколи повинні спалювати токени, щоб назавжди вивести їх з обігу. Оскільки кількість токенів в обігу стає недостатньою, ціна, ймовірно, зростатиме. Binance щокварталу спалює власний токен BNB, щоб скоротити його загальну пропозицію. У листопаді 2019 року Stellar знищив 55 мільярдів токенів XLM, що становить близько 50% від їхнього загального обсягу, що призвело до короткострокового зростання ціни більш ніж на 30%.

Аналіз токеноміки

Попит та пропозиція на криптовалюти є основними факторами, що визначають їх ціни. Давайте подивимося, як розробники працюють над токеномікою:

Сторона пропозиції

За своєю суттю, економіка — це розуміння попиту та пропозиції валюти. Ці два фактори дають уявлення про те, наскільки бажаною є дана валюта. Та ж теорія працює і в токеноміці, даючи вам чітке уявлення про пропозицію даного токена та попит на нього.

Розглянемо спочатку бік пропозиції. Нам потрібно визначити, чи збільшиться вартість токена в реальному вираженні, чи вона буде завищена, враховуючи лише пропозицію. Економічна теорія стверджує, що вартість токена буде збільшуватися, якщо в обігу буде менше токенів. Це називається дефляцією. З іншого боку, якщо загальна кількість токенів збільшиться, вартість зменшиться. Ось що таке інфляція.

Вивчаючи бік пропозиції, вам не потрібно враховувати такі фактори, як корисність, здатність приносити дохід своїм власникам чи іншим. Єдиним критерієм є зміна пропозиції у часі. Ви враховуєте кількість поточних токенів, число, яке алгоритмічно встановлено для майнінгу або випуску в майбутньому.

Вивчення сторони пропозиції Bitcoin допоможе краще зрозуміти це. Як уже згадувалося, його пропозиція обмежена 21 000 000 BTC, які випускаються зі швидкістю, яка зменшується вдвічі кожні чотири роки або близько до 2140 (120 років). Це означає, що лише близько 10% Bitcoin буде видобуто протягом більш ніж 100 років з 2022 року, що унеможливлює будь-який серйозний інфляційний тиск.

Сторона попиту

Тільки сторона пропозиції не створює жодної вартості. Скоріше саме сторона попиту робить токен цінним. Давайте розберемося у цьому явищі.

Фіксована пропозиція не перетворюється автоматично на цінність. Люди повинні вірити, що речі мають цінність зараз і нестимуть її у майбутньому. Щоб визначити, чи буде затребуваний токен, потрібно вивчити рентабельність інвестицій (ROI), теорію ігор та меми.

Рентабельність інвестицій (ROI)

ROI відноситься до грошового потоку, який, як очікується, генеруватиме токен для когось, хто просто тримає його. Наприклад, ходлер Avalanche (AVAX) може застікати свої токени для захисту мережі та заробити більше AVAX у процесі. Деякі протоколи дозволяють стейкерам забирати частину доходів від протоколу. Будь-хто, хто володіє SushiSwap (SUSHI), наприклад, має право на прибуток від самого протоколу.

Якщо токен не має внутрішньої рентабельності інвестицій, у людей не буде наміру його утримувати. Якщо ви дійдете висновку, що інші довіряють токену, ви будете готові вкласти в нього свої гроші.

Рівень активності спільноти

Ентузіазм спільноти дає уявлення про віру людей, які вклали свої кошти чи емоції у токен. Виміряйте рівень їхньої активності в Discord, Twitter та інших соціальних мережах. Визначте, як довго люди були активними у спільноті. Чи готові вони зробити токен частиною своєї особистості?

Більш того, рівень зацікавленості співтовариства є ключовим фактором майбутнього попиту на токен. Яскравим прикладом того, як проста віра може просувати токен, є Dogecoin (DOGE). Мем-монета пробилася у топ криптовалют завдяки своїм культовим послідовникам.

Теорія гри

Фундаментальний механізм, що лежить в основі будь-якої технології, називається теорією ігор. Простіше кажучи, це систематичне вивчення того, як і чому люди ухвалюють рішення. Він використовує математичні моделі конфлікту та співробітництва, щоб зрозуміти поведінку осіб, які приймають рішення. Застосований у криптосфері, він дозволяє розробникам оцінювати процес ухвалення рішень зацікавленими сторонами в інтерактивному середовищі.

Елементи конструкції токеноміки допомагають збільшити попит на токен. Блокування виявилися гарною теорією ігор у токеноміці. Це стимулює власників токенів до блокування токенів у контракті та, у свою чергу, до отримання більшої винагороди.

У протоколі Curve ви повинні заблокувати свої токени протоколу Curve (CRV), щоб отримати частку доходу. Заблокуйте токени на більший термін, і ваш дохід також зросте. Маючи сильні стимули стейкати CRV на більш тривалий термін, у стейкерів мало причин розблокувати свої токени.

Приклади токеноміки: Near Protocol

Протокол Near Protocol (NEAR) має ряд варіантів використання, таких як захист протоколу, дія як розрахункова одиниця та засоби обміну для внутрішніх ресурсів і зовнішніх додатків та багато іншого.

Утиліти токена включають:

  1. Комісії за виконання транзакцій;
  2. Сховище даних;
  3. Стейкінг та участь у мережній безпеці;
  4. Участь в управлінні.

Загальна та максимальна пропозиція токенів NEAR становить 1 000 000 000. Протокол включає фіксовану емісію токенів, яка становить близько 5% від загальної кількості щороку. 90% токенів відправляються валідаторам як винагорода, забезпечуючи безпеку транзакцій, зберігання та обчислення. Збори за транзакції, що стягуються мережею, спалюються для стримування інфляції.

Підсумок

Правильне розуміння токеноміки дає базові навички для оцінки криптопроекту. З їхніми документами або білою книгою ви можете отримати уявлення про попит та пропозицію токенів. Ви зможете зрозуміти, як їхня команда стимулює попит на токен, та раціонально проаналізувати його майбутні перспективи.

Токеноміка є ключовим фактором у визначенні того, як токен буде працювати по відношенню до долара США, Bitcoin або альткоїнам. Аналіз допомагає вам зробити висновок, чи розробники придумали інноваційні ідеї щодо розподілу токенів або просто реалізували переважаючі ідеї. Це також допомагає підбирати проекти з гарною токеномікою, підвищуючи цінність ваших інвестицій.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.