Що таке Памп і Дамп криптовалют і як він працює?

Памп і Дамп криптовалют є популярним методом маніпулювання вартістю цифрових активів, шляхом залучення великої кількості інвесторів неправдивими новинами.

6 червня 2022 - 12:41
24 листопада 2023 - 21:41
 0  27
Що таке Памп і Дамп криптовалют і як він працює?
Що таке Памп і Дамп криптовалют і як він працює?

Ринок криптовалют залишається недостатньо регульованим, тому у торгівлі криптоактивами вільно застосовуються схеми, які на інших ринках (акції та облігації) прийнято вважати забороненими. Як результат, одна частина інвесторів отримує колосальний прибуток, а інша — катастрофічні збитки.

Памп і Дамп, «накачати та скинути» (англ. Pump and Dump) – метод маніпулювання ринком, що зазвичай застосовується до акцій з невеликою ринковою капіталізацією або криптовалютам. Її суть полягає в тому, що трейдери штучно завищують ціну активів, а потім закривають свої позиції, спричиняючи обвал їхньої вартості.

Що означає Памп і Дамп?

Схема пампа та дампа існує з моменту виникнення ринку цінних паперів. Ідея полягає в тому, що людина або група інвесторів скуповують активи, що слабо торгуються, за низькими цінами.

Далі запускається рекламна компанія, яка замаскована під хороші новини про актив. Мета – залучення великої кількості нових інвесторів. У своїй більшості подібні новини повністю надумані, і не відображають реального стану справ. Пріоритетними майданчиками для такої реклами (криптовалют) найчастіше є Telegram-канали. 

Що більше інвесторів вкладають свої гроші в актив, то сильніше зростає його ціна. Як тільки вартість досягає пікового значення, творці схеми продають накопичені активи покупцям, які продовжують активно підключатися до торгів. Оскільки організатори схеми володіли значним відсотком активу в обігу, масовий продаж призводить до різкого обвалу вартості.

Памп і дамп вважається формою шахрайства. Адже творці таких схем фактично відбирають гроші у невинних інвесторів, спонукаючи їх купувати активи, ціна яких штучно завищена за допомогою хибної інформації. Результат – надприбутки у шахраїв та збитки для всіх ошуканих інвесторів.

Як працює Памп і Дамп криптовалют?

Десятки бірж для торгівлі криптовалютами, мільйони зацікавлених інвесторів, а також загальнодоступні інструменти для створення та випуску нових криптовалют – все це привертає увагу шахраїв, які вигадують та реалізовують «памп і дамп» активів та інші методи для нечесного заробітку.

Як правило, схема «накачування та скидання» криптовалют починається з того, що організатор шукає та збирає впливових осіб у закритій групі в Telegram. Тут вони координуватимуть покупку цільового криптоактиву, щоб уникнути невигідних для себе стрибків цін. Як тільки творці схеми будуть готові розпочати процес накачування активу, стартує привернення уваги широкої публіки. Впливові особи діляться інформацією про угоду зі своїми підписниками у соціальних мережах. Потім організатори продовжують координувати свої дії, щоб успішно продати актив, і залишитися з прибутком. Що не можна сказати про більшість довірливих інвесторів, які повірили у перспективність монети з хибних новин.

Сфера криптовалют дуже вразлива перед такими шахрайськими схемами, тому що їхнім організаторам не завжди потрібно старанно шукати криптоактиви з низькими обсягами торгів або капіталізацією. Вони можуть створити власну монету. Для цього не потрібно проходити тривале навчання, мати багато знань чи навичок у галузі програмування.

Криптовалюти, створені для реалізації шахрайських схем, називаються скамкоїнами.

До того ж регулювання криптовалют відбувається повільними темпами. Будь-яка людина або група осіб можуть створити власний токен і робити гучні заяви про його можливості або перспективи. При цьому далеко не факт, що зловмисники зіштовхнуться з негативними наслідками, коли їхній обман буде розкритий.

Як розпізнати схеми крипто-шахрайства

Шахрайство з криптовалютами легко визначити постфактум, коли стають відомі всі тонкощі та алгоритм дій зловмисників. Для криптоінвесторів дуже важливо мати навички розпізнавання схем маніпулювання ринком до того, як шахраї виведуть гроші та обвалять вартість.

По-перше, щоб уникнути шахрайства з пампом та дампом, — потрібно провести ретельний власний фундаментальний та технічний аналіз криптовалют. Зіткнувшись із невідомою криптовалютою, яку рекламують незнайомці з Інтернету, не поспішайте входити у неї. Знайдіть інформацію про токен, його технічну документацію та список учасників команди-розробників. Важливим буде знайти відомості про мету проекту. Це необхідно, щоб визначити довгостроковий потенціал для зростання ціни активу.

Якщо криптовалюта існує вже деякий час, але здається, що активна розробка проекту припинилася, краще уникати інвестицій у нього. Якщо проект не має чіткої мети, його інноваційні технології здаються занадто нереалістичними, план розвитку погано продуманий або пов'язаний із сумнівними особами, все це також є тривожними сигналами.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.