Що таке синдром упущеної вигоди? FOMO у трейдингу

Що таке Синдром втраченої вигоди? Причини виникнення FOMO? Як подолати страх прогаяти можливість при торгівлі криптовалютами? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

18 серпня 2022 - 12:10
24 листопада 2023 - 22:18
 0  47
Що таке синдром упущеної вигоди? FOMO у трейдингу

FOMO, «страх проґавити можливість» або «синдром втраченої вигоди» — все це різні назви того самого явища, з яким сьогодні стикається майже кожна людина. Феномен з кожним днем ​​стає все більш поширеним і може спричинити значний стрес у житті.

Що таке FOMO?

Страх проґавити можливість (FOMO) — це емоційна реакція на віру в те, що упускаються вигідні можливості. Синдром втраченої вигоди часто призводить до почуття занепокоєння, незадоволеності, депресії та стресу, а також провокує на необдумані, вкрай ризиковані та емоційні дії. Він включає також глибоке почуття заздрощів і впливає на самооцінку. В останні роки зростання популярності соціальних мереж збільшило поширеність FOMO.

Наприклад, почуття втраченої вигоди може призвести до відкриття угод без належного роздуму або закриття угод у невідповідний момент, тому що здається, що це роблять інші. Страх може навіть змусити трейдерів ризикувати занадто великим капіталом через відсутність досліджень або необхідність йти за натовпом. Для деяких відчуття FOMO, викликане успіхом інших, тільки посилюється ринками, що швидко змінюються, і волатильністю; таке відчуття, що можна багато пропустити.

Існують різні поради про те, як подолати страх та інші емоції, які можуть вплинути на послідовність у торгівлі — одну з найважливіших рис успішних трейдерів.

Синдром упущеної вигоди при торгівлі криптовалютами

FOMO при торгівлі криптовалютами — це страх упустити велику можливість на ринку. По суті це звичайна проблема, з якою стикаються багато людей при торгівлі цифровими активами. Синдром втраченої вигоди може торкнутися абсолютно кожного, від новачка до професійного трейдера.

Активний розвиток та популяризація соціальних мереж дозволила отримати безпрецедентний доступ до життя інших людей. Якщо ви стежите за одним або декількома трейдерами, вам обов'язково почнеться здаватися, що інші трейдери більш успішніші. А це, у свою чергу, може викликати надмірно завищені очікування, відсутність довгострокової перспективи, самовпевненість/занадто мало впевненості, а також небажання чекати.

Емоції є ключовою рушійною силою FOMO. Саме вони провокують ухвалення імпульсивних рішень та перенехтування торговими стратегіями, що вкрай ризиковано.

Трейдер при торгівлі криптовалютами може відчувати такі емоції:

 • Жадібність;
 • Страх;
 • Збудження;
 • Ревнощі;
 • Нетерпіння;
 • Занепокоєння.

Причини виникнення FOMO

Синдром FOMO викликаний почуттям занепокоєння з приводу нав'язливої думки про те, що важливу подію, досвід чи хорошу можливість було втрачено. Страх втратити вигоду генерується мигдалеподібним тілом — частиною головного мозку людини, яка визначає, чи є загроза для виживання. Ця частина мозку сприймає враження від того,  що його залишили за бортом як загрозу, що викликає стрес і тривогу.

Смартфони та соціальні мережі посилили феномен синдрому втраченої вигоди, створюючи ситуації, в яких користувачі постійно порівнюють своє життя з ідеалізованим досвідом, який вони бачать в Інтернеті. Таким чином, відчуття «нормальності» спотворюється.  Програми та веб-сайти, такі як Instagram, Telegram, Twitter, Facebook та інші, суттєво спрощують перегляд того, що відбувається в житті інших людей. Гламурні версії їхнього життя, які транслюються в таких функціях, як Instagram Stories або Telegram-канали, змінюють уявлення користувача про те, що є нормальним, і змушують його думати, що у нього справи йдуть гірше, ніж у його однолітків. Люди спостерігають за зовнішнім досвідом інших, проте не дивляться всередину себе і великі справи свого життя. Фотографії з відпочинку, знімки нового автомобіля, публікація результатів закриття вдалої угоди або прибутковості інвестицій — все це викликає страх упустити можливість у людини, яка спостерігає за життям інших.

Тим не менше, занепокоєння і незадоволеність, викликані FOMO, також можуть спонукати людей бажати спілкування та взаємодії або активізувати свої зусилля, щоб не упустити таку можливість, частіше перевіряючи різні веб-сайти та програми. У будь-якому разі люди повертаються в соціальні мережі та інші ресурси, що створює шкідливе замкнене коло. Отже, соціальні мережі є одночасно і причиною, і наслідком синдрому втраченої вигоди.

Які фактори в трейдингу можуть викликати FOMO?

FOMO — це внутрішнє почуття, але воно може бути викликане цілим рядом факторів.

 1. Волатильність ринків. FOMO не обмежується бичачими ринками, де люди хочуть ухопитися за тренд. Страх пропустити можливість може проникнути в нашу психіку, коли ринок рухається в будь-якому напрямку. Жоден трейдер не хоче втратити хорошу можливість;
 2. Великі виграшні серії. Декілька перемог поспіль можуть надихнути трейдера настільки, що він бачитиме лише нові можливості та вершини. На жаль, переможні серії не тривають вічно;
 3. Збитки, що повторюються. Трейдери можуть потрапити в порочне коло: увійти в позицію, злякатися і закрити її, а потім знову необдумано і імпульсивно увійти в іншу угоду. Зрештою, це може призвести до великих збитків;
 4. Новини та чутки. Розповсюдження чуток може посилити відчуття того, що трейдера обійшли стороною — вони можуть відчути те, що не знають чогось дуже важливого;
 5. Соціальні мережі, особливо Telegram та Twitter. Поєднання соціальних мереж та трейдингу може бути токсичним. Важливо не приймати контент у соціальних мережах за чисту монету та приділяти час власному вивченню та аналізу ринку, впливових осіб та оцінці постів. Ми також не рекомендуємо сліпо використовувати сигнали та іншу інформацію, яку публікують криптотрейдери безкоштовно або платно.

Окрім впливу на трейдерів на індивідуальному рівні, FOMO може мати пряме відношення до ринків. Ринки, що рухаються можуть бути викликані емоціями — трейдери шукають можливості та шукають точки входу, оскільки вони відчувають, що формується новий тренд.

FOMO у маркетингу

FOMO-маркетинг з'явився як спосіб спонукати споживачів купувати певні продукти чи відвідувати заходи. Його використання викликає у клієнтів страх упустити вигоду, щоб надихнути їх на здійснення бажаних дій. Деякі маркетингові стратегії FOMO включають:

 • Демонстрація інших людей, які купують продукти чи послуги;
 • Відображення таймера, що відраховує час до закінчення терміну дії акції;
 • Створення конкуренції, коли відображається кількість інших людей дивляться на товар/послугу;
 • Просування досвіду, коли показуються реальні докази того, що подія, продукт чи послуга подобається іншим.

Застосування таких методів значно підвищує продажі, стимулюючи людей активніше купувати. Проте, маркетинг із залученням страху упустити можливість негативно впливає на споживачів, викликаючи у них роздратування, депресію та тривогу.

Як подолати FOMO?

Подолання FOMO починається з більшої самосвідомості та розуміння важливості дисципліни та управління ризиками у торгівлі криптовалютами та іншими активами. Хоча не існує простого рішення, що дозволяє запобігти впливу емоцій на угоди та зупинити страх упущеної вигоди, існують різні методи, які можуть допомогти трейдерам приймати обґрунтовані рішення та торгувати більш ефективно.

 • Завжди буде інша угода. Торгові можливості подібні до автобусів: завжди приїде наступний. Це може бути не відразу, але потрібні можливості стоять очікування;
 • Всі знаходяться в однаковому положенні. Визнання цього є проривним моментом для багатьох трейдерів, що робить FOMO менш інтенсивним;
 • Дотримуйтесь вибраної торгової стратегії. Кожен трейдер повинен знати свою стратегію, створити торговий план, а потім дотримуватися його. Це шлях до довгострокового успіху;
 • Позбавлення від емоцій у трейдингу є ключовим моментом. Навчіться відкладати емоції у бік – у цьому допоможе торговий план, який підвищує впевненість у торгівлі;
 • Використовуйте лише той капітал, який можете дозволити собі втратити. Також можна використовувати стоп, щоб мінімізувати збитки, якщо ринок нестабільний;
 • Знання ринків необхідне. Трейдери повинні проводити власний фундаментальний та технічний аналіз криптовалют, а також використовувати його для інформування про угоди, приймаючи всю інформацію, щоб бути в курсі всіх можливих результатів;
 • FOMO нелегко забути, але його можна контролювати. Правильні стратегії та підходи гарантують, що трейдери зможуть піднятися вище FOMO;
 • Ведення торгового журналу допомагає у плануванні. Не випадково найуспішніші трейдери використовують журнал, спираючись на особистий досвід, щоб допомогти у плануванні.

Історія FOMO

Феномен FOMO вперше був вивчений у 1996 році фахівцем з маркетингової стратегії доктором Деном Херманом (Dr. Dan Herman), проте це не означає, що людство раніше не стикалося зі страхом упущеної можливості. Деякі стародавні тексти прямо вказують на те, що синдром існує вже багато століть. Доктор Херман також придумав термін «страх пропустити можливість» (англ. «fear of missing out»). 

Факт: FOMO є абревіатурою англомовного терміна «Fear Of Missing Out», який означає «cтрах упустити можливість».

У 2004 році Патрік МакГінніс (Patrick McGinnis), студент Гарвардської програми MBA, популяризував цей термін, опублікувавши статтю в студентській газеті Гарвардської школи бізнесу The Harbus під назвою "Social Theory at HBS: McGinnis's Two FOs"

Спочатку МакГінніс назвав це явище FOBO (страх перед найкращим варіантом). Він і його друзі помітили, що їхнім одноліткам було важко дотримуватися планів, і вони пояснили це усвідомленням смертності і необхідності жити повним життям, які відчувалися в перші роки після теракту 11 вересня в США. Однак він і його друзі дійшли висновку, що негатив був пов'язаний не так зі страхом погодитися на щось, що може бути не найкращим варіантом, як зі страхом упустити невідомий досвід.

З появою соціальних мереж дослідження з цієї теми почали проводитися активніше. Термін FOMO був доданий до основних англомовних словників протягом 2010-х років, а у 2011 році поняття було провідним кандидатом на звання «Слово року» від Американського діалектного товариства.

Схожі терміни

Пізніше з'явилися інші терміни, пов'язані з концепцією FOMO:

 • FOBO — страх перед кращими варіантами (англ. Fear of Better Options): відноситься до страху, що ви втрачаєте потенційно кращі альтернативи;
 • МОМО — таємниця втраченої можливості, (англ. Mystery of Missing Out): відноситься до страху, що ви щось упускаєте, але не маєте ні найменшого уявлення про те, що ви упускаєте. Це свого роду параноя з приводу речей, які відбуваються без вашої участі;
 • РОМО — реальність втраченої можливості (англ. Reality of Missing Out): це розуміння, що ви нічого не втрачаєте;
 • FOJI — страх участі (англ. Fear of Joining In): страх поділитися чимось у соціальних мережах, але не отримати жодного відгуку;
 • JOMO — радість упущеної можливості (англ. Joy of Missing Out): це протилежність FOMO і відноситься до позитивних почуттів з приводу втраченої вигоди або відключення від соціальних мереж.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.