Що таке Жовта книга і навіщо вона потрібна в документації блокчейна

Розповідаємо, що таке Жовта книга у технічній документації блокчейну. Історія походження терміна «Yellow Paper». Призначення та відмінності формальної специфікації від White Paper.

29 листопада 2023 - 20:40
15 грудня 2023 - 01:59
 0  1630
Що таке Жовта книга і навіщо вона потрібна в документації блокчейна
Зображення: brokker.news

Жовта книга (англ. Yellow Paper) — це науково-дослідна робота, в якій пояснюються технічні деталі пропонованого блокчейну, такі як інформатика, математика та економіка, на основі яких моделюється блокчейн. Вона відрізняється від білої книги (англ. White Paper), яка є документом, орієнтованим на маркетинг і включає ціннісну пропозицію блокчейна.

Широке визначення «жовтої книги» полягає в тому, що вона є дослідженням, яке ще не було офіційно прийнято. Документ описує дослідження або технологію, робота над якими ще продовжується.

Формат жовтої книги раніше часто використовувався для академічних публікацій та наукового аналізу, але тепер активно застосовується у технології блокчейн.

Для ICO та блокчейн-компаній, особливо для розробників блокчейнів, Жовта книга — це набагато більш технічний документ, який часто містить обіцянку розвитку технологій, які ще не реалізовані. Це теоретичний чи дослідницький документ із потенційними можливостями для технологічного розвитку, а не чітко спланована технологія, описана у білій книзі.

Варто зазначити, що Жовта книга може змінюватися з часом завдяки розвитку та конкретним змінам у проекті.

Для чого потрібна Жовта книга?

Yellow Paper часто необхідна для розвитку партнерських відносин між блокчейн-компаніями та їхніми командами розробників, для інвесторів корпоративного рівня та для новаторів блокчейну. Всіх, хто прагне використовувати технологію блокчейна з відкритим вихідним кодом для своїх власних застосунків.

Потенційний великий інвестор може захотіти ознайомитися з жовтою книгою, щоб оцінити перспективність проекту шляхом залучення експерта, який досконало вивчить проект. Наявність складної технічної специфікації, у свою чергу, може також переконати звичайного інвестора, що команда розробників уважно вивчили технологію і продумали структуру блокчейна. Відсутність документації прямо вказує на безперспективність проекту. Найчастіше такі проекти є черговим шиткоїном або мем-монетою.

Чому документ називають Yellow Paper?

Існує кілька припущень щодо того, чому документи з технічною специфікацією передбачуваного блокчейну отримали універсальну назву «Yellow Paper». Найправдоподібніша теорія пов'язана з історією розробки Ethereum. Біла книга цієї платформи спочатку була опублікована Віталіком Бутеріним. Приблизно через місяць, на початку 2014 року, він оголосив про початок проекту.

Жовта книга (технічна специфікація) була написана Гевіном Вудом (Gavin Wood) значно пізніше, і з'явилася до квітня 2014 року — точна дата невідома. Документація отримала оригінальну назву «Ethereum Yellow Paper: a formal specification of Ethereum, a programmable blockchain» (укр. «Ethereum Yellow Paper: формальна специфікація Ethereum, програмованого блокчейна»). Якщо ви відкриєте цей PDF-файл на своєму пристрої або роздрукуєте його, то побачите, що вся інформація розміщена на жовтому фоні.

Найімовірніше, це було зроблено для того, щоб візуально відокремити конкретний вид документації за проектом.  Пізніше інші розробники блокчейнів використовували ідею Yellow Paper при складанні документації до своїх проектів.

Україномовний термін «Жовта книга» з'явився внаслідок найбільш коректного перекладу оригінального поняття «Yellow Paper».

Yellow Paper Ethrerum

Якщо уважно ознайомиться з Ethereum Whitepaper, а потім з Ethereum Yellow Paper можна помітити суттєві відмінності цих двох документів у мові та стилі написання.

Заголовок «Ethereum: a secure decentralised generalised transaction ledger Berlin version» (укр. «Ethereum: безпечна децентралізована узагальнена книга транзакцій, берлінська версія») носить більш технічний характер, і призначений для привернення уваги фахівців (користувачів та розробників) вже знайомих із технологією блокчейн. Специфікація має формат наукової чи дослідницької роботи, оскільки починається з інструкції, стандартного резюме.

Жовта книга Ethereum знайомить читача з технологією та дає базові визначення, але потім одразу переходить до складних обчислювальних рівнянь, призначених для вивчення досвідченим фахівцем.

Чим Жовта книга відрізняється від Білої книги

Нерідко обидва документи вважають ідентичними, поєднуючи їх в одне широке поняття «технічна документація» проекту. Однак, Yellow Paper та Whitepaper є двома самостійними матеріалами, які мають різні назви, зміст, стиль написання, призначення та цільову аудиторію.

Жовта книга, швидше, є поглибленим науковим або математичним аналізом, наприклад, конкретної мережі блокчейнів. Біла книга є маркетинговим інструментом для презентації проекту, де описується продукт чи технологія, а також вирішення конкретної проблеми чи завдання. Жовта книга може бути другою частиною, в якій вказані всі конкретні технічні деталі.

Гарний Whitepaper демонструє деякі докази життєздатності проекту та вирішення технічної проблеми або варіанта використання технологічної застосунку. Yellow Paper, навпаки, має якимось чином довести або продемонструвати теоретичну наукову основу та будь-які пов'язані з нею дослідження.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.