Що таке децентралізована автономна організація (DAO)?

Що таке децентралізована автономна організація? Як працює DAO? У чому її переваги та недоліки? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

12 серпня 2022 - 17:23
7 грудня 2023 - 21:53
 0  55
Що таке децентралізована автономна організація (DAO)?

Децентралізована автономна організація (DAO) (англ. DAO — Decentralised Autonomous Organisation) — це організація без центрального керівного органу. Всі рішення в ній приймаються спільнотою, а кожен член DAO зазвичай поділяє спільну мету та намагається діяти на користь організації. Технологія блокчейна використовується в DAO для прийняття рішень у рамках підходу до управління знизу догори.

DAO — це інтернет-організації, якими колективно володіють та керують їх члени. У них є вбудовані казначейства, які доступні лише зі схвалення їхніх учасників. Рішення ухвалюються через пропозиції, за які група голосує протягом певного періоду.

Децентралізована автономна організація працює без ієрархічного управління і може мати велику кількість цілей. Мережі фрілансерів, у яких контракти об'єднують свої кошти для оплати передплати програмного забезпечення, благодійні організації, члени яких схвалюють пожертвування, та фірми венчурного капіталу, що належать групі, — все це можливо з цими організаціями.

Перш ніж рухатися далі, важливо відрізняти DAO, інтернет-організацію, від The ​​DAO, однієї з перших будь-коли створених подібних організацій. The DAO був проектом, заснованим у 2016 році, який зрештою зазнав невдачі і призвів до різкого поділу мережі Ethereum.

Як працює DAO?

Як згадувалося вище, DAO — це організація, у якій рішення приймаються знизу нагору, а колектив членів володіє організацією. Існують різні способи участі в DAO, зазвичай через володіння токеном.

Децентралізована автономна організація працює з використанням смарт-контрактів, які, по суті, є фрагментами коду, які автоматично виконуються при виконанні набору критеріїв. В даний час смарт-контракти розгорнуті у багатьох блокчейнах, хоча Ethereum був першим, хто їх використав.

Ці смарт-контракти встановлюють правила децентралізованої автономної організації. Ті, хто має частку в DAO, потім отримують право голосу і можуть впливати на те, як організація працює, приймаючи рішення чи створюючи нові пропозиції щодо управління.

Ця модель запобігає спаму в DAO з пропозиціями: пропозиція буде прийнята тільки після того, як її схвалить більшість зацікавлених сторін. Спосіб визначення цієї більшості варіюється від DAO до DAO і вказується у смарт-контрактах.

DAO повністю автономні та прозорі. Оскільки вони побудовані на блокчейнах з відкритим кодом, будь-хто може переглянути їх код. Будь-хто також може перевірити свої вбудовані казначейства, оскільки блокчейн записує всі фінансові транзакції.

Компоненти DAO

Як правило, запуск DAO відбувається в три основні етапи:

  1. Створення смарт-контракту. По-перше, розробник або група розробників повинні створити смарт-контракт для DAO. Після запуску вони можуть змінити правила, встановлені цими контрактами лише через систему управління. Це означає, що вони повинні ретельно тестувати контракти, щоб переконатися, що вони не беруть до уваги важливі деталі.
  2. Фінансування. Після створення смарт-контрактів DAO необхідно визначити спосіб отримання фінансування та порядок управління. Найчастіше токени продаються для збору коштів, ці токени дають власникам право голосу.
  3. Розгортання. Після того, як все налаштовано, необхідно розгорнути DAO у блокчейні. З цього моменту зацікавлені сторони ухвалюють рішення про майбутнє організації. Автори організації — ті, хто писав смарт-контракти, — більше не впливають на проект більше, ніж інші зацікавлені сторони.

Навіщо потрібні DAO?

Будучи інтернет-організаціями, DAO мають низку переваг перед традиційними організаціями. Однією з суттєвих переваг DAO є відсутність необхідності у довірі між двома сторонами. У той час, як традиційна організація вимагає великої довіри до людей, які стоять за нею — особливо від імені інвесторів — з DAO довіряти потрібно лише коду.

Довіряти цьому коду легше, оскільки він є загальнодоступним і може бути ретельно протестований перед запуском. Кожна дія, яку DAO робить після запуску, має бути схвалена спільнотою і повністю прозора і піддається перевірці.

Така організація не має ієрархічної структури. Тим не менш, вона, як і раніше, може виконувати завдання і зростати, перебуваючи під контролем зацікавлених сторін через власний токен. Відсутність ієрархії означає, що будь-яка зацікавлена ​​особа може висунути інноваційну ідею, яку вся група розгляне та покращить. Внутрішні суперечки часто легко вирішуються за допомогою системи голосування відповідно до заздалегідь прописаних правил смарт-контракту.

Дозволяючи інвесторам об'єднувати кошти, DAO також дають їм можливість інвестувати в стартапи на ранній стадії та децентралізовані проекти, поділяючи при цьому ризик або будь-який прибуток, який можна отримати від них.

Дилема «принципал-агент»

Основна перевага DAO полягає в тому, що вони пропонують вирішення дилеми «принципал-агент». Ця дилема є конфліктом пріоритетів між людиною або групою (принципал) і тими, хто приймає рішення і діє від їхнього імені (агент).

Проблеми можуть виникати в деяких ситуаціях, найчастіше у відносинах між зацікавленими сторонами та генеральним директором. Агент (генеральний директор) може працювати не відповідно до пріоритетів та цілей, визначених принципалом (стейкхолдерами), а натомість діяти у своїх власних інтересах.

Інший типовий приклад дилеми між принципалом та агентом виникає, коли агент бере на себе надмірний ризик, тому що тягар відповідальності лежить на принципалі. Наприклад, трейдер може використати крайнє кредитне плече, щоб отримати бонус за продуктивність, знаючи, що організація покриє будь-який недолік.

DAO вирішують дилему «принципал-агент» за допомогою управління спільнотою. Зацікавлених сторін не змушують приєднуватися до DAO, і вони роблять це лише після розуміння правил, що її регулюють. Їм не потрібно довіряти якомусь агентові, що діє від їхнього імені, і натомість вони працюють як частина групи, чиї стимули узгоджені.

Інтереси власників токенів збігаються, оскільки природа DAO спонукає їх не бути зловмисними. Оскільки вони мають застікані кошти у мережі, власники хочуть, щоб токени приносили прибуток. Будь-які дії проти децентралізованої автономної організації були б діями проти їхніх особистих інтересів.

Що таке The DAO?

The DAO була ранньою ітерацією сучасних децентралізованих автономних організацій. Вона була запущена ще у 2016 році і задумана як автоматизована організація, яка виступає у ролі венчурного фонду.

Ті, хто володів токенами The DAO, могли отримувати прибуток від інвестицій організації, або одержуючи дивіденди, або одержуючи зиск від підвищення ціни токенів. Спочатку The DAO розглядався як революційний проект і зібрав 150 мільйонів доларів у Ethereum (ETH), що стало одним із найбільших краудфандингових проектів того часу.

The DAO було запущено 30 квітня 2016 року після того, як інженер протоколу Ethereum Крістоф Дженцш випустив відкритий вихідний код для інвестиційної організації, що базується на Ethereum. Інвестори купували токени The DAO, переводячи ефір у свої смарт-контракти.

Через кілька днів після початку продажу токенів деякі розробники висловили стурбованість тим, що помилка в смарт-контрактах The DAO може дозволити зловмисникам вивести її кошти. У той час як було висунуто пропозицію щодо усунення помилки, зловмисник скористався цим і перекачав ETH на суму понад 60 мільйонів доларів із гаманця The DAO.

У той час близько 14% всього ETH в обігу було інвестовано у The DAO. Злом став серйозним ударом по The DAO загалом і тодішньої однорічної мережі Ethereum. Відбулися дебати у спільноті Ethereum, коли всі намагалися зрозуміти, що робити. Спочатку співзасновник Ethereum Віталік Бутерін запропонував софт-форк, який внесе адресу зловмисника до чорного списку і не дозволить йому переміщати кошти.

Потім зловмисник або хтось, хто видавав себе за них, відповів на цю пропозицію, заявивши, що кошти були отримані «законною» шляхом відповідно до правил смарт-контракту. Вони заявили, що готові подати до суду на будь-кого, хто спробує заволодіти коштами.

Хакер навіть погрожував підкупити майнерів ETH частиною вкрадених коштів, щоб запобігти спробі софт-форки. У дебатах рішення було визначено хард-форком. Цей хард-форк був реалізований, щоб відкотити історію мережі Ethereum до того, як The DAO був зламаний, і перерозподілити вкрадені кошти на смарт-контракт, який дозволив інвесторам вивести їх. Ті, хто не погодився з цим кроком, відкинули хард-форк та підтримали більш ранню версію мережі, відому як Ethereum Classic (ETC).

Недоліки децентралізованих автономних організацій

Децентралізовані автономні організації не є ідеальними. Це надзвичайно нова технологія, яка викликала багато критики через побоювання щодо їх законності, безпеки і структури.

MIT Technology Review, наприклад, показав, що вважає поганою ідеєю довіряти масам важливі фінансові рішення. Хоча MIT поділився своїми думками ще у 2016 році, організація, схоже, ніколи не змінювала своєї думки щодо DAO — принаймні публічно. Злом DAO також викликав побоювання щодо безпеки, оскільки недоліки у смарт-контрактах важко виправити навіть після того, як їх буде виявлено.

DAO можуть бути розподілені за декількома юрисдикціями, і для них не існує правової бази. Будь-які юридичні питання, які можуть виникнути, мабуть, вимагатимуть від учасників складної судової тяжби з численними регіональними законами.

Наприклад, у липні 2017 року Комісія з цінних паперів та бірж США опублікувала звіт, в якому було встановлено, що DAO продавала цінні папери у вигляді токенів на блокчейні Ethereum без дозволу, порушуючи частину закону про цінні папери в країні.

Приклади DAO

Децентралізовані автономні організації набрали популярності за останні кілька років і тепер повністю включені до багатьох блокчейн-проектів. Наприклад, простір децентралізованих фінансів (DeFi) використовує DAO, щоб дозволити додаткам стати повністю децентралізованими.

Для деяких мережа Bitcoin (BTC) є раннім прикладом DAO. Мережа масштабується за згодою спільноти, навіть незважаючи на те, що більшість учасників мережі ніколи не зустрічалися один з одним. У нього також немає організованого механізму управління, і натомість майнери та вузли повинні сигналізувати про підтримку.

Проте за сьогоднішніми стандартами Bitcoin не розглядається як DAO. За поточними мірками Dash (DASH) буде першим справжнім DAO, оскільки проект має механізм управління, який дозволяє зацікавленим сторонам голосувати за використання його казни.

Інші, більш просунуті DAO, у тому числі децентралізовані мережі, побудовані поверх блокчейна Ethereum, відповідають за запуск стейблкоїнів, що підтримуються криптовалютою. У деяких випадках організації, які спочатку запустили ці DAO, поступово віддають контроль над проектом, щоб одного дня стати неактуальними. Власники токенів можуть активно голосувати за пропозиції з управління, щоб найняти нових учасників, додати нові токени як заставу для своїх монет або налаштувати інші параметри.

У 2020 році протокол кредитування DeFi запустив власний токен управління та поширив його у процесі видобутку ліквідності. По суті, будь-хто, хто взаємодіяв із протоколом, отримував токени як винагороду. З того часу інші проекти копіювали та адаптували модель.

Зараз список DAO є великим. Згодом це стало чіткою концепцією, яка набирала обертів. Деякі проекти все ще прагнуть досягти повної децентралізації за допомогою моделі DAO, але варто зазначити, що їм лише кілька років, і вони ще не досягли своїх кінцевих цілей та завдань.

Будучи інтернет-організаціями, DAO можуть повністю змінити спосіб корпоративного управління. У міру того, як концепція дозріває, а правова сіра зона, в якій вони працюють, очищається, дедалі більше організацій можуть прийняти модель DAO, щоб допомогти керувати деякими зі своїх дій.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.