Що таке смарт-контракти та як вони працюють?

Що таке смарт-контракти? Навіщо вони потрібні й у чому їх переваги? Як смарт-контракти працюють у блокчейні? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

23 червня 2022 - 13:12
24 листопада 2023 - 21:49
 0  45
Що таке смарт-контракти та як вони працюють?

Смарт-контракт, як і будь-який інший контракт, встановлює умови угоди. Але на відміну від традиційного контракту умови смарт-контракту виконуються у вигляді коду, що працює на блокчейні, такому як Ethereum. Розумні-контракти дозволяють розробникам створювати додатки, які використовують безпеку, надійність та доступність блокчейну, пропонуючи при цьому складну однорангову функціональність — від кредитів та страхування до логістики та ігор.

Смарт-контракти визначають умови угоди або правочину. Що робить смарт-контракти «розумними», так це те, що умови встановлюються та виконуються як код, що функціонує на блокчейні, а не на папері, що лежить на столі юриста. Смарт-контракти розширюють основну ідею Bitcoin — відправлення та отримання грошей без «довіреного посередника», такого як банк або будь-яка третя сторона, — щоб уможливити безпечну автоматизацію та децентралізацію практично будь-яких угод чи транзакцій, хоч би якими складними вони були. Оскільки розумні-контракти працюють на блокчейні, такому як Ethereum, вони забезпечують безпеку, надійність і безмежну доступність.

Чому смарт-контракти важливі?

Смарт-контракти дозволяють розробникам створювати широкий спектр децентралізованих додатків та токенів. Вони використовуються у багатьох сферах, від нових фінансових інструментів до логістики та ігрового досвіду і зберігаються в блокчейні, як і будь-яка інша криптовалютна транзакція. Як тільки додаток смарт-контракту було додано до блокчейну, його, як правило, не можна скасувати або змінити (хоча є деякі винятки).

Додатки на основі смарт-контрактів часто називають «децентралізованими додатками» або «dapps» — і вони включають технологію децентралізованих фінансів (DeFi), яка спрямована на перетворення банківської галузі. Програми DeFi дозволяють власникам криптовалюти здійснювати складні фінансові операції — заощадження, кредити, страхування — без участі банку чи іншої фінансової установи та з будь-якої точки світу. Деякі з найбільш популярних поточних додатків на базі смарт-контрактів включають:

  • Uniswap: децентралізована біржа, яка дозволяє користувачам за допомогою смарт-контракту торгувати певними видами криптовалюти без будь-якого центрального органу, що встановлює обмінні курси;
  • Compound: платформа, яка використовує смарт-контракти, щоб інвестори могли отримувати відсотки, а позичальники — миттєво отримувати кредит без необхідності участі банку-посередника;
  • USDC: криптовалюта, прив'язана через смарт-контракт до долара США, внаслідок чого один USDC коштує один долар США. UDDC є частиною нової категорії цифрових грошей, відомої як стейблкоїни.

Отже, як би ви використовували ці інструменти на основі смарт-контрактів? Уявіть, що у вас є кілька Ethereum, які ви хотіли б обміняти на USDC. Ви можете помістити трохи ETH в Uniswap, який за допомогою смарт-контракту може автоматично знайти для вас найкращий обмінний курс, здійснити угоду та надіслати вам ваші долари США. Потім ви можете помістити частину своїх USDC в Compound, щоб позичати іншим і отримати алгоритмічно певну відсоткову ставку — і все це без використання банку чи іншої фінансової установи.

Читайте також: Що таке умовне депонування (ескроу)?

У традиційних фінансах обмін валюти коштує дорого і потребує багато часу. І людям нелегко і небезпечно позичати свої ліквідні активи незнайомцям на іншому кінці світу. Але смарт-контракти уможливлюють обидва ці сценарії, а також безліч інших.

Як працюють смарт-контракти?

Смарт-контракти були вперше запропоновані в 1990-х роках вченим-комп'ютерником та юристом на ім'я Нік Сабо. Сабо вдало порівняв смарт-контракт із торговим автоматом. Уявіть автомат, який продає банки солодких газованих напоїв за четвертак. Якщо ви кладете долар в автомат і вибираєте содову, автомат запрограмований або на те, щоб видати ваш напій і віддати 75 центів як здачу, або (якщо обрана позиція вже розпродана) запропонувати зробити інший вибір або повернути долар назад. Це ілюстрація простого смарт-контракту. Так само, як автомат із напоями може автоматизувати продаж без участі людини, смарт-контракти можуть автоматизувати практично будь-який обмін.

В даний час Ethereum є найпопулярнішою платформою смарт-контрактів, але багато інших криптовалютних блокчейнів (включаючи EOS, Neo, Tezos, Tron, Polkadot та Algorand) також можуть їх запускати. Смарт-контракт може бути створений і розгорнутий у блокчейні будь-ким. Їх код прозорий і доступний для публічної перевірки, а це означає, що будь-яка зацікавлена ​​сторона може точно побачити, за якою логікою слідує смарт-контракт, коли він отримує цифрові активи.

  1. Смарт-контракти написані різними мовами програмування (включаючи Solidity, Web Assembly та Michelson). У мережі Ethereum код кожного смарт-контракту зберігається в блокчейні, що дозволяє будь-якій зацікавленій стороні перевіряти код контракту та його поточний стан, щоб перевірити його функціональність;
  2. Кожен комп'ютер у мережі (або «вузол») зберігає копію всіх існуючих смарт-контрактів та їх поточний стан разом з блокчейном та даними транзакцій;
  3. Коли смарт-контракт отримує кошти від користувача, його код виконується всіма вузлами в мережі, щоб досягти консенсусу щодо результату та результуючого потоку цінності. Це те, що дозволяє смарт-контрактам безпечно працювати без будь-якого центрального органу, навіть коли користувачі здійснюють складні фінансові транзакції з невідомими особами;
  4. Щоб виконати смарт-контракт у мережі Ethereum, вам, як правило, доведеться заплатити комісію, яка називається «газом». Вона названа так тому, що ця комісія підтримує роботу блокчейну;
  5. Після розгортання в блокчейні смарт-контракти, як правило, не можуть бути змінені навіть їхнім творцем. Хоча є винятки з цього правила. Це допомагає гарантувати, що їх не можна цензурувати або закрити.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.