Смарт-контракти

Що таке смарт-контракти? Навіщо вони потрібні й у чому їх переваги? Як смарт-контракти працюють у блокчейні? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

23 червня, 2022 - 16:12
11 січня, 2023 - 02:10
 0  14
Що таке смарт-контракти та як вони працюють?

Смарт-контракт, як і будь-який інший контракт, встановлює умови угоди. Але на відміну від традиційного контракту умови смарт-контракту виконуються у вигляді коду, що працює на блокчейні, такому як Ethereum. Розумні-контракти дозволяють розробникам створювати додатки, які використовують безпеку, надійність та доступність блокчейну, пропонуючи при цьому складну однорангову функціональність — від кредитів та страхування до логістики та ігор.

Смарт-контракти визначають умови угоди або правочину. Що робить смарт-контракти «розумними», так це те, що умови встановлюються та виконуються як код, що функціонує на блокчейні, а не на папері, що лежить на столі юриста. Смарт-контракти розширюють основну ідею Bitcoin — відправлення та отримання грошей без «довіреного посередника», такого як банк або будь-яка третя сторона, — щоб уможливити безпечну автоматизацію та децентралізацію практично будь-яких угод чи транзакцій, хоч би якими складними вони були. Оскільки розумні-контракти працюють на блокчейні, такому як Ethereum, вони забезпечують безпеку, надійність і безмежну доступність.

Чому смарт-контракти важливі?

Смарт-контракти дозволяють розробникам створювати широкий спектр децентралізованих додатків та токенів. Вони використовуються у багатьох сферах, від нових фінансових інструментів до логістики та ігрового досвіду і зберігаються в блокчейні, як і будь-яка інша криптовалютна транзакція. Як тільки додаток смарт-контракту було додано до блокчейну, його, як правило, не можна скасувати або змінити (хоча є деякі винятки).

Додатки на основі смарт-контрактів часто називають «децентралізованими додатками» або «dapps» — і вони включають технологію децентралізованих фінансів (DeFi), яка спрямована на перетворення банківської галузі. Програми DeFi дозволяють власникам криптовалюти здійснювати складні фінансові операції — заощадження, кредити, страхування — без участі банку чи іншої фінансової установи та з будь-якої точки світу. Деякі з найбільш популярних поточних додатків на базі смарт-контрактів включають:

  • Uniswap: децентралізована біржа, яка дозволяє користувачам за допомогою смарт-контракту торгувати певними видами криптовалюти без будь-якого центрального органу, що встановлює обмінні курси;
  • Compound: платформа, яка використовує смарт-контракти, щоб інвестори могли отримувати відсотки, а позичальники — миттєво отримувати кредит без необхідності участі банку-посередника;
  • USDC: криптовалюта, прив'язана через смарт-контракт до долара США, внаслідок чого один USDC коштує один долар США. UDDC є частиною нової категорії цифрових грошей, відомої як стейблкоїни.

Отже, як би ви використовували ці інструменти на основі смарт-контрактів? Уявіть, що у вас є кілька Ethereum, які ви хотіли б обміняти на USDC. Ви можете помістити трохи ETH в Uniswap, який за допомогою смарт-контракту може автоматично знайти для вас найкращий обмінний курс, здійснити угоду та надіслати вам ваші долари США. Потім ви можете помістити частину своїх USDC в Compound, щоб позичати іншим і отримати алгоритмічно певну відсоткову ставку — і все це без використання банку чи іншої фінансової установи.

Читайте також: Що таке умовне депонування (ескроу)?

У традиційних фінансах обмін валюти коштує дорого і потребує багато часу. І людям нелегко і небезпечно позичати свої ліквідні активи незнайомцям на іншому кінці світу. Але смарт-контракти уможливлюють обидва ці сценарії, а також безліч інших.

Як працюють смарт-контракти?

Смарт-контракти були вперше запропоновані в 1990-х роках вченим-комп'ютерником та юристом на ім'я Нік Сабо. Сабо вдало порівняв смарт-контракт із торговим автоматом. Уявіть автомат, який продає банки солодких газованих напоїв за четвертак. Якщо ви кладете долар в автомат і вибираєте содову, автомат запрограмований або на те, щоб видати ваш напій і віддати 75 центів як здачу, або (якщо обрана позиція вже розпродана) запропонувати зробити інший вибір або повернути долар назад. Це ілюстрація простого смарт-контракту. Так само, як автомат із напоями може автоматизувати продаж без участі людини, смарт-контракти можуть автоматизувати практично будь-який обмін.

В даний час Ethereum є найпопулярнішою платформою смарт-контрактів, але багато інших криптовалютних блокчейнів (включаючи EOS, Neo, Tezos, Tron, Polkadot та Algorand) також можуть їх запускати. Смарт-контракт може бути створений і розгорнутий у блокчейні будь-ким. Їх код прозорий і доступний для публічної перевірки, а це означає, що будь-яка зацікавлена ​​сторона може точно побачити, за якою логікою слідує смарт-контракт, коли він отримує цифрові активи.

  1. Смарт-контракти написані різними мовами програмування (включаючи Solidity, Web Assembly та Michelson). У мережі Ethereum код кожного смарт-контракту зберігається в блокчейні, що дозволяє будь-якій зацікавленій стороні перевіряти код контракту та його поточний стан, щоб перевірити його функціональність;
  2. Кожен комп'ютер у мережі (або «вузол») зберігає копію всіх існуючих смарт-контрактів та їх поточний стан разом з блокчейном та даними транзакцій;
  3. Коли смарт-контракт отримує кошти від користувача, його код виконується всіма вузлами в мережі, щоб досягти консенсусу щодо результату та результуючого потоку цінності. Це те, що дозволяє смарт-контрактам безпечно працювати без будь-якого центрального органу, навіть коли користувачі здійснюють складні фінансові транзакції з невідомими особами;
  4. Щоб виконати смарт-контракт у мережі Ethereum, вам, як правило, доведеться заплатити комісію, яка називається «газом». Вона названа так тому, що ця комісія підтримує роботу блокчейну;
  5. Після розгортання в блокчейні смарт-контракти, як правило, не можуть бути змінені навіть їхнім творцем. Хоча є винятки з цього правила. Це допомагає гарантувати, що їх не можна цензурувати або закрити.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.