Що таке стейблкоїни?

Стейблкоїни — це монети з настільки низькою волатильністю, що їх можна використовувати для торгівлі на ринку криптовалют, не турбуючись про сильне коливання вартості.

31 травня, 2022 - 21:54
11 січня, 2023 - 01:33
 0  12
Що таке стейблкоїни і для чого вони потрібні?

Стейблкоїни (англ. stablecoin) — це криптовалюти, вартість яких прив'язана до відносно стабільного резервного активу, як-от долар США або золото. Вони мають фіксований або стійкий курс та призначені для торгівлі на біржах та захисту портфеля від волатильності криптовалют.

Стейблкоїни є своєрідним мостом між криптовалютами та повсякденною фіатною валютою. Прив'язка до резервного активу дозволяє значно знизити волатильність порівняно з Bitcoin, Ethereum та іншими криптовалютами.

Поєднання гнучкості криптовалют та стабільності традиційних активів на практиці виявилося надзвичайно затребуваною ідеєю. USD Coin (USDC), TetherUS (USDT) та інші стейблкоїни залучили мільярди доларів, що зробило їх універсальною одиницею розрахунку при торгівлі на біржах, а також популярним способом захисту портфеля від знецінення при ринкових коливаннях. Затребуваність дозволила стейблкоїнам закріпитися у списку лідерів криптовалют по капіталізації.

Для чого потрібні стейблкоїни?

USD Coin (USDC), TetherUS (USDT), BUSD та інші є ліквідними активами, і вони доступні практично на всіх біржах та платформах для торгівлі криптовалютами.

Стейблкоїни дуже популярні серед криптоінвесторів та трейдерів, які використовують їх як універсальну одиницю обміну та надійний спосіб зберігання капіталу. Стабільні монети застосовують для торгівлі в парах з іншими криптовалютами. Стейблкоїни простіше та швидше переводити між адресами та рахунками порівняно з фіатними валютами.

Маючи фіксований або стійкий курс, стейблкоини є гарним способом захисту портфелю від волатильності криптовалют. До того ж їх активно застосовують у DeFi-додатках.

Наприклад, стейблкоїн USDC забезпечений реальними доларовими активами, перевіреними незалежною аудиторською компанією. Як і багато інших, USDC на даний момент працює на блокчейні Ethereum.

До яких резервних активів прив'язані стейблкоїни?

Найчастіше можна зустріти стейблкоїни з прив'язкою до курсу долара США. Tether (USDT) є найпопулярнішим із них. USDT має співвідношення 1:1 до долара, але іноді трапляються незначні відхилення в пару центів. Існують стабільні монети, вартість яких прив'язана до євро. Stasis Euro (EURS), а також до сінгапурського долара — XSGD. Курс стабільних криптовалют Tether Gold (XAUT) та PAX Gold (PAXG) прив'язаний до ціни золота.

ТОП-10 популярних стейблкоїнів

Ринок криптовалют вже сьогодні налічує близько сотні варіантів стейблкоїнів. Нижче представлено 10 найпопулярніших стабільних монет:

  1. Tether (USDT);
  2. USD Coin (USDC);
  3. Binance USD (BUSD);
  4. Dai (DAI);
  5. TrueUSD (TUSD);
  6. Pax Dollar (USDP);
  7. USDD (USDD);
  8. Fei USD (FEI);
  9. HUSD (HUSD);
  10. Magic Internet Money (MIM).

* При складанні списку враховувався розмір капіталізації згідно з CoinMarketCap на червень 2022 року.

Кожен окремий стейблкоїн має власний механізм забезпечення стабільності курсу. Система функціонує таким чином, щоб уникнути волатильності, яка властива криптовалютам.

Переваги та недоліки стейблкоїнів

Головною перевагою стейблкоїнів є прив'язка до резервного активу, що дає їм низьку волатильність. Трейдери активно використовують стабільні монети як зручний і надійний спосіб збереження капіталу від знецінення. Стейблкоини доступні майже на всіх великих біржах, що дозволяють торгувати криптовалютами. Цей вид криптовалют вже став універсальною одиницею обміну віртуальних активів. 

Операції зі стейблкоїнами мають велику швидкість. Відсутня необхідність очікувати на підтвердження транзакції від третьої сторони, а також не потрібно платити комісію підтверджуючій стороні. 

З недоліків можна виділити централізацію та пильний контроль з боку регуляторів. У разі будь-яких проблем із резервами – курс конкретного стейблкоїну може похитнутися. Також є загроза з боку регулюючих органів при виявленні порушень у документальній звітності. До того ж, до кінця неясно, як оператор резеровів стабільної монети їх використовуватиме.

Стейблкоїни не такі привабливі для інвесторів як класичні криптовалюти, адже стабільні монети не можуть похвалитися високим потенціалом для зростання їх вартості.

Крах стабільної монети UST та Terra (LUNA) у травні 2022 року викликав серйозний резонанс у світі. Багато трейдерів в один момент втратили весь свій портфель, який зберігали в UST. Швидше за все, найближчим часом США, ЄС та інші країни посилять тиск на операторів стейблкоїнів, запроваджуючи нові обмеження та більшу регульованість.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.