Що таке загорнуті токени, Wrapped Bitcoin і як вони працюють?

Кожен криптоентузіаст рано чи пізно стикається з поняттями «загорнуті токени» та «Wrapped Bitcoin». У цій статті ми розглянемо типи загорнутих токенів, які існують у криптовалюті, їх призначення і те, що вони означають для трейдерів та інвесторів.

26 вересня 2022 - 12:03
24 листопада 2023 - 22:33
 0  66
Що таке загорнуті токени, Wrapped Bitcoin і як вони працюють?

Блокчейни, такі як Bitcoin та Ethereum, мають різні протоколи, функціональні можливості, і через фундаментальну різницю в їх алгоритмах вони не можуть взаємодіяти один з одним. Хоча ця незалежність зберігає суверенітет та безпеку окремих блокчейнів, вона також ставить під сумнів існування функціональної екосистеми, в якій легко обмінюватись даними та інформацією.

Наприклад, у децентралізованих фінансах (DeFi), де ефективний, плавний та швидкий рух коштів має вирішальне значення, загорнуті токени криптовалют знаходять правильне застосування . Деякі пізніші блокчейни, такі як Polkadot, були створені для подолання проблеми сумісності. Однак виникла потреба знайти рішення та забезпечити зв'язок між ранніми мережами, такими як Bitcoin та Ethereum, тому були створені загорнуті токени.

Загорнуті токени криптовалют

Загорнуті токени (англ. wrapped tokens) — це криптовалюти, прив'язані до вартості іншої оригінальної криптовалюти або активу, такого як золото, акції та нерухомість та введені в роботу на платформах DeFi. Загорнутий токен є своєрідною копією криптовалюти, але випущеної в іншому блокчейні під заставу оригінальної монети.

Вихідний актив «загортається» у цифрове сховище, після чого створюється новий токен для транзакцій на інших платформах. Загорнуті токени дозволяють використовувати нерідні активи у будь-якому ланцюжку блоків, будувати мости між мережами та забезпечувати сумісність у просторі криптовалют.

Вони можуть представляти будь-що: від творів мистецтва та предметів колекціонування, товарів, криптоактивів та акцій до фіатних валют та нерухомості. Оскільки загорнуті токени прив'язані до іншого активу, вони обов'язково повинні розглядатися та керуватися зберігачем, який буде загортати і розгортати актив. Нижче ми побачимо, чому це також є обмеженням для децентралізованого світу криптовалют.

Wrapped Bitcoin, позначені як wBTC, були першими загорнутими токенами Bitcoin, які використовувалися в блокчейні Ethereum через смарт-контракти, дозволяючи інвесторам отримувати фіксований дохід. Крім Bitcoin, до списку загорнутих токенів входять інші активи, що в основному відповідають Ethereum ERC-20 та Binance Smart Chain BEP-20.

Як не дивно, хоча токени ERC-20 випускаються на платформі Ethereum, ETH не відповідає їм, оскільки він був розроблений до них. Тому, як і Bitcoin, ефір необхідно загорнути, щоб він відповідав іншим стандартам токенів ERC-20. Таким чином, створюється токенізована версія ефіру на платформі Ethereum.

Інші блокчейни, такі як Cardano, Polkadot та Solana почали експериментувати з загорнутими токенами, щоб полегшити доступ до програм DeFi.

Типи загорнутих токенів

Широко визнано, що стейблкоїни були першим типом загорнутих токенів, незважаючи на значну різницю з загорнутими монетами, що стали більш усталеними. Наприклад, стабільна монета, така як Tether (USDT), забезпечена приблизно одним доларом. Однак Tether не зберігає точну кількість фізичних доларів США для кожного утримуваного USDT, а його резерви включають активи різного характеру: грошові кошти, грошові еквіваленти, інвестиції, дебіторську заборгованість за кредитами і т. д.

Існує два типи загорнутих токенів: з розрахунком готівкою та викуповується. Токени з розрахунком готівкою не можна обміняти на базовий актив. З іншого боку, токени, що викуповуються, дозволяють інвесторам обмінювати загорнутий токен на базовий актив. Інші блокчейни містять загорнуті токени. Наприклад, загорнуті монети конфіденційності розміщуються в блокчейнах Monero або ZCash.

Як працюють загорнуті токени?

За запитом продавців, таких як Airswap, CoinList, 0x, AAVE або Maker, кастодіан (зберігач) мінтить на заданій платформі, такій як Ethereum, наприклад, кількість оригінального відправленого токена. 

Мінтинг — процес створення, випуску нового взаємозамінного або невзаємозамінного токена.

За допомогою аналогічного процесу, коли загорнутий токен необхідно перетворити назад у вихідний актив або монету, таку як Bitcoin, користувач попросить кастодіана звільнити токен з резервів. Простіше кажучи, для кожного існуючого wBTC, наприклад, є оригінальний Bitcoin, який зберігає зберігач.

Процес створення та управління загорнутими токенами є обмеженням у криптовалюті, оскільки вимога зберігача довіряти зберіганню коштів суперечить меті відкритої та децентралізованої екосистеми блокчейну.

Зберігач, як і раніше, потрібний, оскільки трейдери не можуть самостійно використовувати обгорнені токени для міжмережевих транзакцій. Однак, технології швидко розвиваються, і незабаром ми можемо отримати деякі децентралізовані варіанти.

Етапи роботи з загорнутим токеном:

  1. Користувач переказує вихідну суму BTC на адресу зберігача в блокчейні Bitcoin;
  2. Оригінальний BTC блокується зберігачем;
  3. Зберігач мінтить реальну суму BTC у токені ERC-20 і тримає її на зберіганні;
  4. Користувач запитує перетворення загорнутого токена назад у вихідний токен. Наприклад, Wrapped Bitcoin (wBTC) — Bitcoin (BTC).

Wrapped Bitcoin

Коли він був запущений у січні 2019 року, перший загорнутий протокол Wrapped Bitcoin (wBTC) був призначений для забезпечення потенціалу та ліквідності Bitcoin у мережі Ethereum поряд із гнучкістю токена ERC-20.

Хоча оригінальний BTC не можна було використовувати для транзакцій у децентралізованих фінансах (DeFi), Wrapped Bitcoin міг замінити оригінальний актив і здійснювати транзакції в екосистемі DeFi або будь-якому іншому децентралізованому додатку (DApps) у мережі Ethereum.

Wrapped Bitcoin — важливе доповнення до світу криптовалют. Хоча цінність wBTC така сама, як у оригінального Bitcoin, функціональний аспект значно збільшується і дозволяє застосовувати BTC для інших варіантів використання, таких як DeFi.

Простіше кажучи, власник BTC може позичити Bitcoin через смарт-контракти, просто підключивши свій гаманець до децентралізованої платформи та заробляючи фіксовану процентну ставку на рік. У той же час позичальники використовують свою криптовалюту як забезпечення, яке автоматично переходить до кредитора у разі невиконання зобов'язань.

Використовуючи цей тип фінансування, кредитори-інвестори можуть отримувати деякий прибуток навіть на ведмежому ринку, коли вартість активу падає.

Як працюють токени Wrapped Bitcoin?

Три учасники відіграють основні ролі у створенні та керуванні протоколом wBTC:

  1. DAO (децентралізована автономна організація) складається з 17 членів із простору DeFi, які матимуть контракт з кількома підписами (мультипідписом) для додавання або видалення продавців та зберігачів wBTC.
  2. Продавці — це адміністратори, які запускають процес мінтингу, відправляючи певну кількість BTC зберігачеві та запитуючи випуск еквівалентної суми в загорнутих токенах відповідно до вимог інвесторів та трейдерів.
  3. Зберігачі подібні до сховищ, які забезпечують надійність та безпеку wBTC і гарантують, що всі wBTC повністю захищені та перевірені за допомогою підтвердження резервів у ланцюжку. Вони карбують BTC і відправляють еквівалентну кількість wBTC (один до одного, прив'язану до вартості BTC) назад продавцю.

По суті, продавець перекладає реальні BTC на адресу зберігача у блокчейні Bitcoin, де вони блокуються. Як тільки зберігач отримує реальний BTC, адреса зберігача створює еквівалентну суму wBTC на Ethereum.

Коли відбувається зворотне та необхідно конвертувати wBTC назад у реальні BTC, токен ERC-20 BTC спалюється (знищується), а заблокований BTC у блокчейні Bitcoin вивільняється. Мінтинг та спалювання токенів відстежуються та перевіряються у блокчейні.

Потреба в такому токені виникла зі зростанням DeFi, яке зараз коштує мільярди доларів, що спрямовуються на кредитування, опціони, деривативи та інші типи фінансових додатків. Попит на використання BTC в DeFi як базовий актив був такий, що його потрібно було конвертувати в токен, сумісний з ERC-20, для участі в екосистемі, в основному розробленій на Ethereum.

Повну книгу ордерів з торгівлі wBTC можна переглянути тут. Залежно від протоколу або організації, що стоїть за ними, wanBTC, renBTC, sBTC, WBTC, tBTC — все це приклади токенів BTC на основі ERC20, створених на Ethereum.

Чи безпечний загорнутий BTC?

З технічної точки зору загорнутий токен Wrapped Bitcoin безпечний. Швидше за все, він зберігатиметься на безпечних платформах, таких як Ethereum або Binance Smart Chain, і після перетворення в токен ERC-20 або BEP-20 він буде забезпечуватись безпекою відповідної мережі.

Одним із суттєвих недоліків загорнутих токенів BTC є необхідність довіряти зберігачеві, який володіє базовим активом. Якщо зберігач розблокує та передасть справжній Bitcoin комусь іншому, власники токенів загорнутих BTC, сумісних з ERC-20, залишаться з непотрібним активом.

Спосіб зберігання Bitcoin визначає рівень безпеки, що забезпечується. Централізований кастодіальний міст, на якому зберігається BTC, — це організація, яка, наприклад, обіцяє випускати токени ERC-20 на Ethereum. Централізованій організації треба вірити, що вона зберігатиме BTC і не втече з ним. Користувачі повинні переконатися, що ці організації принаймні підкріплені гарантіями та страховками на випадок, якщо щось піде не так.

Децентралізований міст, керований смарт-контрактами, був би найкращим вибором у децентралізованому світі криптовалют. Не потрібно довіряти будь-якій третій стороні, довіряйте лише коду незмінних смарт-контрактів з позначкою часу.

Безпека загорнутих мостів BTC (міжмережовго з'єднання) тривалий час являла собою гарячу суперечку у спільноті DeFi про те, що потрібно покладатися на зберігачів для збереження оригінального BTC заблокованим.

Чи є загорнуті токени гарною інвестицією?

Загорнуті токени все частіше розглядаються як хороша інвестиція у світі криптовалют, де децентралізовані фінанси, безсумнівно, відіграватимуть значну роль. Трохи більш ніж за рік Bitcoin на суму близько 800 мільйонів доларів було конвертовано у wBTC, що дає уявлення про поточну капіталізацію галузі.

За даними Arcane Research, кількість Bitcoin, заблокованих у блокчейні Ethereum, збільшилася до 189 000 BTC у 2021 році. За оцінками, рекордна 1% оборотної пропозиції Bitcoin в 18,73 мільйона зараз використовується в DeFi за допомогою Wrapped Bitcoin.

Загорнуті токени підвищують ліквідність та ефективність капіталу як для централізованих, так і для децентралізованих бірж завдяки можливості переміщати активи по кількох ланцюжках, які інакше залишалися б ізольованими.

Ще одна перевага полягає в тому, що швидкий час транзакцій та нижчі комісії, які пропонують загорнуті токени, особливо вигідні для повільних блокчейнів, таких як Bitcoin або Ethereum.

На відміну від інших активів, загорнуті токени також пропонують часткове володіння, яке дозволяє власникам купувати та утримувати крихітну частину активу.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.