Що таке Децентралізовані додатки (DApps) та як вони працюють?

Що таке децентралізовані додатки та як вони працюють? Де використовуються DApps і навіщо їх використовувати? Які недоліки вони мають? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

21 Липень 2022 - 15:48
24 листопада 2023 - 22:05
 0  37
Що таке Децентралізовані додатки (DApps) та як вони працюють?

Децентралізовані додатки (DApps) — це додатки, які базуються на блокчейні та функціонують завдяки смарт-контрактам. Популярність DApp неймовірно зросла після запуску мережі Ethereum. Вони працюють так само, як і традиційні програми, тому звичайний користувач навіть не помітить різниці, але при цьому децентралізовані додатки надають набагато більше можливостей щодо набору функцій.

DApps є новим способом взаємодії з особистими фінансами. Традиційні фінанси асоціюються з позиками, позиками, депозитами та іншими фінансовими послугами. Кожна з таких фінансових послуг надається та керується центральним органом влади, таким як банк або іншою фінансовою установою.

Багато фахівців погоджуються в тому, що майбутнє сфери фінансів, швидше за все, буде безпосередньо пов'язане з криптовалютами та технологією блокчейн. Давайте розглянемо, як децентралізовані додатки вже зараз прискорюють трансформацію фінансового сектора та інших сфер нашого життя.

Історія DApps

Хоча Bitcoin (BTC) і є першою мережею блокчейну, ця технологія еволюціонувала набагато далі за межі простої фінансової транзакції. Коли Віталік Бутерін та його колеги запропонували Ethereum (ETH) у 2013 році, вони націлилися на щось більш масштабне — на децентралізований спосіб життя.

Бутерин уявляв собі Інтернет на основі блокчейну, в якому контроль належить звичайним користувачам, а не корпораціям. Для цього в мережу Ethereum було впроваджено підтримку смарт-контрактів, які за своєю суттю є автоматизованим оператором IF-THEN. Ці контракти незмінні, оскільки в їх код вбудовані правила та обмеження. Це означає, що будь-яка сторона може здійснювати угоди без посередника, що усуває потребу у централізованих платформах.

Цікаво, що у 2014 році був опублікований звіт, що визначає DApp, під назвою «Загальна теорія децентралізованих додатків, Dapps». Його написали різні автори з досвідом роботи в космосі, такі як Девід Джонстон та Шон Уїлкінсон.

У документі DApp визначено як об'єкти з такими характеристиками:

  1. DApp повинен мати відкритий вихідний код і працювати без втручання. Він повинен контролюватись користувачами, оскільки вони пропонують та голосують за зміни, які впроваджуються автоматично.
  2. Вся інформація повинна зберігатись у загальнодоступній мережі блокчейн. Децентралізація має ключове значення, оскільки не може бути центральної точки атаки.
  3. DApps повинні мати якийсь криптографічний токен для доступу, і вони повинні винагороджувати учасників у зазначеному токені, таких як майнери та стейкери.
  4. DApp повинен мати метод консенсусу, який генерує токени, наприклад, Proof-of-Work (PoW) або Proof-of-Stake (PoS).

Виходячи з цього, у документі класифікуються три «типи» або «шару» децентралізованих додатків залежно від того, як користувачі взаємодіють з ними.

  1. DApp першого рівня існують самі по собі у своєму власному ланцюжку блоків. Найбільш популярними проектами є DApp цього типу, наприклад Bitcoin. Наприклад, для них потрібний алгоритм консенсусу та вбудовані правила.
  2. DApp другого рівня зазвичай будуються поверх першого рівня, використовуючи можливості зазначеного блокчейна. Часто вважаються протоколами, вони використовують токени взаємодії. Рішення для масштабування, побудоване на основі Ethereum, є гарним прикладом DApp другого рівня. Транзакції можуть оброблятись на цьому другому рівні перед фіксацією на першому, що знижує навантаження на основний ланцюжок.
  3. Нарешті, DApp третього рівня будуються поверх другого рівня і часто містять інформацію, необхідну для взаємодії двох інших. У ньому можуть зберігатися інтерфейси прикладного програмування (API) та сценарії, необхідні роботи першого і другого рівнів. Наприклад, протокол третього рівня може містити різні DApp другого рівня, полегшуючи взаємодію з користувачем у всіх них.

Простіше кажучи, документ визначає DApps як різні програми, що працюють на основі основного блокчейну. Деякі з них можуть будуватися поверх цього початкового рівня, але вони вважаються DApp, якщо вони відповідають критеріям, згаданим вище.

Навіщо використовувати DApp?

Децентралізація пропонує різні переваги в порівнянні з програмами, що працюють у централізованій мережі. Здебільшого це відсутність третьої сторони завдяки інноваційному смарт-контракту. Такий додаток, як PayPal, дозволяє надсилати гроші будь-кому, проте за переказ цих коштів на банківський рахунок стягується комісія. Крім того, переказ фіатних грошей часто займає кілька днів.

Однак надсилання грошей через децентралізований додаток означає відсутність будь-яких витрат або дуже невелику плату. Це заощаджує гроші користувачів на комісіях, а враховуючи, що децентралізовані транзакції майже миттєві, це також заощаджує їм час.

Звичайно, DApps також не працюють на централізованих серверах. Перевага децентралізованих платформ полягає в тому, що вони є невразливими для всіх типів атак, оскільки немає фізичного пристрою для атаки. Це не тільки робить мережу безпечнішою, але також означає відсутність простоїв. Доступ до цих програм завжди можливий.

DApp також можуть застосовуватися практично в будь-якій галузі, наприклад, в іграх, медицині, управлінні та навіть у зберіганні файлів. В результаті використання DApp майже нічим не відрізняється від традиційних програм. Хоча користувачі отримують вигоду зі всіх змін на бекенді, реальний досвід має бути таким самим. Такий спосіб взаємодії з додатками вважається Web 3.0, також посилаючись на децентралізацію інформації.

Коли Інтернет тільки з'явився, це був простір, повний інформації, до якого міг отримати доступ кожен. Згодом його почали використовувати чи централізувати великі компанії. Хоча ці організації надають його «безкоштовно», це відбувається за рахунок надання наших даних, які вони потім продають з метою отримання прибутку.

Потім компанії отримують контроль над цією інформацією, знають, що люблять купувати їхні користувачі, скільки у них грошей і кого вони знають. Цей контроль також означає, що вони можуть забрати його. Перехід на Web 3.0 має серйозну перевагу, оскільки використання DApp не призводить до порушення конфіденційності.

Натомість користувач може поділитися лише необхідною інформацією, наприклад, про медичний огляд або кредит, і вибрати, хто її побачить і як довго. Компанії також можуть платити за цей доступ, гарантуючи, що користувачі також отримають прибуток. Є ще проблема довіри. У світі, де великі компанії з так званим високим рівнем безпеки зливають імена користувачів, електронні листи та паролі, важко комусь повністю довіряти.

Недоліки децентралізованих додатків

Хоча децентралізовані додатки можуть забезпечити майбутнє без корпорацій, наразі існує низка серйозних проблем, над вирішенням яких галузь працює.

По-перше, відсутність центрального органу може означати повільніші оновлення та зміни платформи. Зрештою, одна сторона може просто оновити свою програму на свій розсуд. Однак DApp вимагає консенсусу більшості від чинного керівництва — навіть для виправлення незначної помилки. На це можуть піти тижні або навіть місяці, поки користувачі обговорюють плюси та мінуси будь-якого покращення.

Крім того, для правильної роботи децентралізованих додатків потрібна база користувача розумного розміру. Їм потрібні вузли, керування та користувачі лише для того, щоб з ними взаємодіяти. Однак доступ до DApps на цьому ранньому етапі може бути досить складним, і багато хто не отримує необхідної підтримки.

У майбутньому для доступу до DApp не знадобиться завантаження спеціального програмного забезпечення. Але зараз користувачі повинні завантажити браузер з підтримкою децентралізованих додатків, відправити необхідну криптовалюту на цей гаманець і взаємодіяти звідти. Хоча у технічно підкованих користувачів із цим не повинно виникнути проблем, переважна більшість людей не знатимуть, з чого почати.

Децентралізовані додатки у різних сферах життя

Децентралізовані додатки у фінансовому світі здаються легким завданням, але вони справді можуть бути інноваційними у всіх галузях. Давайте докладно розглянемо деякі з цих переваг у таких галузях, як фінанси, соціальні мережі, ігри та інші.

Фінанси

Лихварі та позичальники можуть використовувати DApps для ведення свого бізнесу. У банках кредитори одержують певні відсоткові ставки залежно від своїх заощаджень. Чим більше людина заощаджує, тим більше банк може позичити і тим більше обидві сторони заробляють у вигляді відсотків. Проте банк, що діє як централізована організація, бере більше, ніж хотілося б кредиторам, просто за надання місця для зберігання коштів.

У децентралізованих додатках кредитори заробляють 100% своїх відсотків, оскільки немає посередника для оплати. Це і вони мають більше контролю над кредитами, заробляючи токени на платформі, яку вони обирають для кредитування.

Щодо позичальників, то вони мають більше права голосу щодо виплачуваних відсотків, а також часу їх виплати. Справді, деякі платформи дозволяють позичальникам витрачати місяці або навіть роки на виплату відсотків за умови, що вони відповідають мінімальному порогу платежу. Позичальник також може обговорити ставки із кредитором, забезпечуючи справедливе рішення для обох сторін.

Коли все сказано та зроблено, виручка може бути отримана негайно завдяки технології смарт-контрактів. Немає необхідності залучати юристів та інших третіх осіб, що робить процес підтвердження більш тривалим та дорогим для обох сторін.

Соціальні мережі

Користувачі можуть отримати велику вигоду з децентралізованих додатків у соціальних мережах. По-перше, ніхто не піддає цензурі пости, що означає свободу слова всюди. Однак, якщо деякі публікації стають проблемою, спільнота може проголосувати за їхнє видалення.

Інфлюєнсери теж можуть заробляти більше. На традиційних платформах, таких як Twitter, компанія отримує найбільший прибуток від найпопулярніших твітів. Соціальна мережа отримує рекламний дохід від усіх відвідувань сайту, а автор у грошах нічого не отримує.

DApps у соціальних мережах можуть мати вбудовану систему чайових з використанням свого токена, і користувачі можуть запускати рекламу та отримувати свої повні платежі, а не компанія, яка отримує комісію.

Ігри

Ігри завжди були цікавим варіантом використання децентралізованих програм. В даний час ігри вимагають десятки годин проходження, витрачених на зростання персонажа — у який вони, швидше за все, вклали реальні гроші — тільки для того, щоб він залишався там і «пилився», коли гравець закриває гру.

DApps є більш цікавим рішенням з точки зору вартості. Візьмемо, наприклад, таку гру, як CryptoKitties. Гравці купують токенізований цифровий актив, в даному випадку кота. Потім ця кішка з часом росте, дорожчачи при правильному вихованні. Потім користувач може продати цю кішку за будь-яку ціну за умови, що знайдеться покупець, який за неї заплатить.

Крім того, деякі кішки потенційно можуть схрещуватися з іншими кішками, створюючи ще більш рідкісних та потенційно більш цінних кішок. Гравці можуть торгувати кішками або збирати їх, роблячи з цими токенізованими улюбленцями все, що захочуть. Їхні інвестиції у вигляді часу стають справді цінними. Зараз їх не так багато, але уявіть собі цю концепцію у більш деталізованій грі з годинами ігрового процесу. Реалізацію децентралізованих додатків у повноцінних іграх ми зможемо побачити вже зовсім скоро.

Голосування та управління

У більшості випадків голосування є болючим процесом. Воно часто включає різні етапи перевірки — деякі з них недоступні для громадян без належного житла або тих, хто страждає на інші проблеми. Це не кажучи вже про фальсифікацію та подібні незаконні дії.

DApp для голосування може відкрити процедуру для всіх завдяки смарт-контрактам. По суті спільнота може голосувати за список пропозицій. Потім вони можуть встановити часові рамки, скажімо, 24 години, щоб користувачі могли «проголосувати» за допомогою токенів. Це відкриває участь для всіх, дозволяючи будь-кому голосувати анонімно.

Голоси зберігаються в децентралізованій мережі, що робить їх незмінними і такими, що не піддаються зміні. Крім того, смарт-контракти можуть винагороджувати виборців відповідним токеном за їхні зусилля, стимулюючи до голосування більше людей, ніж будь-коли.

Збір коштів та реклама

Багато користувачів використовують блокувальник реклами під час роботи в Інтернеті. Це, очевидно, біль для веб-сайтів, які намагаються отримати дохід, але в певному сенсі це зрозуміло, оскільки реклама стала досить неприємною. Браузерне DApp може виправити це.

Коли користувачі переглядають веб-сторінки, вони роблять це за допомогою вбудованого в браузер блокувальника реклами та відстеження, принагідно заробляючи криптовалюту. Тепер, коли користувачі знаходять творців та веб-сайти, які вони хотіли б підтримувати, вони можуть погодитись на участь. Це означає, що чим довше користувач переглядає, тим більше він платить цьому сайту з часом. Користувачі можуть навіть увімкнути рекламу для цих конкретних сайтів, що допоможе їм у довгостроковій перспективі.

Конфіденційність  є основною цінністю. Користувачі обирають, хто може їх відстежувати, захищаючи свою інформацію та продовжуючи робити свій внесок у платформи, яким потрібні гроші. Це безпрограшна ситуація.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.