Що таке прибуткове фермерство в DeFi і як на ньому заробляти?

Що таке доходне фермерство і як воно працює? Чим фармінг доходу відрізняється від стейкінгу криптовалют? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

23 вересня 2022 - 11:13
24 листопада 2023 - 22:32
 0  54
Що таке прибуткове фермерство в DeFi і як на ньому заробляти?

Прибуткове фермерство або фармінг доходу є гарним способом отримання відсотків від ваших інвестицій у криптовалюти. Коли традиційні банки видають кредити, видана сума повертається із відсотками. З прибутковим фермерством концепція така сама: криптовалюта, яка зазвичай просто зберігається на гаманці, видається в борг іншим людям для отримання прибутку.

Прибуткове фермерство в DeFi з'явилося у 2020 року. Фермери, які «вирощують урожай», отримують прибуток у вигляді річної процентної прибутковості (APY), яка може досягати тризначних цифр. Але цей потенційний прибуток пов'язаний з високим ризиком, оскільки протоколи та монети для заробітку схильні до крайньої волатильності та махінацій, коли розробники відмовляються від проекту та тікають із коштами інвесторів.

Ознайомтеся з докладним матеріалом нижче, щоб дізнатися про переваги та потенційні ризики, пов'язані з фармінгом доходу, а також іншу корисну інформацію по темі.

Що таке прибуткове фермерство?

Прибуткове фермерство (англ. Yield Farming) — це метод отримання відсотків від комісій за торгівлю шляхом внесення криптовалюти до кредитного механізму. Токен управління протоколом також винагороджує деяких користувачів додатковими виплатами. На базовому рівні прибуткове фермерство дозволяє інвесторам отримувати прибуток від своїх інвестицій у криптовалюти.

Фармінг доходу аналогічний до взяття банківського кредиту. Коли банк дає вам кредит, ви повинні повернути його із відсотками. Прибуткове фермерство працює аналогічно, але в цьому випадку в ролі банку виступають криптоінвестори. Прибуткове фермерство забезпечує ліквідність у протоколах децентралізованих фінансів (DeFi), таких як Uniswap, в обмін на доходи за допомогою «неактивних криптовалют», які інакше були б витрачені на біржі або гарячому гаманці.

Як працює прибуткове фермерство?

Прибуткове фермерство включає кредитування криптовалюти для отримання відсотків, а іноді й комісій.

Інвестор вибирає платформу DeFi, таку як Compound, і збере криптоактиви, перш ніж позичати їх позичальникам та стягувати відсотки за кредитом. Відсоткові ставки можуть бути фіксованими або змінними залежно від унікальності конкретної платформи. Користувачі отримують нагороду своїм токеном Compound (COMP) та виплатою відсотків.

Щоб позичати гроші через платформу, позичальник повинен спочатку внести подвійну суму, запозичену як заставу, перш ніж продовжити транзакцію. Вартість застави може бути перевірена будь-якої миті за допомогою смарт-контрактів.

Якщо застава менша від позикової суми, контракт може бути активований, що призведе до ліквідації рахунку позичальника та виплати відсотків кредитору. Це означає, що навіть якщо позичальник не виплатить кредит, кредитор ніколи не втратить гроші.

Ключові компоненти фармінгу доходу DeFi

Постачальники ліквідності, пули ліквідності та автоматичні маркет-мейкери (AMM) є ключовими компонентами прибуткового фермерства.

Прибуткове фермерство використовується для підтримки ринку DeFi за допомогою постачальника ліквідності (LP) та пулу ліквідності. Інвестор, який вкладає кошти у смарт-контракт, відомий як постачальник ліквідності. Пул ліквідності є смарт-контрактом, наповненим коштами. AMM використовується для прибуткового фермерства.

На децентралізованих біржах (DEX) переважає метод AMM. Традиційна книга ордерів, в якій зберігаються всі ордери на купівлю та продаж на біржі криптовалют, замінена на AMM, який генерує пули ліквідності за допомогою смарт-контрактів замість оголошення ціни, за якою товар встановлений для торгівлі. Ці пули здійснюють угоди, використовуючи запрограмовані алгоритми.

Ліквідність потрібна для успішної роботи AMM. Прослизання можуть виникати в пулах, які не підтримуються належним чином. AMM заохочують користувачів вносити цифрові активи в пули ліквідності, щоб інші користувачі могли торгувати проти них, що знижує прослизання.

Протокол виплачує LP частину комісій, витрачених на транзакції, здійснені в пулі, як заохочення. Іншими словами, якщо ваш депозит складає 1% ліквідності, заблокованої в пулі, вам буде надано токен LP на суму 1% від зібраних комісій за транзакції пулу. Коли постачальник ліквідності хоче покинути пул, він може викупити токен LP за частину витрат на транзакцію.

Крім того, AMM випускають токени управління як для LP, так і для трейдерів. Як випливає з назви, токен управління надає власнику право голосу з питань управління та зростання системи AMM.

Які стратегії прибуткового фермерства?

Стейкінг криптовалют, надання ліквідності пулу на децентралізованій біржі, розміщення токенів LP та надання ліквідності для протоколів кредитування — все це приклади стратегій прибуткового фермерства.

Мета прибуткового фермерства криптовалют — забезпечити високу віддачу від інвестицій. Кредитування, запозичення та стейкінг коштів у пули ліквідності, а також розміщення токенів LP — це способи отримання пасивного доходу за допомогою DeFi.

Кредитування та позики — це два прості способи заробити річний процентний дохід (APY) на свої активи. Наприклад, фермер може використовувати кредитну платформу, щоб запропонувати стабільну монету, таку як DAI, і почати отримувати відсотки від своїх інвестицій. Тоді він може вивести його на наступний рівень за допомогою ліквідності та кредитного плеча.

Прибутковий фермер може отримати плату за рахунок комісій, що стягуються, за обмін різними токенами, відправивши монети в один з пулів ліквідності. Також можна збільшити прибутковість, використовуючи видобуток ліквідності, щоб заробити більше токенів. До того ж, можна заробляти більше BAL токенів за допомогою Balancer, наприклад, збільшуючи APY.

Деякі протоколи DeFi додатково мотивуватимуть фермерів, дозволяючи їм стейкати на своїх постачальників ліквідності або токени LP, що представляє їхню участь у пулі ліквідності.

Кожну з тактик можна комбінувати, щоб дати фермеру ще кращі результати. Як і у випадку з іншими фінансовими ринками, стратегія доходного фермерства може швидко застаріти, якщо зміняться протоколи чи стимули. Тому дуже важливо стежити за цим щодня і коригувати свої методи за необхідності.

Що таке заблокована загальна вартість (TVL)?

Загальна заблокована вартість (TVL) є важливим показником для оцінки ліквідності, прийняття та використання DeFi. TVL також показує можливості та надійність протоколу DeFi.

При розрахунку TVL протоколи DeFi вимагають, щоб капітал був депонований у торгових пулах як ліквідність або заставу за кредитом, щоб залучити позичальника до відповідальності. TVL має вирішальне значення для спільноти DeFi, оскільки він інформує трейдерів та інвесторів про те, як капітал впливає на прибутки та збитки протоколу. Крім того, TVL відображає стан протоколів та мереж DeFi, що робить його більш точним показником, ніж ринкова капіталізація.

Протокол DeFi з високим TVL означає, що він заблокував більше капіталу. Крім того, це вказує на значну рентабельність інвестицій (ROI) для проекту, оскільки про це дізнаються більш активні та постійні споживачі. Більше того, більш висока ефективність та достатній запас ліквідності для позичальників на кредитних ринках пов'язані з вищим TVL. З іншого боку, менший TVL передбачає, що протокол DeFi має меншу ліквідність та пропонує нижчу прибутковість.

Крім того, можна визначити, чи є нативна монета протоколу недооціненою чи переоціненою шляхом об'єднання значення TVL із ринковою капіталізацією. Наприклад, токен вважається переоціненим або недооціненим, якщо ринкова капіталізація проекту висока чи низька порівняно з його TVL.

Як розрахувати прибуток від прибуткового фермерства?

Річна процентна доходність та річна процентна ставка використовуються для розрахунку доходності доходного фермерства.

На різних платформах DeFi є власні калькулятори прибутковості для оцінки. Зазвичай річна модель використовується для розрахунку очікуваної доходності. Ця метрика відображає потенційний прибуток від зберігання вашої криптовалюти протягом року.

APY і річна відсоткова ставка (APR) є двома показниками, що найчастіше використовуються для оцінки прибутковості. Основна відмінність у тому, що річні відсоткові ставки не враховують відсотки, нараховані протягом року. APY, на відміну APR, враховує частоту, з якою нараховуються відсотки — вплив внутрішньорічного нарахування складних відсотків.

Проте більшість обчислювальних моделей можуть давати лише приблизні оцінки. Оскільки прибуткове фермерство — динамічний бізнес, точна оцінка прибутковості є складне завдання. Підхід до прибуткового фермерства може швидко принести великий прибуток, але фермери можуть застосовувати його у великих кількостях, що призводить до зниження прибутковості. Як для позичальників, так і для кредиторів ринок дуже нестабільний та ризикований.

Відмінності прибуткового фермерства від стейкінгу криптовалют

Основна відмінність між прибутковим фермерством і стейкінгом полягає в тому, що перше вимагає від споживачів вносити свої криптовалютні гроші на платформи DeFi, а друге вимагає від інвесторів вкладати свої гроші в блокчейн для перевірки транзакцій та блоків.

Прибуткове фермерство вимагає добре продуманої інвестиційної стратегії. Це не так просто, як стейкінг, але може призвести до значно більших виплат до 100%. Стейкінг має заздалегідь певну винагороду, яка вказується у вигляді річної процентної доходності. Зазвичай воно становить приблизно 5%, проте може бути значнішим залежно від токена та техніки стейкінгу.

Пул ліквідності визначає ставки прибутковості або винагороди, які можуть змінюватись у міру зміни ціни токена. Валідатори, які допомагають блокчейну встановлювати консенсус та генерувати нові блоки, отримують заохочення за стейкінг.

Прибуткове фермерство засноване на протоколах DeFi та смарт-контрактах, які можуть бути використані хакерами, якщо програмування виконане неправильно. Однак токени стейкінгу мають жорстку політику, яка безпосередньо пов'язана з консенсусом блокчейна. Зловмисники, які намагаються обдурити систему, ризикують втратити свої гроші.

Через непередбачувані ціни на цифрові активи фермери схильні до деяких ризиків. Коли ваші кошти застрягли в пулі ліквідності, ви зазнаєте непостійних втрат, якщо співвідношення токенів буде нерівним. Іншими словами, ви зазнаєте збитків, якщо ціна вашого токена зміниться, коли він знаходиться в пулі ліквідності. Коли ви вносите криптовалюту до стейкінгу, непостійних втрат не буває.

Користувачі не зобов'язані блокувати свої кошти на певний час при використанні прибуткового фермерства. Однак при стейкінгу користувачі повинні розміщувати свої кошти на певний період у різних мережах блокчейну. У деяких випадках також є обмеження щодо мінімальної суми.

Зведена інформація про відмінності між прибутковим фермерством та стейкінгом відображена в таблиці нижче:

Прибуткове фермерство Стейкінг
Механізм консенсусу Кредитори розміщують свої активи в кредитному пулі через DApp. У стейкінгу використовується механізм консенсусу Proof-of-Stake.
Стимули Прибуткові фермери отримують компенсацію у вигляді APY. Нагороди за стейкінг видаються щоразу, коли перевіряється новий блок.
Непостійна втрата Якщо співвідношення токенів у пулі нерівномірне, ви зазнаєте непостійної втрати. Коли ви стейкаєте криптовалюти, не буває непостійних втрат.
Вимога про блокування коштів При використанні прибуткового фермерства користувачі не зобов'язані блокувати свої кошти на певний період часу. Користувачі повинні розміщувати свої кошти в різних мережах блокчейнів протягом заздалегідь визначеного періоду часу при розміщенні стейкінгу.

Чи небезпечний фармінг доходу?

Кожен криптоінвестор повинен знати про ризики, включаючи ліквідацію, контроль та ціновий ризик, пов'язані з прибутковим фермерством.

Ризик ліквідації виникає, коли вартість вашої застави падає нижче за вартість вашого кредиту, що призводить до штрафу за ліквідацію застави. Коли вартість вашої застави зменшується або вартість вашого кредиту зростає, ви можете зіткнутися з ліквідацією.

Складність із прибутковим фермерством полягає в тому, що учасники невеликих фондів можуть наражатися на ризик, тому що засновники та інвестори великих фондів мають більший контроль над протоколом, ніж інвестори дрібних фондів. З точки зору прибуткового фермерства ціновий ризик, такий як кредит, є значним бар'єром. Припустимо, що ціна застави падає нижче за певний рівень. Перш ніж у позичальника з'явиться можливість сплатити борг, платформа його ліквідує.

Тим не менш, фармінг доходу, як і раніше, залишається одним із безризикових способів заробітку. Все, що вам потрібно зробити зараз, це пам'ятати про згадані вище ризики та розробити стратегію їх усунення. Ви зможете краще розпоряджатися своїми коштами, якщо скористаєтеся практичним підходом, а не цілком оптимістичним, що зробить проект гідним уваги. З іншого боку, якщо ви маєте песимістичний погляд на прибуткове фермерство, ви майже напевно пропустите можливість великого заробітку.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.