Що таке криптокредитування та як воно працює?

Що таке криптокредитування? Які існують типи кредитування? Як отримати кредит у криптовалюті? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

1 Липень 2022 - 19:49
24 листопада 2023 - 21:52
 0  29
Що таке криптокредитування та як воно працює?

Криптокредитування — це процес депонування криптовалюти, який надається позичальникам за регулярні відсоткові платежі. Платежі здійснюються у вигляді депонованої криптовалюти і зазвичай нараховуються щодня, щотижня або щомісяця.

Існує два основних типи платформ для криптокредитування: децентралізовані та централізовані крипто-кредитори. Обидва пропонують доступ до високих процентних ставок, іноді до 20% річної процентної доходності (APY), і обидва зазвичай вимагають, щоб позичальники вносили заставу для доступу до криптозайму.

Як працює крипто-кредитування

Криптовалютні кредитні платформи пропонують інвесторам можливість брати кредити під депоновані криптоактиви та можливість позичати криптовалюту, щоб отримувати відсотки у вигляді крипто-винагороди. Кредитні платформи стали популярними у 2020 році, і з того часу їхня загальна вартість, заблокована на різних платформах, зросла до мільярдів доларів.

Криптокредитування складається з двох компонентів: депозити, що приносять відсотки, та кредити у криптовалюті. Депозитні рахунки функціонують аналогічно до банківського рахунку. Користувачі вносять криптовалюту, а кредитна платформа виплачує відсотки до 8% річних (залежно від платформи та криптовалюти). Платформа може використовувати депоновані кошти для кредитування позичальників або інших інвестиційних цілей.

Криптокредити зазвичай пропонуються як забезпечені кредитні продукти, що вимагають від користувачів внесення депозиту від мінімум 100% (до 150%, залежно від кредитора) у криптовалютній заставі, щоб зайняти готівку або криптовалюту.

Як і у випадку традиційних кредитів, процентні ставки залежать від платформи і вимагають щомісячних платежів. На відміну від традиційних кредитів умови кредиту для криптовалюти можуть становити від 7 днів до 180 днів і стягувати погодинну відсоткову ставку, як Binance. Крім того, є інші кредитори, які натомість пропонують безстрокову кредитну лінію, наприклад Nexo, яка пропонує 0% річних.

Типи крипто кредитів

Існує кілька видів кредиту в криптовалюті:

Забезпечені кредити

Заставні кредити є найбільш популярними і вимагають внесення криптовалюти, яка використовується як застава для кредиту. Більшість платформ потребують надлишкового забезпечення, що означає, що позичальники можуть отримати доступ лише до певного відсотка депонованого забезпечення (зазвичай нижче 90% кредиту до вартості). Чим нижче ставлення кредиту до вартості (LTV), тим нижча відсоткова ставка, а також нижчий ризик вимоги маржі.

Кредитна лінія у криптовалюті

Замість того, щоб пропонувати традиційний кредит із заздалегідь визначеною тривалістю терміну, деякі платформи пропонують кредитну лінію в криптовалюті. Це тип забезпеченого кредиту, який дозволяє користувачам позичати до певного відсотка від депонованої застави, але немає встановлених умов погашення, і користувачам стягуються лише відсотки за зняті кошти.

Незабезпечені кредити

Незабезпечені кредити не такі популярні, але вони функціонують аналогічно споживчим кредитам. Позичальники повинні заповнити заявку на отримання кредиту, пройти перевірку особи та пройти перевірку кредитоспроможності, щоб отримати схвалення. Ці кредити мають вищий ризик збитків для кредиторів, оскільки немає застави для ліквідації у разі дефолту за кредитом.

Миттєві кредити

Миттєві кредити зазвичай доступні на криптовалютних біржах і є флеш-кредитами, які беруться в борг і погашаються в одній і тій же транзакції. Це кредити з дуже високим ризиком, які зазвичай використовуються для користування можливостями ринкового арбітражу, такими як купівля криптовалюти за нижчою ціною на одному ринку та миттєвий продаж за вищою ціною на іншому, і все це в рамках однієї транзакції.

Ризики крипто-кредитування

Кредитування в криптовалюті за своєю суттю ризиковане як для позичальників, так і для кредиторів, оскільки кредити та депоновані кошти прив'язані до постійно волатильного ринку криптовалют. Коли вибухнув нещодавній крах Celsius, вклади на мільярди доларів були заморожені відразу, що залишило криптоентузіастів без ентузіазму.

Ось деякі ризики крипто-кредитування:

Маржинальні вимоги

Коли користувачі вносять заставу та беруть під неї кредит, падіння вартості депонованої застави може спричинити маржин-кол. Це відбувається, коли LTV криптозайма падає нижче узгодженої ставки. Коли це відбувається, позичальники або повинні зробити більше застави, щоб знизити LTV, або ризикують бути ліквідованими.

Неліквідність

Коли криптоактиви депонуються на платформах крипто-кредитування, вони зазвичай стають неліквідними та не можуть бути швидко доступними. В той час як деякі платформи крипто-кредитування дозволяють кредиторам досить швидко знімати депоновані кошти, іншим може знадобитися тривалий період очікування для доступу до коштів.

Нерегульованість

Платформи крипто-кредитування не регулюються і не забезпечують того ж захисту, що й банки. Наприклад, банківські депозити в США застраховані FDIC на суму до 250 000 доларів США на вкладника, і у разі неплатоспроможності банку кошти користувачів захищені до цієї межі. Платформи крипто-кредитування, які мають проблеми з платоспроможністю, не мають захисту для користувачів, і кошти можуть бути втрачені.

Високі процентні ставки

У той час як деякі крипто-кредити пропонують низькі ставки, більшість крипто-кредитів стягують понад 5% річних, а деякі стягують до 13% річних (або більше).

Як отримати криптокредит?

Щоб подати заявку на отримання криптопозики, користувачам необхідно зареєструватися на централізованій кредитній платформі (наприклад, BlockFi) або підключити цифровий гаманець до децентралізованої кредитної платформи (наприклад, AAVE). Потім користувачі виберуть заставу для внесення, а також тип кредиту та суму, яку вони хочуть зайняти. Доступна сума варіюватиметься залежно від застави та суми депозиту.

Для завершення транзакції користувачам необхідно буде внести заставу в цифровий гаманець платформи, а позикові кошти будуть миттєво переведені на рахунок користувача або цифровий гаманець.

Більшість кредитів пропонують миттєве схвалення, а умови кредиту фіксуються за допомогою смарт-контракту.

Як стати крипто-кредитором?

Щоб стати крипто-кредитором, користувачам необхідно зареєструватися на кредитній платформі, вибрати криптовалюту, що підтримується, для внесення депозиту і відправити кошти на платформу. На централізованій платформі крипто-кредитування відсотки можуть виплачуватись у натуральній формі або за допомогою власного токена платформи. На децентралізованій біржі відсотки виплачуються у натуральній формі, але можуть бути і бонусні виплати.

Чи безпечне кредитування в криптовалюті?

Криптовалютне кредитування — палиця з двох кінців. З одного боку, більшість кредитів забезпечено заставою, і навіть у разі дефолту кредитори можуть відшкодувати свої збитки шляхом ліквідації. Вони також пропонують набагато вищі відсоткові ставки за депозитами, ніж традиційні банківські рахунки. З іншого боку, кредитні платформи мають суверенітет, щоб просто блокувати кошти користувачів на місці, як у випадку з Celsius, і для інвесторів немає жодного правового захисту. Існують також ризики для позичальників, оскільки застава може впасти в ціні та бути ліквідована, що призведе до продажу їх інвестицій за набагато нижчою ціною. Кредитні платформи переслідуються регулюючими органами по всьому світу, при цьому регулювання формується навколо депозитних рахунків, що навіть призвело до того, що Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) оштрафували BlockFi на 100 мільйонів доларів за порушення законів про цінні папери. Це створює серйозні ризики як для позичальників, так і для інвесторів.

Як заробити на кредитуванні криптовалюти?

Вносячи криптовалюту на кредитну платформу, користувачі можуть заробляти великі відсотки за цими депозитами, часто більше, ніж у традиційних банках. Депоновані кошти позичаються позичальникам, які сплачують частину цих відсотків, і кошти також можуть альтернативно інвестувати для отримання додаткового прибутку.

Що таке кредитування децентралізованого фінансування (DeFi)?

Децентралізоване фінансування (DeFi) — це платформа, яка не керується централізовано, а пропонує послуги кредитування та запозичення, що керуються смарт-контрактами. Кредити DeFi видаються миттєво, а децентралізовані додатки (DApps) дозволяють користувачам підключати цифровий гаманець, вносити заставу та миттєво отримувати доступ до коштів. Кредитування DeFi дозволяє користувачам вносити криптовалюту через цифровий гаманець і відразу ж починати отримувати відсотки щохвилини. Більшість кредитних платформ DeFi вимагають надмірного забезпечення кредитів, вносячи 110% (або більше) суми кредиту. Різниця між DeFi та централізованими платформами полягає в тому, що депоноване забезпечення також приносить відсотки, навіть якщо воно прив'язане до кредиту.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.