Що таке стейкінг криптовалют і як він працює?

Що таке стейкінг криптовалют і як він працює? Які існують типи стейкінгу? Які криптовалюти можна застейкати? Відповіді простими словами на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

9 травня 2022 - 20:21
19 січня 2024 - 23:14
 0  51
Що таке стейкінг криптовалют і як він працює?
Стейкінг | © BROKKER GROUP 2022

Стейкінг криптовалют з'явився в 2020 році, надавши нові можливості як альтернативу традиційним інструментам фінансових ринків. За останні кілька років сфера децентралізованих фінансів (DeFi) показала вражаюче зростання та розвиток. Це ознаменувало нову еру для індустрії криптовалют, орієнтовану на нову фінансову систему, яка використовує технологію блокчейну, щоб допомогти інвесторам перетворити просте володіння криптовалтами та іншими цифровими активами у прибутковий пасивний дохід за рахунок стейкінгу.

Стейкінг працює через смарт-контракти, фрагменти коду, що є автоматичними фінансовими угодами між двома або більше сторонами, які пропонують відмінні стимули для криптоентузіастів, які бажають застейкати (заблокувати) свої активи, щоб брати активну участь у розвитку конкретної мережі.

Що таке стейкінг криптовалют?

Стейкінг — це процес блокування криптоактивів у смарт-контракті в обмін на винагороду та отримання пасивного доходу. Криптовалюти, які можна застейкати, являють собою взаємозамінні токени або невзаємозамінні токени (NFT), і винагорода зазвичай відповідає більшій кількості таких же. Це чудовий спосіб спонукати криптоінвесторів утримувати свої активи, отримуючи при цьому високі відсотки.

Стейкінг привабливіший для інвесторів, які можуть отримати вищі винагороди, ніж традиційні ощадні рахунки. Тим не менш, це пов'язано з вищими ризиками у поєднанні з більш серйозними проблемами, які притаманні ринку криптовалют, такими як волатильність та мережева безпека блокчейнов.

Цей новий фінансовий інструмент стає все більш популярним, тому що він не вимагає особливих торгових чи технічних навичок, а найсерйознішою проблемою для інвесторів може бути вибір правильної та безпечної платформи.

На відміну від блокчейнів з доказом виконання роботи (PoW), які використовують велику обчислювальну потужність для перевірки транзакцій блокчейну, стейкінг заснований на мережах з доказом частки володіння (PoS), де транзакції перевіряються валідаторами, які є основними учасниками мережі.

Як працює стейкінг?

Стейкінг по суті пов'язаний з мережами блокчейнів Proof-of-Stake (PoS), де користувачі блокують певну кількість власних токенів або монет платформи і стають валідаторами. Протоколи блокчейну PoS покладаються на валідаторів для захисту мережі та перевірки транзакцій та блоків, тому ці валідатори відіграють важливу роль в екосистемі.

Валідатори, які вносять свої активи для захисту мережі, заохочуються до старанної роботи, і їм доручено надійно перевіряти транзакції та блоки, інакше вони ризикують втратити частину або всі свої застейкані активи.

Стейкінг може вимагати великих депозитів, які можуть бути недоступними для більшості учасників. Наприклад, Ethereum після переходу на механізм консенсусу PoS для участі в ролі валідатора вимагає 32 ефіру (ETH), що є значним вкладенням.

З цієї причини виникли нові платформи постачальників послуг стейкінгу, які дозволяють більшій кількості людей брати участь у процесі без необхідності суттєвих фінансових вкладень. Стейкінг-пули дозволяють людям приєднуватись до інших криптоінвесторів для збільшення загального капіталу. Учасники можуть внести будь-яку кількість токенів у пул для стейкінгу та почати отримувати пасивний дохід, пропорційний сумі їх вкладень.

Навіщо потрібен стейкінг криптовалют?

Стейкінг є важливим компонентом платформ блокчейну PoS для забезпечення безпеки мережі, і він корисний з причин, які приносять користь як платформі стейкінгу, так і стейкеру.

Стейкінг має вирішальне значення в управлінні Proof-of-Stake (PoS) для перевірки або «майнінгу» транзакцій та блоків. Хоча деталі механізму консенсусу PoS у різних блокчейнах можуть відрізнятися, основою такої системи є валідатори.

Стейкінг також допомагає криптовалютним біржам та торговим платформам забезпечувати ліквідність для певних торгових пар, а також є чудовим способом залучення нових клієнтів. Стейкінг — чудовий спосіб збільшити кількість криптовалюти без додаткових витрат.

Крім того, користувачі отримують заохочення за правильне виконання завдань. З іншого боку, стейкінг криптовалют передбачає більш активну участь у діях DeFi, таких як захист криптоактивів у смарт-контрактах та роль валідатора блоків для певного протоколу DeFi. Чи станете ви самостійним валідатором або приєднаєтеся до стейкінг-пулу, розміщення ваших активів у стекінг буде для вас дуже вигідним вкладенням.

Як застейкати криптовалюту?

Спочатку стейкінг криптовалют може здатися трохи заплутаним, але ви швидко освоїте цей процес. Отже, як застейкати криптоактиви? Користувачі вносять свої криптовалютні кошти до смарт-контракту для виконання різних мережевих функцій, а натомість отримують винагороду за стекінг. Стейкінг стимулює підтримку безпеки мережі. Нижче розміщений покроковий посібник з розміщення активів у стейкінг:

Купіть криптовалюту, яка використовує Proof-of-Stake (PoS)

Як зазначалося раніше, не всі криптовалюти пропонують стейкінг. Вам потрібна криптовалюта, яка підтверджує транзакції за допомогою алгоритму доказу частки володіння (PoS). Ось кілька основних криптовалют, які ви можете використовувати для стейкінгу:

  • Ethereum (ETH)— перша криптовалюта з програмованим блокчейном, яку розробники могли використовуватиме створення додатків. Ethereum спочатку використовував Proof-of-Work (PoW), але у вересні 2022 року перейшов на Proof-of-Stake (PoS).
  • Cardano (ADA) — це екологічно чиста криптовалюта. Вона була заснована на дослідженнях, що рецензуються, і розроблена з використанням методів, заснованих на фактичних даних.
  • Polkadot (DOT) — це протокол, який дозволяє різним блокчейнам з'єднуватися та працювати один з одним.
  • Solana (SOL) — це блокчейн, розроблений для масштабування, оскільки він пропонує швидкі транзакції з низькою комісією.

Почніть з того, щоб дізнатися більше про будь-яку криптовалюту з Proof-of-Stake (PoS), щоб зрозуміти як вона працює, які винагороди за стейкінг можна очікувати й іншу важливу інформацію. Потім купіть вибрану криптовалюту на біржі криптовалют.

Перекажіть криптовалюту на гаманець

Після того, як ви купите криптовалюту, вона буде доступна на біржовому гаманці. Деякі біржі мають власні програми стейкінгу з вибраними криптовалютами. Так ви можете скористатися послугами стейкінгу прямо на біржі.

В іншому випадку вам потрібно буде переказати свої кошти на крипто-гаманець. Гаманці вважаються найкращим способом безпечного зберігання криптовалюти. Найшвидший варіант — завантажити безкоштовний програмний гаманець, але існують також апаратні гаманці, доступні для покупки.

Перейдіть у свій обліковий запис на біржі та виберіть варіант виведення вашої криптовалюти. Скопіюйте та вставте адресу свого гаманця, щоб перевести криптовалюту зі свого облікового запису біржі до свого гаманця.

Приєднуйтесь до стейкінг-пулу

Хоча стейкінг може працювати по-різному залежно від криптовалюти, більшість із них використовують пули для стейкінгу. Криптотрейдери об'єднують свої кошти в цих пулах, щоб мати більше шансів отримати винагороду за стейкінг.

Знайдіть стейкінг-пули, які підтримують куплену вами криптовалюту. При виборі постачальника послуг стейкінгу обов'язково зверніть увагу на:

  • Надійність — ви не отримуєте винагороди, якщо сервери вашого пулу для стейкінгу не працюють. Виберіть той, який має показник безвідмовної роботи ближче до 100%;
  • Розумні збори — більшість стейкінг-пулів беруть невелику частину винагороди як комісію. Розумні суми залежать від криптовалюти, але зазвичай становлять від 2% до 5%;
  • Розмір — менші пули з меншою ймовірністю будуть обрані для перевірки блоків, але вони пропонують більші винагороди, оскільки їм не потрібно ділити винагороди серед великої кількості учасників. Не варто вибирати надто маленький пул, який потенційно може вийти з ладу. З іншого боку, деякі криптовалюти обмежують кількість винагород, які може заробити пул, тому найбільші пули зазвичай пропонують менші винагороди. Для більшості інвесторів пули середнього розміру є найкращими.

Щойно ви знайшли пул, внесіть у нього криптовалюту через свій гаманець. Це все, що вам потрібно зробити і ви почнете заробляти пасивний дохід. Стейкерам не потрібні особливі технічні навички, оскільки процеси стейкінгу на більшості платформ прості та вимагають виконання кількох простих кроків. Наприклад, користувач не повинен створювати смарт-контракт, оскільки він вже включений у функцію платформи.

Типи стейкінгу криптовалют

Інвестори DeFi завжди повинні враховувати ризики, пов'язані з відносно новими та нестабільними криптовалютними активами. Для тих, хто готовий зіткнутися з такими ризиками, передбачені високі винагороди, але інвестування в мережу стейкінгу DeFi зі стабільною монетою може бути найкращим і найвигіднішим рішенням для інвесторів із помірнішим ризиком. Стейблкоїни практично не демонструють волатильність, але зазвичай забезпечують хорошу ліквідність для полегшення процесів торгівлі та стейкінгу.

Платформи розміщення синтетичних токенів — це нова мережа стейкінгу, яка дозволяє інвесторам торгувати традиційними активами, такими як акції та дорогоцінні метали з використанням криптовалюти. Synthetix — найбільш відома з існуючих платформ цього типу, побудована на Ethereum і заснована на системі, аналогічній MakerDao, де токен SNX використовується як застава для створення sUSD (синтетичний долар США) і, можливо, будь-якого синтетичного активу.

Окрім чистого стейкінгу, у шанувальників PoS-монет є різні типи стейкінгу, два з яких найбільш популярні: прибуткове фермерство і видобуток ліквідності.

Прибуткове фермерство

Прибуткове фермерство (англ. Yield farming) — це ще один вид децентралізованих фінансів, що дозволяє максимізувати прибуток та функції, дозволяючи учасникам переміщувати свої криптоактиви між різними платформами для стейкінгу.

У прибутковому фермерстві монети або токени використовуються не для перевірки транзакцій, а для забезпечення ліквідності криптовалютних бірж.

Фермери використовують ці платформи, щоб позичати або застейкати монети, щоб отримувати відсоток від доходу, що генерується платформою. Деякі також спекулюють на волатильності цін. Як і за звичайного стейкінгу, прибуткове фермерство забезпечується смарт-контрактами.

На відміну від традиційних ринків, перевага використання прибуткового фермерства полягає в гнучкості, яку воно забезпечує, з відкритими ринками 24/7, легкою автоматизацією, заснованою на смарт-контрактах, і без необхідності посередників, які дозволяють учасникам отримати доступ до багатьох можливостей для визначення персоналізованих інвестиційних стратегій.

Агрегатори стейкінгу — це платформи, які об'єднують кілька інших пулів ліквідності та протоколів, таких як Ethereum та Binance Smart Chain, в одному місці, щоб максимізувати прибуток користувачів, заощаджуючи їх час та підвищуючи ефективність угод із криптовалютою.

Видобуток ліквідності

Видобуток ліквідності (англ. Liquidity mining) аналогічний до вирощування врожаю і полягає в розміщенні криптоактивів у пулах ліквідності, що дозволяють торгувати без посередників на децентралізованих біржах (DEX). По суті, майнери ліквідності забезпечують ліквідність платформ DeFi, позичаючи свої активи в обмін на винагороду, таку як частка зборів платформи або недавно випущені токени.

Пул ліквідності зазвичай складається з торгової пари, тобто ETH/USDC, і так званий майнер або провайдер (LP) може вибрати будь-який актив у пулі, що полегшує трейдерам вхід чи вихід зі своїх позицій.

Ідея видобутку ліквідності полягає в тому, що кожна залучена сторона отримує якусь винагороду. Торгові платформи отримують необхідну для зростання ліквідність, LP отримують свою частку комісій, а трейдери отримують можливість брати участь і робити свій внесок у децентралізовану екосистему з усіма її перевагами.

Протоколи DeFi повинні забезпечувати кращі стимули, щоб мати можливість конкурувати в середовищі, що швидко розширюється, на благо учасників.

Що таке Proof-of-Stake (PoS)?

Proof-of-Stake (PoS) — це механізм консенсусу, спосіб перевірки транзакцій у блокчейні. Вузли в блокчейні мають бути згодні з поточним станом блокчейну та допустимими транзакціями.

Існують різні механізми консенсусу, які використовують криптовалюти. PoS є одним із найпопулярніших через його ефективність і тому, що учасники можуть отримувати винагороду за криптовалюту, яку вони вносять до стейкінгу.

Нагороди за стейкінг — це стимул, який блокчейни надають учасникам. Кожен блокчейн має певну кількість крипто-винагород за перевірку блоку транзакцій. Коли ви вносите криптовалюту до стейкінгу, і вас обирають для перевірки транзакцій, ви отримуєте винагороди.

Переваги стейкінгу

Переваги та недоліки стейкінгу можуть бути різними для стейкінгових платформ та стейкерів. Стейкерам подобається простий спосіб отримання пасивного доходу, вищі винагороди, ніж на банківському ощадному рахунку, та пряма участь у місії проекту, а також у безпеці та розвитку мережі.

З іншого боку, переваги для стейкінгових платформ включають використання стейкерів (валідаторів) для забезпечення безпеки та належного робочого процесу. Багато нативних токенів також забезпечує необхідну ліквідність для процвітання бізнесу. Крім того, в порівнянні з PoW перевага PoS полягає в меншій дії на навколишнє середовище.

Недоліки стейкінгу DeFi

Крім серйозних проблем, типових для індустрії криптовалют, таких як висока волатильність та безпека мережі, стейкінг криптовалют має й інші проблеми. Вивчення таких ризиків допоможе краще оцінити, чи підходить вам стейкінг та як його реалізувати.

Непостійний збиток

Непостійний збиток — це одна з проблем, з якою можуть зіткнутися постачальники ліквідності зі своїми грошима, і вона пов'язана з пулами ліквідності. Це відбувається, коли ви вносите токени в пул ліквідності, і їхня ціна змінюється порівняно з тим, коли ви надавали ці токени. Вилучення активу може статися зі збитком, який називається непостійним збитком.

Чим більше змінюється сума, тим більше ви зазнаєте непоправних збитків. Отже, пули ліквідності повинні гарантувати постачальникам ліквідності гідні стимули для участі.

Ціни на газ

Проблеми з масштабованістю Ethereum можуть призвести до різких стрибків цін на газ, що зробить виконання транзакцій досить дорогим. Ethereum залишається найпопулярнішою платформою DeFi, і тому його високі ціни на газ можуть значно уповільнити зростання сектора.

Слешинг

Слешинг — це ризик, який можуть являти блокчейни PoS. Це відбувається, коли валідатори блокчейну не можуть правильно перевірити транзакції і поводяться нечесно через простої або транзакції з подвійним підписом. У цьому випадку валідатор і делегатори можуть втратити частину своїх токенів або винагород.

Враховуючи всі обставини, ви повинні мати на увазі, що стейкінг — це сектор криптовалют, що зароджується, і тому його необхідно практикувати і розвивати. Хоча він уже демонструє великий потенціал і є цінною альтернативою традиційним фінансовим інструментам, він все ще знаходиться на ранній стадії експериментів, що створює безліч проблем. Тим не менш, жорстка конкуренція між зростаючим числом платформ по всьому світу може лише допомогти галузі консолідуватися, залучаючи більше користувачів у крипто-простір.

Перспективи стейкінгу

Стейкінг є великою перевагою, яку блокчейни PoS мають у порівнянні з платформами PoW. Розвиток та можливості, які надає DeFi, численні, особливо з урахуванням того, що різні концепції, функції та послуги можуть бути об'єднані та взаємопов'язані для створення системи безмежних транзакцій.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.