Що таке шиткоїни і як на них заробляти?

Чому деякі криптовалюти називають шиткоїнами? Як створити власний шиткоїн або прибутково інвестувати у такі монети? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

7 червня 2022 - 21:26
24 листопада 2023 - 21:41
 0  36
Що таке шиткоїни і як на них заробляти?

За останні кілька років на ринку криптовалют з'явилися десятки проектів, які сміливо можна назвати революційними. Багато з них допомагають екосистемі блокчейна стати більш інноваційною та зручною для численних користувачів. Більше того, технологія блокчейна стала активно використовуватись у різних сферах життя на благо людству.

Однак на кожний гарний проект припадає до десятка сумнівних та малокорисних авантюр, більш відомих як шиткоїни. Останнім часом на ринку з'явилося до тисячі нових монет. Сумно те, що більшість цих криптовалют не мають реальної цінності. Вони існують насамперед для того, щоб приносити прибуток своїм творцям, і практично не мають жодної користі для розвитку блокчейну.

У цій статті ми спробуємо розібрати поняття шиткоїна, щоб допомогти швидко їх розпізнати. Також ми опишемо реальні ризики, пов'язані з шиткоїнами, а також їх етичний вплив на простір блокчейна в цілому. Все це має допомогти вам захистити себе від невдалих інвестицій або, принаймні, дати вам чітке уявлення про те, що на вас чекає попереду.

Що таке шиткоїни?

Визначення того, що таке шиткоїн, може бути дуже суб'єктивним. Якщо запитати фаната Bitcoin про шиткоїни, він відповість, що будь-який альткоїн є таким. З іншого боку, деякі прихильники Ethereum назвуть BTC малокорисною монетою через невелику кількість варіантів її використання. Навіть криптовалюти з ТОП-10 з капіталізації іноді відносять до «сміттєвих» токенів. Наприклад, XRP приписують до категорії шиткоїнів через високий рівень централізації його мережі.

Однак, якщо бути максимально об'єктивними, визначення цього терміну можна сформулювати наступним чином:

Шиткоїни (англ. shitcoin) — це категорія криптовалют, які не мають жодної фундаментальної цінності, а також не несуть жодних корисних інновацій та технологій для екосистеми блокчейну.

Вони можуть бути небезпечними для потенційних інвесторів, оскільки шиткоїни у своїй більшості мають вигляд успішних проектів, хоча фактично це далеко не так.  Багато «сміттєвих» токенів створюються виключно для того, щоб заробляти гроші на недосвідчених інвесторах, застосовуючи схеми маніпулювання ринком, такі як Памп і дамп та інші.

Як з'явилися шиткоїни?

Найращими прикладами шиткоїнів є мем-коїни, такі як Dogecoin. Творці DOGE випустили цю криптовалюту як жарт. Так вони хотіли висміяти надмірно серйозні капіталістичні принципи отримання прибутку на ринку криптовалют. Вийшла дешева криптовалюта з безкінечною емісією. Однак, несподівано для багатьох DOGE став надзвичайно популярним засобом отримання прибутку.

Через активну участь у просуванні монети таких відомих особистостей у соціальних мережах, як Ілон Маск, DOGE став квінтесенцією шиткоина — суцільний абсурд та жодної суті. Незважаючи на жахливі фундаментальні показники, ціна DOGE злетіла в основному через ажіотаж навколо нього.

Що ще сумніше, цей приклад породив десятки, якщо не сотні мем-токенів, таких як Shiba Inu (SHIB), Floki та інших криптовалют на собачу тематику. Більшість із них мають ще меншу цінність, ніж Dogecoin, з квадрильйонами токенів у обігу та повністю централізованим запасом.

При цьому варто зазначити, що шиткоїни — це не лише монети-меми. На жаль, під цю категорію підпадає великий спектр криптовалютного ринку, і їх не завжди легко розпізнати.

Як розпізнати шиткоїни?

Існує кілька способів оцінити життєздатність цифрових валют. В аналізі нових монет варто звернути увагу на три основні характеристики, такі як:

Фундаментальність

Перше, на що потрібно звернути увагу у криптовалюті, — це її функціональність. Щоб мати реальну цінність, у неї має бути чітка мета та практичні варіанти її використання у межах власної екосистеми. Більше того, якщо це нова монета, ці варіанти використання мають бути як мінімум на одному рівні з тими, що вже представлені на ринку. Щоб виправдати своє існування, в ідеалі, токен блокчейна має суттєво покращити вже існуючі варіанти використання та придумати нові. Це важлива характеристика, яка безпосередньо впливає на конкурентоспроможність із існуючими криптовалютами.

Найважливішим інструментом для аналізу цінності монети буде технічна документація. Потрібна не просто її наявність, але щоб цей технічний документ був добре написаний, продуманий, простий для розуміння та містив важливу інформацію, таку як:

 1. Мета монети;
 2. Архітектура блокчейна та механізм консенсусу;
 3. Докладний огляд його токеноміки, систем винагороди та протоколів випуску;
 4. Реалістична дорожня карта подальшого розвитку.

Крім того, перш ніж заглиблюватися в проект через його технічну документацію, криптовалюта повинна мати гідний веб-сайт. Тримайтеся подалі від проектів, на веб-сайтах та в технічних документах яких є помилки та неточності. Швидше за все, це явна ознака шиткоїнів або, що ще гірше, відвертого шахрайства з так званими скамкоїнами.

Команда

Наступним кроком для аналізу криптовалюти є ознайомлення з командою розробників. Більшість шиткоїнів не розкривають справжніх імен людей, які працюють над проектом, а члени команди зазвичай ховаються за псевдонімами.

Хоча анонімна команда і не є стовідсотковим сигналом небезпеки, проте інвестору стає вже набагато складніше оцінити, чи є монета шахрайською. Соціальні мережі — це найкращий спосіб почитати реальні відгуки про криптовалюту. Спробуйте з'ясувати, чи були раніше члени команди залучені до сумнівних схем («накачування та скидання» та інших).

З іншого боку, якщо у складі команди є кілька відомих імен, малоймовірно, що криптовалюта виявиться шиткоїном.

Цифри

Нарешті, вам слід уважніше вивчити токеноміку криптовалюти. Тут слід проаналізувати досить багато характеристик, у тому числі:

 1. Максимальна пропозиція — шиткоїни зазвичай мають або необмежений запас монет, або неймовірно великий, що зрештою ще гірше. Шиткоїн з одним квадрильйоном токенів в обігу ніколи не зможе стати справжнім засобом збереження вартості, оскільки він ніколи не буде досить дефіцитним;
 2. Ринкова капіталізація — через величезну пропозицію більшості шиткоїнів ринкова капіталізація часто завищена. Легко потрапити до ТОП-100 криптовалют із ринкової капіталізації, коли в обігу знаходяться трильйони токенів;
 3. Розподіл пропозиції — у життєздатної криптовалюти мають бути тисячі різних власників. Загальною характеристикою шиткоїна є концентрована пропозиція, коли більшість токенів розподіляється між декількома адресами. Зазвичай це гаманці засновника, які дозволяють команді контролювати ціну, викидаючи на ринок безліч токенів;
 4. Ліквідність — ліквідність неймовірно важлива, оскільки вона визначає, чи зможете ви легко продати свої токени, якщо ціна почне падати. Щоб оцінити ліквідність криптовалюти, ви можете перевірити щоденні обсяги торгів та порівняти їх із усталеними криптовалютами з ТОП-50.
Наведені вище способи дослідження криптовалют ще називають фундаментальний та технічний аналіз.

Як створити шиткоїн?

Створити власний шиткоїн насправді не так вже й складно. Детально вивчивши те, як вони створені та виведені на ринок, буде найкращим способом навчитися їх виявляти та уникати! Нижче наведено типовий чек-лист дій команди розробників шиткоиїна:

 1. Виберіть найпопулярнішу платформу смарт-контрактів;
 2. Виберіть тему для свого шитоїна. Це може бути монета-мем або символ чергового повстання у блокчейн-просторі;
 3. Підніміть галас навколо своєї монети! Створіть веб-сайт із маловідомими модними слівцями, такими як «інноваційний», «перетворюючий», «Web 3.0» або «DeFi 2.0»;
 4. Напишіть заплутаний технічний документ із безпрецедентною економікою токенів та революційними ідеями, які надзвичайно важко зрозуміти. Пропонуйте вирішення неіснуючих проблем;
 5. Переконайтеся, що існує не менше трильйона монет, щоб навіть невеликий рух ціни вашого токена в долі центу міг зробити вас багатим;
 6. Обіцяйте власникам криптовалюти божевільну прибутковість не менше 10 000% річних. Пропонуйте стейкінг, майнінг та інші способи заохочення, щоб надати ще більше варіантів винагороди у шиткойнах;
 7. Створіть фальшиву спільноту в соціальних мережах, щоб підтримувати ажіотаж. Використовуйте ейрдропи та безкоштовні роздачі, оскільки немає нічого, що люди люблять більше, ніж безкоштовні гроші;
 8. Почніть накачувати вартість монети за допомогою фіктивної торгівлі між десятком адрес. Тримайте ціну на низькому рівні, щоб вона не привертала увагу регулюючих органів.

З огляду на те, що 90% нових монет на ринку криптовалют сліпо дотримуються цього чек-листа, ми не можемо звинувачувати ЗМІ та державні органи в тому, що вони продовжують вважати все, що пов'язано з криптовалютою, інноваційним шахрайством.

Як купити шиткоїни?

Перш ніж ви продовжите, і почнете інвестувати свої гроші в шиткоїни, давайте почнемо цей розділ із заяви про відмову від відповідальності. До цього моменту ви повинні були вже зрозуміти, що «сміттєві» токени можуть бути вигідними лише для короткострокових інвестицій. Під час ведмежого ринку подібні інвестиції на тривалий термін миттєво знеціняться, і ви втратите величезні гроші. А якщо їхня ціна істотно впаде, малоймовірно, що цифри будь-коли відновляться до колишніх значень.

Ви можете використовувати три основні методи покупки:

 1. Децентралізовані свопи зазвичай є найкращим місцем для пошуку шиткоїнів. Командам не потрібно проходити процедуру лістингу, що спрощує випуск токенів на ринок. Поки хтось створює пул ліквідності, такий проект буде доступним для покупки;
 2. Навіть авторитетні біржі, такі як Binance, Okex, Gate.io та Coinbase, мають у своїх списках деяку частку шиткоїнів. Якщо є достатній попит на подібні проекти, централізовані біржі охоче додадуть їх до списку криптовалют для торгівлі;
 3. Ви можете брати участь у різних ICO, IEO і IDO та купувати шиткоїни за BTC або ETH ще до того, як вони з'являться на ринках.

Загалом, купити шиткоїни дійсно легко. Але залишається питання, чи дійсно вам це потрібно? Часто недосвідчені інвестори при появі галасу навколо «сміттєвих» монет не думаючи скуповують їх на вершині ринку (коли ціна максимально задерта), а звідти вартість токена буде скочуватися тільки вниз.

Підведення підсумків

Подобається нам це чи ні, шиткоїни складають більшу частину крипторинку. Привабливість отримання неймовірного прибутку за невеликих інвестицій дозволяє цим монетам розмножуватися, як гриби після дощу. Тим не менш, вони залишаються неймовірно ризикованими інвестиціями, і що менше шиткоїнів у вашому портфелі, тим краще. Якщо NFT створюють певні етичні дилеми, то шиткоїни їх не створюють, оскільки вони від самого початку на 100% неетичні.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.