Що таке альткоїни і які криптовалюти можна віднести до цієї категорії?

Що таке альткоїни? Які криптовалюти можна віднести до цієї категорії? Які переваги та недоліки альткоїнів? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

13 Липень 2022 - 15:05
24 листопада 2023 - 21:58
 0  73
Що таке альткоїни і які криптовалюти можна віднести до цієї категорії?

Альткоїнами зазвичай називають всі криптовалюти, які з'явилися після запуску Bitcoin (BTC). Тим не менш, деякі люди вважають, що альткоїни — це всі криптовалюти, крім Bitcoin (BTC) та Ethereum (ETH), тому що багато монет є форками двох найпопулярніших криптовалют або створювалися на їх основі. Деякі альткоїни використовують різні механізми консенсусу для перевірки транзакцій та відкриття нових блоків, а також намагаються відрізнятись від BTC та ETH, надаючи нові можливості або варіанти використання своїх токенів.

Більшість альткоїнів розробляються і випускаються розробниками, які мають інше бачення або варіанти використання своїх токенів або криптовалют в цілому. Також якісні криптопроекти намагаються обійти або виправити проблеми, які мають вже існуючі криптовалюти.

Пояснення альткоїнів

«Альткоїн» — це поєднання двох слів «альт» (англ. alt — «альтернатива») і «коїн» (англ. coin — «монета»). Зазвичай цей термін використовується для опису всіх криптовалют та токенів, крім Bitcoin. Альткоїни належать блокчейнам, для яких вони були спеціально розроблені. Багато хто з них є форками — поділом блокчейна, несумісного з вихідним ланцюжком, — Bitcoin та Ethereum. Ці форки зазвичай мають більше однієї причини виникнення. У більшості випадків група розробників не погоджується з іншими та відколюється, щоб створити власну монету.

Багато альткоїнів використовуються у своїх блокчейнах для виконання якоїсь функції, наприклад, ефір використовується в Ethereum для оплати транзакційних комісій. Деякі розробники створили форки Bitcoin (наприклад, як Bitcoin Cash), щоб переосмислити проект і конкурувати з BTC як спосіб оплати.

Інші форки рекламують себе як спосіб збирання коштів для певних проектів. Наприклад, токен Bananacoin є форком Ethereum. Він з'явився у 2017 році як спосіб зібрати кошти для бананової плантації у Лаосі, яка, як стверджувалося, вирощує органічні банани.

Факт: Dogecoin, популярна мем-монета, була спочатку створена як жарт. Проект є форком Litecoin, який, у свою чергу, відокремився від Bitcoin у 2011 році. Якими б не були цілі створення DOGE, він був розроблений як цифровий спосіб оплати.

Альткоїни намагаються покращити криптовалюти та блокчейни, на основі яких створювалися, маючи власне бачення розвитку. Також вони мають на меті усунути проблеми з масштабуванням мережі та іншими обмеженнями і недоліками, які властиві існуючим криптовалютам. Першим альткоїном є Litecoin, який з'явився у 2011 році в результаті форку блокчейну Bitcoin. У Litecoin використовується інший механізм консенсусу Proof-of-Work (PoW), званий Scrypt (вимовляється як es-crypt), який менш енергоємний і швидший, ніж механізм консенсусу Bitcoin SHA-256 PoW.

Ефір — ще один альткоін. Однак він не походить від Bitcoin. Він був розроблений Віталіком Бутеріним, доктором Гевіном Вудом та деякими іншими для підтримки Ethereum, найбільшої у світі масштабованої віртуальної машини на основі блокчейну. Ether (ETH) використовується для оплати учасникам мережі за роботу з перевірки транзакцій, яку виконують їхні машини (простіше кажучи, майнінгу).

Типи альткоїнів

Альткоїни бувають різних видів та категорій. Нижче наведено основні типи альткоїнів, а також короткий опис з їх призначенням. Варто відзначити, що деякі криптовалюти можуть відноситись відразу до кількох типів альткоінів.

Платіжний токен

Як випливає з назви, платіжні токени призначені для використання як валюта — для обміну цінностями між сторонами Litecoin — яскравий приклад платіжного токена.

Стейблкоїни

З моменту своєї появи криптовалюти схильні до сильної волатильності, ускладнюючи процес торгівлі. Метою стейблкоїнів є зниження загальної волатильності шляхом прив'язки їх вартості до певного активу, такого як фіатні валюти, дорогоцінні метали або інші криптовалюти. Резервний актив призначений для стабілізації курсу та компенсації вартості, якщо стейблкоїн зіткнеться з проблемами. Коливання цін на стабільні монети не повинні виходити за вузький діапазон.

Найпопулярнішими стабільними монетами є Tether (USDT), MakerDAO (DAI) та USD Coin (USDC). У березні 2021 року гігант із обробки платежів Visa Inc. (V) оголосив, що почне проводити деякі транзакції у своїй мережі в USDC через блокчейн Ethereum, а пізніше в 2021 планує розгорнути додаткові розрахункові потужності в стейблкоінах.

Токени безпеки

Токени безпеки — це токенізовані активи, які пропонуються на фондових ринках. Токенізація — це передача вартості від активу до токену, який потім стає доступним інвесторам. Будь-який актив може бути токенізований, наприклад, нерухомість чи акції. Щоб це працювало, актив має бути захищений та утримуватися. В іншому випадку токени марні, тому що вони нічого не репрезентують. Токени безпеки регулюються Комісією з цінних паперів та бірж США, оскільки вони призначені для використання як цінні папери.

У 2021 році компанія Exodus, що займається Bitcoin-гаманцем, успішно завершила розміщення токенів Reg A+, сертифіковане Комісією з цінних паперів та бірж, що дозволило конвертувати звичайні акції на суму 75 мільйонів доларів у токени на блокчейні Algorand. Це була історична подія, тому що це був перший цінний папір цифрових активів, який пропонував акції емітента із США.

Утилітарні або службові токени

Утилітарні токени використовуються для надання послуг у мережі. Наприклад, їх можна використовувати для придбання послуг, сплати мережевих зборів або погашення винагород. Filecoin, який використовується для придбання місця для зберігання в мережі та захисту інформації, є прикладом службового токена.

Ether (ETH) також є службовим токеном. Він призначений для використання в блокчейні Ethereum та віртуальній машині для оплати транзакцій. Стабільна монета USTerra використовує службові токени, щоб спробувати зберегти свою прив'язку до долара, яку вона втратила 11 травня 2022 року, шляхом карбування та спалювання двох службових токенів, щоб створити знижувальний чи підвищувальний тиск на її ціну.

Службові токени можна придбати на біржах та зберігати, але вони призначені для використання в мережі блокчейну для забезпечення її функціонування.

Мем-монети

Як випливає з їхньої назви, мем-монети створені як жарти або висміювання інших відомих криптовалют. Як правило, вони набирають популярності за короткий період часу, часто їх рекламують в Інтернеті відомі впливові особи або інвестори, які намагаються отримати короткостроковий прибуток.

Багато людей називають різке зростання альткоїнів цього типу у квітні та травні 2021 року «сезоном монет-мемів», коли сотні цих криптовалют демонструють величезний процентний приріст, заснований на чистій спекуляції. Найбільш популярними мемкоїнами за ринковою капіталізацією є Dogecoin (DOGE) та SHIBA INU (SHIB).

Факт: Первинні пропозиції монет (ICO) — це аналог первинної публічної пропозиції (IPO) в індустрії криптовалют. Компанія, яка прагне зібрати гроші для створення нової монети, програми або послуги, запускає ICO для збирання коштів.

Токени управління

Токени управління надають власникам певні права у блокчейні, такі як голосування за зміни в протоколах або участь у рішеннях децентралізованої автономної організації (DAO). Оскільки вони зазвичай є рідними для приватного блокчейну і використовуються для цілей блокчейну, вони є службовими токенами, але через своє призначення стали сприйматися як окремий тип.

Скамкоїни

Скамкоїни — це найнебезпечніший вид альткоїнів. Назва цього типу альткоїнів походить від слова «скам» (від англ. scam — «афера, шахрайство») і коїн (від англ. coin — «монета»). У цю категорію входять криптовалюти, які мають на меті вкрасти гроші у інвесторів. Такі монети, як правило, активно рекламуються як ті, що мають неймовірний потенціал прибутку і непомірну пасивну прибутковість. На жаль, більшість альткоїнів, що входять до категорії скамкоїнів, потрапили до неї вже після реалізації зловмисниками шахрайської схеми.

Плюси та мінуси альткоїнів

Переваги Недоліки
  • Покращують слабкі сторони іншої криптовалюти. Альткоїни — це «покращені версії» криптовалют, з якої вони з'явилися, тому що їх метою є усунення недоліків.
  • Ніжча популярність і менша ринкова капіталізація. У альткоїнів менший інвестиційний ринок порівняно з Bitcoin. BTC загалом займав близько 40% світового ринку криптовалют із травня 2021 року.
  • Висока живучість. Альткоїни з більшою корисністю мають більше шансів на виживання, тому що у них є конкретні варіанти застосування (як ETH у блокчейні Ethereum).
  • Менш ліквідні в порівнянні з Bitcoin. Ринок альткоїнів характеризується меншою кількістю інвесторів і меншою активністю, що призводить до низької ліквідності.
  • Великий вибір. Інвестори можуть вибирати з широкого спектру альткоїнів, які виконують різні функції у криптоекономіці.
  • Важко визначити варіанти використання. Не завжди легко провести різницю між різними альткоїнами та відповідними варіантами їх використання, що робить інвестиційні рішення ще більш складними та заплутаними.
  • Багато альткоїнів є скамкоїнами або розробники та спільнота втратили інтерес до проектів. Є кілька «мертвих» альткоїнів, які зрештою забрали численні долари інвесторів.

Майбутнє альткоїнів

Поточна ситуація з альткоїнами та ринком криптовалют загалом має спільні риси з тими обставинами, які призвели до федерального випуску долара в 19 столітті. У той час у Сполучених Штатах циркулювали різні форми місцевої валюти. Кожен із них мав унікальні характеристики та був підкріплений іншим інструментом.

Місцеві банки також випускали валюту, у деяких випадках забезпечену фіктивними резервами. Така різноманітність валют та фінансових інструментів відповідає поточній ситуації на ринках альткоїнів. Сьогодні на ринках доступні тисячі альткоїнів, кожен з яких претендує на те, щоб служити різним цілям та ринкам.

Поточний стан справ на ринках альткоїнів навряд чи можна об'єднати в єдину криптовалюту. Але також ймовірно, що більшість з тисяч альткоїнів, що котируються на криптовалютних ринках, не виживуть. Ринок альткоїнів, швидше за все, об'єднається навколо групи альткоїнів — тих, які мають високу корисність, варіанти використання та тверду мету блокчейну, — які домінуватимуть на ринках.

Якщо ви хочете диверсифікувати ринок криптовалют, альткоїни можуть бути дешевшими, ніж Bitcoin. Однак ринок криптовалют, незалежно від типу монети, молодий та нестабільний. Криптовалюта все ще знаходить свою роль у світовій економіці, тому краще обережно підходити до всіх криптовалютів.

У який альткоїн краще інвестувати?

Кращий альткоїн для інвестування залежить від вашого фінансового стану, цілей, терпимості до ризику та ринкових обставин. Найкраще самостійно ознайомиться з найперспективнішими проектами, а також проконсультуватися з експертом у сфері криптовалют.

ТОП-3 найкращих альткоїну

У трійку найкращих альткоїнів за ринковою капіталізацією входять Ethereum (ETH), USD Coin (USDC), Tether (USDT).

У що краще інвестувати в Bitcoin чи альткоїни?

Яка криптовалюта краща — це суб'єктивна думка, заснована на особистих переконаннях. Перш ніж купувати криптовалюту, варто поговорити з професійним фінансовим консультантом щодо інвестування.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.