Що таке скамкоїни і як їх розпізнати?

Скамкоіни є однією з найпоширеніших шахрайських схем на ринку криптовалют, яка використовується для виманювання грошей у довірливих інвесторів.

2 червня 2022 - 12:23
24 листопада 2023 - 21:40
 0  26
Що таке скамкоїни і як їх розпізнати?

Скамкоїн — це криптовалюта, що спеціально створена з метою крадіжки грошей у необізнаних інвесторів. Їх творці зазвичай рекламують монети як ті, що мають неймовірний потенціал прибутку і непомірну пасивну прибутковість. Проте шахраї ніколи не виконають цих обіцянок. Коли скамкоїн досягає піку інтересу з боку спільноти, команда зникає з вкладеними в неї грошима.

Неймовірний потенціал прибутку на ринку криптовалют приваблює інвесторів-початківців, у яких ще мало досвіду у вивченні ринку. Великі гроші також приваблюють і шахраїв. За допомогою різних хитрощів вони користуються синдромом ФОМО та довірливістю новачків у криптовалюті, щоб позбавити їх важко зароблених грошей.

Головний винуватець таких історій — відсутність регулювання сфери криптовалют. З появою блокчейну Ethereum та смарт-контрактів будь-який бажаючий практично без зусиль може створити свій власний токен. Цей механізм має широкий спектр переваг для екосистеми блокчейну з одним суттєвим мінусом. Цим недоліком є ​​потужний інструмент для створення скамкоїнів та обману інвесторів на величезні суми грошей.

Таким чином, скамкоїни є однією з основних причин, через які сфера блокчейна страждає від негативної критики з боку ЗМІ та державних орагнів. На кожен інноваційний проект припадає десятки шахрайських монет та шахрайських NFT. Деякі є відверто фальшивими монетами, які навіть не працюють на блокчейне. У той час як у коді інших є бекдори, які дозволяють творцям контролювати весь запас токенів.

Однак не слід плутати шиткоїни зі скамкоїнами. Хоча вони обоє не мають внутрішньої цінності, у шиткойнів, принаймні, немає навмисної мети — вкрасти гроші в інвесторів. Якщо бути гранично обережним, інвестиції в шиткойн іноді можуть дати хороші результати, особливо в короткостроковій перспективі. З іншого боку, покупка скам-монет майже завжди закінчується втратою всіх вкладених коштів. Найгірше, шахраї можуть зламати крипто-гаманець інвестора, і він втратить набагато більше, ніж просто інвестиції в скамкоїни.

Основні типи скам-монет

Щоб більше ускладнити ситуацію, шахраї розробили кілька способів реалізації своїх планів. Існують три основні категорії шахрайських схем, кожна з яких має свої характеристики, про які вам слід знати:

Схема Понці (піраміда)

Схема Понці за визначенням бере гроші в інвесторів і розподіляє їх серед інших інвесторів. Це працює доти, доки або не залишиться грошей для роздачі, або творець скам-монети не вирішить, що накопичив достатньо коштів.

Такі схеми засновані виключно на ажіотажі та завжди обіцяють неймовірну рентабельність інвестицій. Зазвичай, вони будуються навколо спільноти інсайдерів, які просувають монету в Telegram і діляться фальшивими доходами, щоб дуже швидко залучити максимальну кількість інвесторів. У деяких випадках подібні проекти не мають жодного блокчейну і повністю покладаються на обіцянку примарного прибутку.

Схема «Витягування килима»

Витягування килима — це вид крипто-шахрайства, коли команда, що стоїть за монетою, раптово відмовляється від проекту та зникає з грошима інвесторів. Ця схема застосовується на децентралізованих біржах (DEX), коли шахраї виснажують ліквідність монети, роблячи її непридатною для використання.

Щоб повністю зрозуміти схему «Витягування килима», потрібно докладніше описати принцип роботи DEX, таких як Uniswap або PancakeSwap. Ці платформи покладаються на пули ліквідності, щоб надати трейдерам достатню ліквідність для свопів токенів. Щоб залучити користувачів для цього, біржові платформи пропонують різні методи заохочення, такі як майнінг або фармінг.

У випадку скамкоїнів творці можуть вивести монету в тренди TikTok або Twitter, збільшуючи ліквідність, щоб створити хибний образ здорового ринку. В результаті користувачі вносять і скам-токени, і ETH в пул ліквідності. Івестори роблять це в надії, що ціна скамкоїна виросте, і в майбутньому вони зможуть обміняти його на більшу кількість ETH.

Однак розробники-зловмисники можуть залишити бекдор-код у смарт-контракті, що дозволить викачувати ETH з пулу. Як тільки ETH більше не залишиться, вартість токена падає до нуля, залишаючи інвесторів з непотрібними «мішками» монет, які ніхто не захоче купувати.

Шахрайство з ICO

Шахрайство з ICO — це попередній продаж токена, за рекламою якого не стоїть ніякого реального проекту. Шахрайство засноване на обіцянці, що токен принесе неймовірні інновації у простір блокчейну. Однак у багатьох випадках ніякого проекту фактично немає, і інвестори, які купують токени, залишаються з непотрібними монетами без можливості їх використання чи продажу. Варто зазначити, що шахрайство з ICO було набагато поширенішим у минулому.

На щастя, сьогодні ви можете брати участь у законних ICO на таких платформах, як Binance Launchpad або Coinlist. Ці платформи ретельно вивчають проекти перед тим, як вони потраплять до списку, що значно знижує можливість вкладення коштів у шахрайство.

Як розпізнати скамкоїни?

Перше, що ви повинні зрозуміти — шахраї націлені переважно на людей, які вважають, що можуть дуже швидко розбагатіти за допомогою криптовалют. Хоча криптовалюти і мають великий інвестиційний потенціал, проте вони далекі від схем швидкого збагачення. Успішне інвестування в криптовалюту вимагає терпіння та холоднокровності. Щоб уникнути вкладень у скам-монеты, вам необхідно заздалегідь провести якісне дослідження, яке включає:

  • Перевірка веб-сайту та технічного опису токена. Це буде вашим першим кроком у перевірці порядності проекту. Кожен справжній криптопроект має добре оформлений інформативний сайт. Крім того, у технічній документації повинні бути докладно описані цілі проекту, його архітектура та токеноміка. Уникайте монет з технічними документами, в яких багато технічних нісенітниць, і які важко читати.
  • Дослідження команди. Не менш важливо перевірити, чи не пов'язані з проектом будь-які сумнівні імена. Відстежуйте попередню роботу в галузі та досягнення команди. Виконайте зворотний пошук зображень у Google, щоб переконатися, що це справжні люди, а не зображення із фотостоків.
  • Виконання математичних розрахунків. Пам'ятайте про сюрреалістичні обіцянки короткострокової віддачі від ваших інвестицій. Якщо цифри звучать дуже добре, щоб бути правдою, зазвичай так воно і є. Перевірте загальну кількість токенів і перегляньте, яку ціну в доларах США може реально досягти монета в порівнянні з BTC або ETH.

Щоб уникати шахрайства, не варто сліпо дотримуватися всіх порад в Інтернеті. Перш ніж інвестувати в нову, неперевірену криптовалюту, завжди необхідно провести дослідження.

Відомі випадки шахрайства зі скамкоїнами

Щоб завершити статтю про скам-монети, давайте згадаємо ще кілька сумнозвісних проектів, які мали місце бути в минулому. Це дозволить краще зрозуміти жахливий ефект скамкоїнів на ринок криптовалют.

Bitconnect

Цю аферу було здійснено під час повального захоплення ICO у 2017 році, коли всі шукали наступний великий проект для інвестицій під час бичачого ринку. Команді Bitcoinnect вдалося переконати інвесторів вкласти 2 мільярди доларів шляхом продажу токенів BCC за BTC. Вони пообіцяли власникам BCC неймовірну тривідсоткову прибутковість, що відшкодовується BTC через дуже заплутаний механізм. Під впливом ажіотажу токени BCC злетіли з 0,17 центів до 450 доларів за монету.

Але незабаром після того, як монета досягла цього історичного максимуму, Bitconnect просто закрилася, забравши з собою біткоїни інвесторів. Вартість BCC впала майже до нуля, залишивши спонсорів без грошей.

SushiSwap

У серпні 2020 року кожен ентузіаст DeFi уважно стежив за SushiSwap, новою децентралізованою біржею, яка обіцяла безпрецедентну прибутковість за забезпечення ліквідності для свого протоколу. Здавалося, все йшло неймовірно добре для цієї платформи, яка набирала значного впливу в екосистемі DeFi. Навіть авторитетні компанії перевіряли смарт-контракти, щоб переконатися у їхній безпеці.

Саме в цей момент анонімний розробник SushiSwap, шеф-кухар Номі, забрав 50% ліквідності SUSHI/ETH і відразу ж продав ці кошти. Розробник залишив бекдор у смарт-контрактах, що давав йому доступ до 10% всієї ліквідності протоколу. Внаслідок цього ціна на SUSHI різко впала, через що значна частина шанувальників DeFi втратила віру в систему.

Пізніше Номі повернув кошти, але репутації платформи вже було завдано непоправної шкоди. Сьогодні SushiSwap залишається однією з провідних платформ DeFi, але багато хто пам'ятає її тільки через вчинок її творця.

Squid Game Token

Одним із останніх прикладів шахрайства у сфері криптовалют є ігровий токен Squid, який працював на Binance Smart Chain. Типова шахрайська монета, вона була створена після галасу навколо надзвичайно популярного телешоу «Гра в кальмара» від Netflix. Ця афера звернула увагу на непрофесійний веб-сайт, аматорську технічну документацію та повністю анонімну команду. Останньою ознакою того, що з цим проектом щось не так, було те, що користувачі могли купувати токени SQUID тільки за BNB, але їм не дозволялося їх продавати.

Тим не менше, час для цього був якнайкращим. У цей період (листопад 2021) мем-монети набирали обертів, і люди, які інвестують у них, заробляли мільйони. Таким чином, інвестори побачили у SQUID нові можливості.

Ціна токенів злетіла до 2,861 долара США, що стало гарним моментом для творців, щоб продати свої токени учасникам ринку, що нічого не підозрювали. Вони забрали всю ліквідність, внаслідок чого за лічені хвилини ціна токена впала до 0,0007926 доларів.

Висновок

На ринку криптовалют присутні тисячі монет, які не мають іншої мети, крім як вкрасти гроші інвесторів. А зі зростанням ринку DeFi, шахрайство стало ще поширенішим явищем, ніж раніше. Завдяки новим ланцюжкам блоків, таким як BSC та Avalanche, що використовують смарт-контракти, потрапити в пастку при покупці шахрайських монет стало ще простіше.

Авторитетні біржі, такі як Coinbase та Binance, роблять все можливе, щоб уникнути лістингу скамкоїнів, але вам завжди слід проводити додаткові дослідження, перш ніж купувати якусь нову криптовалюту.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.