Що таке форк криптовалюти?

Навіщо потрібен форк криптовалюти? Чим софт-форк відрізняється від хард-форку? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

18 травня, 2022 - 23:43
11 січня, 2023 - 01:27
 0  11
Що таке форк криптовалюти простими словами?

Майже всі криптовалюти функціонують завдяки децентралізованому програмному забезпеченню з відкритим вихідним кодом, яке ще називають блокчейном (англ. blockchain). Коли спільнота конкретного проекту вносить зміни до протоколу блокчейна або базового набору правил, тоді відбувається форк (англ. fork).

Після запуску криптовалюти у її розвитку вже беруть участь не лише початкова команда розробників, а й ціла спільнота людей з різних країн світу. До цієї групи входять ті, хто зацікавлений у підтримці та розвитку проекту. Програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом передбачає те, що кожен може зробити свій внесок у покращення блокчейну. Мережа блокчейну отримала свою назву, тому що в буквальному значенні складається з блоків даних. Щоб візуалізувати поняття блокчейна, потрібно уявити собі довгий поїзд з безліччю вагонів. Ланцюжок блоків дозволяє простежити аж до першої транзакції в мережі.

Форк (розгалуження) відбувається щоразу, коли спільнота вносить зміни до протоколу блокчейна або базового набору правил. У цей момент ланцюжок розділяється, створюючи другий блокчейн, який поділяє всю свою історію з оригіналом, але тепер, з урахуванням змін, вже рухається в новому напрямку.

Які види форків існують?

Як ми зазначили раніше, більшість цифрових валют мають незалежні групи розробників, відповідальні за зміни та поліпшення мережі. Форки необхідні для того, щоб зробити конкретну криптовалюту безпечнішою та/або додати нові необхідні функції.

Інколи розробники можуть використовувати форк як основу для створення нових монет та цілих екосистем. В залежності від серйозності змін, що вносяться в блокчейн, фактично існує два види форків:

  1. Софт-форк: можна порівняти з легким оновленням програмного забезпечення. Поки з цими змінами погоджуються всі учасники спільноти, він стає новим набором стандартів цієї криптовалюти. Софт-форки використовуються для розширення можливостей та додавання нових функцій, як правило, на рівні програмної складової. Оскільки кінцевим результатом є єдиний ланцюжок блоків, зміни сумісні з блоками до форка.
  2. Хард-форк: сама назва передбачає істотні зміни в блокчейні, коли код змінюється настільки сильно, що нова версія більше не має зворотної сумісності з попередніми блоками. При цьому сценарії блокчейн поділяється на дві частини: вихідний блокчейн і нову версію, яка дотримується нового набору правил. Це створює нову криптовалюту і є джерелом багатьох відомих монет. Криптовалюти, такі як Bitcoin Cash та Bitcoin Gold, розвинулися з оригінального ланцюжка Bitcoin за допомогою хард-форку.

Чому виникають форки?

Подібно до того, як все програмне забезпечення в сучасному світі потребує оновлення, блокчейни також потребують вдосконалення:

  • Щоб розширити функціональність;
  • Для усунення загроз у безпеці мережі;
  • Вирішити розбіжності всередині спільноти з приводу подальшого напряму розвитку криптовалюти.
Читайте також: Що таке сід-фраза для криптогаманця та як її безпечно зберігати?

Як форки продовжують змінювати криптоіндустрію?

Блокчейн Ethereum призначений для запуску «розумних контрактів», які є фрагментами коду, що автоматично виконують набір зумовлених дій при дотриманні певних критеріїв. Застосунки для смарт-контрактів включають в себе: від ігор до інструментів логістики та децентралізованих програм DeFi.

Блокчейн Ethereum виконує функцію платформи, на якій працюють усі ці застосунки. Мережу можна порівняти з операційною системою комп'ютера. У цій аналогії різні форки, що відбулися з Ethereum — Ethereum, Ethereum Classic та Ethereum 2.0 — є більш новими версіями операційної системи, в яких з'явилися нові функції, підвищена ефективність та/або виправлені недоліки, що були допущені раніше.

Старий форк може залишатися стабільною платформою, що добре зарекомендувала себе, в той час як новий форк може пропонувати розробникам абсолютно нові способи взаємодії з ним. Зрештою, старі та нові версії можуть об'єднуватися або продовжувати розвиватися окремо одна від одної.

Думайте про софт-форк як про «оновлення програмного забезпечення», коли ваш телефон просить вас оновитися до останньої версії ОС. А про хард-форк як про зовсім нову версію операційної системи, таку як Linux і Mac OS — це еволюція старої платформи UNIX, півстолітньої давності.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.