Що таке технологія Web 3.0 і як вона пов'язана з блокчейном та криптовалютами

Що таке Web3? Де використовується технологія Web 3.0? Як вона пов'язана з блокчейном та криптовалютами? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

15 червня 2022 - 09:20
28 грудня 2023 - 22:03
 0  37
Що таке технологія Web 3.0 і як вона пов'язана з блокчейном та криптовалютами
Зображення: brokker.news

Винахід Інтернету започаткував розвиток технології Всесвітньої павутини (World Wide Web, WWW). Пізніше процес еволюції WWW почали класифікувати, надавши кожному етапу неофіційні версії. Кожна ітерація стосується окремої базової структури Інтернету. Для позначення етапів розвитку використовуються ярлики: Web 1.0, Web 2.0 та Web 3.0.

Web 1.0 відноситься до ранньої версії Інтернету, Web 2.0 описує загалом появу нинішньої ери Всесвітньої павутини, а Web 3.0 малює картину Інтернету майбутнього.

Щоб зрозуміти Web 3.0, спочатку потрібно вникнути у дві попередні версії і те, що вони собою представляють. Тільки так можна оцінити прогрес та різницю між першою та третьою ітерацією. Нижче наведено короткий огляд кожної версії Всесвітньої павутини та їх внесок у розвиток Інтернету.

Web 1.0

Коли Інтернет став доступним для громадського користування на початку-середині 1990-х років, він виконував базову версію обміну інформацією з одного комп'ютера на інший. Веб-сайти, які він використовував для передачі цієї інформації, також залишалися статичними та дуже простими. Інформація, що розміщувалася на веб-сайтах, також була текстовою та не містила інтерактивних програм. Ця епоха тривала приблизно з початку 1990-х до початку 2000-х років.

Web 1.0 був першим випадком використання протоколу передачі гіпертексту (HTTP), який створив Інтернет таким, яким ми його знаємо сьогодні. Перший сайт з'явився в 1991 році. Але з огляду на те, що Web 1.0 був досить примітивним, обмеження, які він ніс разом із собою, залишалися досить очевидними. Саме тут на перший план вийшла потреба розробки більш привабливого контенту.

Web 2.0

Як тільки користувачі Web 1.0 почали помічати недоліки ранньої версії Інтернету, вони відкрили двері для Web 2.0 та його численних переваг. Одним з найбільших плюсів тут була доступність динамічного контенту, який міг змінюватись від інтерактивних веб-сайтів до взаємопов'язаних сторінок. Навіть ті, хто раніше не користувався Web 1.0, були змушені спробувати Web 2.0. Той факт, що в цей час Інтернет став доступнішим, також сприяв розвитку Web 2.0.

Ця ера почалася на початку 2000-х, і на момент написання статті вона все ще продовжується. Саме за допомогою Web 2.0 ви можете переглядати динамічний контент в Інтернеті, запускати онлайн-додатки за допомогою хмарних обчислень та користуватися службовими програмами, такими як YouTube та Uber. Насправді ви переглядаєте цю інформацію у самому Web 2.0.

Web 3.0

Тепер виникає питання, що таке Web 3.0 і як він повинен працювати. Простіше кажучи, Web3 відноситься до наступної ітерації Всесвітньої мережі. Як наступник Web 2.0, ця версія Інтернету націлена на те, щоб вийти за межі звичних інтерактивних веб-сайтів або програм. Натомість він обіцяє перевернути концепцію присутності в Інтернеті з ніг на голову. Якщо описати просту пропозицію, це означає створення децентралізованих платформ і самодостатніх додатків.

Варто відзначити, що на сьогоднішній день Web 3.0 є загальною концепцією нової версії Всесвітнього павутиння, а не готовим продуктом.

Децентралізовані та самодостатні веб-ресурси відносяться до веб-сайтів та програм, які не контролюються центральним органом, таким як Google або Apple. Натомість ці онлайн-платформи призначені для створення, запуску та розповсюдження користувацького контенту. У той же час вони сприймаються як самодостатні та виживають за рахунок інтересів користувачів. Відмінним прикладом такого варіанту використання є криптовалюта, де цифрові гаманці та децентралізовані біржі криптовалют можуть діяти як автономні платформи виключно завдяки підтримці користувачів.

Веб 2.0 проти 3.0

Оскільки Web 2.0 — це поточна версія WWW, може бути важко уявити Web 3.0, який міг би перевершити сучасний Інтернет. Web 2.0 відрізняється унікальними та розширеними характеристиками контенту соціальних мереж, широкими можливостями підключення та потужними онлайн-додатками.

При цьому важливо розуміти, що хоча створені користувачами медіа, вірусний контент і динамічні програми можуть здатися вершиною Інтернету, яким ми його знаємо, насправді це не так. Завдяки можливостям Web3. ми можемо з легкістю перевершити нинішню зручність використання, гнучкість та взаємозв'язок.

Це схоже на те, як розробники представляли майбутнє за межами Web 1.0, яка на той час була найпередовішою мережею зв'язку. Якби не було прагнення створити кращий Інтернет з розширеними функціональними можливостями, ми, можливо, ніколи не змогли б порівняти Web 2.0 і 3.0.

Децентралізація

Кожного разу, коли ви збираєтеся виконати транзакцію через Web 2.0, вона повинна пройти через централізовані процедури. Сюди входять веб-сайти електронної комерції, платформи «програмне забезпечення як послуга» (SaaS) та службові програми, такі як Airbnb та Uber.

Але, коли ви використовуєте платформу Web 3.0, ви можете легко отримати вигоду від децентралізованого рішення, якому не потрібно виконувати свої транзакції через центральний орган. Натомість він може обробляти та виконувати будь-які транзакції через децентралізовану платформу. Приклади можуть включати децентралізовані додатки (DApps) та криптовалютні гаманці.

Це означає, що вам не потрібно покладатися на комерційні організації для виконання бажаних дій. Крім створення найбільш самодостатнього середовища, це також призводить до зниження витрат по транзакціям. Це одна з найважливіших причин, чому багато людей зацікавлені в тому, щоб дізнатися, що таке Web 3.0 і яку користь він може принести для повсякденних завдань.

Прозорість

Додатки Web 2.0 стали для багатьох довгоочікуваними, стилізованими та безпечними сервісами. Від онлайн-банкінгу до онлайн-знайомств — все це спонукає нас використовувати Інтернет, коли ми знаходимося за кілька сантиметрів від телефону, планшета або екрана комп'ютера.

Але якою б відкритою не здавалася реалізація, факт полягає в тому, що Web 2.0 працює під декількома рівнями секретності. Незважаючи на те, що створюється суворо контрольований продукт, але цей факт робить його менш прозорим для користувачів. Тільки розробники або вибрані оператори мережі знають, що відбувається із транзакціями на сервері. Навіть коли користувачів інформують про їхні дії, інформація не розкривається повністю.

У Web 3.0 ця концепція стає протилежною тому, як було раніше, і відкриває двері для дуже прозорого процесу з великою кількістю проектів з відкритим вихідним кодом, протоколів та реєстрів, що не відміняються. Наприклад, ті, хто переводить кошти в криптовалюті через Web 3.0, можуть бачити перед собою список транзакцій, що не відміняються.

Доступність

Неважко очікувати, що нова версія тієї ж технології технічно перевершуватиме попередницю. Технологічні можливості Web 3.0 набагато перевершують ті, що є у Web 2.0. Це особливо очевидно з точки зору безпеки, доступності та інноваційних варіантів використання.

Web3 полегшує використання машинного навчання (МО) та штучного інтелекту (ІІ), які приносять велику користь для спрощення процесів, скорочення витрат та підвищення ефективності. Наприклад, Web 3.0 міг би повністю використовувати семантичні фрази, щоб відмовитися від результатів, орієнтованих на ключові слова. Таким чином істотно спрощується пошук та використання інформації. Конкретну реалізацію вищезгаданої ідеї можна буде побачити у додатках та веб-сайтах після повноцінного переходу Всесвітньої мережі на Web 3.0.

Корисність

На перший погляд може здатися, що у Web 2.0 вже приділяє максимально можливу увагу корисності, але це далеко не так. Web 2.0, безумовно, може допомогти службовим програмам, таким як оренда житла, виклик таксі та цифрові гаманці. Але він не може забезпечити одноранговий підхід через необхідність присутності третьої сторони між цими транзакціями.

У Web 3.0 основна увага приділяється корисності та доступності, де можна отримати доступ до децентралізованих програм з прямими зв'язками між зацікавленими сторонами. Це могло б зробити такі транзакції та з'єднання зручнішими та доступнішими для всіх учасників, при цьому приділяючи увагу їхній безпеці.

Наприклад, коли ви дізнаєтеся, що таке Web 3.0, стане очевидним, що однорангові (P2P) з'єднання є центром нової концепції Інтернету. Web3 дозволяє виконувати такі транзакції через мережі блокчейнів.

Конфіденційність

Web 2.0 має багато переваг. Але конфіденційність даних не входить до їх числа. Оскільки майже кожен додаток отримує дані про своїх користувачів або навіть купує їх через сторонні платформи. Доступ до даних користувача негативно впливає на безпеку та конфіденційність. Багато платформ зобов'язують своїх відвідувачів ділитися інформацією, щоб підвищити зручність користування сервісами.

З Web3 та використанням програм на основі блокчейну ви самостійно зможете вирішувати, з якими сторонами ділитися своїми особистими даними, а з якими ні. За допомогою спеціалізованих програм ви також зможете претендувати на компенсацію за дані, якими погодилися поділитися. Це може підвищити популярність Web 3.0 навіть серед тієї аудиторії, яка в даний час не використовує персональні онлайн-програми з міркувань конфіденційності.

Web3 є особливо цінним для тих, хто хоче будь-що захистити свою конфіденційність. А також зацікавити тих, хто не надто побоюється ділитися своїми даними, якщо процес відбувається на їх власних умовах, та з достатньою компенсацією. Таким чином, Web 3.0 може принести додаткову фінансову вигоду.

Масштабованість

Завдяки поєднанню хмарних обчислень та загальних ресурсів на деяких платформах, Web 3.0 дозволить створити та популяризувати потужніші системи. Крім надання людям швидкого доступу до своїх особистих даних, необхідної інформації та конкретних рішень, це також дасть розробникам можливість створювати більш складні програми через Інтернет.

Як зазначено вище, Web3 може спростити доступ до використання програм на основі машинного навчання та штучного інтелекту, водночас поступаючись дорогою загальним сховищам та обчислювальним рішенням в Інтернеті. Загальні ресурси допоможуть запустити нові програми від розробників-початківців, особливо тих, у кого може не вистачити особистих ресурсів для втілення свого бачення в життя.

Криптовалютні платформи та децентралізовані біржі є чудовим прикладом потенційного використання Web 3.0. Незважаючи на те, що ці рішення залишаються ефективними в конкретних галузях, доступність Web3 робить їхню роботу практично безшовною. Всі вищезгадані факти роблять Web 3.0 високоефективною версією Інтернету, ще більш функціональною, ніж попередник.

Ключові можливості Web 3.0

Децентралізовані мережі та ключові можливості Web 3.0 дозволяють досягти самодостатності. Щоб сформувати чітке уявлення про те, на що здатний Web3, нижче представлені найбільш популярні потенційні характеристики:

Технологія Блокчейн

Технологія блокчейна — це більшість бачення, яке пропонує Web 3.0. За допомогою цього криптографічно захищеного середовища ви можете отримати небачені раніше децентралізовані програми. Завдяки застосуванню технології блокчейну можна втілити в життя різні інноваційні рішення, які включають, крім іншого, фінансовий захист, безпеку даних та моніторинг інформації.

Бачення Web 3.0 полягає в тому, щоб встановити безшовні з'єднання з цими рішеннями на основі блокчейну, а також зробити їх частиною типової інтернет-мережі. Це дозволить звичайним користувачам Інтернету отримувати вигоду з можливостей технології блокчейн та використовувати її у своїх інтересах.

Самодостатні системи

З акцентом Web 3.0 на використанні штучного інтелекту та машинного навчання у всьому Інтернеті ви можете розраховувати на взаємодію з більш самодостатніми системами. Сюди можуть входити пошукові системи, які покладаються на семантичну інформацію, а не на збіги ключових слів; веб-сайти, які взаємодіють із відвідувачами через чат та пропозиції на базі штучного інтелекту, а також програми, які оптимізують взаємодію з користувачем завдяки даним, отриманим із етичних джерел.

Частина таких рішень вже використовується в Web 2.0. Але в Web 3.0 все це має вийти на новий рівень. Це також полегшило б доступ до Всесвітньої павутини, що постійно розширюється, і доступність інформації, що міститься в ній.

Користувацькі платформи

При вивченні того, що таке Web 3.0 і чим він відрізняється від свого попередника, відразу спадає на думку характеристика децентралізації. Ця децентралізація потрібна не тільки для того, щоб уможливити транзакції з криптовалютою. Але також для підтримки таких ініціатив, як платформи соціальних мереж, керовані спільнотою та платформи обміну даними, контрольовані користувачами.

У деяких випадках ці платформи можуть не повністю керуватися користувачами, але компенсувати своїй аудиторії використання їх рішень. Деякі з цих пропозицій вже успішно реалізовані в Web 2.0, що дозволяє припустити, що вони можуть стати основною частиною Web 3.0. Можливо, одним з найпопулярніших прикладів є Brave Browser, який платить своїм користувачам за перегляд реклами на сайтах-учасниках.

Практичні варіанти застосування Web3

Згадані ідеї поки що є спільними концепціями застосування Web3, але ми готові запропонувати практичні варіанти реалізації цієї технології. Технологія блокчейн дозволяє відмовитися від централізації у широкому діапазоні варіантів використання. Це означає, що кожен учасник Web3 є автономною особою, яка приймає рішення, і не пов'язана з централізованими службами. Таким чином, поява смарт-контрактів дозволила на практиці реалізувати по-справжньому революційні концепції:

  • NFT (невзаємозамінні токени) — це унікальні цифрові активи, які можуть становити будь-яку цінність. Вони мають усі переваги блокчейна, такі як незмінність, прозорість і простота передачі. Хоча в даний час невзаємозамінні токени в основному використовуються як цифрові предмети колекціонування, їх корисність неймовірно велика. NFT можуть виступати як токени для доступу до функціональних можливостей смарт-контрактів, таких як право голосу в DAO.
  • Криптовалюти — нова форма цифрових грошей, яка відрізняється від дисфункціональної централізованої фінансової системи, в якій ми застрягли протягом століть.
  • DeFi — децентралізована фінансова система, незалежна від фінансових установ, яка спирається на NFT, криптовалюти та децентралізовані програми, що працюють на технології блокчейн.
  • DAO — децентралізовані автономні організації з плоскою ієрархією, які координують свої дії за допомогою токенів та смарт-контрактів.
  • Децентралізовані облікові дані — входи на основі гаманця, які дозволяють користувачам взаємодіяти з інтернет-програмами без процедур KYC, які перешкоджають їх конфіденційності.

Це лише невеликий приклад того, що насправді може дати Web3. Що ще важливіше, завдяки розгортанню цих концепцій ми тепер можемо відкрито і вільно співпрацювати на децентралізованій основі. До того ж, дозволяє радикально відмовитися від усталеного мислення централізованих інтернет-сервісів та додатків, керованих однією упередженою організацією.

Web3 як інструмент для загального блага

Однією з найбільших переваг Web3 є розширений інструментарій для спільної роботи. Хоча раніше ми могли вільно співпрацювати в Інтернеті, Web3 виводить це на зовсім інший рівень. Як ми вже згадували раніше, DAO є важливим елементом революції Web3.

У цих децентралізованих організаціях люди можуть співпрацювати без необхідності в центральному органі контролю. Замість того, щоб покладатися на довільні рішення центрального органу, правила організації заздалегідь визначені в смарт-контракті. Більше того, оскільки кожна взаємодія записується в реєстр, DAO залишається прозорим у всіх своїх діях. Учасники можуть використовувати токени блокчейна, щоб отримати доступ до права голосу та демократично брати участь в організаційних процедурах.

Хоча цей метод ще не довів своєї ефективності для комерційних організацій, DAO стали благом для некомерційних організацій. Децентралізовані автономні організації надали благодійним організаціям та соціальним платформам інструменти глобального співробітництва, які раніше були недоступні. Отже, ми спостерігаємо поширення етичних DAO, які різними способами намагаються покращити наш загальний добробут на цій планеті.

Деякі платформи DAO, такі як протокол Toucan, дозволили торгувати квотами на викиди вуглецю та принесли компенсацію викидів вуглецю у маси. Завдяки децентралізації Toucan дозволив звичайним людям отримати доступ до раніше непрозорої та непроникної ніші.

Інші, такі як Nouns DAO, накопичили мільйони доларів за рахунок продажу NFT і використовують ці кошти для розширення можливостей художників та благодійних організацій. І ми бачимо, що дедалі більше кліматичних активістів використовують децентралізовану модель для досягнення своїх цілей осмисленим чином.

Підсумовуючи, можна сказати, що Web3 безперечно стає потужним інструментом, що дозволяє свідомим людям з усього світу брати участь у спільних проектах для загального блага. Важливо розуміти, що Web 3.0 — це радше концепція, ніж повністю готовий продукт. Досить абстрактно визначати їх у термінах, які конкретно відрізняють Web 3.0 від 2.0. Розвиток свіжої версії Всесвітнього павутиння відбувається на наших очах, і багато нових, а також несподіваних варіантів застосування технологій нам ще доведеться побачити.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.