Що таке оглядач блокчейна та як він працює?

Що таке оглядач блокчейна та як він працює? Як використовувати блокчейн-провідник для пошуку інформації про транзакції та адреси? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

24 Липень 2022 - 22:24
24 листопада 2023 - 22:06
 0  58
Що таке оглядач блокчейна та як він працює?

Оглядач блокчейна або блокчейн-провідник (англ. explorer blockchain) — це платформа для пошуку, перегляду та аналізу даних у межах конкретної мережі. Подібно до веб-браузеров, що дозволяють переглядати сайти та їх сторінки в Інтернеті, оглядачі дозволяють переміщатися по вибраному блокчейну. У криптоспільноті іноді їх також називають «Google для криптовалюти та блокчейну», а все тому, що провідники дозволяють витягувати важливі дані про транзакції з криптовалютою, такі як адреси, комісії та інше.

Як вибрати оглядач блокчена?

У кожної криптовалюти або блокчейна є свої відмінні риси, тому для конкретної мережі потрібен свій власний оглядач блокчена. Це означає, що ви не зможете відстежувати транзакції Ethereum (ETH) за допомогою провідника для Bitcoin (BTC).

Деякі популярні криптовалюти, такі як Bitcoin та Ethereum мають кілька інструментів для дослідження своїх блокчейнів. Користувачі Bitcoin, найчастіше, віддають перевагу: Blockchain.com, Blockchair, BlockCypher та Tokenview. А для аналізу даних Ethereum використовуються такі оглядачі, як Etherscan та Ethplorer. Деякі токени можуть похвалитися списком з десятка різних провідників, кожен з яких прагне бути кращим за конкурентів, пропонуючи своїм користувачам зручність та унікальний набір функцій.

Факт: Оглядачі блокчейна бувають офіційними, як, наприклад, однойменний провідник мережі Solana, так і сторонніми. SolScan є стороннім оглядачем блокчейну, оскільки був розроблений учасниками спільноти Solana.

Щоб знайти блокчейн-провідник для певної криптовалюти, можна скористатися пошуком у Google, ввівши запит «оглядач блокчейна [+ назва криптовалюти]». Також список доступних оглядачів доступний на таких веб-сайтах, як CoinMarketCap або CoinGecko. Список провідників відображається на сторінці вибраної криптовалюти.

Слід зазначити, що існують приватні та загальнодоступні оглядачі блокчейнів, залежно від типу блокчейну. У загальнодоступних або закритих блокчейнах, таких як Bitcoin або Ethereum, читати реєстр та писати в ньому може будь-хто. У той час як у приватному чи контрольованому блокчейні читати та робити записи у реєстрі можуть лише обрані.

Як використовувати блокчейн-провідник?

За допомогою провідника блокчейна можна виконати безліч дій, включаючи відстеження інформації про нещодавно видобуті блоки, історію транзакцій, пропускну здатність мережі, а також пошук першого блоку в певному ланцюжку або так званого генезисного блоку. Інтерфейс блокчейн-оглядачів завжди має рядок пошуку, за допомогою якого можна знайти транзакції, адреси, блоки та вбудовані текстові дані. До того ж деякі з них пропонують своїм користувачам ознайомитися з Білою книгою конкретного криптопроекту.

Завжди простіше, коли є конкретна причина, через яку ви будете використовувати оглядач. Саме тому розглянемо кілька простих прикладів того, як можна його використовувати.

Історія транзакцій

Можливість переглядати історію транзакцій є однією з найпопулярніших функцій блокчейн-оглядача. Традиційні платіжні сервіси дозволяють клієнтам відстежувати лише власні транзакції, в той час як загальнодоступний блокчейн дозволяє переглядати дані практично будь-якого гаманця.

Щоб отримати інформацію про Bitcoin-адресу, потрібно просто скопіювати її та вставити в рядок пошуку вибраного провідника, наприклад, Blockchair. Потім платформа перенаправить вас на сторінку, де буде розміщена інформація, пов'язана з Bitcoin-адресою, включаючи загальну кількість вхідних і вихідних транзакцій, загальну кількість отриманих і відправлених BTC, а також остаточний баланс у доларах.

Існує можливість перегляду журналу всіх транзакцій, пов'язаних з BTC-адресою, завдяки якій можна отримати додаткову інформацію про кожну транзакцію, включаючи ідентифікатор транзакції або хеш, суму, а також відправника та одержувача.

Статус транзакцій

Провідник блокчейна можна використовувати для перевірки стану очікуваних та завершених транзакцій із зазначенням кількості мережевих підтверджень. Отримавши необхідну кількість підтверджень, вкрай малоймовірно, що транзакція може бути скасована. Щоб перевірити поточний статус транзакції, просто введіть її ідентифікатор у поле пошуку.

Кожна криптовалюта має свою кількість необхідних підтверджень для успішного завершення транзакції. Наприклад, найбільша криптобіржа в США Coinbase вимагає щонайменше три підтвердження для завершення транзакції BTC та не менше 35 підтверджень для завершення транзакції ETH.

Використовуючи блокчейн-провідник, можна побачити кількість непідтверджених транзакцій, перейшовши до розділу «непідтверджені транзакції» на Blockchain.com або розділ « очікуючі транзакції» на Etherscan.

Кількість монет в обігу

Оглядачі надають необхідні дані не лише про транзакції та адреси, а й інформують про актуальний стан певного блокчейну в цілому. Таким чином, вони містять безліч корисних графіків щодо складності мережі, розміру мемпулу, середнього розміру блоку, а також загальної кількості криптовалюти в обігу.

Щоб дізнатися, скільки Bitcoin зараз перебуває в обігу, перегляньте графік «В обороті» на Blockchair. У момент написання публікації в обігу знаходилося 19 102 315 BTC, або близько 91% з 21 млн. — максимально можливої ​​кількості Bitcoin, яку колись буде видобуто.

Середня комісія за транзакцію

Мережеві збори BTC і ETH не обмежені, а це означає, що вони можуть бути дуже великими через збільшення навантаження на мережу. Наприклад, комісія за транзакції в BTC підскочила до 50 доларів у 2017 році, коли монета досягла свого (на той момент) історичного максимуму у 20 000 доларів. Якщо встановити надто низьку комісію за транзакцію, переказ може зрештою повернутись назад відправнику. Щоб уникнути таких ситуацій, завжди перевіряйте графіки комісій за переказ криптовалюти за допомогою основних блокчейн-оглядачів.

Щоб дізнатися про поточні комісії за переказ ETH на іншу адресу, відвідайте сторінку «Ethereum Gas Tracker» на Etherscan. «Газ» відноситься до комісії, необхідної для успішного проведення транзакції в Ethereum. При цьому ціни на газ вказані у Gwei — деномінації ETH, що дорівнює 0,000000001 ETH.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.