Блокчейн Litecoin та криптовалюта LTC

Що таке Litecoin (LTC)? Як працює блокчейн та у чому його особливості? Чому LTC називають «сріблом»? Чим Litecoin відрізняється від Bitcoin? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

3 серпня, 2022 - 23:09
11 січня, 2023 - 20:56
 0  7
Litecoin (LTC): огляд криптовалюти, особливості блокчейну та історія створення

Litecoin (LTC) вважається першим альткоїном в історії криптовалют. Блокчейн був запущений 13 жовтня 2011 року з метою стати сріблом «порівняно із золотом Bitcoin» і, як і раніше, залишається однією з найбільших криптовалют з ринкової капіталізації.

Як і Bitcoin (BTC), Litecoin працює на блокчейні з відкритим вихідним кодом, який не контролюється центральним органом. Кожен оператор вузла Litecoin має копію блокчейну, щоб гарантувати, що нові транзакції не суперечать його історії транзакцій, а майнери допомагають обробляти нові транзакції, включаючи їх у знову видобуті блоки.

Litecoin та Bitcoin мають кілька ключових відмінностей. Транзакції в Litecoin відбуваються швидше, а запас монет більший. До того ж, використовується інший алгоритм хешування, щоб забезпечити справедливий майнінг для всіх, і вважається, що ці відмінності допомогли LTC досягти успіху і залишатися однією з найкращих криптовалютів протягом багатьох років.

Історія створення Litecoin

Litecoin був створений випускником Массачусетського технологічного інституту Чарлі Лі. Лі — колишній інженер Google, який зацікавився Bitcoin у 2011 році і, створивши Litecoin, приєднався до біржі криптовалют Coinbase як технічний директор у 2013 році.

Ставши частиною команди криптобіржі, Лі значною мірою відмовився від активної розробки Litecoin. У той час він заявляв, що вважає важливішим допомагати людям «володіти Bitcoin і зберігати Bitcoin», оскільки Litecoin «не був готовий» до зростання.

Наприкінці 2017 року Лі залишив компанію, щоб повністю зайнятися розробкою LTC. Зараз він є керуючим директором Litecoin Foundation, некомерційної організації, яка займається підтримкою криптовалюти.

У грудні 2017 року Чарлі Лі повідомив, що продав і пожертвував усі свої LTC, оскільки його часто звинувачували у маніпулюванні ринком у особистих інтересах за допомогою повідомлень у Twitter. Litecoin тоді торгувався на рекордно високому рівні близько 350 доларів, і крок Лі зазнав широкої критики.

Але для чого було створено Litecoin? В анонсі про створення Litecoin, опублікованому в жовтні 2011 року на форумі Bitcointalk, Лі зазначив, що він хотів «створити монету, яка буде сріблом порівняно із золотом Bitcoin», використовуючи кращі інновації Bitcoin та інших альтернативних криптовалют, протягом багатьох років.

Криптовалюта з'явилася після того, як Лі «пограв із базовим кодом Bitcoin» у спробі створити форк блокчейна Bitcoin. За його словами, спочатку це був «в основному кумедний побічний проект», але пізніше він отримав розвиток.

Litecoin відрізнявся від інших альткоїнів завдяки інноваціям, які включають поєднання вищої швидкості генерації блоків і використання алгоритму хешування Scrypt. Він також значною мірою уникав того, що називається премайнінгом, який дозволяє творцям криптовалюти на основі блокчейну добувати монети до того, як проект буде офіційно запущений для широкій аудиторії. Спочатку попередній майнінг використовувався як спосіб винагороди творців проекту та фінансування його розробки.

У той час багато членів спільноти бажали альтернативних криптовалют із чесним запуском, подібним до запуску Bitcoin. Коли Litecoin був запущений, Лі відповів на ці побоювання, заявивши, що одна людина або група, що контролюють велику кількість монет і використовують їх на свій розсуд, «суперечать децентралізованому баченню Bitcoin».

За тиждень до запуску LTC Лі випустив його вихідний код та двійковий файл, щоб люди могли протестувати майнінг до того, як проект буде запущений. Час запуску було визначено в ході опитування на форумі Bitcointalk, щоб учасники могли вибрати час, який їм найбільше підходить. Всі могли розпочати майнінг Litecoin одночасно, тому що всі зацікавлені знали дату запуску і повинні були внести прості зміни до своїх файлів, щоб розпочати видобуток реальних LTC.

Тим не менш, Litecoin все ж таки мав незначну кількість монет здобутих за допомогою премайнінгу. Загалом було видобуто 150 LTC як генезисний блок — першого в мережі — і спочатку було видобуто два наступні блоки для підтвердження його достовірності. Коли Litecoin було запущено, винагорода за видобуток одного блоку складала 50 LTC.

Відмінності між Litecoin та Bitcoin

Хоча Litecoin був запущений з метою стати цифровим «сріблом», як і BTC, це криптовалюта на основі блокчейну, заснована на однорангових мережах (P2P), яка була розроблена для усунення деяких ймовірних недоліків Bitcoin.

Мета Litecoin полягала в тому, щоб продавцям було простіше приймати платежі LTC, здійснюючи транзакції швидше, ніж у блокчейні Bitcoin. У середньому видобуток одного блоку Litecoin займає дві з половиною хвилини, що становить чверть від 10 хвилин Bitcoin. Це означає, що продавцям, які приймають лише безпечні транзакції, не потрібно чекати шести підтверджень у мережі цілу годину.

Хоча тут є компроміс щодо безпеки, продавці також можуть дочекатися додаткових мережевих підтверджень, щоб забезпечити велику безпеку при використанні Litecoin. Оскільки блоки в Litecoin у чотири рази швидше, складність майнінгу в його мережі коригується швидше, приблизно кожні три з половиною дні.

Щоб імітувати траєкторію генерації Bitcoin, події халвінгу Litecoin також було змінено. У той час, як генерація Bitcoin зменшується вдвічі кожні 210 000 блоків, генерація лайткойнів зменшується вдвічі кожні 840 000 блоків. Так само, щоб гарантувати, що останній Litecoin буде здобутий одночасно з останнім Bitcoin. Пропозиція LTC обмежена 84 мільйонами монет.

Порівняння мережі Bitcoin та Litecoin

Bitcoin Litecoin
Дата запуску 2009 2011
Ліміт пропозиції 21 мільйон 84 мільйона
Алгоритм хешування SHA-256 Scrypt
Час генерації блоку 10 хвилин 2.5 хвилин
Блоків за халвінг 210 000 840 000

В той час як Bitcoin використовує алгоритм хешування SHA-256, Litecoin використовує алгоритм хешування Scrypt, функцію отримання пароля-ключа. За словами Tarsnip, функція отримання ключа Scrypt була розроблена «для використання в онлайн-системі резервного копіювання Tarsnap і призначена для більшого захисту від апаратних атак з використанням грубої сили, ніж альтернативні функції».

Він був розроблений спеціально для запобігання потенційним атакам з використанням спеціалізованого обладнання для майнінгу, такого як спеціалізовані схеми (ASIC), оскільки спочатку вважалося, що Bitcoin буде вразливим для таких атак.

Алгоритм консенсусу Litecoin інтенсивно використовує пам'ять, щоб запобігти потенційній «гонці озброєнь» у майнінгу. На практиці таких гонок ніколи не було, і для використання в мережі Litecoin було розроблено спеціальне обладнання для майнінгу.

Litecoin використовує нові функції

Початкові зусилля криптовалюти були підкріплені реалізацією кількох функцій, які також були запропоновані та пізніше реалізовані в мережі Bitcoin. Ці покращення часто спрямовані на те, щоб забезпечити можливість масштабування мережі для обробки більшої кількості транзакцій за секунду без шкоди для децентралізації та забезпечення конфіденційності при транзакціях.

Segregated witness (Segwit)

Bitcoin та Litecoin у чомусь схожі, і тому обидва проекти можуть мати однакові оновлення. Litecoin часто застосовує їх у першу чергу, оскільки серйозна помилка в його мережі завдасть менших збитків, ніж у мережі Bitcoin. Ринкова капіталізація Litecoin історично перевершувала Bitcoin.

Однією з перших функцій, реалізованих у блокчейні Litecoin до того, як вона була додана до Bitcoin, була Segregated Witness (SegWit). У той час як SegWit вперше був запропонований для Bitcoin у 2015 році, Litecoin першим застосував цю технологію. Після того, як у LTC не було помічено жодних серйозних інцидентів, технологія була додана до Bitcoin.

SegWit, по суті, допомагає масштабувати криптовалюту, «відділяючи» дані цифрового підпису для кожної транзакції (свідка) за її межами, що дозволяє краще використовувати обмежений простір. Він був розроблений для вирішення проблем масштабування Bitcoin.

Litecoin запровадив SegWit на початку 2017 року, і завдяки успіху цієї функції у блокчейні її реалізація отримала підтримку Bitcoin. Спочатку SegWit був швидко прийнятий в Litecoin, набагато більшою мірою, ніж у блокчейні Bitcoin. Його прийняття поступово зростало в обох мережах.

Lightning Network

Lightning Network — це рішення для масштабування, яке, по суті, створює додатковий рівень поверх блокчейна криптовалюти, в якому транзакції виконуються швидко, а комісії мінімальні. Цей додатковий рівень складається із каналів оплати, створених користувачами. Спочатку він був розроблений для реалізації на блокчейні Bitcoin.

Як і SegWit, мережа була вперше реалізована на Litecoin, який багато хто використовував для тестування Lightning Network у реальних економічних умовах. Рішення масштабування другого рівня є спірним. На думку критиків, це підштовхує користувачів використовувати некастодіальні гаманці, на яких користувачам доведеться запускати власний вузол.

Впровадження Lightning Network у Litecoin було дещо повільним, тоді як впровадження Lightning Network у Bitcoin зростало у геометричній прогресії у перші місяці. Причиною уповільнення LTC може бути низька комісія за транзакції на базовому рівні.

Перший в історії атомний своп поза мережею між Bitcoin та Litecoin Lightning Network був успішно завершений у 2017 році. Чарлі Лі припустив, що Litecoin може підключати користувачів до Lightning Network, коли блокчейн Bitcoin перевантажений і комісії надто високі.

MimbleWimble

Протокол MimbleWimble є модифікованою реалізацією алгоритму Proof-of-Work (PoW), що лежить в основі блокчейну криптовалюти. Це запобігає ідентифікації окремих входів та виходів, пов'язаних з транзакціями, підвищуючи конфіденційність та ускладнюючи відстеження.

Litecoin запустив тестову мережу MimbleWimble у жовтні 2020 року, і її провідний розробник зосередився на тому, щоб спростити її тестування для «нетехнічних користувачів Litecoin». Варто зазначити, що немає єдиної думки про те, як краще використовувати протокол MimbleWimble для Litecoin чи Bitcoin.

Деякі розробники вважають, що злиття MimbleWimble з протоколом Bitcoin може призвести до небажаних результатів і буде занадто складним. В результаті дехто припустив, що його можна реалізувати як сайдчейн для Litecoin або Bitcoin.

Варіанти використання Litecoin

Litecoin був однією з перших успішних альтернативних криптовалютів, і згодом він зіткнувся з критикою через відсутність чіткої ціннісної пропозиції. Оскільки пропозиція обмежена та позиціонується як «срібло до золота Bitcoin», вона приваблює користувачів.

Інфляція Litecoin контролюється за допомогою механізму халвінгу. Оскільки криптовалюта була створена ще в 2011 році, її блокчейн виявився досить безпечним, щоб уникнути атак 51%, які відбуваються, коли організація чи організації, що займаються майнінгом, отримують понад 51% обчислювальної потужності, що забезпечує безпеку мережі, та використовують її для зміни історії блокчейну.

Надійність Litecoin є основним фактором, який грає на його користь. Оскільки він не постраждав від серйозних експлойтів, він дійсно розглядається як «срібло» світу криптовалют: надійна криптовалюта, яку можна використовувати для транзакцій за відносно низькою ціною.

Криптовалюта тепер також популярна серед інвесторів та трейдерів, які покладаються на її обмежену пропозицію та скорочення емісії, щоб спекулювати на її ціні. Враховуючи надійність монети, LTC можна використовувати в портфелі, щоб мати доступ до рухів ринку криптовалют без жодних негативних сюрпризів.

Підтримувати конфіденційність у мережі Litecoin набагато простіше, ніж у мережах з вищою комісією за транзакції, оскільки вартість переміщення коштів нижча. LTC також використовується для оплати товарів та послуг, і його підтримує більшість криптовалютних платіжних систем.

Litecoin — це високоліквідна криптовалюта, доступна на більшості великих криптовалютних бірж, що робить її ідеальною для трейдерів. Оскільки транзакції в його мережі відносно дешеві, деякі навіть використовують його для переміщення коштів між різними біржами або кредитними платформами, щоб уникнути високих комісій за транзакції в таких мережах, як Bitcoin або Ethereum.

Мережа Litecoin постійно обробляє понад 100 000 транзакцій на день і зазвичай має від 200 000 до 300 000 активних адрес. Хоча криптовалюта не така популярна, як мережа Bitcoin, її зручність у використанні є незаперечним фактом.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.