Що таке премайнінг криптовалют?

Що таке премайнінг криптовалюти? Які його переваги та недоліки? Як працює попередній майнінг? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашій докладній статті.

18 червня, 2022 - 23:28
11 січня, 2023 - 02:06
 0  9
Що таке премайнінг криптовалют і як він працює?

Премайнінг (англ. Pre-mining) — це процес створення певної кількості токенів у блокчейні до того, як криптовалюта буде запущена для широкої аудиторії. Він використовується як спосіб винагороди засновників, розробників або перших інвесторів проекту та тісно пов'язаний із первинним розміщенням монет (ICO). Криптоспільство дуже негативно ставиться до попереднього майнінгу через те, що премайнери часто отримують серйозну частку монет із загальної пропозиції.

Оскільки криптовалюти «добуваються» з використанням системи консенсусу, такої як Proof-of-Work (PoW), премайнінг по суті починає процес майнінгу групою інсайдерів до офіційного запуску блокчейну. Варто відзначити, що поняття «премайнінг» не слід плутати з криптовалютою «Premine», яка торгується на біржах під символом PMC.

Як працює премайнінг

Попередній майнінг дозволяє створити запас монет, резервуючи їх для розробників монети перед першим розміщенням (пропозицією) монет (ICO) криптовалюти.

Існує ціла низка причин, через які творці криптовалюти вирішують вдатися до практики премайнінгу:

  1. Для створення резервного фонду, з якого фінансуватиметься подальший розвиток монети;
  2. Монети, що пройшли ICO, можуть бути попередньо здобуті для попереднього продажу інвесторам;
  3. Премайнінг може використовуватися недобросовісними розробниками або біржами для торгівлі криптовалютами як спосіб власного збагачення.

Концептуально попередній майнінг схожий на практику пропозиції акцій засновникам або співробітникам стартапу перед первинним публічним розміщенням акцій (IPO) цієї компанії через потовий капітал. Попередньо здобуті монети отримають цінність одразу після того, як офіційно стануть доступними для торгівлі.

Читайте також: Що таке пресейл криптовалют?

Переваги попереднього майнінгу

Прибічники премайнінгу заявляють про те, що без такої практики у розробників буде менше стимулів створювати та розвивати свої блокчейн-проекти.

Створювачі криптовалют часто використовують монети, здобуті в рамках попереднього майнінгу, як спосіб оплати для розробників та експертів, які залучаються для розвитку проекту. Залучення кваліфікованих спеціалістів дозволяє підвищити безпеку, ефективність, результативність, анонімність та інші важливі характеристики проекту. У цьому сенсі попередній майнінг є схожим на метод заохочення перших співробітників у стартапах, коли вони отримують акції компанії як винагороду. 

Практика премайнінгу може бути виправдана у тому випадку, коли новий проект планує запустити ICO. Подібно до того, як IPO означає попередній продаж акцій великим інвесторам та установам, які отримують пріоритетну можливість інвестувати в перспективну компанію, ранні інвестори криптовалюти отримують певну кількість токенів пропорційно до їхніх інвестицій у проект на етапі ICO.

Незважаючи на вищесказане, процес попереднього майнінгу все ж таки має своїх критиків. Криптоспільство часто розцінює премайнінг як можливу ознаку шахрайства або схеми накачування та скидання з боку розробників. Ризик масового продажу токенів, випущених у рамках попереднього майнінгу, також впливає на репутацію та привабливість проекту.

Недоліки премайнінгу

Спільнота часто ставиться до премайнінгу вкрай нагативно. З 2017 по 2018 рік, коли ICO набуло неймовірної популярності, багато розробників перед публікацією вихідного коду свого проекту криптовалюти виділяли для себе певну кількість монет. Подібна практика викликала хвилю критики та недовіри від криптоінвесторів, які звинувачували розробників у відсутності прозорості проекту.

Процес премайнінгу навмисне тримався в таємниці від громадськості. Нечесні розробники прагнули створити високий попит та суттєво завищити ціну своїх монет до проведення ICO. Після завершення ICO розробники та інші інсайдери позбавлялися накопичених монет шляхом їх продажу на біржі. Щойно ці токени опинялися на ринку, їх вартість різко падала. Непередбачивши подібний сценарій, багато інвесторів зазнали серйозних збитків.

Також існує вид корупції з використанням попереднього майнінгу. Іноді регулятори бірж вимагають від розробників певну кількість монет як оплату за участь криптовалюти в лістингу. Коли криптовалюта починає торгуватися на будь-якій великій біржі, її вартість різко збільшується. Замість того, щоб займатися своїми прямими обов'язками, регулюючі органи намагаються скористатися своїм становищем для збагачення та особистої вигоди.

Премайнінг та інстамайнінг

Важливо розуміти, що премайнінг відрізняється від інстамайнінгу, хоча іноді обидва поняття неправильно використовуються як синоніми. Інстамайн, який також називають «фастмайн», виникає, коли блоки криптовалюти випускаються, але добуваються з більшою швидкістю, ніж передбачалося спочатку. Зазвичай це відбувається протягом перших кількох годин або днів після запуску проекту кількома майнерами.

Будь-яка криптовалюта, до якої застосовувалася практика попереднього майнінгу або інстамайнінгу, має бути ретельно вивчена потенційним інвестором, перш ніж буде ухвалено остаточне рішення інвестувати у неї свої гроші. Вкрай важливо переконатися, що творці такої криптовалюти не пішли шляхом заробітку грошей нечесним шляхом. 

Читайте також: Що таке скамкоїни?

Приклади попереднього майнінгу

  1. Ripple (XRP). До офіційного запуску токена XRP всі його запаси вже були попередньо добуті. Їхня загальна вартість на той момент становила 100 мільярдів доларів. Пізніше з'ясувалося, що засновники Ripple Labs Бредлі Гарлінгхаус, Крістіан А. Ларсен та Джед Маккалеб контролювали 50-70 відсотків усіх монет у обігу. Коли Джед Маккалеб пішов з Ripple у 2014 році, він скинув понад 1 мільярд XRP токенів на відкритий ринок у період з 2014 по 2019 рік. У результаті він заробив 135 мільйонів доларів. На цьому історія не закінчилась. Пізніше Маккалеб продав ще 1,2 мільярдів XRP і додатково заробив 411 мільйонів доларів. У результаті це переросло у судовий процес між SEC та Ripple, який звинуватив останнього у продажу XRP для отримання особистої вигоди. Рішення суду у справі на момент написання статті ще немає.
  2. Ethereum (ETH). Ця криптовалюта другого покоління, випущена у 2015 році. Вона також відома тим, що має попередньо видобуті монети ETH. За даними Ether Scan, розробники видобули 72 мільйони ETH, з яких 80% (60 мільйонів ETH) було випущено для широкої публіки, співзасновникам дісталося 10%, а фонд Ethereum Foundation отримав 10%. Це рішення також піддалося критиці з боку Метта Оделла, Bitcoin-підприємця, і в той час переросла в суперечку між сторонами в соціальній мережі Twitter.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.