Децентралізована біржа dYdX та криптовалюта DYDX

Що таке децентралізована біржа dYdX та як вона працює? Які продукти пропонує проект? Як отримати криптовалюту DYDX? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

6 вересня, 2022 - 17:13
12 січня, 2023 - 00:23
 0  15
dYdX (DYDX): огляд децентралізованої біржі, особливості криптовалюти

dYdX — це платформа децентралізованої біржі (DEX), яка пропонує варіанти безстрокової торгівлі для більш ніж 35 популярних криптовалют, включаючи Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Dogecoin (DOGE) та Cardano (ADA). Це одна з найбільших децентралізованих бірж у світі з погляду обсягу торгів та частки ринку.

dYdX була заснована Антоніо Джуліано (Antonio Juliano), підприємцем із Каліфорнії, у серпні 2017 року. Біржа була запущена в липні 2017 року і спочатку пропонувала маржинальну торгівлю криптовалютою, послуги кредитування та запозичення на рівні 1 Ethereum.

Перенесемося в серпні 2021 року: біржа dYdX почала пропонувати безстрокову крос-маржинальну торгівлю. У крос-маржинальній торгівлі користувачі можуть перерозподілити свій доступний баланс на платформі, щоб забезпечити ліквідність існуючих угод — популярний метод, що дозволяє уникнути ліквідації під час високої волатильності.

Протокол dYdX був побудований на основі смарт-контрактів Ethereum та накопичувальних пакетів STARK (з нульовим розголошенням) на базі Starkware. Платформа розпочала свій шлях у криптосфері, пропонуючи спотову торгівлю, і з того часу перезапустила три ітерації своїх послуг для децентралізації своїх компонентів. Як спосіб децентралізації обміну більша частина обміну dYdX побудована на протоколах без довіри, які публічно розширюються без будь-якого дозволу.

Як працює біржа dYdX?

Щоб точно знати, як працює dYdX, необхідно розуміти різні варіанти торгівлі, доступні на ринку та основні відмінності між ними.

Безстрокові ф'ючерсні контракти або просто безстрокові контракти дозволяють користувачам та інвесторам розміщувати ордери на купівлю чи продаж за фіксованою ціною на невизначений термін, тобто без дати закінчення терміну дії. Це відрізняється від спотової торгівлі, яка включає миттєвий продаж чи купівлю криптовалюти на основі ринкової ціни. З іншого боку, традиційні ф'ючерсні контракти мають обмеження часу для кожного ордера, яке автоматично руйнується після закінчення часу.

Як децентралізована біржа, dYdX в першу чергу є домом для безстрокових ринків, які зрештою розширилися, щоб запропонувати спотову та маржинальну торгівлю на блокчейні Ethereum рівня 1 та крос-маржинальні безстрокові активи рівня 2.

Торгівельні опціони на біржі dYdX

dYdX — одна з провідних децентралізованих бірж, що пропонує варіанти безстрокової торгівлі рівня 2, колекції невзаємозамінних токенів (NFT) для створення спільноти та тестову мережу Ropsten Ethereum для проектів, які шукають безризикові середовища тестування.

Протягом багатьох років, поки dYdX продовжує переслідувати свою мету повної децентралізації, біржа наслідувала поступовий підхід до випуску нових пропозицій послуг. У біржі dYdX є чотири ключові продукти:

  1. Безстрокова торгівля;
  2. Управління;
  3. Стейкінг;
  4. NFT.

Давайте докладно розглянемо асортимент продуктів, що пропонуються біржею dYdX (v3).

Безстрокова торгівля на біржі dYdX

Безстрокова торгівля — це флагманська пропозиція dYdX, яка дозволяє користувачам торгувати на відкритих ринках із безстроковими контрактами. В результаті інвестори можуть утримувати свої позиції на купівлю або продаж на невизначений термін, доки не будуть виконані заздалегідь визначені умови торгівлі. Наприклад, якщо користувач розміщує замовлення на продаж 1 Bitcoin за 100 000 доларів, замовлення залишатиметься активним доти, доки BTC не досягне 100 000 доларів і угода не буде завершена. Однак інвестор може розірвати контракт, попередньо закривши ордер на купівлю чи продаж.

Безстроковий dYdX пропонується як децентралізований маржинальний продукт, не пов'язаний із зберіганням, який забезпечує синтетичний вплив на різні криптоактиви. Безстрокові контракти будуються поверх базового активу, яким у разі dYdX є токени ERC-20 на основі Ethereum. В результаті dYdX дозволяє створювати нові класи активів, цінність яких визначається базовими активами на основі блокчейна.

Керування та стейкінг в dYdX

Приблизно через рік після запуску платформи dYdX біржа запустила DYDX, токен управління протоколом dYdX. Користувачі можуть заробляти токени DYDX за свою діяльність на DEX — з усіма сплаченими комісіями та відкритим відсотком.

Спільнота біржі dYdX дозволяє користувачам робити стейки на свої існуючі криптовалютні активи, щоб отримувати прибуток у DYDX, токені внутрішнього управління. Біржа пропонує два пули — пул ліквідності та пул безпеки — де користувачі можуть робити стейки в USD Coin (USDC) та отримувати винагороду за внесок у ліквідність біржі dYdX.

Крім того, токени DYDX можна використовувати на платформі для голосування спільноти та ініціатив з управління. Користувачі можуть використовувати свої резерви DYDX для голосування за пропозиціями спільноти, пов'язаними з різними оновленнями модулів, відновленням та грантами. Ви також можете підтримати спільноту, інвестуючи в токени DYDX через популярні криптобіржі, такі як Binance, Kraken та Coinbase.

Невзаємозамінні токени на dYdX

Остання пропозиція продукту dYdX — це колекція NFT під назвою Hedgies, колекція анімованих їжаків, створена двома незалежними цифровими художниками, Анною (Anna) та Ареком Кайдою (Arek Kajda). Колекцію NFT dYdX було запущено в лютому 2022 року, і з того часу було запущено 4200 NFT, випущених на блокчейні Ethereum.

Hedgies розподіляються між користувачами на основі їх торгової статистики та взаємодій із спільнотою, таких як голосування. Власники Hedgies NFT мають право на певні привілеї при торгівлі на dYdX. Мінтинг Hedgies коштує лише плати за газ і був створений для нагородження користувачів з різних приводів та здобутків.

Спотова та маржинальна торгівля на dYdX (застаріла версія)

dYdX пропонував послуги спотової та маржинальної торгівлі за протоколом блокчейну Ethereum рівня 1. Біржа відключила свою пропозицію рівня 1 1 листопада 2021 року і відтоді перейшла на пропозицію безстрокових продуктів рівня 2, що сприяє досягненню її мети стати справді децентралізованою біржею.

Біржа dYdX використовує смарт-контракти Ethereum для спотових та маржинальних угод. Подібно до інших централізованих та децентралізованих бірж, dYdX також пропонує торгові функції, включаючи стоп-лосс та лімітні ордери.

Майбутнє децентралізованої біржі dYdX

Для dYdX дорожня карта включає 100% децентралізацію до кінця 2022 року. Нині децентралізована біржа перебуває у третій версії. З dYdX v4 біржа прагне працювати як повністю децентралізована, без централізованих компонентів.

Більшість компонентів платформи dYdX v3 децентралізовані; однак компанія покладається на централізовані системи для книги ордерів та механізму зіставлення. В результаті повна децентралізація платформи dYdX означатиме децентралізацію книги ордерів та механізму зіставлення.

Четверта версія протоколу dYdX буде розгорнута як децентралізована та контрольована спільнотою торгова платформа з відкритим вихідним кодом. Очікується, що на додаток до повної децентралізації протоколу dYdX v4 будуть повторно введені торгові функції, такі як спот, маржа та додаткові синтетичні продукти. Компанія також має намір покращити існуючі варіанти маржі та забезпечення, а також інші торгові операції.

З dYdX v4 співтовариство відбере контроль у компанії dYdX Trading Inc., яка, в результаті, більше не зможе отримувати дохід від торгових комісій. Після схвалення спільнотою неможливість отримання доходу поширюватиметься і на підключені централізовані системи.

Незважаючи на властиву криптовалюту мету децентралізації фінансів, централізовані біржі, такі як Binance та Coinbase, домінують у торговому середовищі з погляду обсягів торгів. Одна з основних причин пов'язана із простотою регулювання централізованих організацій. Однак із децентралізацією dYdX має намір повернути владу спільноті інвесторів, забезпечуючи при цьому максимальну прозорість.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам.