Що таке блокчейн Cosmos і як працює криптовалюта ATOM

Що таке Cosmos (ATOM)? Чому платформу називають «Інтернетом блокчейнів»? Як працює Cosmos та яку функцію виконують токени ATOM? Відповіді на ці та інші питання читайте у нашому детальному огляді.

11 серпня 2022 - 12:11
14 грудня 2023 - 19:29
 0  135
Що таке блокчейн Cosmos і як працює криптовалюта ATOM

Блокчейн Cosmos було розроблено для полегшення зв'язку між розподіленими реєстрами без використання централізованого сервера. Біла книга Cosmos була опублікована в 2016 році, і незабаром її засновники почали розглядати мережу як «Інтернет блокчейнів», які хотіли створити інтероперабельну платформу блокчейнів з відкритим вихідним кодом, який міг би спростити транзакції між ними.

З моменту появи блокчейну функціональна сумісність була складним завданням для розробників.

Інтероперабельність — це те, що забезпечує зв'язок між двома чи більше системами. Подумайте про електронні листи з облікового запису Gmail, які можна надсилати та отримати на облікові записи інших сервісів. Або телефон з ОС Android, якому можна обмінюватися даними з iOS від Apple.

Спочатку створюються окремі структури, як у випадку із зазначеним блокчейном. Проте необхідно, щоб системи взаємодіяли. А якщо ні, то вони марні і можуть стати перешкодою для впровадження технологій.

Cosmos — це перша повністю безкоштовна платформа, що забезпечує взаємодію між різними системами, включаючи Binance Chain, Terra та Crypto.org та багато інших, з цифровими активами на суму понад 151 мільярд доларів.

Cosmos (ATOM) — це криптовалюта, яка підтримує та захищає екосистему блокчейнів, призначених для масштабування та взаємодії один з одним.

Як працює Cosmos?

Мережа Cosmos — це екосистема, що постійно розширюється, взаємопов'язаних додатків і сервісів.

Він використовує хаби, алгоритм консенсусу Tendermint та протокол Inter-Blockchain Communication (IBC), щоб забезпечити безпечний зв'язок між блокчейнами.

Деякі платформи взаємодіють між собою за допомогою смарт-контрактів. У ході цього процесу токени фіксуються на одній платформі, а потім відповідна кількість активу карбується на іншій. Обернені токени є типовим прикладом цього процесу.

Замість того, щоб відправляти Bitcoin (BTC) з блокчейна Bitcoin на іншу платформу, таку як Ethereum (ETH), BTC блокується у функціональному блокчейні, що надає послугу. Відповідна сума, така як wrapped Bitcoin (wBTC), випускається в прив'язаних токенах на іншому блокчейні.

На відміну від цього, Cosmos пропонує інструменти з відкритим вихідним кодом, що дозволяють розробникам створювати децентралізовані та суверенні блокчейн-додатки, які називаються зонами, замість того, щоб покладатися на один єдиний ланцюжок. Зони є смарт-контракти Cosmos.

Команда Cosmos створила комплект для розробки програмного забезпечення (SDK), який дозволяє розробникам створювати зони швидше, простіше та дешевше, ніж на інших платформах, таких як Ethereum.

Він зводить до мінімуму складність, пропонуючи найбільш поширені функції серед блокчейнів, такі як стейкінг, керування та токени, за допомогою відомих і простих у використанні програм розробки програмного забезпечення, таких як GO. Розробники мають максимальну свободу та гнучкість для створення плагінів та додавання будь-яких функцій, які вони хочуть.

Хаби Cosmos

Кожна зона з'єднується з іншою зоною через хаби. Cosmos Hub є основним, але доступні інші хаби.

Будь-яка зона або хаб не обов'язково повинні працювати з іншою, але кожна нова зона пов'язана з Cosmos Hub, першим блокчейном, запущеним у мережі Cosmos, який веде облік стану кожної зони і навпаки.

Кожна зона може функціонувати автономно, від автентифікації облікових записів і транзакцій до створення та розповсюдження нових токенів та внесення змін до блокчейну.

Окрім полегшення взаємодії між усіма зонами в мережі шляхом відстеження їх станів, хаб Cosmos також забезпечує взаємодію з блокчейнами з Proof-of-Work (PoW), такими як Bitcoin та Ethereum, через мости, навіть якщо вони не відповідають вимогам протоколу Cosmos . Криптоексперти та ентузіасти також з нетерпінням чекають на майбутній міст до Polkadot (DOT).

Tendermint Byzantine Faultler (BFT)

Інструменти Cosmos SDK за промовчанням використовують протокол механізму консенсусу Tendermint Byzantine Faultler (BFT) для захисту мережі, проте можна використовувати інші. Tendermint BFT дозволяє розробникам створювати блокчейни, не кодуючи їх з нуля.

Алгоритм Tendermint BFT перевіряє транзакції та виконує блоки в блокчейні. Він використовує протокол, званий інтерфейсом блокчейна додатків, для підключення до додатків.

Протокол функціонує через механізм Proof-of-Stake (PoS), який підтримує інтеграцію розподіленої мережі комп'ютерів, де працює Cosmos Hub.

Учасники мережі можуть відправляти ATOM до стейкінгу та отримувати винагороду. 100 провідних стейкерів можуть стати вузлами валідації, щоб керувати блокчейном та голосувати за зміни. Чим вище сума стейкінгу ATOM, тим вище право голосу валідаторів.

Користувачі також можуть делегувати свої токени валідаторам та обмінюватися ними. Це стимулює валідаторів працювати чесно. Користувачі можуть легко перемикатися між валідаторами, яким вони делегують ATOM, залежно від своїх переваг голосування.

Хаби та зони обмінюються даними через протокол Inter-Blockchain Communication або IBC, який дозволяє їм взаємодіяти.

Протокол Inter-Blockchain Communication

IBC — це протокол, який дозволяє передавати безпечні повідомлення між різнорідними блокчейнами/зонами та з'єднує їх із хабом Cosmos. Цей інноваційний процес дозволяє користувачам вільно та безпечно обмінюватися активами та даними через суверенні (автономні) та децентралізовані блокчейни.

Cosmos Hub вважається постачальником послуг для мереж, які повинні підключатися до нього, щоб стати сумісними. Будь-який суверенний блокчейн з різними додатками, валідаторами та механізмами консенсусу, як і раніше, може взаємодіяти один з одним та обмінюватися даними, незалежно від їх функцій та бізнес-цілей.

Блокчейни Cosmos можуть робити практично все, що захочуть, використовуючи IBC, від криптографії до передачі невзаємозамінних токенів (NFT), а також смарт- контрактів між ланцюжками. Завдяки IBC можна створити будь-яку міжмережевий додаток.

Які проблеми вирішує Cosmos?

Мета Cosmos — забезпечити зв'язок між усіма блокчейнами, вирішивши при цьому три основні проблеми блокчейну: суверенітет, масштабуемість та стійкість.

Суверенітет

Безкоштовний пакет SDK Cosmos дозволяє розробникам створювати власні блокчейн-додатки без постійних витрат. Ці блокчейни можуть легко з'єднуватися між собою, не покладаючись на смарт-контракти, що існують в іншому блокчейні, тим самим уникаючи високих комісій за транзакції через навантаження мережі при розробці покращених функцій масштабування.

Це розширить інноваційні функції у децентралізованих фінансах (DeFi), NFT, іграх, децентралізованих автономних організаціях (DAO), соціальних мережах, торгових майданчиках та економіці, яка залежить від Інтернету, особливо в економіці власності, в якій кожен має частку.

Масштабованість

Сумісність Cosmos — це те, що гарантує функціонування системи, що масштабується. Завдяки інтеграції з моделлю взаємодії Cosmos загальних стандартів зв'язку, будь-який тип суверенного блокчейна зможе взаємодіяти один з одним і сприяти розвитку свого протоколу.

Масштабованість Cosmos може бути досягнута шляхом дублювання блокчейна для зменшення перевантаження або поділу додатків на кілька блокчейнів для конкретних додатків. Передача токенів між ланцюжками дозволяє цим кільком ланцюжкам продовжувати одну мережу.

Стійкість

Стійкість забезпечується механізмом консенсусу PoS, який захищає мережу. PoS знижує вуглецевий слід на 99% порівняно з алгоритмом консенсусу PoW.

Порівняння Cosmos та Ethereum

Незважаючи на те, що розробники Ethereum роками підтримували майбутній перехід на PoS, платформа, як і раніше, використовує алгоритм консенсусу PoW, що робить його менш стійким, ніж Cosmos.

Масштабованість — ще одна важлива проблема для Ethereum. Іноді виконання транзакції Ethereum може тривати від кількох хвилин до кількох годин.

Замість цього алгоритми Cosmos Tendermint BFT Proof-of-Stake можуть обробляти до тисяч транзакцій за секунду, що робить весь процес набагато швидшим і дешевшим, ніж плата за газ Ethereum, яка іноді може бути надзвичайно високою, залежно від трафіку блокчейну.

У Ethereum складні фінансові інструменти обробляються інтелектуальними контрактами без дозволу зі специфічними функціями для побудови цілої екосистеми. У Cosmos кожен смарт-контракт або додаток, по суті, є блокчейном, а це означає, що вони не заважатимуть один одному, забезпечуючи плавний процес транзакцій.

Cosmos пропонує зручний для розробників дизайн для швидкого та дешевого створення суверенних блокчейнів. Його інтероперабельна система забезпечує простий зв'язок між блокчейнами, який Ethereum не дозволяє, якщо не використовується досить складний і небезпечний обмін обгорнутими токенами (англ. wrapped tokens).

З іншого боку, основною перевагою використання Ethereum є його популярність в якості блокчейна. Мережевий ефект Ethereum, як і раніше, робить його улюбленою платформою для DeFi, NFT і метавсесвіту, представляючи наймодніші функції блокчейна в даний час і, ймовірно, будуть у майбутньому.

Порівняння Cosmos та Polkadot

Хоча Cosmos і Polkadot, схоже, використовують один і той же тип управління, їх сильно відрізняють дві основні відмінності: управління перевіркою транзакцій та передача токенів або активів між системами.

Протокол Cosmos Hub визначає, що транзакції перевіряються 100 провідними валідаторами, які застейкали найбільшу суму ATOM.

Делегати можуть вибирати та змінювати пули валідаторів для стейкінгу токенів та отримання винагороди у будь-який час. Зони можуть мати свій переважний тип управління, починаючи від випуску своєї криптовалюти, а не ATOM, і закінчуючи наявністю власного хаба з іншою системою перевірки.

Приватні дозволені зони блокчейну можуть бути створені поряд із загальнодоступними та можуть легко передавати активи між ними.

У Polkadot парачейни схожі на зони блокчейну Cosmos. Однак вони використовують один і той же набір валідаторів, забезпечуючи уніфіковану та посилену безпеку по всій мережі через ланцюжок Relay, центральний координуючий ланцюжок блоків. Блокчейни Cosmos, підключені до хаба, не покладаються на ту саму уніфіковану безпеку.

У той час як переведення токенів з одного парачейна в інший виконуються за допомогою смарт-контрактів на Polkadot, IBC Cosmos забезпечує просту передачу активів та взаємодію між ланцюжками через IBC та Cosmos Hub. Смарт-контракти Cosmos є блокчейнами.

Це дозволяє Cosmos записувати кожну транзакцію у трьох різних місцях: у двох взаємодіючих зонах та у хабі.

Розробники Cosmos (ATOM)

Розробка Cosmos — результат співробітництва різних команд. Основні ресурси та кошти на його розробку були виділені Swiss Interchain Foundation (ICF), некомерційною організацією, яка фінансує та підтримує блокчейн-проекти з відкритим вихідним кодом та командою Tendermint.

Розробники програмного забезпечення Дже Квон та Ітан Бухман стали співзасновниками мережі Cosmos у 2014 році, а також створили Tendermint, алгоритм консенсусу, який мав стати основою Cosmos. Квон та Бухман написали білу кінгу Cosmos у 2016 році, а потім випустили його програмне забезпечення у 2019 році.

Interchain Foundation провів першу серію збору коштів за допомогою двотижневої первинної пропозиції монет (ICO) токена ATOM у 2017 році, зібравши понад 17 мільйонів доларів .

Tendermint Inc. залучила 9 мільйонів доларів для продовження розробки проекту у рамках раунду фінансування серії A у 2019 році. Дже Квон залишив проект на початку 2020 року, пообіцявши, що він все одно продовжить брати участь, тоді як інший співзасновник, Ітан Бухман, все ще президент Interchain Foundation Council.

Cosmos залучив інвестиції від кількох відомих компаній у сфері криптовалют, включаючи Paradigm, Bain Capital та 1confirmation.

Cosmos  — хороша інвестиція?

З моменту свого створення ATOM досяг значного зростання вартості майже на 600%. ATOM досяг свого історичного максимуму у 38,78 долара у вересні 2021 року.

Хоча кожна зона може випускати та використовувати свою криптовалюту, ATOM залишається основним токеном, що використовується в екосистемі Cosmos. Він відіграє вирішальну роль у підтримці функціональної сумісності в мережі, і його можна зберігати, витрачати, відправляти чи стейкати.

Зі збільшенням числа зон, вбудованих у мережу, що покладаються на її безпеку та прозорість як розподілений реєстр з кількома активами, ATOM стає все більш цінним, особливо в міру зростання впровадження. Користувачам Cosmos зручно володіти та стейкати ATOM, щоб отримати можливість голосувати за оновлення мережі, а не отримувати за це винагороду.

Інвестори повинні знати, що немає обмеження на тираж ATOM. Натомість Cosmos регулює кількість створюваних токенів залежно від кількості ATOM, на які робиться стейкінг.

У Cosmos (АТОМ) легко інвестувати. Криптовалюта вперше з'явилася на біржах у 2019 році. Якщо вам цікаво, як купити космічну криптовалюту, всі основні платформи дозволяють торгувати токенами. Coinbase, Binance, Kraken — це лише деякі з довгого списку бірж, які пропонують цю послугу.

Стейкінг Cosmos (АТОМ)

Стейкінг ATOM — це необхідний крок, щоб зробити свій внесок у економічну безпеку та управління екосистемою Cosmos. Достатньо вибрати одного або кількох валідаторів Cosmos, щоб почати заробляти винагороди у вигляді криптоактивів. Він також надає право голосувати за оновлення та пропозиції, які визначать майбутнє мережі.

Нині типова річна відсоткова дохідність становить 9,7% від ATOM, розміщеного на рік. Якщо користувачі ставлять 1000 ATOM, вони отримують у середньому 89,18 ATOM як винагороду та 10,28% як комісію, хоча це залежить від валідатора.

Нагороди за стейкінг генеруються комісією за транзакції Cosmos Hub та розподіляються серед власників криптовалюти. Рекомендується стейкати між різними валідаторами одночасно, щоб уникнути серйозних ризиків, якщо один із валідаторів працюватиме неправильно або не функціонуватиме. Делегований ATOM анулюється (спалюється) і, отже, в цьому випадку втрачається.

Щоб отримати винагороду в кінці періоду стейкнига, достатньо згенерувати транзакцію без вартості або витрат за допомогою гаманця. Конкретного гаманця Cosmos немає. Натомість різні біржі та криптосервіси підтримують мережі та токени в екосистемі Cosmos.

Веб-гаманці включають Exodus, Math wallet та Citadel One, і це лише деякі з них. Для надсилання, отримання та зберігання ATOM можна використовувати Ledger Live, Shapeshift, Trust wallet та багато інших.

Майбутнє Cosmos

Майбутня дорога здається обнадійливою для екосистеми Cosmos. З розвитком Interchain Security очікуються значні покращення щодо безпеки. Це гарантує найкращий захист у всіх взаємопов'язаних ланцюжках.

Підвищення гнучкості з'єднань IBC полегшить транзакції DeFi та міжмережеву передачу NFT через різні загальнодоступні та дозволені блокчейни.

Майбутні плани Cosmos амбітні і включають безліч інших функцій, але за ним стоїть команда працьовитих розробників, що дозволяє його учасникам сподіватися на перспективне майбутнє.

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Dmytro Demidko Головний редактор видання BROKKER.NEWS. Криптоінвестор. Активно стежу за криптоіндустрією з 2016 року. Створюю якісний та унікальний контент на тему крипти і всім, що з нею пов'язано. Допомагаю іншим розібратися з тим, з чим уже розібрався сам. Моя основна спеціалізація - цифровий маркетинг, зокрема копірайтинг, дизайн, розробка веб-сайтів та SEO, аналітика і SMM.