Що таке стейблкоїн USDC та чому він вважається найстабільнішою криптовалютою

До 2024 року стейблкоїни стали одним з ключових учасників криптосвіту, що забезпечує стабільність в умовах високої волатильності Bitcoin, Ethereum та інших активів.

9 травня 2024 - 20:27
14 травня 2024 - 18:25
 0  20
Що таке стейблкоїн USDC та чому він вважається найстабільнішою криптовалютою
Автор зображення: brokker.news

Сьогодні ринок стейблкоїнів займає вагому частку всього криптовалютного ринку – 7%. Щодня користувачі здійснюють мільйони транзакцій для оплати послуг і товарів та розрахунків між собою. Наприклад, у квітні 2024 року на два найбільші стейблкоїни – USDT і USDC – припало 354,4 млн операцій. При цьому в них використовується 46,83 млн унікальних адрес. Але чому стейблкоїни популярні?

Усім привіт, я Вадим Груша – CEO криптовалютного сервісу Trustee Plus. У 2016 році ми з командою почали роботу над першим проєктом і стежили за розвитком індустрії. На наших очах сектор стейблкоїнів перетворився з нішевої історії з безліччю спірних моментів на її величезний пласт. Але суперечки навколо токенів так і не зникли – і про це ми сьогодні й поговоримо. 

У цій статті я хотів би приділити увагу другому за капіталізацією стейблкоїну  – USDC. Розгляньмо суть цього токена, чим забезпечена його стабільність, які містить ризики і, звичайно, порівняємо його з найбільшим – USDT. 

Що таке стейблкоїн?

Стейблкоїн – це особливий тип криптовалютного токена, чиєю головною метою є стабілізація курсу за допомогою його прив'язки до вартості фіатної валюти. Найчастіше активом для прив'язки виступає долар, але також є токени, прив'язані до євро, юаня і золота. Така форма мінімізує волатильність на крипторинку і дає змогу знижувати ризики, комфортно торгувати всередині ринку, проводити розрахунки.

Чим забезпечена прив'язка стейблкоїна?

Прив'язка забезпечується різними способами. Найпоширеніший з них – забезпечення стейблкоїна фіатом або його деривативами. Два найбільших – USDT і USDC – забезпечені саме так. Ще один спосіб – токени, що використовують як заставу інші криптоактиви. Так DAI, третій найбільший стейблкоїн, забезпечений заставами в Ethereum і активами на його базі, які були схвалені власниками MakerDAO (MKR).

Є й інші варіанти, наприклад, токени зі змішаним забезпеченням. Або ж нові моделі, які ще не пройшли перевірку часом. Однією з них є USDe від Ethena Labs – «синтетичний» стейблкоїн з механізмом дельта-нейтральної стійкості.

Як з'явився стейблкоїн USDC

У 2018 році компанії Circle і Coinbase запустили токен USDC. Оскільки стейблкоїни не мають свого блокчейну, його першим стандартом став ERC-20 у мережі Ethereum. 

В активну фазу зростання він вступив тільки у вересні 2020, коли на ринку почався бичачий цикл. Свого піку капіталізація сягнула в червні 2022 року – $55,8 млрд. Після цього, разом з усім ринком, вона почала зниження і впала більш ніж удвічі – до кінця 2023 вона становила лише $24,2 млрд. До квітня 2024 вона зросла майже на 40%.

Тоді ж у 2023 Circle повністю взяла під свій контроль управління та емісію токена і запустила його ще в шести мережах. У 2024 їхня кількість зросла до шістнадцяти. Один із них, блокчейн Tron, буде виключено з метою «прозорості та надійності».

Настав час сказати про суть стейблкоїнів, таких як USDC і USDT. Незважаючи на те, що вони є токенами на блокчейні і використовують усі переваги криптовалютного світу, вони не мають важливої для нього властивості – незалежності від зовнішнього контролю.

Два найбільших стейблкоїна, що займають 89% усього сектору, повністю підконтрольні їхнім компаніям-емітентам. Вони займаються їхнім випуском і вирішують, де відбуватиметься їхній обіг. Також компанії – Circle у USDC і Tether у USDT – можуть точково блокувати адреси, чим вони і займаються. З власних мотивів або ж у рамках співпраці з регуляторами різних країн Circle до квітня 2024 року забанила 226 адрес із токенами на суму в 76,3 млн USDC. Компанія Tether же закрила 1436 гаманців – 1,09 млрд USDT.

Влада над токенами, їхня повна централізація є тією самою причиною суперечок навколо стейблкоїнів. Однак це не означає, що використовувати «фіатні» токени небезпечно. Особливо, якщо ви не маєте підстав побоюватися замороження активів або ж не працюєте з L1-мережами безпосередньо. Універсальним методом у цьому випадку стане робота з такими сервісами, як Trustee Plus, що перевіряють чистоту активів.

У чому переваги USDC 

Отже, позначивши ризики і відповідальність, яку бере на себе користувач під час роботи зі стейблкоїнами, відповімо на головне питання про USDC – чи може він у майбутньому оскаржити домінацію USDT, токена, що сьогодні займає 70% сектору.

І для початку визначмось з перевагами USDC:

  • Прозорість забезпечення: Circle регулярно публікує дані про стан резервів і проводить зовнішні аудити. Резерви компанії зберігаються в регульованих фінансових установах зі щомісячними атестаціями. 

  • Рівень доступності: стейблкоїн широко використовується в бізнесі – серед роздрібних та оптових підприємств для розрахунків, у середовищі розробників. А також серед приватних гравців – для зберігання, диверсифікації ризиків, торгівлі.

  • Регулювання: Circle повністю перебуває в правовому полі та виконує всі вимоги регуляторів. Але вживає і превентивних заходів – так, у липні 2023 року компанія заморозила $65 млн у USDC через хакерську атаку на майданчик Multichain. 

  • Стабільність: будь-який стейблкоїн має невелику волатильність у межах «статистичної похибки». Якщо поглянути на графік USDC ,можна помітити, що ця похибка з кожним роком стає дедалі меншою. Останнім негативним епізодом була відв'язка курсу  в березні 2023 року після закриття Silicon Valley, де Circle зберігала $3,3 млрд. Після цього курс впав до $0,92, але відновився впродовж дня. 

Чи може USDC оскаржити лідерство Tether?

Незважаючи на те, що USDT від Tether обганяє USDC від Circle за капіталізацією в 3,5 раза – $111 млрд проти $33 млрд – і обганяє за кількістю унікальних адрес – 34,2 млн проти 9,57 млн – з тих 341 млн операцій за квітень 2024 року, що я згадав на початку, більше половини (172 млн) припало на USDC. У USDT – 169,2 млн.

Водночас обсяг транзакцій у USDC склав $1,69 трлн, коли як у USDT тільки $445,2 млрд – майже вчетверо менше. І це в умовах 70% домінації Tether на крипторинку та кратної переваги за капіталізацією й кількістю гаманців. 

Також важливим фактором успіху USDC є його постійний розвиток:

  • У 2023 році обсяг розрахунків у USDC перевищив $7 трлн. Для порівняння – обсяг операцій фінансових гігантів Visa і Mastercard склав $14 трлн.

  • CEO Circle заявив, що компанія використовуватиме$1 млрд як буфер у разі падіння частки ринку і контролю волатильності.

  • Емітент запустив нову функцію Recoverable Token, що дає змогу скасовувати перекази, і розширення для платежів у «стабільних токенах».

  • Компанія уклала партнерство з японською корпорацією SBI Holdings з метою експансії USDC на японський ринок.

Ще однією важливою подією для всього крипторинку стане вихід Circle на IPO, тобто публічний продаж акцій компанії. У січні 2024 року емітент подав заявку до SEC США, але дата старту продажів, кількість акцій та їхній курс поки що не визначені. 

USDC є одним із найстабільніших і найбезпечніших активів завдяки своїй прозорості та регулюванню. Безпечним більше в класичному розумінні традиційних фінансів, ніж криптовалютному. Проте переваги токена роблять його популярним «мостом між світами», що тільки виграє від швидкості та захищеності технології блокчейн. 

Пам'ятайте про ризики і працюйте з криптовалютою з розумом. Ну і, звісно, Do Your Own Research.

Застереження: Ця публікація містить винятково особисті думки та переконання автора. Редакція не несе відповідальності за зміст та достовірність матеріалів, розміщених у розділі «Блоги».

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Вадим Груша Co-founder, CEO Trustee Розробник і програміст з більш ніж 16-ти річним досвідом. Один із переможців Нью-Йоркського хакатону Consensus. Працював з великими Enterprise-проєктами, в тому числі з Bank of America и HSBC банк. 3 2013 року розвиває проєкти в галузі блокчейна і криптовалют.