Україна на шляху до лідерства у світі Web3 технологій

Україна має всі шанси стати одним із світових лідерів у галузі Web3 технологій. Давайте проаналізуємо цю тему більш детально.

28 грудня 2023 - 22:45
15 лютого 2024 - 16:09
 0  194
Україна на шляху до лідерства у світі Web3 технологій
Зображення: brokker.news

Розвиток інтернету незупинний, швидкий та стрімкий. Web3 прийшов на зміну Web2, як новий етап еволюції Всесвітнього павутиння. У порівнянні з попередніми версіями Інтернету, Web3 враховує проблеми централізації, конфіденційності та безпеки, намагаючись надати користувачам більший контроль над своїми даними та діяльністю в онлайні. Серед основних принципів Web3 варто відзначити децентралізацію, використання блокчейн-технологій, прозорість, відкритість та самоуправління.

Україна на шляху до Web3

Україна, завдяки своєму розвитку в технологічній сфері та зростанню чисельності талановитих ІТ-фахівців, має унікальний шанс стати найбільшим Web3 хабом в Європі. Останні роки свідчать про активну спрямованість країни на розбудову технологічного сектору, що робить Україну потенційним каталізатором для формування інноваційної екосистеми, що ґрунтується на принципах Web3.

Підтримка держави та створення ініціатив у застосування технології блокчейну та децентралізованих технологій можуть сприяти залученню інвестицій, розробці новаторських проєктів та формуванню потужного IT-ком'юніті в Україні. Наша країна дійсно має всі задатки для того, щоб стати епіцентром інновацій та передових рішень, що визначатимуть майбутнє технологій і зараз поясню чому.

Стратегія держави для розвитку Web3:

 • розвиток та зміцнення інфраструктури для цифрової економіки (зокрема збільшення покриття та проникнення інтернету),
 • підтримка розвитку всіх елементів екосистеми стартапів,
 • програми спільного інвестування держави та венчурних фондів в українські Web3-стартапи,
 • стимулювання продуктових Web3-бізнесів,
 • стимулювання молодих українських Web3-спеціалістів залишатися в країні,
 • акцент на всебічну підтримку стартапів у найбільш перспективних областях  Web3 (наприклад, DeFi, токенізація активів),
 • легалізація ДАО та продажу їх керуючих токенів (зокрема за стейблкоїни),
 • можливість залучати інвестиції в стейблкоїнах (і не сплачувати із цих інвестицій податки), сплачувати цими стейблкоїнами працівникам та контрагентам, відкрити рахунок у банку та переводити на нього фіат від продажу цих стейблкоїнів,
 • спеціальні умови для промислового майнінгу,
 • впровадження Web3-технологій у державне управління та послуги,
 • підтримка та партнерські проєкти з професійними асоціаціями,
 • максимально просте законодавство та оподаткування,
 • регуляторний арбітраж,
 • цифрове резидентство для цифрових кочівників.

Загалом, опитані топменеджери кажуть про те, що за рівнем цифрової трансформації (зокрема, в сферах онлайн-банкінгу та державних послуг) Україна випереджає велику кількість європейських країн. Вони також вказують, що Web3-технології можуть ще більше зміцнити її лідерство в цьому напрямку. У нашій країні існує ряд перспективних Web3-проєктів, які, як вони вважають, можуть призвести до значного економічного та соціального виграшу, і більш того, можуть бути впроваджені в режимі пілотів на рівні держави.

Для вивчення перспектив Web3 необхідно розглянути фактори, що гальмують його розвиток, в цьому нам допоможуть напрацювання Мінцифри та Громадської спілки «Віртуальні активи 2030», як провели дослідження «Web3 для України: діалог із засновниками». Результати дослідження будуть враховані при формуванні та реалізації державної стратегії в галузі цифрової економіки, цифрових інноваціях і технологій в Україні. Ґрунтуючись на досвіді описаному в дослідженні, будуть створені сприятливі умови для стійкого та постійно розвиваючого бізнесу.

Думки Олександра Борнякова  щодо потенціалу України у впровадженні Web3

Олександр Борняков. Джерело: iForum

«В умовах війни стратегічно важливо розвивати нові галузі цифрової економіки. Web3-індустрія може стати потужним драйвером технологічного та економічного розвитку країни та посилити лідерство України у сфері цифровізації. Цим дослідженням ми визначили основні фактори, які стримують роботу Web3-сектору. Щоб подолати негативні наслідки регуляторної невизначеності, ми разом з депутатами та представниками бізнесу розробили проєкт профільного законодавства про віртуальні активи № 10225-1, який допоможе створити для Web3-бізнесу необхідні умови для його стабільної роботи й розвитку в нашій країні», — наголосив заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ Олександр Борняков.

Створення майбутнього: Web3 стає ключовим фактором економічного відновлення України

Важливість розвитку нових галузей цифрової економіки в умовах війни визначає Web3-індустрію як потужний каталізатор технологічного та економічного розвитку для України. Розробка нормативно-правової бази, зокрема проєкту профільного законодавства про віртуальні активи № 10225-1 можна вважати першим кроком до створення умов для стабільної роботи та розвитку бізнесу в галузі Web3 в Україні.

Підкреслюючи важливість спільної праці  депутатів та представників бізнесу, заступник Міністра цифрової трансформації вказує на необхідність взаємодії між урядовими органами, законодавцями та бізнес-спільнотою для створення сприятливого середовища для розвитку індустрії Web3 в Україні.

Виклики та обмеження розвитку Web3 в Україні

За даним звіту, виділено 3 фактори, які стримують розвиток Web3-індустрії в Україні, а саме:

 • регуляторна невизначеність, що змушує Web3-стартапи реєструвати свій бізнес за межами України;
 • відсутність доступу до банківських послуг, валютні та гривневі обмеження, введені через воєнний стан, ускладнили Web3-компаніям виконання фінансових зобов’язань перед контрагентами;
 • передчасне впровадження в українське законодавство про віртуальні активи положень європейського регламенту Markets in Crypto-Assets (MiCA) загрожує міграцією Web3-стартапів в інші країни.

Керівник проєкту “Web3 Institute”, Максим Семенчук. Джерело: w3i.network

На основі серій інтерв'ю із 50-ми Web3-фаундерами, був підготовлений звіт під назвою "Web3 для України: діалог із засновниками". У цьому документі розглядалися питання, пов'язані з блокерами та драйверами розвитку бізнесу респондента та Web3-економіки України взагалі.

Що каже керівник проєкту “Web3 Institute” про звіт «Web3 для України: діалог із засновниками»?

«Засновники Web3-бізнесів мають унікальні інсайти та досвід роботи в цій сфері. Вони створюють інноваційні рішення та встановлюють нові стандарти в новій галузі. Наш звіт ґрунтується на їхній експертизі та сприятиме визначенню ключових потреб для розвитку Web3-економіки в Україні», — прокоментував керівник проєкту Web3 Institute - Максим Семенчук в інтерв'ю для Міністерства цифрової трансформації України.

Створено автором за допомогою Canva; інформація була взята з "Web3 для України: діалог із засновниками"

Вище зазначено теми, висловлені підприємцями, автори звіту підкреслюють, що їх документ не ставить за мету повне та повноцінне освітлення всіх проблем і можливостей, що пов'язані з розвитком Web3 в Україні. Його головна мета полягає в передачі владі тез українських засновників проєктів Web3, які вони вважають найактуальнішими, та стимулюванні публічного обговорення цих тез.

Ринок Web3-стартапів у 2023 році: ключові моменти

Протягом останнього десятиліття концепція Web3 пройшла значні зміни та розвиток, еволюціонувавши до моделі, яку ми використовуємо сьогодні. На 2022 рік глобальний ринок стартапів Web3 був оцінений у $3,34 млрд, і прогнозується його зростання до $49,1 млрд до 2030 року, згідно з останнім звітом ринку Web 3.0 від Cognitive Market Research. Ці дані свідчать про швидкий темп зростання ринку та його великий потенціал для інвесторів.

Нижче я хочу представити всебічний огляд змін, які відбулися у розробці Web3, щоб допомогти краще розуміти його ключові трансформації протягом останніх років.

Створено автором за допомогою Canva; інформація була взята зі статті автора на Speka

Web3: Погляд великих гравців на українському ринку

Багато підприємців висловлюють переконання у необхідності активного впровадження розвитку Web3 в Україні. Вони розглядають це не лише як можливість змінити економічну картину, але і як інструмент для сприяння розвитку інноваційного оточення. Я взяла на увагу думки двох визначних підприємців, що виступають активними рушіями концепції Web3 в Україні.

1) 10 червня відбувся перший день одного з наймасштабніших криптоівентів України Incrypted Conference 2023. На івенті обговорювались різні питання, включаючи питання розвитку Web3 в Україні. Один з учасників, а саме засновник та СЕО європейської криптобіржі із українським корінням WhiteBİT — Володимир Носов також висловився.

“Для того, щоб “забустити” Web3 в Україні, необхідно: чітке і зрозуміле законодавство, прозора судова система, освіта та загальна криптограмотність українців та наша якнайшвидша перемога у війні над ворогом”, - прокоментував Володимир Носов для Incrypted. Під час розмови він також звернув увагу на українські молоді стартапи, зазначивши: “Наша молодь – це наша нафта, наше золото”.

2)  Засновник та СЕО 727.ventures і Brushfam, Маркіян Іванічок, разом зі своєю командою відвідав WebSummit22 у Лісабоні, де зібралась низка українських компаній у галузі Web3, зокрема, відомі вже в усьому світі: Near,  Solana, Hacken,  Distributed Lab та вже згаданий раніше WhiteBIT. Маркіян наголосив, що існує чимало проєктів які презентують Україну як помітного гравця на світовому Web-ринку.

“Я щиро вірю, що за web3-технологіями — майбутнє, і прагну, щоб український ентерпрайз вчасно та вдало почав користуватися цими перевагами”, - написав в своїй статті Маркіян Іванічок.

Замість висновків 

Поглиблюючи ідею розвитку Web3 в Україні, варто взяти до уваги не лише погляди видатних підприємців, але і зосередитися на можливостях, які відкриваються для українських стартапів у цьому інноваційному сегменті. Україна має всі шанси стати найбільшим Web3-хабом в Європі, використовуючи позитивний досвід вже успішних компаній та рекомендації від провідних підприємців. Ключовими факторами стануть не лише технічна інновативність, але й готовність до співпраці, вивчення та адаптації до змін в екосистемі Web3.

Застереження: Ця публікація містить винятково особисті думки та переконання автора. Редакція не несе відповідальності за зміст та достовірність матеріалів, розміщених у розділі «Блоги».

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Катерина Романенко Розширю ваше розуміння про Web3 та цифрову економіку.