Розвиток криптобанкінгу: аналіз світового ринку, досягнення та ризики

Криптобанкінг - це частина індустрії, яка все ще розвивається, однак 2024 рік насичений багатьма важливими подіями, які можуть істотно посприяти на неї.

28 квітня 2024 - 19:53
30 квітня 2024 - 01:05
 0  27
Розвиток криптобанкінгу: аналіз світового ринку, досягнення та ризики
Автор зображення: brokker.news

Починаючи від нормативно-правового регулювання і закінчуючи глобальним прийняттям криптовалют. Все більше компаній використовують криптобанкінгові рішення, щоб надавати клієнтам нові послуги, бути в курсі нових тенденцій та розвивати свій бізнес. Технічно-аналітична платформа Coincub проаналізувала світовий ринок криптобанкінгу і підготувала відповідний звіт. У ньому міститься чимало тез, але ми зупинимося на найважливіших з них. 

Світовий ринок криптобанкінгу

Все більше інвесторів розглядають Біткоїн як потенційне рішення деяких основних проблем у фінансовій екосистемі. Аналітики Coincub відзначають, що збільшення ясності в регулюванні та підвищений інтерес серед клієнтів є основними причинами, чому банки та фінансові установи серйозно ставляться до криптовалют. Вони акцентують увагу на тому, що США і Великобританія є найпривабливішими регіонами для компаній, що працюють з цифровими активами. Зокрема, у США працюють 25 криптобанківських компаній, а у Великій Британії - 17. У Coincub стверджують, що така ситуація не є дивною, оскільки обидві країни є найкращими криптовалютними країнами і мають сформовані фінансові ринки з досить розвиненою інфраструктурою та регулюванням. 

У звіті йдеться про те, що Європа є регіоном з найбільшою кількістю криптобанків. Тут налічується 63 фірми, що надають криптобанківські послуги в різних містах. Аналітики виділяють Standard Chartered UK, BBVA Switzerland та Barclays UK як основні банки, доброзичливі до криптовалют. Ці компанії зробили значні інвестиції в криптовалютний ландшафт. 

Україна також показує, що ми можемо гідно конкурувати з іншими європейськими країнами, оскільки наші банки не менш лояльні до криптовалют. Зокрема, необанк Monobank, послугами якого користуються понад 6,5 мільйонів українців. 

Олег Гороховський ще у 2021 році говорив: “Ми колись запустимо криптовалюту. Криптокартка буде в додатку там, де й інші картки. Те, до чого звик користувач, є карта в доларах, а буде і карта в Біткоїнах”. 

Пізніше засновник зауважив, що сектор цифрових активів має попит насамперед через широту можливостей. Криптовалюти дозволяють як інвестувати, так і проводити миттєві розрахунки. 

Криптоіндустрія в Україні стрімко розвивається, і як підтвердження цього, у нас також є багато платформ для здійснення платежів у криптовалюті. За допомогою цих платформ українці мають можливість оплачувати покупки в криптовалюті в магазинах побутової техніки, одягу та навіть деяких продуктових магазинах. Наприклад, Corefy, Switchere, Whitepay та багато інших. Остання платформа також є частиною екосистеми криптовалютної біржі WhiteBIT, яка час від часу проводить велику кількість різноманітних заходів та активностей для користувачів. Один з них - нещодавній челендж до Біткоїн халвінгу під назвою "Ha-ha-halving".

Роль ETF у банківській сфері

У звіті також згадується роль спотових ETF, наголошуючи, що схвалення Біткоїн ETF підвищує довіру до криптовалюти як до основного способу інвестування.

Біткоїн ETF iShares від BlackRock встановив новий прецедент, накопичивши 10 мільярдів доларів активів в обігу швидше, ніж будь-який інший ETF до нього. Дане досягнення підкреслює потенціал ETF як шлюзу до токенізації активів.  Генеральний директор BlackRock Ларрі Фіхан каже, що "ці події є не просто окремими успіхами, а важливими кроками на шляху до більш широкої мети токенізації активів".

Аналітики відзначають, що банківська індустрія наразі знаходиться на порозі "трансформаційної ери, коли Біткоїн і спотові ETF служать ключовими механізмами для інтеграції традиційних фінансів  зі світом криптовалют". Акцентуючи увагу на тому, що Біткоїн ETF надає прибуткові можливості для зростання і є оптимальною точкою входу для банків, які вирішили розпочати роботу з регульованими криптовалютними послугами.

У звіті також піднімається тема визнання Ефіру цінним папером. Аналітики відзначають, що класифікація криптовалюти як цінного паперу Комісією з цінних паперів і бірж (SEC) може мати потенційні довгострокові наслідки для різних секторів криптоіндустрії.

З одного боку, визнання Ефіру цінним папером може затвердити використання технології блокчейн для випуску і торгівлі регульованими фінансовими інструментами, тим самим заохочуючи подальший розвиток і впровадження платформ токенізації. З іншого боку, багато децентралізованих додатків (dApps) і децентралізованих фінансових протоколів (DeFi) побудовані на Ефіріумі, й покладаються на нього для транзакцій і взаємодії смартконтрактів.

Вони також підкреслюють, що Біткоїн може "виграти" від того, що Комісія з цінних паперів і бірж США класифікує Ефір як цінний папір. Такий крок може зробити його ще більш привабливим для інвесторів, які шукають доступ до криптовалют без регуляторної невизначеності.

Coincub стверджує, що інтеграція спотових ETF відкриє нові можливості для банків спрямовувати кошти своїх клієнтів у криптовалюти або криптовалютні фонди, включаючи ETF. Однак вони зазначають, що відмінність між депозитарною роллю банків та інвестиційними стратегіями залишається першорядною. Хоча очікується, що в майбутньому банки все частіше братимуть на себе обов'язки зберігача криптовалют, на розподіл коштів клієнтів на криптоінвестиції впливатимуть регуляторні умови, схильність клієнтів до ризику та оцінка банками життєздатності цих інвестицій у диверсифікованих портфелях. 

Впровадження стейблкоїнів зростає серед фінансових компаній 

Аналітики Coincub також підкреслюють роль стейблкоїнів, наголошуючи, що вони забезпечують безпеку, необхідну для процвітання криптовалютного ринку. На даний момент 35% банків, таких як SEBA bank, Kraken, Bakkt і Swissquote, підтримують видачу стейблкоїнів користувачам.

Згідно з даними, більшість фінансових компаній ще не приєдналися до цієї тенденції. Багато установ все ще планують запровадити стейблкоїни, щоб полегшити їх використання, наприклад, для управління готівкою та peer-to-peer транзакцій. Хоча деякі банки починають експериментувати з ними в рамках пілотних програм.

Щобільше, регуляторні вимоги, що постійно змінюються, змушують деякі фінансові установи з обережністю ставитися до виходу на ринок стейблкоїнів. Аналітики відзначають, що минулого року в центрі уваги опинилися нові регуляторні вимоги до емітентів стейблкоїнів. Правила MiCA вимагають від них підтримувати достатні резерви, захищати й відокремлювати активи, забезпечувати права власників токенів на викуп і виконувати інші зобов'язання.

Вони також вказують на інші юрисдикції, які роблять подібні кроки. Наприклад, Гонконг і Великобританія працюють над оновленням законодавства, покликаного створити регуляторну базу для стейблкоїнів. А Сінгапур вже створив регуляторну базу.

Головні виклики та ризики для криптобанків

Однією з головних проблем є безпека. Аналітики відзначають, що криптобанкінг має кілька вразливих місць, включаючи шахрайство, хакерство та крадіжки. Зловмисники можуть користуватися недоліками криптобанкінгових платформ та гаманців. Найгірше те, що споживачі стають жертвами шахрайства або шахрайських транзакцій і не мають жодних можливостей для відшкодування збитків, оскільки криптовалютні транзакції є незворотними.

Щоб зменшити ризики безпеки, постачальники криптовалют намагаються вжити заходів для захисту активів користувачів від вразливостей. Вони впроваджують надійні заходи безпеки (наприклад, регулярні перевірки безпеки, холодне зберігання коштів і багатофакторну автентифікацію) для захисту активів клієнтів.

Аналітики також виділяють регуляторну невизначеність як проблему. Ризик регуляторної невизначеності все ще залишається значним у криптоіндустрії, оскільки регулювання все ще є обмеженим. Крім того, кожна країна має власний правовий статус у питаннях криптовалют. Як наслідок, клієнти мають у своєму розпорядженні небагато засобів захисту. До того ж може бути складно звернутися до суду у випадках шахрайства та крадіжки. Однак, на сьогодні регуляторна невизначеність зменшилася завдяки тому, що все більше урядів запроваджують відповідне регулювання.

Ще одним викликом для криптобанкінгу є волатильність ринку. Зростання криптовалют у фінансовому секторі зробило революцію в традиційній банківській системі. Однак більшість банків не наважуються інвестувати значні кошти в криптовалюти через їхню волатильність та обмежену регуляторну базу. Надмірна волатильність криптовалют може збільшити ризики ліквідності для банківських установ.

Втім, деякі банки знаходять рішення цієї проблеми. Окремі банки використовують стейблкоїни, щоб мінімізувати ризик непередбачуваності криптовалют. Наприклад, JPMorgan дозволяє інституційним клієнтам використовувати криптовалюту стейблкоїн JPM для здійснення транскордонних платежів.

Підсумок

Як ми бачимо, сучасний стан криптобанкінгу у світі характеризується активним зростанням і важливими змінами в різних галузях світової економіки. Звіт Coincub проливає світло на цей процес, підкреслюючи всі потенційні ризики та виклики, що стоять перед галуззю. Здавалося б, на перший погляд, підвищена регуляторна прозорість і підвищений інтерес клієнтів до криптовалют стимулюють розвиток криптобанкінгу. Однак, існують проблеми, пов'язані з безпекою, регуляторною невизначеністю та волатильністю ринку. На шляху до стабільного та безпечного криптобанкінгу ще не все зроблено, але зусилля для зменшення ризиків вже докладаються.

Застереження: Ця публікація містить винятково особисті думки та переконання автора. Редакція не несе відповідальності за зміст та достовірність матеріалів, розміщених у розділі «Блоги».

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Владислав Гринів Digital-журналіст. Пишу про Web3, ШІ, блокчейни та криптовалюту.