Як криптовалюта захоплює фондовий ринок та які платіжні можливості пропонує

Старший репортер Bloomberg – про те, як традиційні фінансові установи опановують криптовалюти, чому Bitcoin ETF дійсно має значення, і які позитивні наслідки викликав крах FTX.

22 лютого 2024 - 19:23
26 лютого 2024 - 13:53
 0  14
Як криптовалюта захоплює фондовий ринок та які платіжні можливості пропонує
Зображення: brokker.news

Протягом тривалого часу криптовалюта залишалася "зоною ризику" для традиційних інвесторів через волатильність і питання безпеки. Зараз ситуація змінилася: Біткоїн використовується інвестиційними гігантами, а банки намагаються визначити місце криптовалют у фінансовій системі. 

Щоб з'ясувати "закулісні" деталі стрімкого впровадження криптовалют, Сара Холдер поспілкувалася з Ольгою Харіф, репортером Bloomberg, у рамках подкасту Big Take Podcast. Нижче – про те, як традиційні фінансові інституції опановують технологію цифрових активів, і що це означає для решти індустрії.

"Бейсболки змінилися костюмами"

Що можна купити за крипту в Україні

За роки існування криптовалют індустрія еволюціонувала, як і її адепти. Раніше учасники індустрії в основному представляли собою "пристрасних ботаніків, які вірили в силу криптовалюти як способу керувати своїми грошима поза державним контролем, але не знали нічого про бізнес", за словами Ольги Харіф. 

"...був Чарлі Шрем, який заснував BitInstant, коли йому було близько 20 років. Це був спосіб використовувати Біткоїн для платежів у торгових точках, і врешті-решт він потрапив до в'язниці, тому що не зареєстрував його як бізнес з переказу грошей".

Зараз криптоплатежі пішли далі. За них можна придбати багато товарів і послуг: нерухомість, телефони і навіть футбольні квитки. Зокрема, у Україні за допомогою Binance Pay можна заправити автівку або купити ліки, а європейська біржа з українським корінням WhiteBIT дає можливість придбати не тільки товари та послуги, але й квитки на матч Україна-Ізраїль/Ісландія у Вроцлаві. 

Проте ландшафт змінився лише тоді, коли криптовалюта набула більшого поширення серед інституційних інвесторів і традиційних фінансових компаній. Харіф помічає цю тенденцію, зауважуючи:

“На початку ви бачили всіх цих людей у футболках і бейсболках, які щиро вірили в те, що Біткоїн може змінити світ. А зараз ви бачите людей у ділових костюмах, людей, які раніше працювали в Goldman (Sachs – прим. авт.), людей, які раніше працювали в JP Morgan, і вони або ведуть ці зусилля в тих самих фірмах, або вони пішли в деякі криптовалютні компанії і очолюють їх там.“

Але ландшафт не змінився миттєво. Насправді, фінансові компанії роками експериментували з блокчейном або криптовалютою. Наприклад, Franklin Templeton просуває криптовалютні послуги вже понад сім років. 

Зараз ця тенденція посилилася, оскільки багато компаній, що працюють з фіатними коштами, вивчають або інтегрують криптовалюту та блокчейн-технології. Так, JP Morgan досліджує депозитні токени, які представлятимуть клієнтські вкладення на блокчейні, а багато фінансових компаній займаються стейблкоінами, які представляють фіатні гроші. Серед них BlackRock, BNY Mellon, Cantor Fitzgerald та інші. 

На думку Харіф, саме крах FTX слугує одним із рушіїв інституційного впровадження криптовалют. Незважаючи на те, що справа Сема Бенкмана-Фріда вважається серйозною катастрофою для репутації криптоіндустрії, це виявилося нічим іншим, як замаскованим благословенням. Коллапс довів, що певна давня фінансова установа заслуговує на більшу довіру, ніж порівняно нова Web3 компанія. 

"...те, що FTX змінила для багатьох роздрібних інвесторів – це їхню віру в те, що нова криптовалютна компанія, можливо, менш надійна або менш стабільна, ніж хтось на кшталт BlackRock або Goldman, або хтось із досвідом роботи в традиційному фінансовому світі. Хтось, хто дотримується правил, хтось, хто існує вже багато-багато років".

Що ETF означає для криптовалют і як він змінює індустрію

Після 10 років спроб і відмов Bitcoin ETF було схвалено Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC). За цим послідувала заявка від BlackRock минулого літа, яка дала поштовх до аналогічних запитів Fidelity, VanEck та інших великих установ. 

Як результат: біржові фонди Біткоїна генерують мільярдні потоки інвестицій, позитивно впливаючи на ціну активу та демонструючи його мейнстрімне впровадження. Та ще важливіше те, що це усунуло перешкоди для традиційних інвесторів і звичайних користувачів. 

За словами Харіф, придбання Біткоїна супроводжувалося "великою кількістю клопоту" – реєстрацією на біржі, проходженням KYC-верифікації та самостійним пошуком інформації про те, як купити актив. 

"...тепер ви можете інвестувати в Біткоїн ETF через свого брокера, і це так само просто, як купувати акції компанії. І це, по суті, відкриває криптовалюту для звичайного, не технічно підкованого, пересічного користувача".

Таким чином, Bitcoin ETF також відкрив інвестиційні можливості для тих, хто вважав криптовалюти ненадійними на відміну від традиційних фінансових установ.

Банкове впровадження криптовалют та їх майбутнє 

Незважаючи на те, що банки та фінансові установи починають застосовувати криптовалюту, це важко назвати повноцінним впровадженням. За словами Харіф, "справедливо буде сказати, що багато хто з них бавиться й експериментує з нею". Головною перешкодою для повноцінного впровадження криптовалют залишається відсутність регулювання. 

Проблема криптозаконодавства пов'язана з правоохоронними діями з боку SEC, CFTC та Міністерства юстиції. За словами Халіф, "це повністю суперечить тому, у що вірили і чого хотіли першопрохідці (у індустрії криптовалют – прим. авт.)".

Тим не менш, саме увага державних органів до криптовалюти наближає їх впровадження. 

 "...Я думаю, що в той же час, з цією технологією і цими монетами, вони були б дуже нішевими, якби так тривало й надалі. Не було б такого масового впровадження, яке ми починаємо спостерігати зараз".

Застереження: Ця публікація містить винятково особисті думки та переконання автора. Редакція не несе відповідальності за зміст та достовірність матеріалів, розміщених у розділі «Блоги».

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Павло Осадчук Web3-розробник: US/Asia Pacific market | 5+ років досвіду роботи в крипті | Трейдер-ентузіаст, адепт споту