Чому халвінг Біткоїна – це важливо?

Уже цього місяця відбудеться четвертий халвінг Біткоїну. Що таке халвінг, і чому він вважається головною криптоподією року – розбираємося в матеріалі. 

14 квітня 2024 - 23:27
17 квітня 2024 - 01:01
 0  44
Чому халвінг Біткоїна – це важливо?
Автор зображення: brokker.news

Уже цього місяця відбудеться четвертий халвінг Біткоїну. Що таке халвінг, і чому він вважається головною криптоподією року – розбираємося в матеріалі. 

 

Після тривалої “криптозими" з низькими цінами на ринку, 2024 рік мав стати променем надії для інвесторів. Серед головних подій цього року – схвалення ETF для Біткоїну, а також його халвінг. 

Спотові Біткоїн-ETF було зареєстровано 10-го січня, і з того часу криптовалюті вдалося продемонструвати неабиякий зріст. Величезні притоки інвестицій у Біткоїн-фонди підштовхнули валюту до нового історичного максимуму в $73 573,91 і ринкової капіталізації понад $1,45 трильйона, згідно з даними CoinMarketCap. 

Розбіжності в думках інвесторів щодо значення халвінгу не скасовують важливості такого процесу. Тому ми проллємо світло на це явище та його реальний потенціал.

Усе, що варто знати про халвінг

Технологія, що лежить в основі Біткоїну – блокчейн – складається з мережі комп'ютерів (так званих вузлів (nodes)), на яких запущено програмне забезпечення та які містять часткову або повну історію транзакцій, що відбуваються в мережі. Кожен повний вузол, тобто вузол, що містить всю історію транзакцій в мережі Біткоїн, відповідає за схвалення або відхилення транзакції на блокчейні. 

Перевірка транзакцій вимагає від “вузлів” значних обчислювальних потужностей і енергоспоживання, однак це нівелюється нагородою у вигляді певної кількості Біткоїну. Такий процес називаєтся “майнінг”. 

Примітно, що винагорода за майнінг не є постійною. Після того, як у мережі Біткоїн видобувається 210 000 блоків (тобто приблизно кожні чотири роки), кількість криптовалюти, яку отримують майнери, скорочується вдвічі. Звідси походить термін "халвінг" (від англійського “halving” – зменшення вдвічі) – подія, що зменшує швидкість, із якою нові Біткоїни випускаються в обіг, удвічі. 

Станом на січень 2024 року відбулося три халвінга: у листопаді 2012 року, в липні 2016 року і в травні 2020 року. Кожна з цих подій виявилася знаковою, і не лише тим фактом, що вони наближають Біткоїн до своєї кінцевої пропозиції. 

Кожний халвінг супроводжувався стрімким зростанням ціни Біткоїна. 

Перший халвінг, який відбувся у 2012 році, став переламним моментом у криптовалютному світі. Проте його вплив на ціну Біткоїна став помітним не одразу. Тільки через три місяці вартість монети почала неухильно зростати, і восени 2013 року перевищила 1100 доларів. Примітно, що на початку халвінгу Біткоїн торгувався за ціною близько $12.

Графік першого халвінгу Біткоїна: 2012-2013 роки. Джерело: StormGain

У жовтні 2015 року, за дев'ять місяців до другого халвінгу, Біткоїн знову почав стабільне зростання. Згодом, різке зростання біткоїна врешті-решт призвело до досягнення їм історичного на той момент максимуму в $19 700 у 2017 році. Після цього почався тривалий ведмежий тренд.

Графік другого халвінгу Біткоїна: 2016-2017 роки. Джерело: StormGain

Халвінг 2020 року не втратив своєї результативності навіть через економічну рецесію, спричиненою Covid-19. Стартувавши з $8740, Біткоїн згодом досягнув історичного максимуму в понад $69 000, який так і не було оновлено.

Графік третього халвінгу Біткоїна: 2020 рік. Джерело: StormGain

Видимі наслідки халвінгів спонукають як інвесторів, так і звичайних користувачів очікувати на четвертий халвінг із левовою часткою ажіотажу, який має відбутися вже у квітні 2024 року. 

До резонансу адаптуються й криптокомпанії. Так, криптоагрегатор CoinMarketCap навіть встановив зворотний відлік до халвінгу. Так само зробили й криптобіржі WhiteBIT і Binance, а також низка медіаресурсів, як-от CoinGecko та Watcher.Guru. 

Тим не менш, не дивлячись на те, що халвінг одноосібно вважається знаковою подією, серед трейдерів немає спільної думки щодо його фактичного впливу на ціну Біткоїна. І ось чому. 

Чого очікують від халвінгу аналітики?

Незважаючи на розбіжність думок, домінуюча позиція щодо халвінгу сходиться в одному: 4-й цикл повторює попередні. 

Тон Вейс, аналітик і авторитетний трейдер, відзначає таку аналогію, передбачаючи високі показники ціни Біткоїна в 2024 та 2025 роках. Важливо, що він розглядає халвінг не лише як технічний процесс, але і як поштовх до ширшого впровадження криптовалют. У своєму останньому інтерв'ю для Metatalks інвестор зазначив:

"Зараз ми приблизно за п'ять місяців до халвінгу, і все (криптовалютний ринок – прим. авт.) знаходиться в постійній консолідації. Але ось у чому справа: як тільки почнеться халвінг і пропозиція біткоїна звузиться разом із зростанням попиту на Біткоїн із боку людей, які відчувають себе більш комфортно з ним, визнанням початку бичачого ринку, використанням навіть корпораціями та державами (окрім Сальвадору), а також постійною геополітичною напруженістю у всьому світі, попит на біткоїн у 2024 році неодмінно злетить до небес.".

Закономірність простежує й аналітик Міхаель ван де Поппе, указуючи на те, що з 4 халвінгом “історія повторюється”. 

"Це (резонанс, викликаний халвінгом – прим. авт.) відбувалося в 2016, 2020 роках і, схоже, може статися і в 2024. Як тільки біткойн досягне найнижчої точки, я очікую, що альткоїни почнуть випереджати його" – стверджує ван де Поппе на своїй сторінці в Х.

Графік ринкової капіталізації Біткоїна. Джерело: Michaёl van de Poppe/X 

Джон Нільсен, експерт CoinCodex, вважає, що ціна біткоїна досягне піку в понад $170 000 у серпні 2025 року, а потім повернеться до рівня близько $95 000, демонструючи логічні наслідки “ефекту халвінгу”.

Графік циклів халвінгу Біткоїна. Джерело: Jon Nielsen/CoinCodex

 

Серед інвесторів зустрічаються й протилежні думки. Зокрема, досвідчений трейдер Пітер Брандт вважає, що халвінг не є настільки значущим, яким його вважає більшість. 

"Резонанс навколо халвінгу Біткоїна – це ажіотаж на порожньому місці" – заявив інвестор на своїй сторінці в X.

Тим не менш, Брандт підмітив, що ажіотаж навколо халвінгу може тимчасово підвищити ціну Біткоїна, яка буде нівельована низьким рівнем пропозиції активу.Щодення емісія, пропозиці та халвінг Біткоїну. Джерело: Coin Metrics Network Data

 

Схожий скептицизм озвучує і Colin Talks Crypto. Експерт вважає, що події, пов'язані з халвінгом, скоріше створять психологічний вплив, аніж реальний економічний ефект, "оскільки більшість токенів (Біткоїну – прим. авт.) вже існують (у обігу – прим. авт.)". 

Примітно, що багато хто з інвесторів не розглядає халвінг як чинник зростання ціни Біткоїну. У той же час, вони простежують звʼязок між підвищення вартості криптовалюти та халвінгом.

Миколай Закшовський – аналітик із досвідом роботи в CryptoQuant – ексклюзивно для статті прокоментував халвінг так:

"...халвінг лише збігається зі збільшенням ціни Біткоїна, але не створює цінових стрибків. (...) Біткоїн в основному залежить від глобальних циклів ліквідності"

На момент написання звіту Біткоїн торгується на рівні $64 307.

 

Графік BTC/USDT, таймфрейм: 1 тиждень. Джерело: WhiteBIT TradingView

 

Заключні думки

Фактичний вплив халвінгу на ціну Біткоїна й досі залишається предметом суперечок і розбіжностей. Однак інвестори сходяться в одному – важливості цієї події з точки зору психологічного впливу. 

Так чи інашке, ми побачимо вплив халвінгу – незалежно від того, чи виявиться він фундаментальним, чи помірним. 

Застереження: Ця публікація містить винятково особисті думки та переконання автора. Редакція не несе відповідальності за зміст та достовірність матеріалів, розміщених у розділі «Блоги».

Яка ваша реакція?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Павло Осадчук Web3-розробник: US/Asia Pacific market | 5+ років досвіду роботи в крипті | Трейдер-ентузіаст, адепт споту